Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
"PİR SULTAN 93" EKİBİ YENİDEN SEMAHA DURDU
İÇERİK
BAŞLIKLAR

“Pir Sultan 93” ekibi yeniden semaha durdu

Katliamda kaybettikleri arkadaşlarının anısı için yeniden bir araya geldiler...

Sivas'taki gerici saldırıda, Sivas Katliamı'nda yaşamını yitiren Pir Sultan Abdal Derneği Semah-Tiyatro Ekibi, Gençlik Komisyonu ve müzik grubundan 16 ismin anısına, katliamdan kurtulan arkadaşları yeniden bir araya geldi.

Pir Sultan Abdal 93 Semah Ekibi adıyla bir araya gelen ekip üyeleri, bir araya geliş süreçlerini ve amaçlarını Sol Haber Portalı'na anlattılar.

Sivas Katliamı'nda yaşamını yitiren 16 kişi ekibinizin üyesiydi. Şimdi o katliamdan kurtulan ekip yeniden bir araya geldi. Nasıl ortaya çıktı yeniden bir araya gelme fikri?

Pir Sultan Abdal Kültür ve Tanıtma Derneği'nin (PSAKD) Sivas'ta her yıl düzenlediği Pir Sultan Abdal Etkinlikleri 2 Temmuz 1993 yılında bir katliam ile sonlanmış, şehir merkezinde bulunan Madımak Oteli'nin yakılması sonucunda etkinliğe katılan 33 katılımcı ile 2 otel personeli yanarak ya da dumandan boğularak hayatını kaybetmişti. Yazar Aziz Nesin'in de aralarında bulunduğu 51 kişi kendi olanaklarımız ile kurtulduk. Kurtulanlar icinde ağır yaralılarımız da bulunmaktaydı.

2 Temmuz 1993'de etkinliğe aynı zamanda derneğimizin gençlik komisyonu üyesi olarak giden Pir Sultan Abdal Kültür ve Tanıtma Derneği Semah Ekibinden arkadaşlarımızı da yangında kaybettik. Yangından kurtulan biz semah ekibi üyeleri ne o travmayı atlatabildik ne de arkadaşlarımızın acısını unutabildik. Yıllarca semah dönememiştik.

Sivas Madımak Oteli Katliamı'ndan kurtulan PSAKD Semah Ekibi üyeleri olarak kısa bir süre önce tekrar bir araya geldik, Pir Sultan Abdal 93 Semah adıyla yeniden semah ekibini canlandırmaya karar verdik.

Nasıl bir araya gelindi, Sivas Katliamı'ndan kurtulan çok sayıda ismin yeniden bir araya gelmesi süreci nasıl ilerledi?

Semah ekibi olarak başlangıçta 2 Temmuz 2018 anma törenlerinden önce bir semah gösterisi yapmak için bir araya geldik. Gösteriden bir süre sonra ekipden arkadaşımız Hasan Akçora PSAKD Ankara Şube yönetimine seçildi. 1988-1994 yılında kullanılan yerin tekrar derneğe kazandırılması için Sivas Katliamı'ndan kurtulanları bir araya getirdik. O süreçte semah ekibinin de tekrar bir araya gelip semah dönmesi fikri filizlendi.

55 kişiden oluşan ekip 2020 yılının ilk aylarında itibaren çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Katılanların arasında Madımak Katliamı'ndan kurtulanlar çoğunluktadır. Pir Sultan Abdal Deneği'nin o yıllarda aktif olan bir örgüt olduğunu ve semah ekibinin birçok şehirde gösteriler yaptığını, Sivas'ın da onlardan birisi olduğunu, ekip içerisinde olan ama farklı nedenlerle o tarihte orada olmayan arkadaşlarımızın da olduğunu, ekibimizin tamamının o travmayı tüm acısıyla hâlâ yaşadığını belirtmek isteriz.

Türkiye'de Alevi örgütlenme tarihine bakıldığında çok önemli bir iki olay vardır. Bunlardan birincisi Alevilerin bile unutmak üzere oldukları zulme karşı başkaldırının sembolü olan Pir Sultan Abdal Anıtının 1979 yılında yapılması ve 12 Eylül darbesinden sadece bir yıl önce çok büyük ve kitlesel etkinlikle, coşku ile açılmasıdır. İkincisi ise ülke demokrasisine vurulan en büyük darbelerden birisi olan 12 Eylül askeri darbesi sonrasında tüm demokratik kitle örgütleri, sendikalar, hatta siyasi partilerin kapatıldığı yani antidemokratik bir dönemde, 1988 yılında bizlerin de içerisinde yer alacağı Pir Sultan Abdal Kültür ve Tanıtna Derneğinin kurulmasıdır. 2 Temmuz 1993 katliamı da bu örgütlemeyi hedef alan bir katliamdır. Cumhuriyet rejimi ile bir nebze de olsa nefes alan Alevi-Bektaşiler ilk defa böyle güzel bir örgütlenmeye sahip olmuştu.

