Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
“ŞOV YAPMA!”
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

İstanbul Anakent Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP döneminde belediyede yaşanan "taşıt saltanatı"nı Yenikapı'da sergileyince, Saray'ın İçişlerinden sorumlu memuru çok kızdı, "İmamoğlu şov tapıyor" dedi.

Bence de "şov yapıyor", ne var bunda?

Sergileme eylemi bir yönüyle "şov"dur zaten!

"Şov" (show) sözcüğü İngilizceden dilimize girmiştir. Redhose Sözlüğü'ne göre "meydana çıkarmak, göstermek, göz önüne koymak, anlatmak, ispat etmek, açıklamak, sergilemek" gibi anlamları var. Ekrem İmamoğlu da tam bunu yapıyor işte! O nedenle, "şov yapıyor" diyenler, İmamoğlu'nun eylemini değersizleştirmek şöyle dursun, gerçekte doğrulamış oluyorlar!

İmamoğlu, israfın fotoğrafını kamuoyuna göstermek için, İBB adına kiralanan bine yakın otomobili Yenikapı'daki miting alanında sergilemiş. Peki, niye bu şamata?

Galerilerde alıcı bekleyen lüks otomobiller de "şovrum"larda (showroom) böyle sergilenmiyor mu?

Siz buna ister "gösteri" ister "şov" deyin... Halk ne olduğunu görüyor. Telaşınız da işte bu yüzden!

 

* * *

"CUMHURİYET" ŞAŞIRTIYOR!

Geçen hafta bu köşede Cumhuriyet gazetesinin iki yazarının Arapça kökenli iki sözcüğü yanlış kullandıklarına değinerek yabancı sözcüklerden olabildiğince uzak durulması gerektiğini söylemiştim. Çünkü Arapça - Farsça kökenli sözcükleri genellikle yanlış kullanıyor yazarlar ve haberciler... Uyarımızdan üç gün sonra benzer bir yanlışı yine aynı gazetede görmek üzücü.

5 Eylül 2019 tarihli Cumhuriyet'in üçüncü sayfasında küçük bir haber var. "Eymen'in cenazesi bagajda getirildi" başlıklı haberde şöyle bir tümce yer almış:

"... İzmir Adli Tıp Kurumu'nda bulunan minik çocuğun cenazesi için cenaze aracının ücretsiz olarak tahsil edilmediği iddia edildi."

"Tahsil" sözcüğü Arapçadan dilimize girmiştir. "Tahsil etmek"; almak, toplamak anlamındadır. Bu tümcede yine bir sözcük karışıklığı olmuş. Çünkü anlatılmak istenen, cenaze aracının ücretsiz verilmediğidir. Öyleyse doğru sözcük "tahsil" değil "tahsis"tir. "Tahsis", bir şeyi bir yere ya da kimseye ayırma, özgüleme demektir.

* * *

DİL, DÜŞÜNCENİN AYNASIDIR

"Dil, düşüncenin aynasıdır" derler. Düşünce dünyanızda ne varsa onu dışa vurursunuz. Bunu yaparken kullandığınız sözcükler, dünya görüşünüzü ortaya koyar. AKP cemaatinin, günlük dilde yeri olmayan ve çoğu kişinin bilmediği Arapça - Farsça sözcükleri yeniden dolaşıma sokma çabası, Osmanlıcaya duydukları özlemin yansımasıdır. Örnekleyelim:

-Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra CHP yönetimiyle bir ay boyunca "istikşafi görüşme" yaptığını açıklamıştı. (Kökü "keşf" olan bu Arapça sözcük, "keşfe çalışma, araştırma, yoklama" anlamına geliyor.)

-AKP'li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan da bir ara "musafahalaşma"dan dem vurmuştu! ("El sıkışın, tokalaşın, kucaklaşın" dese anlaşılacak ama ille de Osmanlıca "lügat paralama"sı gerekiyor! Ayrıca İslami bir kavram olduğu için "musafahalaşma"yı özellikle kullanıyor!)

-Burdur / Yeşilova'ya giden Cumhurbaşkanı'nın eşi Emine Erdoğan, çevrecilerin gündemindeki Salda Gölü'nü ziyareti sırasında gördüklerinden "mutmain" olmuş! (Arapça kökenli "mutmain"in anlamı, "tatmin olmuş, inanmış, gönlü kanmış" demek.)

-Meclis Başkanı sıfatıyla girdiği İstanbul Belediye Başkanlığı yarışında yenilgiye uğrayan Binali Yıldırım, "Bu seçim mundar oldu" demişti.  (Farsçadan dilimize girmiş "mundar" ya da "murdar" sözcükleri de "kirli, pis" anlamına geliyor.)

-İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Anakent Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu, "Seni pejmürde ederim" diye tehdit etmiş! (Farsça kökenli "pejmürde" sözcüğü, "yırtık pırtık, dağınık, perişan" demek. Sıfat olan bu sözcüğün eylem olarak kullanılması da Soylu'nun Türkçeye bir katkısı sayılmalı!)       

Anadillerine yabancılaşanlar asla "yerli ve milli" olamazlar!

attila.asut@gmail.com

 

SÖZCÜKLER YASAKLANAMAZ! SESSİZ HARFLERİN OKUNUŞU KORONAYI DA KENDİMİZE BENZETTİK! KORONADAN SONRA… ATASÖZLERİNDEN ANLAM ÇIKARMAK İNADINA… ADALET ARANIYOR! SACAYAĞI ÜÇ AYAKLIDIR! DİL YÂRESİ “SOSYAL MESAFE”DEN “YANDAŞ BASIN”A CEMAL SÜREYA’NIN 555K ŞİİRİ 27 MAYIS ŞİİRLERİ NÂZIM’I DA YOK SAYDILAR! KAVRAMLAR ÜZERİNE GÖRÜŞLER SAĞLIK TERİMLERİ SÖZLÜKÇESİ EKONOMİ TÜRKÇEYİ DE VURDU! DİLSEVERLER YAZIYOR LİBERALDEN LİBOŞA… KİRLETİLMİŞ SÖZCÜKLER KKTC’NİN GÜNDEMİNDE ŞEFTALİ KEBABI VAR! SÖZCÜKLER DE KİRLENİR! DİLCİLER, “OLGU” VE “BULAŞ” İÇİN NE DİYOR? TARTIŞILAN SÖZCÜK: “BULAŞ” SÖZCÜKLER TEK ANLAMLI DEĞİLDİR TÜRKÇESİ VARKEN… KORONA SORULARI KORONA DEYİŞLERİ CEM, CAMİ, CEMAAT… KORONA SÖZLÜĞÜ “DOLAYIM” SÖZCÜĞÜ “MEDYA”YI KARŞILAR MI?
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 26.09.2020 - 12:26:58 | Şu an 165 kişi online | Kullanım Koşulları