Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
AKP'Lİ VAKIFTAN SKANDAL RAPOR
İÇERİK
BAŞLIKLAR

AKP'li vakıftan skandal rapor

Medya dünyası, AKP'li SETA Vakfı'nın hazırlayıp internet sitesinden yayınladığı "Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları" raporuyla çalkalanıyor. PDF olarak paylaşılan skandal raporda gazeteciler açık bir şekilde fişleniyor, hedef gösteriliyor.

(BİZHABERİZ)- AKP'ye yakınlığıyla tanınan SETA Vakfı, gazetecileri fişleyen ve hedef gösteren bir rapor yayınladı. "Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları" yayınlanan raporun altında İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir ve Seca Toker'in imzaları var.

AKP'ye yakınlığıyla bilinen SETAV (Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı) skandal raporu internet sitesinde, "Raporda ele alınan medya kuruluşları kuruluşundan bugüne incelenirken mecraların Türkiye için kritik olaylardaki tavrı da ölçülmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışan profili incelenerek uluslararası medya kuruluşların çalışanlarının geçmişte hangi mecralarda görev yaptığı ağ analizleriyle ortaya konulmuştur." açıklamasıyla duyurdu.

Raporda "Çalışan profili analizi" adı altında gazeteciler fişleniyor, doğruluğu kanıtlanmış haberler "propaganda" olarak sunulmaya çalışılıyor, algı yatılarak bu haberlere dayanarak söz konusu medya kuruluşunun "yayın politikası" kanıtlanmaya çalışılıyor.

AKP'li SETAV'ın yayınladığı raporu CHP' İstanbul milletvekili Gürsel Tekin sosyal medyadan bir açıklama yaparak eleştirdi. Tekin, SETAV'ın "araştırma" adı altında gazetecileri hedef gösterdiğini ifade etti. Gürsel Tekin, "Raporun dili ve içeriği en hafif tabirle basın mensuplarını hedef gösterici bir mahiyettedir. Hükümete bağlantılı bir vakfın bu şekilde bir rapor hazırlaması da basın özgürlüğünü kısıtlayıcı, otosansür mekanizmasını zorlayan anti demokratik bir adımdır. Basın özgürlüğü düşünce ve ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olduğu gibi, temelde bir kamu denetim aracıdır. Basın mensuplarını çalıştıkları iş yerleri üzerinden baskı altına almaya çalışmak önce basın özgürlüğüne sonra halkın haber alma hakkına yönelik saldırıdır." Dedi. Gürsel Tekin, 2018 Uluslararası Basın Enstitüsü Raporu’na göre, AKP iktidarının medyayı kontrol etme oranının yüzde 95'e ulaştığını da vurguladı. Tekin açıklamasında, AKP kontrolündeki medyada çalışanların parti propagandasına uygun hareket etmezlerse işsiz kaldıklarını, AKP'nin denetimi dışında kalan medya organlarında çalışanların ise mali baskı ve yargı gücü ile sindirilmeye çalışıldığını, AKP'nin medya üzerinde hâkimiyet kurmak için açtığı savaşın sonunda Türkiye'nin dünyanın en çok gazeteci hapseden ülkesi olduğunu, Türkiye'nin basın özgürlüğü bakımından 180 ülke arasında 157'inci sırada bulunduğunu, Zambiya, Zimbabve ve Nijerya'da bile gazetecilerin daha özgür şartlarda çalıştıklarını söyledi.

SETAV'ın raporuna göre, 15 Temmuz sonrası yapılan haberler, Erdoğan'ı övmeyen herhangi bir haber "dış mihrakların algı operasyonu"! Raporda gazeteciler yaptıkları haberlerin de ötesinde, sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımlara kadar fişlenerek hedef gösteriliyor.

SETAV'ın raporunda AKP hükümetinin "mega projeler" diyerek tanıttığı projeler, "mega proje" olarak kabul görürken, söz konusu projeler hakkında yapılan haberler "eksik ve yanlı" görülüyor. Örneğin, yeni İstanbul havalimanının yapımında yaşanan sorunların değerlendirildiği bir haber "kara propaganda" ve "eksik bilgilendirme" olarak damgalanıyor.

