Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
COVID-19 GÜVENCESİZ İŞÇİLERİ TEHLİKEYE ATTI
İÇERİK
BAŞLIKLAR

COVID-19 Güvencesiz İşçileri Tehlikeye Attı

 

Janine BERG
Kıdemli İktisatçı (ILO)
20 Mart 2020

Çev: Ali TARTANOĞLU

Serbest çalışıyorsanız hastalık iznindeyken ücretinizi kim ödüyor? Perakende satış mağazasında belirsiz süreli (süresiz) sözleşmeyle çalışırken mağaza kapanırsa, şansınıza mı küseceksiniz?

Basında COVID-19'un istihdama etkisiyle ilgili haberlerin çoğu, işten çıkarma olasılığı ve bunun çalışanlar açısından mali sonuçları üzerinde yoğunlaştı. Oysa resmen işten çıkarılmayan ama sözleşmeleri de yenilenmeyen, çalışma saatleri sıfırlanmış, ya da istihdam bürolarının kendilerine sadece "kusura bakmayın" demekle yetindiği, bulabileceği bir işin olmadığı işçilere ne olduğu konusunda tartışma çok az. Ülkesine göre değişmekle birlikte, işçi işsizlik sigortası veya ücretli hastalık izni gibi başka hayati güvenceler kapsamında olmayabilir.

Geçen yirmi otuz yılda, dünyanın birçok ülkesinde geçici, yarım zamanlı işlerde, geçici büro işlerinde ve benzeri taşeron işlerin yanı sıra, işçilerin hemen tamamının kendi hesabına çalışan olarak tanımlandığı sektörlerde çalışanların sayısı önemli bir artış gösterdi.

Ayrıca, birçok ülke sosyal güvenlik konusunda asgari haftalık çalışma saatleri, asgari kazançlar, çalışılan asgari ay sayısı, asgari yardım dönemi sayısı gibi hak sahibi olma eşikleri oluşturduğu için, pek çok işçi kendilerini riske sokacak şekilde, yeterli korumadan, güvenceden mahrum kaldı. Çeşitli-farklı düzenlemeler altında çalışan işçi sayısı artarken işsizlik sigortasının kapsamı iyi örgütlenmiş, düzenlenmiş sistemlere sahip ülkelerde bile daraldı.

1990'larda, birbirinden farklı istihdam düzenlemeleri artarken ILO, yarım zamanlı çalışanlara, istihdam ajansı çalışanlarına, ev işçilerine eşit muameleyi geliştirmek için bir dizi uluslararası çalışma standardı kabul etti. Örneğin ILO'nun 1994 tarih ve 175 sayılı Yarım Zamanlı Çalışma Sözleşmesinin 6'ncı maddesi "yasal sosyal güvenlik düzenlemeleri  ... yarım zamanlı işçilerin tam zamanlı işçilerle eşit şartlara sahip olacağı şekilde yapılacaktır" der. Yine bu sözleşme, söz konusu sosyal korumadan yararlanma eşiklerinin bulunduğu ülkelerin, bu eşikleri belirli aralıklarla gözden geçirmelerini öngörür.

Daha yakın tarihte yayınlanan 2012 tarih ve 202 sayılı ILO Sosyal Koruma Zeminleri Tavsiye Kararları, ülkelerin en azından temel düzeyde sosyal güvenliği herkese garanti etmesi, mümkün olduğu kadar çok insana yeterli düzeyde korumayı sağlaması ve bunu artırması, yaygınlaştırması gerektiğini belirtmektedir.

COVID-19 krizi şartlarındaki bu günler, bu tavsiyeye uymak ve koruma sistemlerini muntazaman yeniden yapılandırmak, yeniden inşa etmek için en uygun zamandır. İstihdam sözleşmelerine, düzenlemelerine bakılmaksızın bütün işçilerin sağlık hizmetine erişebilmeye, kendini iyi hissetmediği bir ortamda hastayken çalışmak için rapor almaktan korkmamaya, kriz nedeniyle çalışma süresinin azalması veya iş kaybı hallerinde gelir desteğinden yararlanmaya ihtiyacı vardır.

