Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
OKURLAR BAĞIŞLAMIYOR!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

Gazetelerdeki yazım yanlışlarını okurlar da yakından izliyor. Hatta bizim görmediğimiz birçok yanlışı onlar köşemize taşıyor! Bu alanda "gönüllü denetmenler" yetiştiğini bile söyleyebilirim. "Düzeltmenler"in yerini onlar almış adeta!

Kendisi de Türkçe öğretmeni olan okurumuz E. S. (iznini almadığım için açık adını yazmıyorum), gazetemiz yazarlarından Fikri Sağlar'ın bir yazısındaki yazım yanlışlarını tek tek sıraladığı iletisinde diyor ki:

"Sayın Aşut, gazetelerin ‘müsahhihlerini', ‘mürettiplerini' zaman zaman eleştirdiğinize tanık oluyorum. Fikri Sağlar'ın 1 Ekim 2019 tarihli yazısında ürettiği bileşik sözcüklerle saptadığım diğer yanlışları dikkatinize sunmak istiyorum. Saygılar..."

"İktidarın Zaafları" başlıklı yazıda okurumuzun altını çizdiği yazım yanlışları ve bozuk tümceler şöyle:

-"Toplanma yerini bilmek, orada yaşamını sürdürebilecek tüm ekipmanın varlığı görmek istiyor."

-"Sayısını unuttuğum dünkü paketin sunumu dinlerken aklıma gelen İMF'in kamuyla paylaştığı rapor oldu."

-"17 yıldır Türkiye'yi ve İstanbul'u yönetenlerden beklenen, deprem için toplanan paralarla bu güne kadar neler yapıldığını daha açık söylemeleri..."                                                    

Bunlara bir yanlış da ben ekleyeyim. Yazının bir yerinde şöyle deniyor:

-"Durup dururken çıkarılan, CB. Yd. Ahmet Oktay'ın yaptığı toplantıya ‘İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu katılmadığı' şeklindeki polemik AKP'yi daha da derinden yaraladı."

"CB. Yd." kısaltmasıyla anlatılmak istenen eğer Cumhurbaşkanı Yardımcısı ise o kişinin adı Ahmet değil Fuat'tır. Ahmet Oktay; üç yıl önce yitirdiğimiz değerli bir gazeteci, yazar ve ozanımızdır.

Bu tümcedeki "CB. Yd." kısaltması da kuraldışıdır. Ayrıca tırnak içindeki ifade, "... Ekrem İmamoğlu'nun katılmadığı..." biçiminde olmalıydı.

Yeri gelmişken, 18 Ekim günlü Cumhuriyet gazetesinde Ataol Behramoğlu'nun "Yazma Hevesi" başlıklı yazısında geçen "Ayşegül Arslan" adını da "Ayşenur Arslan" olarak düzeltmek gerekiyor.

Dalgınlıktan kaynaklanan böyle yanlışları hepimiz yapabiliriz. Zaten "düzeltmenlik" kurumu da bunun için vardır. Köşeyazıları dokunulmaz, kutsal metinler değildir. Bir yazı dil ve bilgi yanlışı içeriyorsa, kimin yazdığına bakılmaksın düzeltilmelidir. Bunu yapacak olanlar da düzeltmenlerdir.

Editörler ve düzeltmenler işlerini doğru yapsa, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile ülkemizin en tanınmış TV programcısının adları gazetede böyle yanlış çıkar mı?

 

HAFTANIN NOTU

Kargo şirketleri tüy dikti!

Kargo şirketlerinin çağdışı hizmet anlayışını daha önce de bu köşede eleştirmiştik. Hemen hepsiyle bir biçimde ilişkimiz oldu. Sanki aynı tornadan çıkmışlar! Al birini vur ötekine! Ne kendilerine ne müşterilerine saygıları var!

Dağıtıcıların en bilindik numaraları, kapınızı çalmadan, apartman girişine, "Geldik, evde yoktunuz. Kargonuzu falan şubeden alabilirsiniz" notu bırakmaları! Aradığınızda telefonları ya hep meşguldür ya da "yoğunluk nedeniyle" yanıt verememektedirler!

Genellikle evde olmadığınız zamanlarda gelirler. Gelmeden ya da geldikten sonra telefon etmezler. Getirdikleri koliyi teslim etmek yerine geri götürmeyi marifet sayarlar!

Bu çağda randevulu çalışmak çok mu zor? İnsanlar Godot'yu bekler gibi, evlerinde bütün gün kargo mu bekleyecekler? Günümüz koşullarında böyle bir şey olabilir mi?

Bana kitap ve dergi gönderen arkadaşlardan özellikle rica ediyorum. Ev adresimi değil lütfen posta kutusu adresimi kullansınlar ve bunun için de PTT Kargo'yu yeğlesinler. Çünkü PTT, posta kutusu adresine gönderi kabul eden tek şirket. Üstelik kitaba indirim uyguluyor. Ayrıca adres etiketine telefon numarası yazılırsa, kargonun dağıtım süreci konusunda alıcıya SMS'le bilgi veriliyor. Bunlar PTT Kargo'nun üstünlükleri bence. Ötekiler yakında nal toplayacaklar!

(Not: Posta Kutusu adresim şöyle: P. K. 776, Kızılay, 06445 ANKARA).

attila.asut@gmail.com

DURUMDAN “VAZİYET” ÇIKARMAK! OKURLAR BAĞIŞLAMIYOR! DİL BAYRAMI, DİL DERNEĞİ VE ÖDÜLLER BİR GELENEK SONA MI ERİYOR? SORUNLU BAŞLIKLAR “ŞOV YAPMA!” YANILTAN SÖZCÜKLER YAYIN YÖNETMENLERİNİN TÜRKÇE SORUMLULUĞU RESİM VE FOTOĞRAF “KAZ DAĞLARI” MI “KAZDAĞLARI” MI? SAVCILARIN TUTUKLUYU SALIVERME YETKİSİ VAR MI? YANLIŞ HABER ÖRNEKLERİ BAĞLAÇLARIN BİTMEYEN ÇİLESİ! YAZIM SORUNLARI BAHÇELİ’NİN DİLİ NEREDEN ÇIKTI BU “MÜSEMMA”? OKUR SİZİ DENETLİYOR! “ŞEHREMİNİ” VE “ŞEHREMANETİ” NELER UYDURUYORUZ? ÜÇ AYAKLI SACAYAĞI! KÜÇÜK ŞEYLER… HİÇBİR ŞEY OLMASA DA KESİNLİKLE BİR ŞEY OLDU! YESEKE Mİ YESEKA MI? DÜZELTMENLER DÜZELTMEZSE… “MUSAFAHALAŞMA” NEYMİŞ MEĞER! “MUNDAR SEÇİM” “MAZBATA” DEDİKLERİ… “BEKA”DAN “MAŞERİ VİCDAN”A… BAHARI BEKLERKEN… YANLIŞLAR DÜZELTİLMEK İÇİNDİR!
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 18.10.2019 - 09:20:20 | Şu an 116 kişi online | Kullanım Koşulları