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ SUÇ DUYURUSU
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla SETA hakkında söz konusu rapor nedeniyle suç duyurusu çağrısında bulundu. ÇGD'nin açıklaması şöyle: "Gazetecilerin, gazetecilik yapmalarına dahi tahammül edemeyen, tüm gazetecileri belli kalıpta görmeyi hedef edinen, gazetecileri toplumun bir kesimine hedef göstermekten çekinmeyen SETA'nın fişleme belgesi, tarihimizde kara lekelerden biri olarak anılacaktır.
Türkiye'nin yeni 'medya andıcı' olarak gördüğümüz bu fişleme belgesini hazırlayan zihniyeti kınıyor, tüm meslektaşlarımızı basın ve kişisel özgürlüklerimize yapılan bu saldırıya karşı durmaya ve hukuki haklarını kullanmaya davet ediyoruz."

RAPORU HAZIRLAYANLAR
Gazetecileri açık bir şekilde hedef gösteren "Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları" raporunu hazırlayanlar, SETA Vakfı'nın internet sitesinde şöyle tanıtılıyor:

İsmail Çağlarİsmail Çağlar:
Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde lisans eğitimini bitiren İsmail Çağlar, yüksek lisans ve doktorasını Hollanda Leiden Üniversitesi'nde yaptı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde öğretim üyesi olan Çağlar, aynı zamanda SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörüdür. İlgi alanları arasında medya-siyaset ilişkileri, sosyal tarih, modernleşme ve din-devlet ilişkileri bulunmaktadır.

Kevser Hülya AkdemirKevser Hülya Akdemir
Araştırma Asistanı, Toplum ve Medya, İstanbul
2015 yılında İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2016 yılında aynı üniversitenin Sosyoloji bölümünde Çift Anadal Programını tamamladı. Yüksek lisansına İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler programında devam etmektedir. Ocak 2017’de SETA İstanbul Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörlüğü’nde Araştırma Asistanı olarak çalışmaya başlayan Akdemir’in akademik ilgi alanları arasında Türkiye’de din-siyaset ilişkileri, medya-siyaset ilişkileri ve İslami hareketler yer almaktadır.

Seca TokerSeca Toker
Araştırma Asistanı, Toplum ve Medya Araştırmaları, İstanbul
Lisans eğitimini 2017 yılında İstanbul Üniversitesi Ekonometri Bölümü’nde tamamlayan Seca Toker, Marmara Üniversitesi Yöneylem Araştırmaları programında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörlüğü’nde araştırma asistanı olarak çalışmaktadır.
 

 

SETAV

RAPORU PDF OLARAK BİLGİSAYARINIZA İNDİREBİLİRSİNİZ

 

ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI, "MUZ FİYATLARI ÜZERİNE"
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
MUZ FİYATLARI ÜZERİNE

Uzun zamandan beri küresel anlamda en yüksek muz fiyatlarının bizim ülkemizde gerçekleştiğini ve bunun normal olmadığını yazıyorum...
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI, "DURUMDAN 'VAZİYET' ÇIKARMAK!"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
DURUMDAN "VAZİYET" ÇIKARMAK!

Eşanlamlı sözcüklerin yanlış kullanımına ilişkin az yazı yazmadım. Ama her gün yenileri ekleniyor bu gülünç kullanımlara! Kimi "ilgi ve alaka" diyor, kimi "çalışma faaliyeti"nden dem vuruyor, kimi de "saygı ve hürmet"lerini sunuyor!
"YANGIN YERİNE DÖNEN RESİMLERİN PEŞİNDELER"
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
YANGIN YERİNE DÖNEN RESİMLERİN PEŞİNDELER

