Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
AKP'Lİ VAKIFTAN SKANDAL RAPOR
İÇERİK
BAŞLIKLAR

AKP'li vakıftan skandal rapor

Medya dünyası, AKP'li SETA Vakfı'nın hazırlayıp internet sitesinden yayınladığı "Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları" raporuyla çalkalanıyor. PDF olarak paylaşılan skandal raporda gazeteciler açık bir şekilde fişleniyor, hedef gösteriliyor.

(BİZHABERİZ)- AKP'ye yakınlığıyla tanınan SETA Vakfı, gazetecileri fişleyen ve hedef gösteren bir rapor yayınladı. "Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları" yayınlanan raporun altında İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir ve Seca Toker'in imzaları var.

AKP'ye yakınlığıyla bilinen SETAV (Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı) skandal raporu internet sitesinde, "Raporda ele alınan medya kuruluşları kuruluşundan bugüne incelenirken mecraların Türkiye için kritik olaylardaki tavrı da ölçülmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışan profili incelenerek uluslararası medya kuruluşların çalışanlarının geçmişte hangi mecralarda görev yaptığı ağ analizleriyle ortaya konulmuştur." açıklamasıyla duyurdu.

Raporda "Çalışan profili analizi" adı altında gazeteciler fişleniyor, doğruluğu kanıtlanmış haberler "propaganda" olarak sunulmaya çalışılıyor, algı yatılarak bu haberlere dayanarak söz konusu medya kuruluşunun "yayın politikası" kanıtlanmaya çalışılıyor.

AKP'li SETAV'ın yayınladığı raporu CHP' İstanbul milletvekili Gürsel Tekin sosyal medyadan bir açıklama yaparak eleştirdi. Tekin, SETAV'ın "araştırma" adı altında gazetecileri hedef gösterdiğini ifade etti. Gürsel Tekin, "Raporun dili ve içeriği en hafif tabirle basın mensuplarını hedef gösterici bir mahiyettedir. Hükümete bağlantılı bir vakfın bu şekilde bir rapor hazırlaması da basın özgürlüğünü kısıtlayıcı, otosansür mekanizmasını zorlayan anti demokratik bir adımdır. Basın özgürlüğü düşünce ve ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olduğu gibi, temelde bir kamu denetim aracıdır. Basın mensuplarını çalıştıkları iş yerleri üzerinden baskı altına almaya çalışmak önce basın özgürlüğüne sonra halkın haber alma hakkına yönelik saldırıdır." Dedi. Gürsel Tekin, 2018 Uluslararası Basın Enstitüsü Raporu’na göre, AKP iktidarının medyayı kontrol etme oranının yüzde 95'e ulaştığını da vurguladı. Tekin açıklamasında, AKP kontrolündeki medyada çalışanların parti propagandasına uygun hareket etmezlerse işsiz kaldıklarını, AKP'nin denetimi dışında kalan medya organlarında çalışanların ise mali baskı ve yargı gücü ile sindirilmeye çalışıldığını, AKP'nin medya üzerinde hâkimiyet kurmak için açtığı savaşın sonunda Türkiye'nin dünyanın en çok gazeteci hapseden ülkesi olduğunu, Türkiye'nin basın özgürlüğü bakımından 180 ülke arasında 157'inci sırada bulunduğunu, Zambiya, Zimbabve ve Nijerya'da bile gazetecilerin daha özgür şartlarda çalıştıklarını söyledi.

SETAV'ın raporuna göre, 15 Temmuz sonrası yapılan haberler, Erdoğan'ı övmeyen herhangi bir haber "dış mihrakların algı operasyonu"! Raporda gazeteciler yaptıkları haberlerin de ötesinde, sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımlara kadar fişlenerek hedef gösteriliyor.

