Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ERCÜMENT ŞAHİN CERVATOĞLU
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Daha 12 Eylül darbesi gelmeden görev yaptığım Hopa Kemalpaşa Ortaokulundan sorgusuz, savunmasız sürgün edilmiştim. Rastlantı bu ya Rize Fındıklı'da Aydın Boysan'ın köyü Arılı Ortaokuluna verilmiştim. Bir müdür vardı İsmail Kurtoğlu ben ikinci öğretmen oluyordum. Çevredeki öğretmenler ve halk beni kaparcasına kucakladı. Öğrencilerim en seçkinlerinden biri de orta ikide olan Ercüment, Gürsü köyünden geliyordu. Sınıfının en ileri olanlarından biriydi. Güç koşullara karşın. Fındıklı'daki yürekli, onurlu, umutlu çalışmalarını gururla izliyorum. Öğrencilerimle, Aziz Nesin'in "Şimdiki Çocuklar Harika" kitabını okurduk. Şimdi ise onların harika çalışmalarını konuşuyoruz. O şimdi Fındıklı Belediye Başkanı.
29 Temmuz 2019

GERÇEK ZENGİNLİK: KÜLTÜR
Zengin kadınların yemeğine yeni zengin bir kadın da katılmıştır. Söz döner dolaşır. Ev sahibi yeni katılan kadına sorar:
"Hanımefendi, Doktor Jivago hakkında ne düşünüyorsunuz?"
Bizimkinin yanıtı şu olur:
"Ben kendi aile doktorumu tercih ederim!"
4 Ağustos 2019

"KASABALI BİR LORCA"DAN KALAN
Abdülkadir Bulut, şiir yazmaya yeni başlamıştı; umut taşıyordu. Cemal Süreya ona, "Kasabalı bir Lorca" demişti. Dolmuştan düşüp öldüğünde 42 yaşındaydı.
1977 yılı şubatında İstanbul'da Yılmaz Elmas'la Aksaray'da bir iniş inerken aşağıdan gelen pos bıyıklı yanımızda durdu. Yılmaz Beyle tanışıyormuş. Ben elimi uzatırken adımı, soyadımı söyledim. Soyadımı hemen diline doladı. Bastıra bastıra:
"Er Türk mü? Er Türk mü?" diye söylendi.
Irksal bir nitelik bulmuştu! O ana değin böylesini hiç düşünmemiştim. A. Bulut'tan, Sen Tek Başına Değilsin adlı kitabıyla bu anısı kaldı.
8 Ağustos 2019

Ailemizden Tuna Ertürk'ün Diş Hekimliğini Kazanması Üzerine
EN KAZANÇLI DOKTORLUK
Kayserili bir genç, babasına göz doktoru olacağını söyler. Babası ona şöyle der:
"Oğlum, bana sorarsan diş hekimi ol. İnsanın, iki gözüne karşın otuz iki dişi var!"
11 Ağustos 2019

İLK KOŞUL
K. Marx (1818-1883),düşünceleriyle dünyayı değiştirmede en etkili olmuş bir kişidir. Bulunduğu ortamlarda çocuklara, gençlere Don Kişot'u, Bin Bir Gece Masalları'nı anlatır, çoğunlukla sanat ve edebiyat konuşurmuş. Onun temel ilkesi, her şeyden kuşku duymaktır.
Kültür, insan olmanın ilk koşuludur.
16 Ağustos 2019

AH ŞU BÜYÜKLER
Uzun yıllar çocuk yurdu müdürlüğü yapan, çocuklarla ilgilenmede pek becerikli olan, yurtlarda "Müdür Baba" adı verilen İlhami Tuncal, Ankara'nın en bakımlı huzurevine müdür atanmıştı. Bir ay sonra İlhami Beyi kutlamaya gittim. Odasına, yılların yorgunu kadınların, erkeklerin biri giriyor, biri çıkıyor; istekleri bitmiyordu. İlhami Beyin güler yüzü gülmez olmuş, bitkin düşmüştü. Ayrılırken sordum:
"Çocuklar mı? Büyükler mi?"
Çocuk yurtlarının "Müdür Baba"sı gülümsedi, eliyle çocukları anımsattı.
Aziz Nesin, Nesin Vakfı çocukları ile fotoğraf çektirmişti. Resmin altına şunu yazmıştı:
"En büyükleri en çocuk!"
18 Ağustos 2019

nusreterturk1945@gmail.com

ÖZÜR DİLEMEK SON VAGON ANKARA’NIN BAHAR HAVASI YAŞAMI ÖZETLEYEN SÖZLER SANATÇININ YERİ SIKIŞMANIN SİCİLİ UZUN TERZİLİĞİN BİZDEKİ KISA TARİHİ MİLAT ÖNCESİNDEN SESLENİŞ KAPI ÇALINIYOR SÜLEYMAN AĞANIN KÜÇÜK OĞLU YAZIM KILAVUZUNA VEDA MI? ÖNCELİK ÇOCUKLARA VERİLMELİ ROBENSON'U ANIMSAMA SIRASI ARKASINDAN KOŞACAĞIMIZ UMUTLAR ADINI ALDIĞIM ADAM PERDENİN ARKASINDAKİ CUMHURİYET KİMLİĞİ TEMİZLİĞİN BÖYLESİ ACININ ÇOCUKLARI KARSLININ SINIRDAKİ SINAVI YARATICI YANITLAR HAYIR MI? HIYAR MI? ÂDİL GÜLVAHABOĞLU VE ŞİİRİ ARMAĞANIN ARMAĞANI KUTLAMA PROF. ALİ BEYİN KIZAĞI "KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI BASKIYI YENMENİN YOLU ÖMER AMCANIN HUTBESİ ÇAĞDAŞ İNSANIN RESMİ
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 26.09.2020 - 12:26:58 | Şu an 174 kişi online | Kullanım Koşulları