Sokağın sonunda durduruldum, yumuk yumuk patileriyle bacaklarıma dolanan sarman yolumu kesmişti, ne yukarıda fır dönen helikopterin küfürler savuran homurtulu sesi, ne sağımdan solumdan kaçışan insanlar umurumuzda değil...
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI, "ERCÜMENT ŞAHİN CERVATOĞLU"
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI:
ERCÜMENT ŞAHİN CERVATOĞLU

Daha 12 Eylül darbesi gelmeden görev yaptığım Hopa Kemalpaşa Ortaokulundan sorgusuz, savunmasız sürgün edilmiştim. Rastlantı bu ya Rize Fındıklı'da Aydın Boysan'ın köyü Arılı Ortaokuluna verilmiştim...
"TÜKETİCİ GÜVENİ DİP SEVİYEDE"
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
TÜKETİCİ GÜVENİ DİP SEVİYEDE

Yılın son üç ayı, 2020 yılına ait şirket bütçelerinin hazırlanacağı önemli bir zaman dilimidir. Elbette birçok ekonomik veri masanın üzerinde olacaktır. Ancak ben bunların içinden ‘Tüketici Güven Endeksi'ni birinci sıraya koyarım...
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI, "OKURLAR BAĞIŞLAMIYOR!"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
OKURLAR BAĞIŞLAMIYOR!

Gazetelerdeki yazım yanlışlarını okurlar da yakından izliyor. Hatta bizim görmediğimiz birçok yanlışı onlar köşemize taşıyor! Bu alanda "gönüllü denetmenler" yetiştiğini bile söyleyebilirim. "Düzeltmenler"in yerini onlar almış adeta!
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "YİTİK ÜLKE"
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
YİTİK ÜLKE
“Balık hafızalı” nasıl olunuyor, mesela iki gün önce söylediğini unutmak diyebilir miyiz, ya da yaptıklarını silip anında çöpe atmak mı daha doğru?
"DİL BAYRAMI, DİL DERNEĞİ VE ÖDÜLLER"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
DİL BAYRAMI, DİL DERNEĞİ VE ÖDÜLLER

Türk Dil Kurumu (TDK), Türkçeyi her yönden geliştirmek, yabancı sözcük ve terimlerden arındırmak için dönemin en önemli yazarlarınca 12 Temmuz 1932'de "Türk Dili Tetkik Cemiyeti" adıyla kuruldu...
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "GERÇEK ÇIRILÇIPLAK..."
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
GERÇEK ÇIRILÇIPLAK...
“İstanbul’un altı köstebek yuvası gibi” diyor haber.
“Metro için kazılan ve 1.5 yıldır hiçbir şey yapılmayan tüneller, depremde canımızı yakacak” diye devam ediyor.
Oysa İstanbul’un altı ne ise üstü de o.
“Yüzbinlerce betondan tabutlukta milyonlarca insan yaşıyoruz.”
"PLASTİK ÇÖP SORUN TEŞKİL ETMEZKEN..."
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
PLASTİK ÇÖP SORUN TEŞKİL ETMEZKEN...

Eğer sorun teşkil etseydi; önce ayrıştırır, sonra da kendi çöpümüzün geri dönüşümünü sağlardık.
Biz ne yaptık?
Kendi çöpümüze karışık olduğu gerekçesi ile dokunmadık, İngiltere'nin ayrıştırılmış çöpüne talip olduk...
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI, "DİLDEKİ SAĞLIK BELİRTİSİ"
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI:
DİLDEKİ SAĞLIK BELİRTİSİ

Doktor, hastasına tanı koymak için hastanın diline de bakar. Bence dil, başka sağlık belirtileri de taşır...
"BİR GELENEK SONA MI ERİYOR?"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
"BİR GELENEK SONA MI ERİYOR?"
Yayın yönetmenlerinin her hafta okurlara açık mektup yazarak gazete mutfağından bilgiler verme geleneğini günümüzde yalnızca Cumhuriyet gazetesinin sürdürdüğünü söylemiştim. Öyle anlaşılıyor ki Cumhuriyet'in yeni Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya ile bu gelenek de sona erecek!
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "YASSAK..."
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
YASSAK...

