Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
SANAT KANATLI SAMİ KARAÖREN
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Cumhuriyet'e 32 yıl emek vermişti

SANAT KANATLI SAMİ KARAÖREN

Nusret ERTÜRK

Alanlarında üstün başarılar kazanmış, sevilmiş, sayılmış kişileri yaşarken anmada biraz geç mi kalıyoruz? En yakın örneği, Cumhuriyet gazetesine otuz iki yılını vermiş, tanıyanlarca hep saygıyla anımsanan Sami Karaören'dir. "Güzel Günlerimiz Oldu" adlı söyleşi kitabı bu eksikliği bir ölçüde gideriyor. 180 sayfalık kitap, İş Bankası Yayınları'ndan çıktı. Bu kitap, kendi ağzından Sami Karaören'in içtenliğini, birikimini, büyük yaşam deneyimini yansıtması yönünden önem taşıyor.

Böyle değerli kişileri düşünürken Aydın Boysan'ın bir sözünü anımsarım: "Sanatçının büyüklüğü, sahneye çıkarken değil, sahneden inerken anlaşılır." Sayın Karaören sahnedeyken de büyüktü, sahneden indiğinde de.

Sami Karaören (d. 1924) ile bu özenli söyleşiyi üç yıl boyunca P. Şükran Sabanuç, Mukadder Özgeç ve Ömer Özgeç gerçekleştirmiş. Çalışma boyunca Cumhuriyet'in efsane yazı işleri müdürüyle sayısız kez bir araya gelmiş yazarlar. Cumhuriyet'in güven kazanmasında Sami Karaören'in payı büyüktür, unutulur gibi değil.

Bu kitapta Sami Karaören'in titiz gazeteciğinin yanında ileri yaşına karşın bugün bile sanata yakınlığını da görüyoruz. Söyleşenler diyor ki, "Çok sayıda Türk şiirini sık sık takılmadan okuyordu bize. Güçlü belleğini bir de şiirlerle sınıyordu sanki." Bu yazının başlığını "Sanat Kanatlı Sami Karaören" diye boşuna koymadım.  

 

YAŞAMA BAĞLI OLMANIN CANLI ÖRNEĞİ

İlgimi en çok çeken, kitaba adını veren cümle oldu: "Güzel günlerimiz oldu." Şiirle, sanatla beslenmenin doğal bir sonucudur bu bence. Sami Bey, yaşadıklarını anlatmış. Sanatın insanı nasıl yücelttiğini, mutlu ettiğini görüyoruz. Yaşamında hiç pişmanlıkları olmamış. Sayın Karaören doksan dört yaşına karşın bugün de mutlu. Çünkü onun "sanattan kanatları" var. O, yaşamın tüm alanlarını sanata dönüştüren bir insandır.

Kitapta, ilk kez okuduğumuz anılar yer almış. 1950 sonrasının saklı kalmış, renkli basın tarihi...  Türk Dil Kurumu'ndaki verimli çalışmaları da unutulmuyor. Kurum yönetiminde on sekiz yıl çalışmak önemlidir. Yazın alanındaki kimliğini, büyük emekler karşılığı kazanmıştır. Tutkulu bir yazın adamıdır Sami Karaören.

Kitapta Sami Bey'in günlük yaşantısı da verilmiş: "İstanbul Göztepe'de, çiçekler içinde bir bahçeye açılan, dört bir yanı kitaplarla çevrili evinde dostlarını, daha yakından tanımak isteyen gençleri sık sık konuk ediyor; bu sevimli evde akşamları bir iki kadeh rakısını tek başına içtiği günler sayılı."

 

SAMİ KARAÖREN'İ NASIL TANIDIM?

Cumhuriyet gazetesinin 10 Eylül 2003 günlü sayısında, "Olaylar ve Görüşler'' sayfasında "Şiir ve Yaşam" adlı bir yazım çıktı. O yazım "Aklın Atları" adlı kitabıma da alınmıştır. Yazıda Sami Karaören'i şöyle anlatmışım:

"12 Nisan 2003, Cumartesi. Ankara'da baharın kendisini gösterdiği ilk gün. Parklar, bahçeler, caddeler insan dolu. Dolu olan bir başka yer de Sayın Sami Karaören'in "Gelişen Dilimiz ve Şiirimiz" konulu söyleşi yaptığı salon. Çankaya Kare Kitabevi'ndeyiz. Salonda kimler yok ki. M. Makal, Canan Eronat, N. K. Otyam, Prof. Abidin Kumbasar, Ayşe Kulin, Ayla Kutlu... Dışarda, soğuk kış aylarından sonra bahar havası. Burada da insanı yaşama bağlayan, ona can veren şiir havası... En duyarlı, en unutulmaz şiirleriyle Nedim'ler, Fuzuli'ler, Nâzım'lar, A. Kadir'ler, C. Sıtkı'lar, Dıranas'lar, O. Veli'ler, C. Külebi'ler... şiirleriyle soluk alıyorlar, aramızdalar. Şiirle yıkanıyoruz, arınıyoruz. Gözlerimiz ışıltılı. Şiir, etkisini gösteriyor. Karaören, son sözüyle gençlere sesleniyor: ‘Sevgili gençler, yaşamı sevin. Yaşlanmamak için şiir okuyun'....''

Sayın Sami Karaören, kendi yaşamından esinlenerek yaşamı seven herkese böyle sesleniyor. Kendisine yaşam dinginliği içinde nice şiirli, sağlıklı yıllar diliyorum.

nusreterturk1945@gmail.com

 

ÖZÜR DİLEMEK SON VAGON ANKARA’NIN BAHAR HAVASI YAŞAMI ÖZETLEYEN SÖZLER SANATÇININ YERİ SIKIŞMANIN SİCİLİ UZUN TERZİLİĞİN BİZDEKİ KISA TARİHİ MİLAT ÖNCESİNDEN SESLENİŞ KAPI ÇALINIYOR SÜLEYMAN AĞANIN KÜÇÜK OĞLU YAZIM KILAVUZUNA VEDA MI? ÖNCELİK ÇOCUKLARA VERİLMELİ ROBENSON'U ANIMSAMA SIRASI ARKASINDAN KOŞACAĞIMIZ UMUTLAR ADINI ALDIĞIM ADAM PERDENİN ARKASINDAKİ CUMHURİYET KİMLİĞİ TEMİZLİĞİN BÖYLESİ ACININ ÇOCUKLARI KARSLININ SINIRDAKİ SINAVI YARATICI YANITLAR HAYIR MI? HIYAR MI? ÂDİL GÜLVAHABOĞLU VE ŞİİRİ ARMAĞANIN ARMAĞANI KUTLAMA PROF. ALİ BEYİN KIZAĞI "KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI BASKIYI YENMENİN YOLU ÖMER AMCANIN HUTBESİ ÇAĞDAŞ İNSANIN RESMİ
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 26.09.2020 - 12:26:58 | Şu an 166 kişi online | Kullanım Koşulları