Farklı özelliklere sahip dünyamızda esnek çalışma yöntemlerine ihtiyacımız olduğu bir gerçek. Ama bu esneklik, işçilerin ihtiyaç duyduğu korumlar, sosyal güvenlik pahasına olmamalı... COVID-19'un bütün dünyaya ihtiyaç duyduğu kalk borusu olmasını ümit edelim!!..

 

COVID-19: EMEĞİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI
TONY DOBBINS'İN YAZISI:
COVID-19: EMEĞİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI
 
Covid-19:
Emeğin dünü, bugünü ve yarını
Çev: Ali Tartanoğlu
SALGINLAR, TARİHİ NASIL DEĞİŞTİRİR?
SALGINLAR, TARİHİ NASIL DEĞİŞTİRİR?
Yale Üniversitesi tarih ve tıp tarihi fahri profesörü Frank M. Snowden, hastalıkların ortaya çıkmasının siyaseti nasıl şekillendirdiğini incelediği “Epidemics and Society: From The Black Death to the Present”  [Salgınlar ve Tolum: Kara Ölüm’den (veba salgını) Bugüne] adlı kitabında, salgınların patlak vermesinin siyaseti nasıl şekillendirdiğini, devrimleri nasıl etkisizleştirdiğini, ırksal ve ekonomik ayrımcılığı nasıl güçlendirdiğini inceliyor.
KORONA SİSTEMİ NASIL PARÇALADI?
MARC SAXER: KORONA SİSTEMİ NASIL PARÇALADI?
"Korona krizi, siyasi, iktisadi ve toplumsal sistemlere şok dalgaları gönderiyor. Statüko kesinlikle devam edemez."
"Her koyun kendi bacağından asılmayacak!!!"
Çev: Ali TARTANOĞLU
“İNSAN SAĞLIĞI MI, EKONOMİK İSTİKRAR MI?”
MICHAEL DAVIES-VENN:
İNSAN SAĞLIĞI MI, EKONOMİK İSTİKRAR MI?
COVID-19'a rağmen Trump, insanları mümkün olduğu kadar kısa zamanda çalıştırmaya başlatmak istiyor. Bu sadece toplumlarımızdaki çarpık öncelik anlayışının göstergesi.
“COVID-19, EKONOMİLERİMİZİN NE KADAR KIRILGAN OLDUĞUNU GÖSTERDİ”
GUY RYDER:
COVID-19, EKONOMİLERİMİZİN NE KADAR KIRILGAN OLDUĞUNU GÖSTERDİ
COVID-19 pandemisinin (dünya çapında salgınının) insani boyutları, hayati sağlık önlemlerinin çok ötesine ulaşmış durumda. Geleceğimizin ekonomik, sosyal, kalkınma ile ilgili bütün alanları bundan etkilenecek. Alacağımız önlemler acil, eşgüdümlü ve bütün dünyada en muhtaç olanlara derhal ulaşmış olmalı...
SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMLERİ, GÜVENCESİZ GRUPLARI VURUYOR
SHAHRA RAZEVI: SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMLERİ, GÜVENCESİZ GRUPLARI VURUYOR
Hükümetler, COVID-19 salgınının yarattığı ortamı, kolektif olarak finanse edilen, kapsayıcı ve devamlılığı olan, kalıcı sosyal güvenlik sistemleri oluşturmak için hızlı ilerlemeler yaratmak üzere kullanmalıdır.
COVID-19 GÜVENCESİZ İŞÇİLERİ TEHLİKEYE ATTI
JANINE BERG:
COVID-19 GÜVENCESİZ İŞÇİLERİ TEHLİKEYE ATTI

Serbest çalışıyorsanız hastalık iznindeyken ücretinizi kim ödüyor? Perakende satış mağazasında belirsiz süreli (süresiz) sözleşmeyle çalışırken mağaza kapanırsa, şansınıza mı küseceksiniz?
KORONA KRİZİ BU DÖNEMİN BELİRLEYİCİSİ OLACAK
KARIN PETERSON:
KORONA KRİZİ BU DÖNEMİN BELİRLEYİCİSİ OLACAK

Beyaz Sarayda dua ederken başını öne eğmiş olan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in çevresinde dünyanın en önde gelen bilim adamları toplanmıştı...
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 11.07.2020 - 04:18:00 | Şu an 213 kişi online | Kullanım Koşulları