Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
BAĞLAÇLARIN BİTMEYEN ÇİLESİ!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

"Ağaç yaşken eğilir" diye boşuna söylememişler. Dille ilgili kimi bilgiler sonradan kolay öğrenilemiyor. Öğrenilse de uygulanamıyor. Bunun en çarpıcı örneğini, Türkçedeki "durum" ya da "ilgi" ekleriyle "bağlaç"ların yanlış kullanımında görüyoruz. Eğitim düzeyi yüksek çoğu insan bile hangi ekin ayrı, hangisinin bitişik yazılacağını ayırt edemiyor...

Yanlış yazılan bağlaçlar

Ayrı yazılmaları gerekirken özel adların sonuna eklenerek durum ekine dönüştürülen "de / da" bağlacına örnekler:  

-"Zülfü Livaneli'nin daha önce hiçbir yerde anlatmadığı hayatından kesitler ve bestelerinin hikâyelerini seyirciyle paylaştığı konserde, Zeynep Halvaşi ve Teyfik Rodos'da Livaneli ile birlikte şarkıları seslendirdi. (...)  CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve eşi Ali Naki Kaftancıoğlu'da konseri izleyenler artasındaydı." ("Livaneli'den Açıkhava'da konser" (BirGün, 2 Temmuz 2019, Kültür-Sanat sayfası)

-"Erdeğan'da ‘tedbir alırız' diyerek Hafter güçlerini uyarıyordu." (Mehmet Ali Güller, "Libya'da savaşıyor muyuz?", Cumhuriyet, 8 Temmuz 2019)

Bunlar da durum eki oldukları için bitişik yazılmaları gerekirken ayrı yazılan "de"ler, "da"lar:

-"Dünyanın her yerinde dolaşırken, ağzım bir karış açık opera binalarına özendiğim için, sokak festivallerindeki en uç oyunları izleyip ‘neden biz de yok?' diye kendi kendime hayıflandığım için ben edepsizim!" (Işıl Özgentürk, "Ben Edepsizim!", Cumhuriyet, 7 Temmuz 2019)

-"Linçlere göz yumulan bir ülkede sadece turistler değil o ülkenin vatandaşları da güven de değildir..." ("Kürt turistlere saldırıya tepki", Cumhuriyet, 20 Temmuz 2019, s. 9)

Son olarak şunu da ekleyeyim: 13 Temmuz 2019 tarihli Cumhuriyet gazetesinin 4. sayfasında, S-400 füze savunma sisteminin ilk parçalarının Türkiye'ye gelişiyle ilgili bir "Haber / Analiz" var. Yazının üç sütuna çekilen başlığı şöyle: "Sıra yaptırımlar da mı?"

Görüldüğü gibi, "-da" durum eki bağlaç sanılıp ayrı yazılmış. Ama kusur yazarın değil, sayfa sorumlusunun. Çünkü yazıda böyle bir ifade geçmiyor. Başlıklarda ve spotlarda yapılan yanlışlıklar, doğal olarak daha çok göze batıyor. Yazı işlerinde çalışan arkadaşların bu konudaki duyarlıklarının en üst düzeyde olması gerekiyor.  

* * *

 

Tahliye olunmaz!

19 Temmuz 2019 tarihli Cumhuriyet'in 10. sayfasından bir haber başlığı: "Hakan Atilla bugün tahliye oluyor".

Aynı gazetenin ertesi günkü sayısının birinci sayfasında bu kez şu başlık yer almış: "Hakan Atilla tahliye oldu".

Tutuklu bir insan tahliye olamaz, tahliye edilir! Çünkü "tahliye" işlemi, kendi dışındaki bir erkin kararına bağlıdır. Haber konusundan hareketle söylemek gerekirse, bu salıverme olayı, Hakan Atilla'nın kendi istenciyle değil, ABD makamlarının kararıyla gerçekleşiyor. O yüzden "tahliye oldu" sözü yanlıştır, "tahliye edildi" denmesi gerekir.

 

HAFTANIN NOTU

Her şey satılık!

Eğitimci dostumuz Zeki Sarıhan'ın bir yazısından öğrendim. Milli Eğitim Bakanlığı, şimdi de okulların adlarını satışa çıkarmış! Önce şaka sandım ama gerçekmiş. Parayı bastıran, istediği okula kendi adını verebilecekmiş. Üstelik semtlere göre değişiyormuş bunun bedeli! Yani lüks semtlerdeki okul adlarının fiyatı daha yüksekmiş! Kara paracılara, yandaş müteahhitlere gün doğdu! Havadan kazandıkları paralar yetmiyormuş gibi bir de şaibeli adlarına "saygınlık" ekleyecekler!

Evet, kimi çevrelerin "Atatürkçü", "reformcu" ve "büyük eğitimci" diye parlatıp yere göğe sığdıramadıkları Ziya Selçuk'un Bakanlığı döneminde oluyor bu işler!

Devletin kasasında para kalmayınca her gün yeni bir abukluk icat ediliyor!

Bu iktidar tarihe yalnızca kamu kaynaklarını kurutan savurganlığıyla değil, aynı zamanda maddi ve manevi değerlerimizi satışa çıkaran aymazlığı ile de geçecek!

attila.asut@gmail.com

 

SÖZCÜKLER YASAKLANAMAZ! SESSİZ HARFLERİN OKUNUŞU KORONAYI DA KENDİMİZE BENZETTİK! KORONADAN SONRA… ATASÖZLERİNDEN ANLAM ÇIKARMAK İNADINA… ADALET ARANIYOR! SACAYAĞI ÜÇ AYAKLIDIR! DİL YÂRESİ “SOSYAL MESAFE”DEN “YANDAŞ BASIN”A CEMAL SÜREYA’NIN 555K ŞİİRİ 27 MAYIS ŞİİRLERİ NÂZIM’I DA YOK SAYDILAR! KAVRAMLAR ÜZERİNE GÖRÜŞLER SAĞLIK TERİMLERİ SÖZLÜKÇESİ EKONOMİ TÜRKÇEYİ DE VURDU! DİLSEVERLER YAZIYOR LİBERALDEN LİBOŞA… KİRLETİLMİŞ SÖZCÜKLER KKTC’NİN GÜNDEMİNDE ŞEFTALİ KEBABI VAR! SÖZCÜKLER DE KİRLENİR! DİLCİLER, “OLGU” VE “BULAŞ” İÇİN NE DİYOR? TARTIŞILAN SÖZCÜK: “BULAŞ” SÖZCÜKLER TEK ANLAMLI DEĞİLDİR TÜRKÇESİ VARKEN… KORONA SORULARI KORONA DEYİŞLERİ CEM, CAMİ, CEMAAT… KORONA SÖZLÜĞÜ “DOLAYIM” SÖZCÜĞÜ “MEDYA”YI KARŞILAR MI?
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 26.09.2020 - 12:26:58 | Şu an 161 kişi online | Kullanım Koşulları