Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
YAŞAMI YEŞERTEN DÜŞLER
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Düşler, yaşamın çiçekleridir. Bu çiçekler geleceği belirleyecek, biçimlendirecek tohumları taşır. Değişim düşle başlar. İnsanları ve toplumları büyük kılan düşleridir. Bin asker bulmak kolaymış da, bin askere bir komutan bulmak güçmüş. Komutanı, komutan yapan düşleridir. Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışı, Türkiye Cumhuriyet'inin doğuşu yolunda dünyada eşi görülmemiş, iyi düşünülmüş bir düştü. Ardından dünyanın parmakla gösterdiği onurlu, başı dik, saygın çağdaş yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu...

"Aya Yolculuk" adlı yapıtını Jules Verne, 1865 yılında yazmıştı. Yazar, o güne değin hayal edilemeyen, yapılması güç bir işi eseriyle ileri sürüyordu. İnsanoğlunun aya ayak basması bundan 104 yıl sonra 1969 yılında gerçekleşiyordu.

Hezarfen Ahmet Çelebi, 1632'de Galata Kulesi'nden ilk uçuşunu yapar. Boğaz'ı uçarak geçer, 3358 metre uçuşla Doğancılar Meydanı'na iner. O güne göre, inanılması güç bir düşün gerçekleştirmiş olmasına karşın, karşılığını Çelebi canıyla öder! Bu olay Osmanlı'da bilimin durumunu en açık bir biçimde gösteriyor; yaşamın yeşermesine izin verilmiyordu. O yasakçı anlayış, 1450 yılında Almanya'da bulunan matbaayı üç yüz yıla yakın süre ülkemize sokmamıştır. Daha nice buluşlar gibi...

"Bir kitap okudum, yaşamım değişti" sözünü önemserim. Kitaplar, yeni düşlere ışık tutan en yakınımızdaki güvenilir kaynaktır. Değişimin örneklerini yaşayarak çok görmüşüm.

Bilim, sanat yeni düşlerin folluğudur. Bilimi, sanatı daha doğmadan boğmak isterler düşlerin düşmanları. Bir sanat eserini yasaklamaları bunun içindir. Türkülere, heykellere, tiyatrolara yasaklar uygulanıyor. Gün geçmiyor ki bir yasak haberi gelmesin.

İlkokul öğrencisinden lise sondakine değin ortak bir soru yöneltirim: "Gelecekte ne olmak istiyorsunuz?" diye. İlkokul öğrencilerinin bir şeyler söylemelerine karşın liselilerin büyük bölümünün kararsız kalmaları beni düşündürüyor. O gençlerin düşleri çalınmış olmasın? Kişilerinin düşlerinin çalınması acı bir olaydır. Gece karanlığında tüm ışıkları söndürmeye benzer; önünde adım atacak yeri göremez.

Köleye sormuşlar:

"Özgür olsan, önce neye sahip olmak istersin?" Köle anında yanıt vermiş:

"Çok kölem olsun isterim!"

Kölenin sözüne düş denmez, dense dense "çüüş!'' denir.

İstediğimiz, özlediğimiz dünya düşle kurulur. İnsanı düşleri zengin yapar. Büyük işler, büyük düşler sayesinde var olur. Ekmeğin hayalini kuramayan aç kalır. Her düş, yaşamın bir yapı taşıdır. Kişi, düşleri kadar özgürdür.

 

YAZ KIZIM

"Yaz kızım" kalıp sözü, yargıçların Türk Milleti adına alınan kararı, kadın olan yazıcıya "hazırlan" anlamında bir buyruktur. Ben de "yaz kızım" diyorum şimdi:

"Yaşamı yeşerten düşleri engellemek, onları ortadan kaldırmak, yok saymak insanlığa karşı işlenmiş, bağışlanmaz suç sayılmasına. Geri gidişlere ortam hazırlayacak eğitim yöntemleriyle oynamaya izin verilmemesine. Laiklik ya vardır, ya yoktur. Laiklik, çağdaşlığın giriş kapısıdır. Laiklik olmayan yerde özgür düşünceye, düşlere yaşam hakkı tanınmayacağının bilinmesine..."

nusreterturk1945@gmail.com

 

ÖZÜR DİLEMEK SON VAGON ANKARA’NIN BAHAR HAVASI YAŞAMI ÖZETLEYEN SÖZLER SANATÇININ YERİ SIKIŞMANIN SİCİLİ UZUN TERZİLİĞİN BİZDEKİ KISA TARİHİ MİLAT ÖNCESİNDEN SESLENİŞ KAPI ÇALINIYOR SÜLEYMAN AĞANIN KÜÇÜK OĞLU YAZIM KILAVUZUNA VEDA MI? ÖNCELİK ÇOCUKLARA VERİLMELİ ROBENSON'U ANIMSAMA SIRASI ARKASINDAN KOŞACAĞIMIZ UMUTLAR ADINI ALDIĞIM ADAM PERDENİN ARKASINDAKİ CUMHURİYET KİMLİĞİ TEMİZLİĞİN BÖYLESİ ACININ ÇOCUKLARI KARSLININ SINIRDAKİ SINAVI YARATICI YANITLAR HAYIR MI? HIYAR MI? ÂDİL GÜLVAHABOĞLU VE ŞİİRİ ARMAĞANIN ARMAĞANI KUTLAMA PROF. ALİ BEYİN KIZAĞI "KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI BASKIYI YENMENİN YOLU ÖMER AMCANIN HUTBESİ ÇAĞDAŞ İNSANIN RESMİ
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 26.09.2020 - 12:26:58 | Şu an 167 kişi online | Kullanım Koşulları