Şimdilik yasak olmayan bazı sözcükler var.
Cumhuriyet, eşitlik, özgürlük, bağımsızlık, kardeşlik, sınıf, hak, adalet gibi.
İstediğiniz gibi, istediğiniz biçimde avazınız çıktığınca bu sözcükleri bağırabilirsiniz.
Tek koşulu var sokağa çıkamazsınız.
"NEGATİF REEL FAİZE DOĞRU!"
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
NEGATİF REEL FAİZE DOĞRU!
Evet beklenen oldu ve daha önce 425 baz puanlık indirimle yüzde 19,75'e düşen politika faizi, MB tarafından 325 baz puanlık son indirimle yüzde 16,50'lik seviyeye geriledi.
Olumlu netice vermesi durumunda bundan güzel bir şey olabilir miydi?
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "YAŞAMAYA DAİR..."
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
YAŞAMAYA DAİR...

Üç yıl oldu, üç koca yıl.
O kara günden bu güne ülkem karanlığın içinde kıvranıyor, meydanlar boş, umutlar bölük pörçük, sevinçler yitik.
Tarık Akan “Bu öyle bir virüs ki kardeşim işler insanın beynine, birlik olmazsan kurtulamazsın, yer bitirir umudunu” derdi...
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI, "SORUNLU BAŞLIKLAR"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
SORUNLU BAŞLIKLAR

Bir yazıyı ya da haberi okutan en önemli özelliklerden biri, başlıkların çarpıcılığıdır. Daha önce de yazdığımı anımsıyorum. Başlıklar kısa, kapsayıcı, merak uyandırıcı ama mutlaka anlamlı ve anlaşılır olmalıdır...
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI, "ŞOV YAPMA!"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
ŞOV YAPMA!

İstanbul Anakent Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP döneminde belediyede yaşanan "taşıt saltanatı"nı Yenikapı'da sergileyince, Saray'ın İçişlerinden sorumlu memuru çok kızdı, "İmamoğlu şov tapıyor" dedi...
"ÇOCUKLARIMIZIN SOFRAMIZDAKİ YERİ"
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI:
ÇOCUKLARIMIZIN SOFRAMIZDAKİ YERİ

Nâzım Hikmet, o ünlü destanında kadınlarımızı anlatırken unutulmaz bir benzetme yapar, akıldan çıkmayacak bir tanı koyar, yanılmaz bir ölçüyü bize sunar. Kadınlarımızın durumunu iki küçük dizeyle gözler önüne serer...
"KÜRESEL TÜKETİCİ ALIM GÜCÜ FARKLARI"
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
KÜRESEL TÜKETİCİ ALIM GÜCÜ FARKLARI
Belki de bugüne kadar en fazla bu konu üzerinde durmuşumdur. Zira 42 senedir perakende sektöründe izlediklerimle, küresel güçlerin kontrolünde olan kurumların yaptıkları sanal hesaplar arasında büyük çelişkiler görüyorum. 
"BİRİ YILMAZ GÜNEY, DİĞERİ ERKAN YÜCEL..."
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
BİRİ YILMAZ GÜNEY, DİĞERİ ERKAN YÜCEL...

İkisi de birer yıl arayla, aynı gün ve aynı ayda göçüp gittiler bu her yanı ışıklı dünyadan.
İkisi de yoksul çocukları ama öylesi miraslar bıraktılar ki geriye şimdilerde izlerini sürenler bahtiyar.
Biri Yılmaz Güney, diğeri Erkan Yücel...
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "VAY BE ARKADAŞ..."
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
VAY BE ARKADAŞ...

