Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
"KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

"KENDİME DERSLER bir dekanın yazıları" (*), Prof. Uğurcan Akyüz'ün deneme türündeki yazıları Payda yayınlarından çıktı. Yaşanmışlıklara dayanan yapıtı büyük bir beğeniyle, bir solukta okudum. Notlar aldım, yararlandım. Sıcak yazılarının kimilerini ise şimdiden ikinci kez okuma gereği bile duydum. İnsanı, sanatı anlatan sanat değeri yüksek yazılar. Sağlam bakış açısı, ayağı yere basan sunumla birleşince ortaya böyle bir yapıt çıkmış.

Büyüklerimiz, "Bir koltukta iki karpuz taşınmaz" dermiş. Bu söz Sayın Uğurcan Akyüz (1961) için geçerli değildir. O, resim dalında akademisyendir. Ressamdır. Yazardır. Bunların üstüne Hacettepe, Yakın Doğu Üniversitelerinde başarılı dekanlık görevlerinde bulunmuştur. Dinlencesinden, uykusundan kısarak bunca işin üstesinden gelmiştir.

Bir kitap, önce adıyla ilgi çekmeli. Yapıta ad olarak "Kendime Dersler" denmişse de, buradaki dersler tüm okuyanlaradır. Yazarımız bu adı vermekle alçak gönüllü davranmıştır. Bir düşünelim bu alçak gönüllü davranışı acaba yüzde kaçımız yapabiliriz?

Yazıların çoğunun son cümlesi: "Sanatla kalın!" Okunurken oluşan hava bu sözle perçinleniyor. Bir anlamda anlatılanlar kalıcılık kazanıyor.

Yazar sanatı, "İnsanlar arasındaki sınırları yok eden çabadır" diye tanımlıyor. Şimdiye değin, duyduğum en gerçekçi, en yalın görüş diyebilirim.

"İnsanlığı kurtaracak sanattır." Gönülden evet diyorum.

"Yaşam, elbette bilim ve aklın ışığında, geçmişe değil geleceğe yatırım yapanların, ayakta kalanlarıyla sürer..."

"Eğitimin çökmesi, bir milletin çöküşüdür."

"Yazdıkça mutlu oluyorum."

Uğurcan Bey, ben de okudukça mutlu oldum.

"Yaşamak, öğrenmek demek ve ben bunu seçmişim. Yarın için, kendime ders vermişim."

Teşekkürler Uğurcan Bey, teşekkürler.

 

(*)KENDİME DERSLER bir dekanın yazıları, 184 s. PAYDA YAYINLARI,2019.

nusreterturk1945@gmail.com

 

ÖZÜR DİLEMEK SON VAGON ANKARA’NIN BAHAR HAVASI YAŞAMI ÖZETLEYEN SÖZLER SANATÇININ YERİ SIKIŞMANIN SİCİLİ UZUN TERZİLİĞİN BİZDEKİ KISA TARİHİ MİLAT ÖNCESİNDEN SESLENİŞ KAPI ÇALINIYOR SÜLEYMAN AĞANIN KÜÇÜK OĞLU YAZIM KILAVUZUNA VEDA MI? ÖNCELİK ÇOCUKLARA VERİLMELİ ROBENSON'U ANIMSAMA SIRASI ARKASINDAN KOŞACAĞIMIZ UMUTLAR ADINI ALDIĞIM ADAM PERDENİN ARKASINDAKİ CUMHURİYET KİMLİĞİ TEMİZLİĞİN BÖYLESİ ACININ ÇOCUKLARI KARSLININ SINIRDAKİ SINAVI YARATICI YANITLAR HAYIR MI? HIYAR MI? ÂDİL GÜLVAHABOĞLU VE ŞİİRİ ARMAĞANIN ARMAĞANI KUTLAMA PROF. ALİ BEYİN KIZAĞI "KENDİME DERSLER"İN HERKESE YANSIMASI BASKIYI YENMENİN YOLU ÖMER AMCANIN HUTBESİ ÇAĞDAŞ İNSANIN RESMİ
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 26.09.2020 - 12:26:58 | Şu an 159 kişi online | Kullanım Koşulları