Dernek yönetimi Alevilik öğretisi ile kitlelere açılırken biz gençler de müzik grupları, bağlama kursları, tiyatro topluluğu, halk oyunları ekibimiz ve de inancın simgesi olan semahlarımızla inanılmaz bir ivme kazanmıştık.

Pir Sultan Abdal 93 Semah Ekibi de dernek gençliğimizin oluşturduğu, bu yolda ciddi bedel ödemiş gençlerin oluşturduğu bir birlikteliktir. Grubumuzun öncelikli iki hedefi 1993 yılında katledilen arkadaşlarımızın anısını yaşatmak ve Alevi öğretisine katkı sağlamaktır.

Ekibin programında neler var, neler yapılacak?

Ekibimiz, koronavirüs salgının başlaması ve dünyada pandemi ilan edilmesiyle yaşamın evlerde yoğunlaşması sonucunda; Mart-Haziran ayları arasında her akşam Instagram sosyal medya hesabımız üzerinden düzenli olarak fotoğraf, şiir, arkeoloji söyleşileri ve halk müziği konserleri düzenledi. 

Uzun bir aradan sonra tekrar buluşan, yaptığımız sosyal medya paylaşımları ile olumlu tepkiler almaya başlayan ekibimizin çalışmalarının pandemi ilanı sırasında da devam etmesi gerektiğine karar verdik, öncelikle ekibimizde yer alan sanatçı arkadaşlarımızla başladık, sonra diğer sanatçı dostlarımıza ulaştık. Bizlere destek veren tüm dostlarımızla bu anlamlı değerli çalışmayı her zaman olduğu gibi Pir Sultan Abdal gençliği sorumluluğunda başarı ile tamamladığımızı düşünüyoruz. Bu pandemi günlerinde bizlere destek olan sanatcı dostlarımıza, arkadaşlarımıza ve bizleri izleyen canlara teşekkür ediyoruz'.

Semah ekibimizin en önemli projesi Alevi Bektaşiliğin temel taşı olan semahlarımız ile dünyayı dolaşmak ve semahlarımızı dünya insanlığına tanıtmak.

Anadolu tarihi özelinde geçmişten bugüne yaşanan katliamlar sonucunda bu ülkede hâlâ Aleviler yaşıyorsa: inancımızın değiştirilmesi için zorlamaya, baskı, zulüm ve katliamlara direnebilmemiz, yaşama, doğaya, olan saygımız Anadolu topraklarında bir ve birlikte yaşama olan inancımızdır. Pir Sultan Abdal'ın dediği gibi,

"Bin kez kırdılar dalımızı
Bin kez budadılar
Yine çiçekteyiz
Yine meyvedeyiz"

Amaçımız dünyaya açılmak. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin dünkü gençliği, bugünkü orta yaş grubunda olan bizler, başladığımız yolculukta 2 Temmuz 1993 yılında uğradığımız katliamdan kurtulan bizler, halen yüreğimizde koru yanmaya devam ederken ve gençlik ruhumuz ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nden aldığımız eğitim, dayanışma ruhu, bilinci ile Alevi-Bektaşi felsefemizin ışığında yürüyoruz. Sivas 2 Temmuz 1993 katliamından sonra da arkadaşlarımızın unutulmaması ve onların da ideali olan tiyatro, semah ve deyişlerimizi ülkemiz insanı ve dünya halkları ile buluşturmaktır.

Önümüzdeki yıllarda ekibimize katılım sağlamak bizlerle semah dönmek isteyen gençler için kapılarımız her zaman açıktır.

Kaynak: Sol Haber Portalı
https://sol.org.tr/haber/katliamda-kaybettikleri-arkadaslarinin-anisi-icin-yeniden-bir-araya-geldiler-6469

 

KİRAZ AĞACI
ROMAN: KİRAZ AĞACI
Gökçer Tahincioğlu, ikinci romanı Kiraz Ağacı’nda yakın tarihimizde açılmış, kapanmayan ağır bir yaranın izlerini sürüyor. Genç yaşta ölenlerin ruhlarını taşıyan kiraz ağacının altında daha adil bir dünya düzeni hayali kuran iki dava insanının, her şeye rağmen tükenmeyen aşkını ve mücadelesini bir belgesel romancı titizliğiyle anlatıyor.
YALANLAR VE KATLİAMLAR - TÜRKİYE SAĞININ ÖTEKİ YÜZÜ
İNÖNÜ ALPAT'IN YENİ KİTABI:
YALANLAR VE KATLİAMLAR
TÜRKİYE SAĞININ ÖTEKİ YÜZÜ

