Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
KUŞDİLİYLE GÜLMECE!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

Masamın üzerinde okunacak onca kitap dururken, neden bilmiyorum, elim Müjdat Gezen'in Kırmızı Kedi Yayınları'ndan çıkan "Bir Köşe Yazarının Anlamlı Anıları..."na kaydı. Belki de kolay okurum diye seçtim bu kitabı. Ama çok yanılmışım! Daha ilk tümcede çakıldım! "Müjdat Gezen, 29 Ekim 1943 yılında İstanbul Fatih'te doğdu" diye başlıyordu yazarın yaşamöyküsü.

"Yıl" ve "tarih" ayrımı konusunda yıllardır yazıp duruyorum. Demek ki ne Müjdat Gezen'e ne Kırmızı Kedi editörlerine duyurabilmişim sesimi! Müjdat Gezen ya 1943 yılında doğmuştur ya da 29 Ekim 1943 tarihinde! Ne yazık "yıl" ile "tarih"i karıştıranlar arasında "Dil Ödülü" almış kimi yazarlarımız bile var! 

* * *

Gelelim kitabın içeriğine... 

Daha başlarken, "Bu kitapta yazarın yazım şekli aynen korunmuştur" notunu görünce, işin içinde bir bit yeniği olduğunu anladım! Demek ki ölçünlü Türkçenin yanında bir de yazarların kafalarına göre takıldıkları bir yazım biçimi varmış ve yayınevi bu sorumluluğa ortak olmamak için kitaba böyle bir not düşme gereğini duymuş!

Kitabın arka kapağını boydan boya Müjdat Gezen fotoğrafı kaplamış. Fotoğrafın üstünde ise "Bugüne kadar mizah yazınına hiç böyle yaklaşılmadı" diye yazıyor. Hayli abartılı ve de kışkırtıcı bir niteleme... 

"İçindekiler" bölümündeki yazı başlıklarını okumaya başlayınca, Müjdat Gezen'in "özgün mizah" anlayışının şifresini de az çok çözmüş oldum: Kuşdiliyle gülmece! 

Kitabın önsözü laf kalabalığından öteye gitmiyordu. Oradan anladığım tek şey, bu derlemenin, güya "Çubukcunun Sesi" gazetesinde Niyazi Özkan adıyla yayımlanmış köşeyazılarından bir seçme olduğu idi...

İkinci makalede "Mizah Nedir?" başlığını görünce, "Tamam" dedim, "konunun bamteli burası, şimdi düğüm çözülecek!" Ama yine düş kırıklığı! Bir sürü absürt sözcük yığını, laf salatası! Yazarın bakış açısıyla bile mizahın ne olduğunu anlayamıyorsunuz... 

Artık yazıları değil başlıkları okuyup geçiyorum: "Afrika Anılarım ve Hatıralarım", "Muvaffakiyyet", "Tarihte Bir Gezintiler", "Arkeloji", "Önüme Gelen Yazı Yazıyor", "Çarşı Pazar Herşeyi Bozar" vb...  

Neden gizleyeyim, başlıklardaki bu yazım kargaşası da beni "bozmaya" başladı!   

Nedir bu? Bir "afazi" durumu mu yoksa "lapsus" mu?

Niyazi Özkan'ın köşeyazılarının yayımlandığı gazetenin adı da tam anlaşılamıyor. Kapakta "Çubukcunun Sesi" yazılı. 89. sayfada "Çubukçunun sesi" olmuş. 102. sayfadaki "Açıklama"da "Çukurcanın Sesi" deniyor. 105. sayfada yeniden "Çubukçu'nun Sesi" oluyor! Ama bu kez Çubukçu'dan sonra kesme imi var. Kapaktaki "Çubukcu" da "Çubukçu" olmuş! 115. sayfada ise "çubukçunun sesi" yazımıyla karşılaşıyoruz! Gelin de çıkın işin içinden!

* *  *

Müjdat Gezen, kitabın sonunda bir kurgu kurnazlığına başvurmuş. Bütün bu saçmalıkları kitabına uydurabilmek için kahramanına "deli raporu" aldırmış!

Kitabın sonundaki uzman raporlarından anlıyoruz ki Niyazi Özkan, kendini yazar sanan Alzheimer ve psikoz hastası biridir. Düşünce, uyum, işlev bozuklukları vardır ve kendisinde "içgörü kaybı" saptanmıştır. "Buna bağlı olarak duygu durumunda değişkenlik ve zaman zaman kendine zarar verme isteği, sanrılar ve deorganize düşünce biçimi hâkimdir."

Müjdat Gezen, böyle birinin duygu dünyasını betimlerken, sıçramalı anlatımlarda işin kolayına kaçmış. Kahramanının ruhsal gelgitlerine yoğunlaşarak etkili bir atmosfer yaratmak yerine, sözcükleri eğip bükme, daha çok da anlamsızlaştırma yolunu seçmiş. Üstelik bunu yaparken de kendi içinde bir yazım tutarlılığı sağlayamamış. Aynı sözcüğü değişik biçimlerde yazarak yazım karmaşasına yol açmış. Büyük-küçük harf ayrımı ortadan kalkmış, "de/da" bağlaçları bitişik yazılmış! Kahramanımızın sözcüklerini çözmek, bulmaca çözmekten daha zor! "Teksir kâğıdı"na "tesir kağıdı" demek ya da "on beş"i "on5" diye yazmak mizah mı sayılıyor? Siz böyle bir metni başka bir dile çevirebilir misiniz?

Yerim kalsaydı, sözcük ve yazım saçmalıklarından daha başka örnekler vermek isterdim... 

Sözün özü: "Türkçenin canına okuyarak mizah nasıl yapılır?" sorusuna yanıt arayanlar, "Bir Köşe Yazarının Anlamlı Anıları..."na göz atarak meraklarını giderebilir!

attila.asut@gmail.com

 

SÖZCÜKLER YASAKLANAMAZ! SESSİZ HARFLERİN OKUNUŞU KORONAYI DA KENDİMİZE BENZETTİK! KORONADAN SONRA… ATASÖZLERİNDEN ANLAM ÇIKARMAK İNADINA… ADALET ARANIYOR! SACAYAĞI ÜÇ AYAKLIDIR! DİL YÂRESİ “SOSYAL MESAFE”DEN “YANDAŞ BASIN”A CEMAL SÜREYA’NIN 555K ŞİİRİ 27 MAYIS ŞİİRLERİ NÂZIM’I DA YOK SAYDILAR! KAVRAMLAR ÜZERİNE GÖRÜŞLER SAĞLIK TERİMLERİ SÖZLÜKÇESİ EKONOMİ TÜRKÇEYİ DE VURDU! DİLSEVERLER YAZIYOR LİBERALDEN LİBOŞA… KİRLETİLMİŞ SÖZCÜKLER KKTC’NİN GÜNDEMİNDE ŞEFTALİ KEBABI VAR! SÖZCÜKLER DE KİRLENİR! DİLCİLER, “OLGU” VE “BULAŞ” İÇİN NE DİYOR? TARTIŞILAN SÖZCÜK: “BULAŞ” SÖZCÜKLER TEK ANLAMLI DEĞİLDİR TÜRKÇESİ VARKEN… KORONA SORULARI KORONA DEYİŞLERİ CEM, CAMİ, CEMAAT… KORONA SÖZLÜĞÜ “DOLAYIM” SÖZCÜĞÜ “MEDYA”YI KARŞILAR MI?
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 26.09.2020 - 12:26:58 | Şu an 160 kişi online | Kullanım Koşulları