Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
KİM GAZETECİ?
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Saim TOKAÇOĞLU

Ülkemizde ideali olan mesleğe sahip olan insan sayısı çok azdır.

Eğitim sistemimiz hiçbir zaman gençleri doğru yönlendirmedi.

İdealini gerçekleştirebilen, yeteneğinin olduğu alanda meslek sahibi olan yok denecek kadar az.

Yaşamsal önemi olan tıp alanında bile durum çok farklı değil.

Oturduğu bölüm başkanlığı koltuğunu, profesör unvanını hakkıyla elde ettiğinden kuşku duymadığım bir arkadaşım asistanını çağırdı, uygun gördüğü ilaçları bir not kâğıdına yazarak reçete yazması için verdi. İlaçlardan birinin enjeksiyonla yapılması gerekiyordu.

Artık reçeteler hastanın eline verilmiyor, işlem online yapılıyor, hastanın eline eczaneye vermek üzere bir kâğıt parçasına gereken kod yazılıp veriliyor.

Eczacı arkadaş güldü, "Şu ilaç enjeksiyon ama ağızdan alınacak diye yazmışlar" dedi. Doktor arkadaşıma gittiğimde anlattım durumu, acı acı güldü. Asistanlarının duymayacağı bir ses tonuyla, "Beş asistan var, yetiştirmeye çalışıyorum. Biri çok iyi doktor olacak. İkincisi, eh işte... Ama diğer ikisinden olmaz! Ama mecburen olacaklar." dedi.

Binlerce insan, "usta" çalışır sanayi sitelerinde. Ama her konuda işini gerçekten iyi bilen, gerçekten usta olanların sayısı çok çok azdır. Otomobil tamircisinden mobilyacıya, su tesisatçısından duvar ustasına, boyacıdan fayans ustasına durum hiç değişmez.

Birçok meslek için sizden ne diploma, ne sertifika istenmez.

Hukuk fakültesini bitirenler stajlarını yaparlar, diplomalarını duvarlarına asarlar, baro kaydı da yapıldıysa artık adalet ordusunun savaşçılarından biridirler.

Mimarlık fakültesini bitirdiyseniz, diplomanızı elinize aldıysanız, Mimarlar Odası'na kaydınızı yaptırdıysanız, mesleğinizi yapmak için devletten izin almanıza gerek yoktur.

Gelelim gazeteciliğe...

Çok sayıda iletişim fakülteleri, iletişim liseleri açıldı. Mezun olanların içinden iş bulabilenler şanslı. Diplomanın ötesinde, aralarında gerçekten yetenekli, meslekte sivrilecek gençler var. Hasbelkader bir basın kuruluşunda iş buluyorlar ancak mesleklerini yapabilmek için karşılarına engeller çıkartılıyor. "Turkuaz Basın Kartı" alabilmenin yazılı kuralları belli, bir de yazılı olmayan kuralları var herkesin bildiği gibi!

Diploma yetmez, yetenek yetmez, İletişim Başkanlığı sizi gazeteci olarak kabul etmiyorsa, ağzınızla kuş tutsanız devletin gözünde gazeteci değilsiniz!

Yıllardır dile getiriyoruz; kimin gazeteci olup olmadığına devlet karar vermemeli, basın meslek örgütleri yetkili olmalı diye.

Kimse kulak asmadı, geldik bugüne.

Yıllardır Basın Yayın Genel Müdürlüğü tarafından verilen "Sarı Basın Kartı", rengi de değiştirilerek "Turkuaz Basın Kartı" olarak artık "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı" tarafından veriliyor.

Çok eskilere gidersek, 12 Eylül döneminde bile cebimizde gazetemizin verdiği kimlik kartı bizim gazeteci olduğumuzun belgesi olarak kabul edilirdi. O kartla TBMM'ne de girerdik, Çankaya Köşkü'ne de.

Artık basın kartı da yetmiyor, "akredite" olmanız gerekiyor.

Gözden kaçırmamamız gereken önemli bir konu var; engellenen yalnızca gazeteciler değil, engellenen halkın haber alma hakkı!

Halkın haber alma hakkı adına, görev basın meslek örgütlerine düşüyor.

Basın meslek örgütleri güçlerini birleştirecekler, bu konuyu çözecekler!

Bu karanlıktan başka çıkış yolu yok!

saimtokacoglu@gmail.com

@saimtokacoglu

 

KOVİD-19 VE BİLİNÇ DÜZEYİMİZ CHP İKTİDARA MI YÜRÜYOR? YAŞAM KURTARAN AFİŞ GAZETECİLİK NEDİR, NE DEĞİLDİR? LİNÇ KÜLTÜRÜ, BASIN VE SOSYAL MEDYA GÜVENPARK OTOPARKINA ZAFER PARKI ENGELİ TÜRKİYE'DE AMBULANSIN YOLCULUĞU GAZETELER, AÇIN ARŞİVLERİNİZİ HALKA! TRT ARŞİV KİM GAZETECİ? "BİNMEK KISMET OLMADI Kİ" BU DEZENFORMASYON NEDEN? ŞERİAT GELDİ Mİ? MÜSTEŞAR HANIM ÇILDIRIYOR MUAVİNİN KARISININ TAKILARI HACIYATMAZ MİSALİ VIP YOLCULUĞUN BEDELİ BİR HAC HİKÂYESİ SERMAYE DOYMAK BİLMEZ! FATSA'YA GİREMEYENLER, MASKELİ FAŞİSTLER MİYDİ SAYIN VALİ? DEVLET TUZAK KURMAZ! YAZIYOR! AMA NE YAZIYOR? FOTOĞRAF ÇEKMEK EZİYET OLDU YOL BEKÇİLERİ Mİ, TEKNOLOJİ Mİ? YAKINDA DİLİM DİLİM SATILACAK! YA KANLI PAZAR? TAŞERON HER YERDE! ELEKTRİKLİ BİR SOYGUN HİKÂYESİ KATLEDİLEN ODTÜ DOĞASI İÇERİDEKİ MESLEKTAŞLARIMA
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 21.09.2020 - 14:46:48 | Şu an 81 kişi online | Kullanım Koşulları