SETAV'ın raporunda AKP hükümetinin "mega projeler" diyerek tanıttığı projeler, "mega proje" olarak kabul görürken, söz konusu projeler hakkında yapılan haberler "eksik ve yanlı" görülüyor. Örneğin, yeni İstanbul havalimanının yapımında yaşanan sorunların değerlendirildiği bir haber "kara propaganda" ve "eksik bilgilendirme" olarak damgalanıyor.

ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ SUÇ DUYURUSU
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla SETA hakkında söz konusu rapor nedeniyle suç duyurusu çağrısında bulundu. ÇGD'nin açıklaması şöyle: "Gazetecilerin, gazetecilik yapmalarına dahi tahammül edemeyen, tüm gazetecileri belli kalıpta görmeyi hedef edinen, gazetecileri toplumun bir kesimine hedef göstermekten çekinmeyen SETA'nın fişleme belgesi, tarihimizde kara lekelerden biri olarak anılacaktır.
Türkiye'nin yeni 'medya andıcı' olarak gördüğümüz bu fişleme belgesini hazırlayan zihniyeti kınıyor, tüm meslektaşlarımızı basın ve kişisel özgürlüklerimize yapılan bu saldırıya karşı durmaya ve hukuki haklarını kullanmaya davet ediyoruz."

RAPORU HAZIRLAYANLAR
Gazetecileri açık bir şekilde hedef gösteren "Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları" raporunu hazırlayanlar, SETA Vakfı'nın internet sitesinde şöyle tanıtılıyor:

İsmail Çağlarİsmail Çağlar:
Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde lisans eğitimini bitiren İsmail Çağlar, yüksek lisans ve doktorasını Hollanda Leiden Üniversitesi'nde yaptı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde öğretim üyesi olan Çağlar, aynı zamanda SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörüdür. İlgi alanları arasında medya-siyaset ilişkileri, sosyal tarih, modernleşme ve din-devlet ilişkileri bulunmaktadır.

Kevser Hülya AkdemirKevser Hülya Akdemir
Araştırma Asistanı, Toplum ve Medya, İstanbul
2015 yılında İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2016 yılında aynı üniversitenin Sosyoloji bölümünde Çift Anadal Programını tamamladı. Yüksek lisansına İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler programında devam etmektedir. Ocak 2017’de SETA İstanbul Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörlüğü’nde Araştırma Asistanı olarak çalışmaya başlayan Akdemir’in akademik ilgi alanları arasında Türkiye’de din-siyaset ilişkileri, medya-siyaset ilişkileri ve İslami hareketler yer almaktadır.

Seca TokerSeca Toker
Araştırma Asistanı, Toplum ve Medya Araştırmaları, İstanbul
Lisans eğitimini 2017 yılında İstanbul Üniversitesi Ekonometri Bölümü’nde tamamlayan Seca Toker, Marmara Üniversitesi Yöneylem Araştırmaları programında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörlüğü’nde araştırma asistanı olarak çalışmaktadır.
 

 

SETAV

RAPORU PDF OLARAK BİLGİSAYARINIZA İNDİREBİLİRSİNİZ

 

"KANLI PAZAR'IN PROVOKATÖRÜ MŞE'NİN ARDINDAN"
RAHMİ YILDIRIM'IN YAZISI:
KANLI PAZAR'IN PROVOKATÖRÜ MŞE'NİN ARDINDAN

Kanlı Pazar'ın provokatörü Mehmet Şevki Eygi (MŞE) 86 yaşında toprağa girdi. Tabutunu AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da omuzlamış. Erdoğan mesajında Eygi'ye "Ülkemizin yetiştirdiği en önemli mütefekkir ve münevverlerden biri" diye iltifat etmiş...
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI, "YAZIM SORUNLARI"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
YAZIM SORUNLARI

1970'lerde, adları "Halkın..." diye başlayan birkaç Maocu dergi vardı:  Halkın Sesi, Halkın Kurtuluşu, Halkın Yolu, Halkın Birliği... Bu dergiler aynı zamanda birer siyasal örgütlenmeydi...
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "KÜÇÜK SAHNE'YE DÜŞMANLIK"
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
KÜÇÜK SAHNE'YE DÜŞMANLIK

1977 İstanbul turnesindeyiz, mekân Beyoğlu Küçük Sahne. Bilenler bilir önceleri Ankara tiyatroları İstanbul'a öyle bir ya da iki gösteri için gelmezdik.
"KAHRAMAN MARKET E-TİCARETE KARŞI!"
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
KAHRAMAN MARKET E-TİCARETE KARŞI!

