Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
“COVID-19, EKONOMİLERİMİZİN NE KADAR KIRILGAN OLDUĞUNU GÖSTERDİ”
İÇERİK
BAŞLIKLAR

"COVID-19, ekonomilerimizin ne kadar kırılgan olduğunu gösterdi"

 

Guy RYDER
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)
Genel Müdürü
27 Mart 2020

 

Çev: Ali TARTANOĞLU

COVID-19 pandemisinin (dünya çapında salgınının) insani boyutları, hayati sağlık önlemlerinin çok ötesine ulaşmış durumda. Geleceğimizin ekonomik, sosyal, kalkınma ile ilgili bütün alanları bundan etkilenecek. Alacağımız önlemler acil, eşgüdümlü ve bütün dünyada en muhtaç olanlara derhal ulaşmış olmalı.

İşyerlerinden kurumlara, ulusal ve küresel ekonomilere kadar bunun doğru anlaşılması, hükümetlerle cephe hattındaki işveren ve işçiler arasındaki sosyal diyaloga dayanır. 2020'ler, 1930'ların tekrarı değildir.

Uluslararası Çalışma Örgütü ILO, dünyada 25 milyon kadar insanın, 3.4 trilyon dolar gelir kaybıyla birlikte işsiz kalacağını tahmin ediyor. Ancak bu rakamların, darbenin büyüklüğünü tam olarak yansıttığı söylenemez..

Bu salgın, emek piyasalarımızdaki fay hatlarını acımasızca sergiledi. Her büyüklükteki işletmeler faaliyetlerini zaten durdurmuş, çalışma saatlerini azaltmış, personel çıkarmıştı. Mağazalar gibi pek çok işyeri iflasın eşiğinde; lokantalar kapanıyor, uçuşlar ve otel rezervasyonları iptal edildi, işler uzaktan çalışmaya dönüştü. Genellikle işlerini ilk kaybedenler, iş güvencesi olmayan satış elemanları, garsonlar, mutfak çalışanları, temizlikçiler, bagaj sevkiyatçıları...

Beş kişiden sadece birinin işsizlik ödemelerinden yararlanabildiği bir ortamda işten çıkarılma, milyonlarca aile için yıkım, felaket demek. Çünkü ücretli hastalık izni çok sayıda bakıcı (carer) ve kurye için (ki hepimiz bugün onlarsız yapamaz hale geldik) imkansız hale geldiği için bu tür işçiler, hastalansalar da çalışmaya devam etme baskısı altındalar. Kalkınmış ülkelerde yarım gün çalışanlar, gündelikçiler, kayıt dışı tacirler (seyyar satıcılar vb.) de muhtemelen aynı şekilde sofraya ekmek koyabilme sıkıntısı içindeler. Bundan hepimiz zarar göreceğiz. Bu sıkıntı ve baskı sadece virüsün yayılmasını artırmakla kalmayacak, aynı zamanda uzun vadede yoksulluk ve eşitsizlik dönelmelerini vahim boyutlarda şiddetlendirecek.

Hükümetler kararlı bir şekilde iş sürekliliğini sağlayacak şekilde hareket ederlerse, işten çıkarmaları önler, korumasız, güvencesiz işçileri korurlarsa milyonlarca işi ve işletmeyi kurtarmak da mümkün. Hükümetlerin bugün alacakları kararların önümüzdeki yıllarda toplumlarımızı ve ekonomilerimizi belirleyeceğinden hiç kuşku duyulmamalı.

Şu andaki tepetaklak gidişin uzun bir durgunluğa dönüşmesini engellemek için denenmemiş, genişlemeci maliye ve para politikaları zorunludur. İnsanların ceplerinde bu hafta ve gelecek haftayı çıkaracak paraları olduğundan emin olmasını sağlamamız gerekir. Bu ise milyonlarca işçinin gelir kaynağı olan işletmelerin bu keskin düşüş döneminde ayakta kalabilmesi, böylece şartlar düzeldiğinde yeniden başlayabilecek durumda olması demektir. Özellikle, çalışma niteliklerine veya sağlık sigortasına sahip olmayan veya buna ulaşması zor olan kendi hesabına çalışanlar, yarı zamanlı çalışanlar, geçici işlerde çalışanlar dahil en kırılgan, en güvencesiz işçiler için en uygun önlemlerin alınması gerekecektir.

Hükümetler enfeksiyonun tırmanışını durdurmaya çalışırken, kendi sağlıklarını her gün bizim için tehlikeye atan ve çoğunluğu kadın olan sağlık ve bakım çalışanlarının korunması için özel önlemlere ihtiyaç var. Sağlık ve diğer gerekli malzemeyi dağıtan kamyon sürücüleri ve denizciler mutlaka yeterli düzeyde korunmalıdır. Tele-çalışma, işçilerin çalışmayı, işverenlerin kriz süresince işlerini sürdürebilmesi için yeni fırsatlar sunmaktadır. Ancak işçiler bu düzenlemeleri müzakere edebilmeli, dolayısiyle çocuk, hasta ve yaşlı ve elbette kendilerinin bakımı, korunması gibi başka sorumlulukları dengeleyebilmelidir.

Birçok ülke, toplumlarını ve ekonomilerini korumak, işçiler ve işletmelere nakit akışını sürdürmek için kendilerine özgü uyarıcı paketler uygulamaya koydu. Bu önlemlerin etkisini en üst noktaya çıkarmak için hükümetlerin işveren örgütleri ve sendikalarla birlikte çalışması, halka güven verecek ve istihdamı koruyacak özel çözümler üretmek bakımından hayati önemdedir.

