Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
DURUMDAN “VAZİYET” ÇIKARMAK!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

Eşanlamlı sözcüklerin yanlış kullanımına ilişkin az yazı yazmadım. Ama her gün yenileri ekleniyor bu gülünç kullanımlara! Kimi "ilgi ve alaka" diyor, kimi "çalışma faaliyeti"nden dem vuruyor, kimi de "saygı ve hürmet"lerini sunuyor!

Bu bağlamda en uç örneklerden birini geçenlerde Odatv'de gördüm. Sitedeki 30 Eylül 2019 tarihli haberlerden birinde, "Durumdan vaziyet çıkaran tek kanal Halk TV..." diye bir ifade geçiyordu. Okurken çok güldüm!

Hani insanlar kendi aralarında "geyik muhabbeti" yaparken şaka yollu "durum vaziyet nasıl?" diye sorarlar ya, Odatv'nin haberi biraz ona benzemiş!  

"Durum" ve "vaziyet" sözcükleri eşanlamlıdır. Anlamdaş sözcüklerin Türkçesiyle Arapçasını bir arada kullanmak, bize her zaman "bâb-ı âli yüksek kapısı" tekerlemesini anımsatır! Arkadaşlarımız belli ki "durumdan vazife çıkaran" demek isterken böyle bir yol kazasına uğramışlar. Oysa yalın Türkçemizle "durumdan görev çıkaran" deselerdi bu yanlışa düşmeyeceklerdi.

Türkçeyi doğru yazıp konuşabilmek için Arapça ve Farsça sözcüklerden uzak durmalıyız. Böyle yapmazsak benzer yanılgılara düşeriz!

"Bir sözcük yanlış söyleniyorsa Türkçe değildir" dermiş ünlü İletişim Hocası Ünsal Oskay.

Türkçeyi doğru kullanmak isteyenler, bu sözü kendilerine kılavuz edinmelidir.

 

HAFTANIN NOTU

Mükremin Mungan'ın ardından... 

İnsan belli bir yaşa gelince ölüm gerçeğiyle daha sık yüzleşiyor. Bu gerçeği bize en çok da ansızın yitirdiğimiz dostlar anımsatıyor...

Mükremin Mungan, soyadından da anlaşılacağı gibi Mardinliydi. Mimardı. Aynı zamanda ressam ve yontu sanatçısıydı. Genç yaşında Türkiye İşçi Partisi‘ne katılmış, Ankara'daki İşçi Kültür Derneği'nde resim-grafik dersleri vermişti.

Mükremin'le 1971 darbesinden sonraki zor günlerde Teknik-İş ve Tek Bank-İş sendikalarında birlikte çalıştık. Sıkıyönetim vardı ve grev yasaktı. Ama biz "Grev" adlı bir gazete çıkarıyorduk! Mükremin, sendikanın Genel Eğitim Sekreteri'ydi ve bana bu konuda tam yetki vermişti. Gazetede işçi sorunlarını devrimci bakış açısıyla irdeliyor, ayrıca ülkenin siyasal durumuyla ilgili eleştirel değerlendirmeler yapıyorduk. Fazla göze batmış olmalıyız ki bir gece esrarengiz biçimde basıldı sendikamız! Kimseye haber verilmeden, gizli yapılan bir baskındı bu! Nedense bir tek benim odam dağıtılmıştı. Masam ve dolabım aranmış, kitaplarım götürülmüş, odamın duvarındaki Behice Boran posteri indirilip yırtılmıştı! Bu bir uyarıydı! Türkiye'de mücadele koşulları çok daralmıştı. Bir süre sonra yurtdışına çıktım...

Yıllar sonra yurda döndüğümde Ankara'da ilk aradığım kişilerden biri de Mükremin Mungan'dı. Küçükesat / Dörtyol'daki atölyesinde buluştuğumuzda çok sıcak karşılamıştı beni.

Daha sonra sık sık görüşmeye başlamıştık. 1980 darbesinden kısa bir süre önce bana bir tablosunu armağan etmişti. O tablo halen evimizin duvarındadır. "Sunuş" adını taşıyan 25x39 cm. boyutlarındaki yağlıboya tablonun arkasına "Attila dosta daha güzel bir dünya için sevgilerimle" diye yazmıştı. Ne yazık ki birkaç ay sonra gelen 80 darbesiyle benim için "güzel bir dünya"nın değil Mamak Askeri Cezaevi'nin yolu görünmüştü!

37 aylık tutukluluğun ardından yeniden gazeteciliğe başlamıştım. Mükremin Mungan'ı yıllar sonra Siyah Beyaz gazetesinde ziyaretime geldiğinde gördüm. Bu kez Ali Haydar Veziroğlu'nun Barış Partisi'yle yeni bir siyasal yolculuğa çıkmıştı...

Daha sonraki yıllarda zaman zaman Kızılay'da karşılaşsak da eskisi gibi bir araya gelme fırsatımız olmadı. Bu karşılaşmalarımızda nedense onu hep üzgün ve durgun gördüğümü anımsıyorum. Belli ki kimi sıkıntıları vardı ama onlardan hiç söz etmemişti.

75 yaşındaydı. Uzun zamandır görmüyordum onu. Sanıyorum o da kendini pek göstermek istemiyordu kimseye. Sonradan öğrendim, iki yıldır kansermiş. 9 Ekim akşamı geldi ölüm haberi. Çok üzgünüm. Ne var ki anısına selam göndermekten başka bir şey gelmiyor elden...


attila.asut@gmail.com

 

KISA TÜMCE UZUN TÜMCEYİ DÖVER! “SÖZCÜKTE TÜMCE YANLIŞI” OKURU SOĞUTAN YANLIŞLAR DURAKSATAN YAZIM KONULARI BİRİLERİNİN “FİKRİ GELMİŞ”! YABANCI SÖZCÜKLERE TÜRKÇE KARŞILIKLAR “ÇILGIN PROJE”NİN ADI BİLE YANLIŞ! ÇİLEDEN ÇIKARAN YANLIŞLAR! SÖZCÜKLERİN YAZIMI NEDEN FARKLI? YAZIMI DEĞİŞEN SÖZCÜKLER DERGİLERİ OKURKEN… “LAF-I GÜZAF” DEĞİL “LAFÜGÜZAF” BİR GECEDE DİLSİZ KALDIK! GEZ DÜNYAYI, ET TEMAŞA! KKTC CUMHURBAŞKANI NEDEN BOY HEDEFİ? TÜRKÇEYİ DIŞLAMAK ANAYASA SUÇUDUR! KUŞDİLİYLE GÜLMECE! DURUMDAN “VAZİYET” ÇIKARMAK! OKURLAR BAĞIŞLAMIYOR! DİL BAYRAMI, DİL DERNEĞİ VE ÖDÜLLER BİR GELENEK SONA MI ERİYOR? SORUNLU BAŞLIKLAR “ŞOV YAPMA!” YANILTAN SÖZCÜKLER YAYIN YÖNETMENLERİNİN TÜRKÇE SORUMLULUĞU RESİM VE FOTOĞRAF “KAZ DAĞLARI” MI “KAZDAĞLARI” MI? SAVCILARIN TUTUKLUYU SALIVERME YETKİSİ VAR MI? YANLIŞ HABER ÖRNEKLERİ BAĞLAÇLARIN BİTMEYEN ÇİLESİ!
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.02.2020 - 02:07:57 | Şu an 135 kişi online | Kullanım Koşulları