Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
YANLIŞ HABER ÖRNEKLERİ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

Gazetelerdeki haberler hem yazım hem bilgi yanlışlarıyla dolu. Haberler yazılırken çoğu zaman "5N 1K" kuralına uyulmuyor. Haberlerin en çok yanlış barındıran bölümleri ise genellikle başlıkları ve spotları oluyor. Haber başlıkları kısa, çarpıcı, kuşatıcı ama mutlaka anlamlı olmalıdır.

11 Temmuz 2019 tarihli BirGün'ün 11. sayfasında bir ölüm haberi var. Haberin başlığı şöyle: "TMMOB yöneticisi yaşamını yitirdi". Başlıkta kişi adı yerine kurum adı öne çıkarılmış. Oysa insan böyle acı bir haberle karşılaştığında, önce ölen kişinin kimliğini öğrenmek ister. Üstelik haberdeki tek sorun bu değil. Metinden bir tümce: "Yakalandığı hastalık sonucu tedavi gördüğü İstanbul'da yaşamını yitiren Gökdemir için yarın saat 16.00'da Kartal Cemevi'nde bir tören düzenlenecek."

Haberin öznesi olan Gökdemir'in adını haber boyunca öğrenemiyoruz. Çünkü hep soyadıyla anılıyor. Bu kişinin adının Murat olduğunu, ancak haberin sonundaki biyografi notundan anlayabiliyoruz. Bilmiyorum, şimdi iletişim fakültelerinde gazeteci adaylarına böyle mi öğretiyorlar haber yazmayı! Öznenin yalnızca soyadıyla anılabilmesi için haberin ilk paragrafında o kişinin açık kimliğinin yazılması gerekir. Bir de "cemevinde tören düzenlenecek" demek varken, sanki aynı yerde iki tören yapılabilirmiş gibi, "Cemevinde bir tören düzenlenecek" demek niye?

 

BİLGİ YANLIŞLARI

Şimdi de başka bir haberdeki birkaç bilgi yanlışına değinelim:

"Ankara'da, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç. B.'ye tecavüz ettiği suçlamasıyla tutuklanıp, savcılık kararıyla resen tahliye edilen Prof. Dr. Hasan Bilgili hakkında soruşturma tamamlandı." ("Bilgili için 27 yıl hapis talebi", Cumhuriyet, 17 Temmuz 2019, s. 3)

Savcıların "resen tahliye" yetkisi yoktur. Tutuklu bir insan ancak yargıç kararıyla salıverilebilir.

Bir başka örnek:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl temmuz ayında Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Celal Uzunkaya'yı sürpriz bir şekilde görevden alarak ‘bakanlık emrine' atadı. (...)  Uzunkaya, İzmir Emniyet Genel Müdürü olarak görev yaparken bizzat Erdoğan tarafından 25 Temmuz 2018'de Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atandı." (Alican Uludağ, "Uzunkaya görevden alındı", Cumhuriyet, 19 Temmuz 2019, s. 5)  

Haberin girişinde Celal Uzunkaya'nın temmuz ayında hangi ilin emniyet müdürlüğüne atandığı belirtilmemiş. İkinci tümcede ise "İzmir Emniyet Genel Müdürü" deniyor. İlin Emniyet Müdürü olur, Genel Müdürü olmaz!

Cumhuriyet gazetesinde okuduğumuz şu haber de anlatım kusurları taşıyor:

"Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı, Dede hakkında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilen 4 karar ile ilgili de ihbarda bulundu." ("ÖDP'li Sercan Dede'ye ceza", Cumhuriyet, 2019, s. 5)

Habere göre ÖDP Artvin İl Başkanı Sercan Dede'ye Artvin Ağır Ceza Mahkemesi, ‘Terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan 10 ay hapis cezası vermiş ve cezanın ertelenmeden uygulanmasına hükmetmiş. Buraya kadar tamam. Ancak sonraki tümce anlaşılır gibi değil. "Dede hakkında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilen 4 karar" ne demek? Ayrıca "Savcılığın ihbarda bulunması" ne anlama geliyor? Bizim bildiğimiz, ihbar savcılığa yapılır? Savcılık kime ihbarda bulunmuş? Benim gerçekten kafam karıştı!

Böylesine özensiz yazılmış haberlerin denetlenip düzeltilmeden yayımlanması kimsede okuma keyfi bırakmıyor!

* * *

 

HAFTANIN NOTU

Haydar İlker

Sol hareketin özverili bir emekçisi, ÖDP'lilerin "Haydar Abi"siydi. Alçakgönüllü ve sevecen bir insandı. Aynı partide çalışmadık ama dostumdu. BirGün'de yazmaya başladıktan sonra daha da sıkılaşmıştı ilişkimiz. Her karşılaşmamızda, yazılarımı ilgiyle izlediğini söylerdi. Bazen de gecenin bir saatinde arar, sohbet ederdik. Hasta olduğunu bilmiyordum. O yüzden şaşkınlıkla karşıladım ölüm haberini. Bir yıldız daha kaydı evrenimizden. Ailesine ve yol arkadaşlarına başsağlığı diliyorum.

attila.asut@gmail.com

 

SÖZCÜKLER YASAKLANAMAZ! SESSİZ HARFLERİN OKUNUŞU KORONAYI DA KENDİMİZE BENZETTİK! KORONADAN SONRA… ATASÖZLERİNDEN ANLAM ÇIKARMAK İNADINA… ADALET ARANIYOR! SACAYAĞI ÜÇ AYAKLIDIR! DİL YÂRESİ “SOSYAL MESAFE”DEN “YANDAŞ BASIN”A CEMAL SÜREYA’NIN 555K ŞİİRİ 27 MAYIS ŞİİRLERİ NÂZIM’I DA YOK SAYDILAR! KAVRAMLAR ÜZERİNE GÖRÜŞLER SAĞLIK TERİMLERİ SÖZLÜKÇESİ EKONOMİ TÜRKÇEYİ DE VURDU! DİLSEVERLER YAZIYOR LİBERALDEN LİBOŞA… KİRLETİLMİŞ SÖZCÜKLER KKTC’NİN GÜNDEMİNDE ŞEFTALİ KEBABI VAR! SÖZCÜKLER DE KİRLENİR! DİLCİLER, “OLGU” VE “BULAŞ” İÇİN NE DİYOR? TARTIŞILAN SÖZCÜK: “BULAŞ” SÖZCÜKLER TEK ANLAMLI DEĞİLDİR TÜRKÇESİ VARKEN… KORONA SORULARI KORONA DEYİŞLERİ CEM, CAMİ, CEMAAT… KORONA SÖZLÜĞÜ “DOLAYIM” SÖZCÜĞÜ “MEDYA”YI KARŞILAR MI?
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 26.09.2020 - 12:26:58 | Şu an 165 kişi online | Kullanım Koşulları