Bu önlemler gelir desteği, daha çok kayıt dışı işlerde çalışanlar için ücret sübvansiyonu, kendi hesabına çalışanlar için vergi kredileri ve işverenler için mali destektir,

Ancak güçlü iç önlemler yanı sıra, uluslararası ve kararlı hareket de küresel düşmana karşı küresel mücadelenin kilit noktasıdır. Olmak zorundadır. G20 ülkelerinin COVID-19 konusunda 26 Mart'ta yaptıkları sanal Olağanüstü Zirve'de aldığı kararlar,  önlemler, bu toplu ve eşgüdümlü mücadelenin memnuniyetle karşıladığımız ilk adımıdır.

Bu çok zor günlerde, ILO sözleşmesinde yer alan bir ilkeyi hatırlıyorum:

"Herhangi bir yerdeki yoksulluk, her yerde refaha karşı bir tehdit olmaya devam edecektir."

Bu bize, bu hayati tehdide karşı önümüzdeki yıllarda alacağımız önlemlerin etkili olmasının sadece nakit desteğinin çap ve hızına göre veya iyileşme eğrisinin yukarı mı aşağı doğru mu olduğuna göre değil, ama asıl aramızdaki en hassas, en korumasız, güvencesiz olanlar için ne yaptığımıza göre takdir edileceğini gösteriyor.

(https://www.ilo.org)

COVID-19: EMEĞİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI
TONY DOBBINS'İN YAZISI:
COVID-19: EMEĞİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI
 
Covid-19:
Emeğin dünü, bugünü ve yarını
Çev: Ali Tartanoğlu
SALGINLAR, TARİHİ NASIL DEĞİŞTİRİR?
SALGINLAR, TARİHİ NASIL DEĞİŞTİRİR?
Yale Üniversitesi tarih ve tıp tarihi fahri profesörü Frank M. Snowden, hastalıkların ortaya çıkmasının siyaseti nasıl şekillendirdiğini incelediği “Epidemics and Society: From The Black Death to the Present”  [Salgınlar ve Tolum: Kara Ölüm’den (veba salgını) Bugüne] adlı kitabında, salgınların patlak vermesinin siyaseti nasıl şekillendirdiğini, devrimleri nasıl etkisizleştirdiğini, ırksal ve ekonomik ayrımcılığı nasıl güçlendirdiğini inceliyor.
KORONA SİSTEMİ NASIL PARÇALADI?
MARC SAXER: KORONA SİSTEMİ NASIL PARÇALADI?
"Korona krizi, siyasi, iktisadi ve toplumsal sistemlere şok dalgaları gönderiyor. Statüko kesinlikle devam edemez."
"Her koyun kendi bacağından asılmayacak!!!"
Çev: Ali TARTANOĞLU
“İNSAN SAĞLIĞI MI, EKONOMİK İSTİKRAR MI?”
MICHAEL DAVIES-VENN:
İNSAN SAĞLIĞI MI, EKONOMİK İSTİKRAR MI?
COVID-19'a rağmen Trump, insanları mümkün olduğu kadar kısa zamanda çalıştırmaya başlatmak istiyor. Bu sadece toplumlarımızdaki çarpık öncelik anlayışının göstergesi.
“COVID-19, EKONOMİLERİMİZİN NE KADAR KIRILGAN OLDUĞUNU GÖSTERDİ”
GUY RYDER:
COVID-19, EKONOMİLERİMİZİN NE KADAR KIRILGAN OLDUĞUNU GÖSTERDİ
COVID-19 pandemisinin (dünya çapında salgınının) insani boyutları, hayati sağlık önlemlerinin çok ötesine ulaşmış durumda. Geleceğimizin ekonomik, sosyal, kalkınma ile ilgili bütün alanları bundan etkilenecek. Alacağımız önlemler acil, eşgüdümlü ve bütün dünyada en muhtaç olanlara derhal ulaşmış olmalı...
SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMLERİ, GÜVENCESİZ GRUPLARI VURUYOR
SHAHRA RAZEVI: SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMLERİ, GÜVENCESİZ GRUPLARI VURUYOR
Hükümetler, COVID-19 salgınının yarattığı ortamı, kolektif olarak finanse edilen, kapsayıcı ve devamlılığı olan, kalıcı sosyal güvenlik sistemleri oluşturmak için hızlı ilerlemeler yaratmak üzere kullanmalıdır.
COVID-19 GÜVENCESİZ İŞÇİLERİ TEHLİKEYE ATTI
JANINE BERG:
COVID-19 GÜVENCESİZ İŞÇİLERİ TEHLİKEYE ATTI

Serbest çalışıyorsanız hastalık iznindeyken ücretinizi kim ödüyor? Perakende satış mağazasında belirsiz süreli (süresiz) sözleşmeyle çalışırken mağaza kapanırsa, şansınıza mı küseceksiniz?
KORONA KRİZİ BU DÖNEMİN BELİRLEYİCİSİ OLACAK
KARIN PETERSON:
KORONA KRİZİ BU DÖNEMİN BELİRLEYİCİSİ OLACAK

Beyaz Sarayda dua ederken başını öne eğmiş olan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in çevresinde dünyanın en önde gelen bilim adamları toplanmıştı...
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 23.09.2020 - 02:59:26 | Şu an 160 kişi online | Kullanım Koşulları