Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
"KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

"KENDİME DERSLER bir dekanın yazıları" (*), Prof. Uğurcan Akyüz'ün deneme türündeki yazıları Payda yayınlarından çıktı. Yaşanmışlıklara dayanan yapıtı büyük bir beğeniyle, bir solukta okudum. Notlar aldım, yararlandım. Sıcak yazılarının kimilerini ise şimdiden ikinci kez okuma gereği bile duydum. İnsanı, sanatı anlatan sanat değeri yüksek yazılar. Sağlam bakış açısı, ayağı yere basan sunumla birleşince ortaya böyle bir yapıt çıkmış.

Büyüklerimiz, "Bir koltukta iki karpuz taşınmaz" dermiş. Bu söz Sayın Uğurcan Akyüz (1961) için geçerli değildir. O, resim dalında akademisyendir. Ressamdır. Yazardır. Bunların üstüne Hacettepe, Yakın Doğu Üniversitelerinde başarılı dekanlık görevlerinde bulunmuştur. Dinlencesinden, uykusundan kısarak bunca işin üstesinden gelmiştir.

Bir kitap, önce adıyla ilgi çekmeli. Yapıta ad olarak "Kendime Dersler" denmişse de, buradaki dersler tüm okuyanlaradır. Yazarımız bu adı vermekle alçak gönüllü davranmıştır. Bir düşünelim bu alçak gönüllü davranışı acaba yüzde kaçımız yapabiliriz?

Yazıların çoğunun son cümlesi: "Sanatla kalın!" Okunurken oluşan hava bu sözle perçinleniyor. Bir anlamda anlatılanlar kalıcılık kazanıyor.

Yazar sanatı, "İnsanlar arasındaki sınırları yok eden çabadır" diye tanımlıyor. Şimdiye değin, duyduğum en gerçekçi, en yalın görüş diyebilirim.

"İnsanlığı kurtaracak sanattır." Gönülden evet diyorum.

"Yaşam, elbette bilim ve aklın ışığında, geçmişe değil geleceğe yatırım yapanların, ayakta kalanlarıyla sürer..."

"Eğitimin çökmesi, bir milletin çöküşüdür."

"Yazdıkça mutlu oluyorum."

Uğurcan Bey, ben de okudukça mutlu oldum.

"Yaşamak, öğrenmek demek ve ben bunu seçmişim. Yarın için, kendime ders vermişim."

Teşekkürler Uğurcan Bey, teşekkürler.

 

(*)KENDİME DERSLER bir dekanın yazıları, 184 s. PAYDA YAYINLARI,2019.

nusreterturk1945@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.02.2020 - 02:07:57 | Şu an 134 kişi online | Kullanım Koşulları