90'lı yıllarda Ferhan Şensoy'un çok izlenen oyununun adı "Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı" idi. Yıllar geçti, devir değişti, bakkal hâlâ kahramanca direnmeye devam ediyor ama bu sefer de marketler zorda!
AKP'Lİ VAKIFTAN SKANDAL RAPOR
AKP'Lİ VAKIFTAN SKANDAL RAPOR
Medya dünyası, AKP'li SETA Vakfı'nın hazırlayıp internet sitesinden yayınladığı "Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları" raporuyla çalkalanıyor. PDF olarak paylaşılan skandal raporda gazeteciler açık bir şekilde fişleniyor, hedef gösteriliyor.
R. YILDIRIM'IN YAZISI, "DENİZ GEZMİŞ TERÖRİST MİYDİ?"
RAHMİ YILDIRIM'IN YAZISI:
DENİZ GEZMİŞ TERÖRİST MİYDİ?

Balıkesir adliyesinde çok ilginç bir dava görülüyor. Davanın konusu Deniz Gezmiş'i övmek. Sanık sandalyesinde 26'ncı dönem CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm var...
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI, "BAHÇELİ'NİN DİLİ"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
BAHÇELİ'NİN DİLİ

Devlet Bahçeli, 2 Temmuz 2019 günkü Grup toplantısında yine esti savurdu! "Anadolu'nun fethi"nden girip Osaka'daki G-20 toplantısından çıktı! Ama "Sivas kıyımı"na hiç değinmedi; onu bilerek es geçti!
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "GORKİ, BRECHT ve ANA..."
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
GORKİ, BRECHT ve ANA...

Büyük Ekim devrimi öncesi, hayatın her alanında sürdürülen ve Çarlık Rusyası'nın sonunu getirmek için yaşanan amansız mücadele içinde yoksul köylülerin, işçilerin ve her milliyetten Rus emekçilerinin meydanları doldurup ayaklandığı ilk yıllar, 1905 yılının orta yeridir...
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI: NEREDEN ÇIKTI BU "MÜSEMMA"?
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
NEREDEN ÇIKTI BU "MÜSEMMA"?

Gazetelerin en az baktığım bölümleri spor sayfalarıdır. Oralarda devrilen çamlar ve yapılan dil kıyımları, bu yüzden radarımıza pek yakalanmaz! Ama okurlar var! Benim gözümden kaçsa da onlar hemen arayıp uyarırlar!
"DOLAYLI VERGİLERİN TİCARETE ETKİSİ"
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
DOLAYLI VERGİLERİN TİCARETE ETKİSİ

Dolaylı vergiler, mal ve hizmet kullanımı esnasında tahsil edilen ve aynı zamanda kayıt içinde çalışan şirketler için finansal yükü olan vergilerdir. En önemlileri katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisidir (ÖTV)...
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI, "DALGINLIĞIN BÖYLESİ"
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI:
DALGINLIĞIN BÖYLESİ

Cihat Burak Bayındırlık Bakanlığının başarılı mimarlarındandır. Yalnız, işine hep 10-11'den önce gelme alışkanlığı yokmuş. Müsteşar, Cihat Burak'ı çok sevdiği için kırmak istemez. Bir gün Burak'a der ki: ''İşe, bir gün zamanında gel, benim için yeter.''
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI, "NAPOLEON'UN BİLMEDİĞİ"
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI:
NAPOLEON'UN BİLMEDİĞİ

Napoloen, ''Beni üç sancaktan çok bir gazete korkutur'' dermiş. Gazetelerin yüzde doksanını aldılar da ne oldu?
Sosyal medya izleyicileri bir anda milyonları buluyor günümüzde.
İnsan aklının ve bilimin önüne geçilemiyor...
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "26 YIL OLDU..."
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
26 YIL OLDU...

