Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ÇİLEDEN ÇIKARAN YANLIŞLAR!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Attila AŞUT

Prof. Dr. Cem Eroğul'un dil duyarlığını bilmeyen yoktur. O, bir yandan arı dille yazma çabasını sürdürürken öbür yandan Türkçenin doğru kullanılması için titizlik gösterir. Dil yanlışlarına da hiç katlanamaz! Nitekim 13 Şubat 2017 tarihinde bu köşede yayımlanan mektubunda, son yıllarda yaygınlaşan "üç dil suçu"na değinerek tepkisini şöyle tepki göstermişti:

"Birincisi, ‘için' yerine ‘adına' denmesi. Örneğin, ‘sizi memnun etmek adına...' İkincisi, yerli yersiz her yerde ‘asker-polis üslubu'nun kullanılması. Örneğin, ‘yapılmıştır' yerine ‘yapıldığı değerlendiriliyor.' Üçüncüsü de, ‘keyfilik' yerine ‘keyfiyet' denmesi. Hele bu sonuncusu beni resmen çileden çıkarıyor."

Ne yazık ki Cem Eroğul Hocamızı çileden çıkarmayı sürdürüyor kimi yazarlarımız! Örnek mi? O denli çok ki! Ama ben, hiç ummadığımız bir kalemden vereceğim örneği:

-"Hapishaneden hapishaneye değişen, günden güne değişen, yetkililerin söylemlerine, politik ortamın değişen havasına göre değişen uygulamalar... Keyfiyet!!" (Zeynep Oral, "Görülmüştür!", Cumhuriyet, 8 Aralık 2019)

"Keyfiyet"; nitelik, özellik demektir. Bu tümcede yanlış olarak "keyfilik" yerine kullanılmış. Hadi dille oynamayı seven yeniyetme yazarlar neyse de Zeynep Oral gibi deneyimli bir kalemin böyle bir yanlışa düşmesi gerçekten anlaşılır gibi değil.

"Keyfiyet"i "keyfilik" yerine kullanmak, sözcüğün gerçek anlamıyla "keyfi" bir davranıştır! Oysa dilde keyfilik olmaz!

* * *

"Müzakere" yapılır, "müzekkere" yazılır!

18 Aralık 2019 tarihli BirGün'ün birinci sayfasında "İki komutan için takipsizlik" başlığıyla yer alan haberde de bir başka keyfilik sergilenmiş! Yanlışlık bu kez, Arapça kökenli "müzekkere" ile "müzakere" sözcüklerinin karıştırılmasından kaynaklanmış. Üstelik haberin hem spotunda hem 7. sayfadaki devamında üç kez yinelenmiş. Haberde, mahkemenin kimi kurumlara "müzakere yazdığı" belirtiliyor! Oysa "müzakere" yazılmaz, yapılır! Çünkü anlamı "karşılıklı görüşme"dir. "Müzekkere" ise hukuk dilinde, yargılama makamının, bir kararın yerine getirilmesi konusunda kurumlara yazdığı yazıdır.

Anlamını bilmediğiniz Arapça-Farsça sözcükleri kullanmayın diye sıkça uyarıda bulunuyoruz. Anadilinizin sözcükleriyle yazıp konuşursanız yanlış yapma olasılığınız azalır. Sözgelimi BirGün'deki arkadaşlar, haberde geçen "müzakere yazdı" ya da "yazılan müzakere" gibi ifadelerin yerine, "mahkemenin ilgili kuruma yazdığı yazı" deselerdi böyle bir dil kazası yaşanmayacaktı.

 

HAFTANIN NOTU

Muhalif basına ilan ambargosu!

Demokrat Parti (DP) iktidarının, 1960 öncesinde devletin resmi ilanlarını, muhalif basını susturmak için baskı aracı olarak kullandığı biliniyor. Ben o dönemde ilanları kesilen gazete ve dergilerin reklam sayfalarının boş çıktığını çok iyi anımsarım!
Basın İlan Kurumu (BİK), 27 Mayıs 1960'tan sonra, amacıyla kurulmuştu. Ama AKP iktidarı, geçmişten hiç ders almamış gibi, DP'nin baskıcı yöntemlerini şimdi bu kurum üzerinden sürdürüyor. Yandaş yayınlar ilan ve reklama boğulurken, BirGün, Evrensel ve Cumhuriyet gazeteleri "ilan ambargosu" ile boğulmak isteniyor!

Bu arada RTÜK de boş durmuyor! BİK'in basılı gazeteler üzerindeki yıkıcı operasyonlarını, bu kurum da muhalif televizyon kanallarını çökertmek için kullanıyor. Son aylarda Tele1 kanalına sudan nedenlerle üst üste uygulanan ağır para cezaları bunun en somut örneğidir.

Ama ne yapsalar boşuna! Mirasçısı oldukları baskıcı rejimler, halkın yanında yer alan yayın organlarına diz çöktüremediler! Dağılma sürecindeki AKP iktidarı da bunu başaramayacaktır!

* * *

NOT: Zeynep Oral, Cumhuriyet'te 26 Aralık tarihli yazısının sonuna şu notu eklemiş: "8 Aralık'taki ‘Görülmüştür' yazımda, keyfi davranış anlamına gelen ‘keyfilik' demem gerekirken, nitelik, özellik anlamına gelen ‘keyfiyet' demişim... Yanlışımı bulan Attila Aşut'a ilgisi, dikkati ve uyarısı için teşekkür ederim."

attila.asut@gmail.com

 

SÖZCÜKLER YASAKLANAMAZ! SESSİZ HARFLERİN OKUNUŞU KORONAYI DA KENDİMİZE BENZETTİK! KORONADAN SONRA… ATASÖZLERİNDEN ANLAM ÇIKARMAK İNADINA… ADALET ARANIYOR! SACAYAĞI ÜÇ AYAKLIDIR! DİL YÂRESİ “SOSYAL MESAFE”DEN “YANDAŞ BASIN”A CEMAL SÜREYA’NIN 555K ŞİİRİ 27 MAYIS ŞİİRLERİ NÂZIM’I DA YOK SAYDILAR! KAVRAMLAR ÜZERİNE GÖRÜŞLER SAĞLIK TERİMLERİ SÖZLÜKÇESİ EKONOMİ TÜRKÇEYİ DE VURDU! DİLSEVERLER YAZIYOR LİBERALDEN LİBOŞA… KİRLETİLMİŞ SÖZCÜKLER KKTC’NİN GÜNDEMİNDE ŞEFTALİ KEBABI VAR! SÖZCÜKLER DE KİRLENİR! DİLCİLER, “OLGU” VE “BULAŞ” İÇİN NE DİYOR? TARTIŞILAN SÖZCÜK: “BULAŞ” SÖZCÜKLER TEK ANLAMLI DEĞİLDİR TÜRKÇESİ VARKEN… KORONA SORULARI KORONA DEYİŞLERİ CEM, CAMİ, CEMAAT… KORONA SÖZLÜĞÜ “DOLAYIM” SÖZCÜĞÜ “MEDYA”YI KARŞILAR MI?
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 26.09.2020 - 12:26:58 | Şu an 162 kişi online | Kullanım Koşulları