- Neler yaşanıyor neler, memleket yalan ve talan imparatorluğu.
- Pul pul dökülüyor ağabey tüm pislikleri.
- Ele geçirdikleri her mevzi kazanç kapıları olmuş. Cumhuriyet'i işgal ettiler dediğimizde dudak büken liberal soysuzlar görüyor mudur ortaya saçılanları?
GAZETECİ ALİ TARTANOĞLU YAZILARIYLA BİZHABERİZ'DE
ALİ TARTANOĞLU'NUN BİZHABERİZ'DE İLK YAZISI:
CHP RİCALİNE SORULAR

Hukuk ne derse desin, CHP, internet adresi uzantısındaki
gibi sıradan bir "org.", örgüt değil; Atatürk önderliğinde
"Eskisini yıkıp yenisini kurmuş" koskoca, kurucu bir
"kurumun" (CHP'nin) ricali, iktidar getirmediğini göre göre,
73 yıldır kendi mahallesini vahim biçimde kırmak,
küstürmek pahasına karşı mahalleye yağ çekip,
yılışıp durmakta niye bu kadar inat eder?
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI, "YANILTAN SÖZCÜKLER"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
YANILTAN SÖZCÜKLER

Kimi sözcük ve deyimlerin basında yanlış kullanıldığını görüyoruz. Bunlara zaman zaman değinsek de yanlış kullanımların arkası kesilmiyor...
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI, "ARAYAN YOL BULUR"
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI:
ARAYAN YOL BULUR

İran'da Humeyni başa geldikten sonra bir İranlıya soruyorlar:
"Yaşamınızda ne değişti?"
Yanıt şu oluyor:
"Humeyni gelmeden önce dışarıda eğlenir, evde ibadet yapardık. Şimdi ise, dışarıda ibadet yapıyor, evde eğleniyoruz."
"FİNANSAL RAPORLARIN ANLATTIKLARI"
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
FİNANSAL RAPORLARIN ANLATTIKLARI

Halka açık şirketlerin her çeyrek sonunda açıkladıkları finansal raporları çok önemsiyoruz. Her türlü bilgi şeffaf olarak; faaliyet raporları, finansal sonuçlar ve yatırımcı sunumları şeklinde yayınlanıyor...
"YAYIN YÖNETMENLERİNİN TÜRKÇE SORUMLULUĞU"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
YAYIN YÖNETMENLERİNİN TÜRKÇE SORUMLULUĞU

Kimi gazetelerin yayın yönetmenleri, genellikle pazartesi günleri, "açık mektup" niteliğinde, okuru bilgilendiren yazılar kaleme alırlar. Bu yazılarda, geride kalan haftanın değerlendirilmesi yapılır, "gazete mutfağından" bilgiler paylaşılır...
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "İHBAR"
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
İHBAR

Adam Erzurum’da ayakkabı boyacılığı yapıyor, AKP üyesi, ne ara vakit buluyor bilinmez emniyet müdürlüğüne bir ihbar başvurusu yapıyor “Bu adam terörist” diye, emniyet savcılığa yazıyor, savcı hakkımda soruşturma açıyor, İstanbul’da evimden alınıp emniyete götürülüyorum, “yaşasın sanat yaşasın hayat” dediğim için dava edildiğimi anlıyorum...
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI, "RESİM VE FOTOĞRAF"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
RESİM VE FOTOĞRAF

Kimi arkadaşlar "resim" sözcüğünün "fotoğraf" anlamında kullanılmasını yanlış buluyor. Oysa halkımız fotoğrafa genellikle "resim" der. Ben halkın sözcük seçiminin, dil beğenisi açısından yol gösterici olduğunu düşünenlerdenim...
"NESİNİ SÖYLEYEYİM CANIM EFENDİM"
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
NESİNİ SÖYLEYEYİM CANIM EFENDİM
Ağustos sıcağında birden ortalık kararıyor, yıldırımlar, şimşekler, böğürtüler içinden gök delinip sel oluyor hayat...
"FİYAT FARKLILAŞMASININ SEBEBİ"
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
FİYAT FARKLILAŞMASININ SEBEBİ

Dünya üzerinde farklı gelir gruplarına ve tüketici tercihlerine sahip 7,5 milyar insan yaşamaktadır...
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 18.10.2019 - 09:20:20 | Şu an 119 kişi online | Kullanım Koşulları