Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
YAYIN YÖNETMENLERİNİN TÜRKÇE SORUMLULUĞU
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT 

Kimi gazetelerin yayın yönetmenleri, genellikle pazartesi günleri, "açık mektup" niteliğinde, okuru bilgilendiren yazılar kaleme alırlar. Bu yazılarda, geride kalan haftanın değerlendirilmesi yapılır, "gazete mutfağından" bilgiler paylaşılır. Abdi İpekçi'nin Milliyet'te başlattığı, okurla gazete arasında doğrudan iletişim köprüsü kuran güzel bir uygulamadır. Şimdilerde yanılmıyorsam yalnızca Cumhuriyet gazetesi sürdürüyor bu geleneği.

Yayın yönetmenlerinin haftalık mektuplarında genellikle gazetenin başarılarından, "atlatma" haberlerinden, yazı dizilerinden, yeni tasarılarından, yazar transferlerinden söz edilir. Ancak bu paylaşımlarda gazetenin başarısız yönleri üzerinde pek durulmaz, özeleştiri yapılmaz. Oysa editör sunumlarında eleştirel değinilere de gereksinim var.

Sözgelimi bu köşede her hafta BirGün ve Cumhuriyet gazetelerindeki dil yanlışlarından örnekler veriyoruz. İstiyoruz ki okuduğumuz haberlerde ve yazılarda daha az yanlış olsun.

Yaşadığımız dönemde, teknolojik alandaki baş döndürücü gelişmelere, olağanüstü kolaylıklara, olanaklara karşın basın sektöründe en zayıf olduğumuz alan, insan kaynağımızdır. Gazetelerin kadroları gençleştikçe Türkçeyle aramız açılıyor! Çünkü yeni kuşaklar eğitim sıralarında anadillerini doğru öğrenemiyor. Bunun değişik nedenleri var. Nedenlerin başında ise Türkçenin sahipsizliği geliyor. Cumhuriyetin atılım yıllarında Türkçe için inançla çalışan yazarların, ozanların, dil bilginlerinin, söz derleyicilerinin yuvası olan Türk Dil Kurumu, şimdi tam bir yoksunluk ve durgunluk içinde. Türkçeye yaşamlarını adamış Nurullah Ataç'larımız, Ömer Asım Aksoy'larımız, Doğan Aksan'larımız, Emin Özdemir'lerimiz yok artık...

Gazetelerin yayın yönetmenleri haftalık değerlendirme mektuplarında biraz da Türkçe konusuna değinmeli; dil yanlışlarını umursamayan yazarlarını, muhabirlerini, editörlerini, sayfa sorumlularını uyarmalı diye düşünüyorum.

* * *

BİR HARF BAZEN ANLAMI DEĞİŞTİRİR

Bazen bir virgül, bazen bir harf, tümcenin anlamını değiştirebiliyor!

Geçen haftaki yazımda kimi sözcüklerin halk dilindeki kullanımlarına örnek verirken, "Türkçede iki ünlü harf yan yana gelmediği için tıp dilinde ‘zatürree' olan sözcüğü, halk ‘zatürre' diye yazıp söyler" demiştim. "Zatürre" diye yazdığım ikinci sözcük, basılı gazetede "zatürree" diye çıkınca tümce anlamsız duruma gelmiş...

Umarım arif olan okurlarımız anlamıştır bu yanlışlığın benden kaynaklanmadığını.

HAFTANIN NOTU

HDP'nin varlığı, birlikte yaşamamızın güvencesidir!

AKP iktidarı, Güneydoğu'daki gerileyişini içine sindiremedi. 31 Mart seçimlerinden önce bu bölgedeki belediyelere iktidarın valileri, kaymakamları "kayyım" olarak atandı. Halk, son yerel seçimde iktidarın her türlü baskısına karşın o belediyeleri AKP'nin elinden alarak yeniden HDP'li başkanlara verdi. Ama AKP'li Cumhurbaşkanı, "Yeniden seçilseler de o görevde kalamazlar" demişti. Seçimlerin üzerinden dört ay geçmeden dediğini yaptı. Diyarbakır, Mardin ve Van belediye başkanlarını, ortada herhangi bir yargı kararı yokken, hukuksuz bir biçimde görevden uzaklaştırdı.

AKP iktidarı, Kürtlerin legal siyaset yapma olanaklarını ortadan kaldırmakla ülkeye en büyük kötülüğü yapıyor!

Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü isteyenler, HDP'nin "Türkiyeleşme" açılımına yardımcı olmalıdır. Bu partiye oy veren 7 milyon yurttaşımız var. "HDP eşittir PKK" demek, bu milyonları PKK'ye hediye etmektir! Türkiye'nin bir iç savaşa sürüklenmesini istemeyenler, HDP'nin legal çalışma koşullarının yok edilmesine seyirci kalmamalıdır.

Son sözümüz ana muhalefet partisinedir: Susma CHP! Sustukça sıra sana gelecek!

attila.asut@gmail.com

SESSİZ HARFLERİN OKUNUŞU KORONAYI DA KENDİMİZE BENZETTİK! KORONADAN SONRA… ATASÖZLERİNDEN ANLAM ÇIKARMAK İNADINA… ADALET ARANIYOR! SACAYAĞI ÜÇ AYAKLIDIR! DİL YÂRESİ “SOSYAL MESAFE”DEN “YANDAŞ BASIN”A CEMAL SÜREYA’NIN 555K ŞİİRİ 27 MAYIS ŞİİRLERİ NÂZIM’I DA YOK SAYDILAR! KAVRAMLAR ÜZERİNE GÖRÜŞLER SAĞLIK TERİMLERİ SÖZLÜKÇESİ EKONOMİ TÜRKÇEYİ DE VURDU! DİLSEVERLER YAZIYOR LİBERALDEN LİBOŞA… KİRLETİLMİŞ SÖZCÜKLER KKTC’NİN GÜNDEMİNDE ŞEFTALİ KEBABI VAR! SÖZCÜKLER DE KİRLENİR! DİLCİLER, “OLGU” VE “BULAŞ” İÇİN NE DİYOR? TARTIŞILAN SÖZCÜK: “BULAŞ” SÖZCÜKLER TEK ANLAMLI DEĞİLDİR TÜRKÇESİ VARKEN… KORONA SORULARI KORONA DEYİŞLERİ CEM, CAMİ, CEMAAT… KORONA SÖZLÜĞÜ “DOLAYIM” SÖZCÜĞÜ “MEDYA”YI KARŞILAR MI? “SOSYAL MEDYA” DEDİKLERİ…
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 21.09.2020 - 14:46:48 | Şu an 68 kişi online | Kullanım Koşulları