Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
TÜRKÇEYİ DIŞLAMAK ANAYASA SUÇUDUR!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

TCDD, İstanbul'un simge yapılarından Haydarpaşa ve Sirkeci garlarına ait alanların kiralanması amacıyla açtığı ihaleye İBB'yi sokmadı! Ulaştırma Bakanlığı'nın şaşılası açıklamasına göre, İBB'nin bir kamu kuruluşu olarak bu ihaleye girmesi, başka katılımcılar açısından "caydırıcı" olurmuş!

Oysa tezgâh başkaydı! Haydarpaşa ve Sirkeci garları, yandaş bir şirkete peşkeş çekilecekti. Öyle de oldu. İhaleyi kaşla göz arasında Okçular Vakfı'nın eski bir yöneticisinin kazandığı açıklandı. Düne değin İBB'de üç bin lira aylıkla çalışan bu kişinin tek özelliği, AKP'li Cumhurbaşkanının oğlu Bilal Erdoğan'ın arkadaşı olmasıymış...

Sıkı durun! İBB'nin bu ihaleden elenmesinin nedenlerinden biri de, başvuru dilekçesinde "müteselsilen ve müştereken" sözcükleri yerine öz Türkçe "birlikte ve ortaklaşa" diye yazmasıymış!

AKP iktidarının Türkçe düşmanlığını bu kerteye vardırması gerçekten inanılır gibi değil! TDK'ye el koyan 12 Eylül darbecilerinin bile aklına bu kadarı gelmemişti!

Anayasanın 3. Maddesinde, bu ülkenin dilinin Türkçe olduğu yazılıdır. İstanbul Belediyesi'nin, Arapça bir söz kalıbının Türkçesine yer verdiği için ihale sürecinden dışlanması Anayasa suçudur. İBB avukatları, konuyu bu yönden de yargıya taşımalıdır.

 

HAFTANIN NOTU

Ankara'dan Karl Marx geçti!

Geçen hafta sonu Yılmaz Güney Sahnesi'nde çok etkileyici bir oyun izledik. Amerikalı Marksist tarihçi Howard Zinn'in yazdığı ve Semih Çelenk'in uyarlayıp yönettiği "Marx İstanbul'da", Ankaralı sanatseverlerce ayakta alkışlandı. Daha önce çeşitli topluluklarca "Marx'ın Dönüşü" ve "Ben Marksist Değilim" adlarıyla sahnelenen oyunu bu kez Tiyatroevi buluşturdu seyirciyle. Oyunda Karl Marx canlandıran Hamit Demir, başarılı makyajı ve olağanüstü performansıyla izleyenleri büyüledi.

Özgün adı "Marx Soho'da" olan bu oyun, ölümünden sonra düşüncelerinin çarpıtılmasından yakınan Karl Marx'ın, hakkındaki spekülasyonlara yanıt vermek ve yanlış anlamaları düzeltmek için "öbür dünya"dan kısa süreliğine Soho'ya gelmesiyle başlıyor! Ne var ki "öte dünya bürokrasisi"nin yaptığı bir yanlışlık sonucu Marx, yaşamının son dönemini geçirdiği Londra'nın renkli semti Soho yerine New York'taki Soho'ya gönderilmiştir. Oyunun özgün metninde, günümüz dünyası ABD toplumu üzerinden eleştirilirken, Semih Çelenk'in başarılı uyarlamasıyla olaylar bu kez İstanbul Beyoğlu'ndaki "Soho" adlı eğlence yerine taşınmış...

Marx'ın kuramsal yanı ağır basan görüşlerinin olabildiğince anlaşılır biçimde aktarılmasına Semih Çelenk ve oyuna danışman olarak katkı veren Prof. Dr. İzzettin Önder Hocamız özen göstermiş. Uyarlamada yer yer mizah öğesi kullanılmış olsa da Marx'ın felsefesinin sulandırılmadan, dosdoğru yansıtıldığını söyleyebiliriz. Hamit Demir, tek kişilik gösteride ilgiyi canlı tutmak için zaman zaman salonla iletişim kurarak seyirciyi de oyuna katıyor. Bir saat on dakika süren tek perdelik oyunu izlerken bu nedenle hiç sıkılmıyorsunuz.

Marx'ın yaşamından kesitlerin yer aldığı oyunda, dönemin devrimci önderlerinden de söz ediliyor. Özellikle Engels, Bakunin, Proudhon gibi devrimcilerle Marx'ın diyalogları hem gülümsetiyor hem düşündürüyor. Ama oyunda en çok, sevgili eşi ve yoldaşı Jenny'nin adı geçiyor. Marx'ın genç yaşında âşık olup evlendiği Jenny'yle Londra'nın Soho'sunda geçirdiği açlık ve yoksulluk günlerini hüzünle izliyorsunuz.

Oyun, tam da Marx'a yakışan bir replikle sona eriyor: "Rahatsız oluyorsanız, oturmayın, ayağa kalkın!"

Yönetmeninden oyuncusuna, çevirmeninden sahne tasarımcısına, ışıkçısından yapım ekibine, bu harika oyuna emeği geçen Tiyatroevi'nin tüm çalışanlarını yürekten kutluyor, henüz görmeyenler için "Sakın kaçırmayın!" diyorum...

attila.asut@gmail.com

 

SÖZCÜKLER YASAKLANAMAZ! SESSİZ HARFLERİN OKUNUŞU KORONAYI DA KENDİMİZE BENZETTİK! KORONADAN SONRA… ATASÖZLERİNDEN ANLAM ÇIKARMAK İNADINA… ADALET ARANIYOR! SACAYAĞI ÜÇ AYAKLIDIR! DİL YÂRESİ “SOSYAL MESAFE”DEN “YANDAŞ BASIN”A CEMAL SÜREYA’NIN 555K ŞİİRİ 27 MAYIS ŞİİRLERİ NÂZIM’I DA YOK SAYDILAR! KAVRAMLAR ÜZERİNE GÖRÜŞLER SAĞLIK TERİMLERİ SÖZLÜKÇESİ EKONOMİ TÜRKÇEYİ DE VURDU! DİLSEVERLER YAZIYOR LİBERALDEN LİBOŞA… KİRLETİLMİŞ SÖZCÜKLER KKTC’NİN GÜNDEMİNDE ŞEFTALİ KEBABI VAR! SÖZCÜKLER DE KİRLENİR! DİLCİLER, “OLGU” VE “BULAŞ” İÇİN NE DİYOR? TARTIŞILAN SÖZCÜK: “BULAŞ” SÖZCÜKLER TEK ANLAMLI DEĞİLDİR TÜRKÇESİ VARKEN… KORONA SORULARI KORONA DEYİŞLERİ CEM, CAMİ, CEMAAT… KORONA SÖZLÜĞÜ “DOLAYIM” SÖZCÜĞÜ “MEDYA”YI KARŞILAR MI?
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 26.09.2020 - 12:26:58 | Şu an 159 kişi online | Kullanım Koşulları