Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
“KAZ DAĞLARI” MI “KAZDAĞLARI” MI?
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT   

Gündemde Çanakkale'deki ağaç kıyımı ve siyanürle altın arama haberleri var ya, gazete manşetlerinde şimdi en çok o "masal dağı"nın adı geçiyor.

Dünyanın oksijen yönünden en zengin ilk üç yerinden biri Kazdağları. Edremit, Akçay ve Altınoluk'un sağlıklı içme suyu buradan sağlanıyor. Ama biz şimdi o doğa harikasını kendi ellerimizle yok etmeye çalışıyoruz!

Kazdağları'nın söylencelere konu olmuş mitolojik adı İda'dır. Homeros'un İlyada'sında da böyle geçer. Ahmet Uysal'ın son dönem şiirlerinin başat konusuydu İda.                                 

Alpay Oğuş'un aktarımına göre, İda'nın sözcük anlamı üzerinde kesin bir uzlaşma bulunmuyor. "Yok olmuş bir Anadolu dilinden geldiğini söyleyenler olduğu gibi, Yunan dilindeki ‘ide-düşünce' sözcüğü ile özdeş sayan, ağaç ya da orman anlamına geldiğini savlayan, Kybele'nin bir sıfatı olduğunu ileri süren görüşler vardır. Edremit Körfezi'nin bir adının da İdaion olması, bu son tezi desteklemektedir." ("Tanrıların Dağı İda'nın Hikâyesi", http://pandul.org )

Artık "Kazdağları"na dönüşmüş bu söylence dağının adı nedense her yerde farklı yazılıyor. Gazeteler ve köşeyazarları, sözcüğün nasıl yazılacağına karar verememiş henüz. "Kaz Dağları" diye yazan da var, "Kazdağları" biçiminde yazan da...   

Peki, hangi yazım biçimi doğru? Bitişik mi yazılmalı bu sözcük, ayrı mı?

Daha önce de "Kaf Dağı" için benzer bir durumla karşılaşmıştık.

Murathan Mungan'ın kitaplarından biri, "Kaf Dağının Önü" adını taşıyor (Metis Yayınları, İstanbul, 1997).

Müge İplikçi'nin Everest Yayınları'ndan çıkan romanının adı ise "Kafdağı"dır. Yani iki yazarımız da farklı yazmış aynı sözcüğü.

Başka örnekler de verilebilir. Hatta aynı gazetede bir gün bitişik, ertesi gün ayrı yazıldığı bile oluyor.

Doğru yazım biçimi nasıl olmalı?

Dil Derneği'nin Yazım Kılavuzu'nda "Kafdağı" bitişik yazılmış, "Kaz Dağları" ise ayrı.

Bana göre, söylenceye dayanan bu iki dağın adı da bitişik yazılmalıdır. Çünkü artık ikisi de kalıplaşmış sözcüklerdir ve "bileşik sözcük" niteliği kazanmışlardır. Bu yüzden bitişik yazılmaları Türkçenin mantığına daha uygundur.

 

HAFTANIN NOTU

Közdeyişler!

-"Biz yeşili çok severiz" diyorlardı ya, bunlar meğer yalnızca dolar yeşilini seviyormuş!

-Eskiden devlet, ormanları köylüye karşı korurdu. Şimdiyse köylüler, devlete karşı ormanı korumaya çalışıyor!

-"Ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim" diyen padişahınız yaşasaydı, gitmişti şimdi çoğunuzun kellesi!

-CHP, mır mır konuşmak yerine, doğa için ayağa kalkan halkın önüne düşmeli!

attila.asut@gmail.com

 

KISA TÜMCE UZUN TÜMCEYİ DÖVER! “SÖZCÜKTE TÜMCE YANLIŞI” OKURU SOĞUTAN YANLIŞLAR DURAKSATAN YAZIM KONULARI BİRİLERİNİN “FİKRİ GELMİŞ”! YABANCI SÖZCÜKLERE TÜRKÇE KARŞILIKLAR “ÇILGIN PROJE”NİN ADI BİLE YANLIŞ! ÇİLEDEN ÇIKARAN YANLIŞLAR! SÖZCÜKLERİN YAZIMI NEDEN FARKLI? YAZIMI DEĞİŞEN SÖZCÜKLER DERGİLERİ OKURKEN… “LAF-I GÜZAF” DEĞİL “LAFÜGÜZAF” BİR GECEDE DİLSİZ KALDIK! GEZ DÜNYAYI, ET TEMAŞA! KKTC CUMHURBAŞKANI NEDEN BOY HEDEFİ? TÜRKÇEYİ DIŞLAMAK ANAYASA SUÇUDUR! KUŞDİLİYLE GÜLMECE! DURUMDAN “VAZİYET” ÇIKARMAK! OKURLAR BAĞIŞLAMIYOR! DİL BAYRAMI, DİL DERNEĞİ VE ÖDÜLLER BİR GELENEK SONA MI ERİYOR? SORUNLU BAŞLIKLAR “ŞOV YAPMA!” YANILTAN SÖZCÜKLER YAYIN YÖNETMENLERİNİN TÜRKÇE SORUMLULUĞU RESİM VE FOTOĞRAF “KAZ DAĞLARI” MI “KAZDAĞLARI” MI? SAVCILARIN TUTUKLUYU SALIVERME YETKİSİ VAR MI? YANLIŞ HABER ÖRNEKLERİ BAĞLAÇLARIN BİTMEYEN ÇİLESİ!
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.02.2020 - 02:07:57 | Şu an 135 kişi online | Kullanım Koşulları