Asım Bezirci, Behçet Aysan, Metin Altıok, Nesimi Çimen, Asaf Koçak, Hasret Gültekin, Uğur Kaynar, Muhlis Akarsu ile birlikte ateşe verilen canların iniltileri, şiirleri, oyunları şarkıları, öyküleri bu ülkenin üstünde külden ve kandan oluşmuş bir vicdan bayrağı olarak duruyor.
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI, "OKUR SİZİ DENETLİYOR!"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
OKUR SİZİ DENETLİYOR!

Köşeyazılarında çok sık karşılaştığım kimi yazım yanlışlarını bazen ad belirtmeden, "ortaya karışık" yazıyorum.  Ama böyle yapınca kimse üstüne alıp yanlışını düzeltme zahmetine katlanmıyor...
"ENFLASYON VE SIKI PARA POLİTİKASI"
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
ENFLASYON VE SIKI PARA POLİTİKASI

Adından da anlaşılacağı üzere sıkı (daraltıcı) para politikası, enflasyona neden olan toplam talep artışının frenlenmesini hedefler. Bunun için de çözüm, para arzının kısılmasıdır. Ancak gecikmesiz ve geçici süreli bir uygulama olmalıdır...
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "ÖLÜYORUZ VE UNUTULUYORUZ"
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
ÖLÜYORUZ VE UNUTULUYORUZ

Mevsimler birbirine karışıyor, yağmur rüzgârlara, bulutlar güneşlere, tohumlar çiçeklere, karıncalar su gözelerine, martılar çığlıklara ve biz ölüyoruz...
RAHMİ YILDIRIM'IN YAZISI, "ESRA İLE BERAT'IN DÜĞÜNÜ"
RAHMİ YILDIRIM'IN YAZISI:
ESRA İLE BERAT'IN DÜĞÜNÜ

Yunan filozofu Sokrates ve karısı Ksantippe bir türlü geçinemezlermiş. Tarihçiler geçimsizlikte asıl kabahatlinin Ksantippe olduğunu söylüyorlar. Ansiklopedilerde Ksantippe maddesinin karşısında aynen, "Sokrates'in şirretliği ve hırçınlığıyla ünlü karısı" diye yazıyor...
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI, "ŞEHREMİNİ" VE "ŞEHREMANETİ"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
"ŞEHREMİNİ" VE "ŞEHREMANETİ"

Bir hafta sonra İstanbul Anakent Belediye Başkanlığı seçimi yenilenecek. Bana göre "yinelenen" değil "yenilenen" bir seçim var önümüzde. Tersini söylemek diyalektiğe aykırı. "Aynı suda iki kez yıkanılmaz" demiş Herakleitos...
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "İLK PERDE"
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
İLK PERDE

-En çok 20 liralık cepten çıkartılıp "Bu paranın 5 lirasını çaldılar" dendiğinde Binali'nin yüzündeki tik katsayısının yükselişine güldüm.
"SANAT KANATLI SAMİ KARAÖREN!"
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI:
SANAT KANATLI SAMİ KARAÖREN!

Alanlarında üstün başarılar kazanmış, sevilmiş, sayılmış kişileri yaşarken anmada biraz geç mi kalıyoruz? En yakın örneği, Cumhuriyet gazetesine otuz iki yılını vermiş, tanıyanlarca hep saygıyla anımsanan Sami Karaören'dir...
"ERDOĞAN'IN ARKASINDA EŞŞEK GİBİ SAF TUTMAK!"
RAHMİ YILDIRIM'IN YAZISI:
ERDOĞAN'IN ARKASINDA EŞŞEK GİBİ SAF TUTMAK!

