Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
YAZIMI DEĞİŞEN SÖZCÜKLER
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

Türkçeye başka dillerden giren birçok sözcüğün eski yazımları günümüzde değişmiştir. Türkçeyi doğru kullanmak için yazım bilgimizi de zaman zaman güncellemek gerekiyor. Özgün yazımları değişen sözcüklerden bazıları (eski ve yeni biçimleriyle) şöyle:

Eski

Yeni

-abdest

-aptes

-anbar

-ambar

-azad

-azat

-canbaz

-cambaz

-cübbe

-cüppe

-cüzzam

-cüzam

-hemşehri

-hemşeri

-kanbur

-kambur

-klüp

-kulüp

-makina

-makine

-menü

-mönü

-rastgele

-rasgele

-sağnak

-sağanak

-tanbur

-tambur

-zatürree

-zatürre

-züccaciye

-zücaciye

   

* * *

"Miat" ve "milat"

Okurumuz Ali Suner, sıkça karşılaştığımız bir yanlışa değiniyor ve örneği de gazetemizden veriyor:

"Sayın Aşut,

30 Kasım 2019 Cumartesi günkü BirGün gazetesi'nde, İstanbul Tabip Odası'nın miting çağrısı aktarılırken yapılan küçük çaplı, tersine bir düzeltme dikkatimi çekti. Oda'nın resmi internet sitesinden kopyaladığım açıklamadaki ‘miyadını' sözcüğü gazetede ‘miladını' oluvermiş. Ayrıca doğru yazılışı ‘miad'‘miyad' mı pek ortak görüş yok sanki. ‘Miad' daha doğru görünüyor bana. Türkçe dilbilgisine uygun olarak ‘miat' da denebilir belki. Değerli yazar Feyza Hepçilingirler, Arapça sözcüklerin, Türkçenin kurallarına göre yazılması gerektiğini savunur hep. ‘Camii' değil ‘camisi'; ‘tesbit' değil ‘tespit' gibi. Bu yönde de düşünülebilir sanıyorum. Saygılarımla."

Arapça kökenli "miat" ve "milat" sözcükleri arasında ses benzerliği olsa da anlam bakımından hiçbir ortaklık bulunmuyor. Türkçe Sözlük'e göre "miat", bir şeyin yapılması ya da kullanılması için tanınan süre anlamına geliyor. "Milat" ise İsa Peygamber'in doğduğu günü imliyor.

Türkçe kökenli sözcüklerin sonunda /d/ yumuşak ünsüzü yer almaz. O nedenle Arapçası "miad" ve "milad" olan bu sözcükler Türkçede ünsüz değişimine uğrayarak "miat" ve "milat" diye yazılıyor.

Kimi özel adlarda da aynı değişimi görüyoruz: Ahmet (Ahmed), Mehmet (Mehmed), Halit (Halid) vb.

"Miat"ta olduğu gibi, /t/ sert ünsüzüyle biten bir sözcüğe ünlü ile başlayan ek geldiğinde ünsüz yumuşayarak /d/ ünsüzüne dönüşür. Sözcüğün "-i hali" o yüzden "miadı" biçiminde yazılır.

* * *

Nüfus ve nüfuz

Ses benzerliğinden kaynaklanan sözcük karışıklığını Orhan Bursalı'nın bir yazısında da gördük. Üstelik harf devriminden söz ettiği bir yazıydı bu! Nasıl olmuşsa orada "nüfus sayımı" yerine "nüfuz sayımı" yazılmıştı:

"1 Kasım 1928'de harf devrimi kabul edildi. Bundan önce yapılan nüfuz sayımında ise ülkede okuma yazma oranı saptanmıştı." (Orhan Bursalı, "Osmanlı'da okuma yazma bilenlerin sayısı çok muydu?", Cumhuriyet, 14 Kasım 2019)

* * *

Bütün bu karışıklıkları ve yazım yanlışlarını önlemenin güvenli yolu, elimizin altında Dil Derneği'nin Türkçe Sözlük ile güncellenmiş Yazım Kılavuzu'nu bulundurmaktır. En başta da editörlerin ve düzeltmenlerin buna gereksinimi var.

 

HAFTANIN NOTU

Özgürlükler herkes içindir!

Diyarbakır'da HDP İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan anaların protestosu 100. gününe ulaştı.

Demokrasilerde herkes her şeyi protesto edebilir, daha doğrusu edebilmeli! Gösteri ve toplantı hakkı, temel insan hakkıdır. Ne var ki devlet, bu hakkın kullanılmasında çifte standart uyguluyor. Kayıp çocuklarını arayan "Cumartesi Anneleri"nin Galatasaray Meydanı'nında toplanmaları yasaklanırken, Diyarbakır'da çocukları dağa kaçırılan annelerin HDP İl Örgütü önündeki oturma eylemi devlet desteğiyle yaygınlaştırılmaya çalışılıyor! Oysa kaçırılan çocukları bulup ailelerine teslim etmek, bir siyasal partinin değil doğrudan devletin görevidir. AKP iktidarı bu olayı kullanıp insanları HDP'ye karşı kışkırtarak aslında kendi aczini örtmeye çalışıyor.

attila.asut@gmail.com

 

SÖZCÜKLER YASAKLANAMAZ! SESSİZ HARFLERİN OKUNUŞU KORONAYI DA KENDİMİZE BENZETTİK! KORONADAN SONRA… ATASÖZLERİNDEN ANLAM ÇIKARMAK İNADINA… ADALET ARANIYOR! SACAYAĞI ÜÇ AYAKLIDIR! DİL YÂRESİ “SOSYAL MESAFE”DEN “YANDAŞ BASIN”A CEMAL SÜREYA’NIN 555K ŞİİRİ 27 MAYIS ŞİİRLERİ NÂZIM’I DA YOK SAYDILAR! KAVRAMLAR ÜZERİNE GÖRÜŞLER SAĞLIK TERİMLERİ SÖZLÜKÇESİ EKONOMİ TÜRKÇEYİ DE VURDU! DİLSEVERLER YAZIYOR LİBERALDEN LİBOŞA… KİRLETİLMİŞ SÖZCÜKLER KKTC’NİN GÜNDEMİNDE ŞEFTALİ KEBABI VAR! SÖZCÜKLER DE KİRLENİR! DİLCİLER, “OLGU” VE “BULAŞ” İÇİN NE DİYOR? TARTIŞILAN SÖZCÜK: “BULAŞ” SÖZCÜKLER TEK ANLAMLI DEĞİLDİR TÜRKÇESİ VARKEN… KORONA SORULARI KORONA DEYİŞLERİ CEM, CAMİ, CEMAAT… KORONA SÖZLÜĞÜ “DOLAYIM” SÖZCÜĞÜ “MEDYA”YI KARŞILAR MI?
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 26.09.2020 - 12:26:58 | Şu an 168 kişi online | Kullanım Koşulları