Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
“KAZ DAĞLARI” MI “KAZDAĞLARI” MI?
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT   

Gündemde Çanakkale'deki ağaç kıyımı ve siyanürle altın arama haberleri var ya, gazete manşetlerinde şimdi en çok o "masal dağı"nın adı geçiyor.

Dünyanın oksijen yönünden en zengin ilk üç yerinden biri Kazdağları. Edremit, Akçay ve Altınoluk'un sağlıklı içme suyu buradan sağlanıyor. Ama biz şimdi o doğa harikasını kendi ellerimizle yok etmeye çalışıyoruz!

Kazdağları'nın söylencelere konu olmuş mitolojik adı İda'dır. Homeros'un İlyada'sında da böyle geçer. Ahmet Uysal'ın son dönem şiirlerinin başat konusuydu İda.                                 

Alpay Oğuş'un aktarımına göre, İda'nın sözcük anlamı üzerinde kesin bir uzlaşma bulunmuyor. "Yok olmuş bir Anadolu dilinden geldiğini söyleyenler olduğu gibi, Yunan dilindeki ‘ide-düşünce' sözcüğü ile özdeş sayan, ağaç ya da orman anlamına geldiğini savlayan, Kybele'nin bir sıfatı olduğunu ileri süren görüşler vardır. Edremit Körfezi'nin bir adının da İdaion olması, bu son tezi desteklemektedir." ("Tanrıların Dağı İda'nın Hikâyesi", http://pandul.org )

Artık "Kazdağları"na dönüşmüş bu söylence dağının adı nedense her yerde farklı yazılıyor. Gazeteler ve köşeyazarları, sözcüğün nasıl yazılacağına karar verememiş henüz. "Kaz Dağları" diye yazan da var, "Kazdağları" biçiminde yazan da...   

Peki, hangi yazım biçimi doğru? Bitişik mi yazılmalı bu sözcük, ayrı mı?

Daha önce de "Kaf Dağı" için benzer bir durumla karşılaşmıştık.

Murathan Mungan'ın kitaplarından biri, "Kaf Dağının Önü" adını taşıyor (Metis Yayınları, İstanbul, 1997).

Müge İplikçi'nin Everest Yayınları'ndan çıkan romanının adı ise "Kafdağı"dır. Yani iki yazarımız da farklı yazmış aynı sözcüğü.

Başka örnekler de verilebilir. Hatta aynı gazetede bir gün bitişik, ertesi gün ayrı yazıldığı bile oluyor.

Doğru yazım biçimi nasıl olmalı?

Dil Derneği'nin Yazım Kılavuzu'nda "Kafdağı" bitişik yazılmış, "Kaz Dağları" ise ayrı.

Bana göre, söylenceye dayanan bu iki dağın adı da bitişik yazılmalıdır. Çünkü artık ikisi de kalıplaşmış sözcüklerdir ve "bileşik sözcük" niteliği kazanmışlardır. Bu yüzden bitişik yazılmaları Türkçenin mantığına daha uygundur.

 

HAFTANIN NOTU

Közdeyişler!

-"Biz yeşili çok severiz" diyorlardı ya, bunlar meğer yalnızca dolar yeşilini seviyormuş!

-Eskiden devlet, ormanları köylüye karşı korurdu. Şimdiyse köylüler, devlete karşı ormanı korumaya çalışıyor!

-"Ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim" diyen padişahınız yaşasaydı, gitmişti şimdi çoğunuzun kellesi!

-CHP, mır mır konuşmak yerine, doğa için ayağa kalkan halkın önüne düşmeli!

attila.asut@gmail.com

 

BİR İSTİFA MEKTUBUNUN ANATOMİSİ TÜRKÇENİN EMEKÇİSİ ALİ DÜNDAR İÇİN ONDALIK SAYILARIN YAZIMI KUZEY KIBRIS YİNE KARIŞTI! DEPREM VE YERBİLİM TERİMLERİ KKTC’DE BİR DÖNEM KAPANIRKEN… NE ÇOK YANLIŞ! İÇİ BOŞALTILMIŞ BİR KAVRAM: “REFORM” ERAY CANBERK’TEN ÖNERİLER KAVRAM KARGAŞASI SÖZCÜKLER YASAKLANAMAZ! SESSİZ HARFLERİN OKUNUŞU KORONAYI DA KENDİMİZE BENZETTİK! KORONADAN SONRA… ATASÖZLERİNDEN ANLAM ÇIKARMAK İNADINA… ADALET ARANIYOR! SACAYAĞI ÜÇ AYAKLIDIR! DİL YÂRESİ “SOSYAL MESAFE”DEN “YANDAŞ BASIN”A CEMAL SÜREYA’NIN 555K ŞİİRİ 27 MAYIS ŞİİRLERİ NÂZIM’I DA YOK SAYDILAR! KAVRAMLAR ÜZERİNE GÖRÜŞLER SAĞLIK TERİMLERİ SÖZLÜKÇESİ EKONOMİ TÜRKÇEYİ DE VURDU! DİLSEVERLER YAZIYOR LİBERALDEN LİBOŞA… KİRLETİLMİŞ SÖZCÜKLER KKTC’NİN GÜNDEMİNDE ŞEFTALİ KEBABI VAR!
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 23.01.2021 - 13:26:01 | Şu an 124 kişi online | Kullanım Koşulları