Akit adında bir medya mecraı var. Medya ifadesi sözün gelişi. Akit, bilinen anlamda medya mecraı değil. Mütedeyyin, dindar kimlikle gazetecilik yapma iddiasına karşın Akit köktendinci siyasal İslam'a özgü ahlaksızlıkların ve pisliğin ortaya saçıldığı bir lağım çukuru...
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI, "SICAK PARAYA GÜVENİLİR Mİ?"
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
SICAK PARAYA GÜVENİLİR Mİ?

Eski yıllarda bankerler vardı, normal banka faizinin 3-4 katını verir ve bolca da para toplarlardı. Baştan güzel ödeme yaparlar, sonra da ortadan kaybolurlardı...
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI, "NELER UYDURUYORUZ?"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
NELER UYDURUYORUZ?

Eşanlamlı sözcüklerin yanlış kullanıldığı sayısız örnek görmüştüm ama böylesiyle hiç karşılaşmamıştım!
27 Mayıs 2019 tarihli BirGün gazetesinin Kültür-Sanat sayfasında, Türkiye Yazarlar Sendikası'nın...
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "YALAN ve TALAN"
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
YALAN ve TALAN

- Neler yaşanıyor neler, memleket yalan ve talan imparatorluğu.
- Pul pul dökülüyor ağabey tüm pislikleri.
- Ele geçirdikleri her mevzi kazanç kapıları olmuş. Cumhuriyet'i işgal ettiler dediğimizde dudak büken liberal soysuzlar görüyor mudur ortaya saçılanları?
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI, "ÜÇ AYAKLI SACAYAĞI!"
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
ÜÇ AYAKLI SACAYAĞI!

Kimi yanlış söz kalıplarını düşünmeden kullanıyoruz. Her kesimden insan düşüyor bu yanılgıya. Şimdilerde hukukçular da katılmış kervana. Örneğin yargıyı oluşturan öğeleri tanımlarken, genellikle "üç ayaklı sacayağı" diyorlar!
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "6. YIL"
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
6. YIL

Ülkenin yarısı her yaştan erdemli insanıyla sokaklara çıkıp meydanları işgal etmiş kardeşliğin, eşitliğin ve özgürlüğün sesi olmuş, zulme zorbalığa diklenerek talana ve yalana dur demişti...
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI, "BOYNUMUZUN BORCU"
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI:
BOYNUMUZUN BORCU

Aziz Nesin (1915-1995), özellikle yaşamının son yıllarında sık sık okumuşlara seslenir, şöyle derdi:
"Bizi, bu yoksul halk iyi kötü okuttu, yetiştirdi, bugünlere getirdi. Bizim de bu halka borcumuz vardır."
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI, "KÜÇÜK ŞEYLER..."
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
KÜÇÜK ŞEYLER...

Gazeteleri boş bırakmaya gelmiyor! Eleştiriye ve uyarıya ara verince yanlışlar alıp başını gidiyor!
Belirtmem gerekir ki, yanlışların çoğu bilgisizlikten değil özensizlikten kaynaklanıyor...
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI, "GEREKÇEYİ BULAMADIM!"
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
GEREKÇEYİ BULAMADIM!

250 sayfayı okudum, seçimi iptal kararının gerekçesini ise bir türlü bulamadım. YSK üyesi 7 hâkimin gerekçeleri 12 sayfa, karşı oy sahibi 4 hâkimin itiraz gerekçeleri 38 sayfa tutuyor...
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "ALI AL, MORU MOR, KIZILI KIZIL..."
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
ALI AL, MORU MOR, KIZILI KIZIL...

- Bazı kelimelerin hayattaki karşılıkları  yitip gitti.
Umut, ümit, sevinç, neşe  gibi.
Bak insanlara kaçının yüzü gülüyor, kaçı öfkesiz?
Üstlerine yalan, nefret ve kin yağdıkça çaresizlikleri büyüyor...
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 19.07.2019 - 00:58:04 | Şu an 86 kişi online | Kullanım Koşulları