Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
DALGINLIĞIN BÖYLESİ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

DALGINLIĞIN BÖYLESİ
Cihat Burak Bayındırlık Bakanlığının başarılı mimarlarındandır. Yalnız, işine hep 10-11'den önce gelme alışkanlığı yokmuş. Müsteşar, Cihat Burak'ı çok sevdiği için kırmak istemez. Bir gün Burak'a der ki: ''İşe, bir gün zamanında gel, benim için yeter.''
Cihat Burak o sözü yerine getirmek ister. Sabah erkenden kalkar, saat sekizde masasına gelir oturur. Henüz kimse gelmemiştir. 8.30 olur, yine kimseler yok. 9.30 yine gelen yok. Meğer o gün pazarmış.
20 Mayıs 2019

 

NURULLAH ATAÇ'IN TÜRKÇE TİTİZLİĞİ
Nurullah Ataç'a birisi:
''Zat-âliniz!'' der.
Ataç bu sözü duyar duymaz patlar:
''Eşşeoğlu eşşek!''
Ataç'ın Türkçeye düşkünlüğü tartışılmaz. Ataç günümüzde yaşasaydı sayısız kişiye nişan dağıtacağı kesindi.
21 Mayıs 2019

 

AŞAĞILAMAK İNSANI YÜKSELTMİYOR
Bizde kimileri her ortamda Rum, Ermeni, Kürt sözlerini aşağılama amaçlı kullanıyor. ''Arap'' sözü söylense de övme öne çıkıyor.
Yontu sanatçısı, ressam Mehmet Güleryüz (1939), İstanbul'daki çocukluk yıllarını anlatırken evlerinde bir Arap bacıdan söz ediyor. Aileden biri sayılıyormuş. Ona, kesinlikle 'Arap' demek yasakmış. Bugün kimilerinin yaptığı gibi, insanları aşağılamak insanı yükseltmiyor. Tam tersi...
22 Mayıs 2019

 

DERS NASIL KAYNATILIR?
1950'lerin sonları. İstanbul'da bir özel okulun orta üçüncü sınıfı. Öğretmen yabancı, iletişim zayıf. Öğrencilerin canı mı sıkıldı, bir öğrenci sınıfın önüne çıkıyor, öğrenciler hemen ayağa kalkıyor, komut veriliyor, İstiklâl Marşı söyleniyor! Öğretmen de saygıda öğrencilerden geri kalmıyor. Marşın söylenmesi bir defayla yetinilmiyor; iki, üç gerekirse dört kez. İşte zil de çaldı.
23 Mayıs 2019

 

ULUSAL BASINDA İLK YAZIM
1960, şubat ayı. Cılavuz Öğretmen Okulu orta üçüncü sınıf öğrencisiyim. Ulusal basında ilk yazım Ulus gazetesinin çocuk sayfasında çıktı. Düşün ortamımda oluşan ufacık bir fıkraydı. Öğretmen öğrencisine masadaki iskeletin cinsiyetini soruyor. Öğrencinin yanıtı şu oluyor:
''Öğretmenim, saçı olmadığına göre erkektir!''
24 Mayıs 2019

nusreterturk1945@gmail.com

 

SON VAGON ANKARA’NIN BAHAR HAVASI YAŞAMI ÖZETLEYEN SÖZLER SANATÇININ YERİ SIKIŞMANIN SİCİLİ UZUN TERZİLİĞİN BİZDEKİ KISA TARİHİ MİLAT ÖNCESİNDEN SESLENİŞ KAPI ÇALINIYOR SÜLEYMAN AĞANIN KÜÇÜK OĞLU YAZIM KILAVUZUNA VEDA MI? ÖNCELİK ÇOCUKLARA VERİLMELİ ROBENSON'U ANIMSAMA SIRASI ARKASINDAN KOŞACAĞIMIZ UMUTLAR ADINI ALDIĞIM ADAM PERDENİN ARKASINDAKİ CUMHURİYET KİMLİĞİ TEMİZLİĞİN BÖYLESİ ACININ ÇOCUKLARI KARSLININ SINIRDAKİ SINAVI YARATICI YANITLAR HAYIR MI? HIYAR MI? ÂDİL GÜLVAHABOĞLU VE ŞİİRİ ARMAĞANIN ARMAĞANI KUTLAMA PROF. ALİ BEYİN KIZAĞI "KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI BASKIYI YENMENİN YOLU ÖMER AMCANIN HUTBESİ ÇAĞDAŞ İNSANIN RESMİ BU KAÇINCI SOBE?
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 21.09.2020 - 04:37:54 | Şu an 177 kişi online | Kullanım Koşulları