Alpat yeni kitabında, ülkemizde yalanın nasıl ve hangi koşullarda işe koşulduğuna, kimler tarafından organize edildiğine ve ne gibi sonuçlara yol açtığına değinerek dünden bugüne ülke tarihimizin tüm kırılma anlarında üretilen yalanların ve bunlara dayanılarak gerçekleştirilen katliamların panoramasını çiziyor.
FATİH SÖYLER'İN "SOKAKTAKİ ATLI KIZAK" KİTABI ÇIKTI
FATİH SÖYLER'İN "SOKAKTAKİ ATLI KIZAK" KİTABI ÇIKTI
Sokaktaki Atlı Kızak, Mor Çiçek ve Yasaklı Pera adlı şiir kitaplarından tanıdığımız mimar Fatih Söyler’in ilk öykü kitabı.
Haksızlıklara karşı duran ve özgürlük arayışındaki herkesin kendinden, çevresinden izler bulabileceği, anılarını tazeleyebileceği bir öykü Sokaktaki Atlı Kızak.
"PİR SULTAN 93" EKİBİ YENİDEN SEMAHA DURDU
"PİR SULTAN 93" EKİBİ YENİDEN SEMAHA DURDU
Sivas'taki gerici saldırıda, Sivas Katliamı'nda yaşamını yitiren Pir Sultan Abdal Derneği Semah-Tiyatro Ekibi, Gençlik Komisyonu ve müzik grubundan 16 ismin anısına, katliamdan kurtulan arkadaşları yeniden bir araya geldiler.
EMİNE ÇAL'IN "KIRIK DEĞİRMEN SOKAĞI" İSİMLİ KİTABI ÇIKTI
EMİNE ÇAL'IN YENİ KİTABI:
KIRIK DEĞİRMEN SOKAĞI
Romanda, gelenekle modernitenin çarpıştığı, her birinin içlerinde yaşattığı hayal ve umutlarıyla yeni yaşamlarına tutunmaya çalıştığı Esma ve ailesini; sevgisiz geçen çocukluğunu, eşit olma talebi ve isyanıyla gençliğini harcadığı yüksek statü arayışı içinde geçen yıllarını, başarıya odaklı seçtiği hayatın açtığı boşlukları, duygu dünyasındaki yalnızlığını ve içinde kırk kapının ardına sakladığı geçmişiyle yüzleşmesinin öyküsü anlatılıyor.
KÜÇÜK FOTOĞRAFÇILARIN İLK SERGİSİ AÇILDI
KÜÇÜK FOTOĞRAFÇILARIN İLK SERGİSİ AÇILDI
5-6 yaş grubu ogrencileri fotoğraf sanatçısı Ali Rıza Akalın'ın verdiği eğitimle ilgi duydukları nesneleri fotoğraflayarak fotoğraf sanatına ilk adımlarını attılar. Minik fotoğrafçıların eserleri Çayyolu'nda Arcadium AVM'de sergilendi. Fotoğraf sergisinin geliri proje paydaşı olan Görme Engelliler Spor Federasyonu'na bağışlandı.
CAN ERTUNA, SAVAŞ VE İSYANLARI YAZDI
NTV muhabiri Can Ertuna, yaklaşık 4 yıl boyunca Tunus'tan, Libya'ya, Mısır'dan Suriye'ye Arap coğrafyasındaki olayları yakından izledi ve notlarını "Arap İsyanları Güncesi" adlı kitapta topladı.
TÜRKİYE'YE DAYATILAN BÜYÜK OYUN
TÜRKİYE'YE DAYATILAN BÜYÜK OYUN
Daver Darende, küresel güçlerin Ortadoğu'da oynadığı büyük oyuna ve bu karanlık oyunun ülkemizde neden olacağı gelişmelere mercek tutuyor bu kez...
ORTADOĞU BATAKLIĞINDA TÜRKİYE
ORTADOĞU BATAKLIĞINDA TÜRKİYE
Daver Darende, dünyayı saran sömürgen ortamı; birikimi ve bilinçli öngörüleriyle kitabında örnekler, alıntılar, yorumlar ve düşüncelerle satır satır örüyor.
MOR GECELERİN SUSKUN DİLİ
MOR GECELERİN SUSKUN DİLİ
"Hayat tekdüzeydi. Hayalleri de sohbetleri de hep aynı mealdeydi. İrat nasıl olacaktı? Ne kadar ekin hasat edebileceklerdi? Savaş çıkar mıydı, çıkmaz mıydı? Yokluk, kıtlık, ekinlerine el koyan devlete kızgınlık..."
KAYDA GEÇSİN DİYE
KAYDA GEÇSİN DİYE
Saim Tokaçoğlu'nun foto muhabiri olarak başladığı gazetecilik yaşamında, son on beş yılı Can Dündar ile olmak üzere, kırk beş yıl boyunca biriktirdikleri, Türkiye'nin yakın tarihinden birbirinden ilginç ve bugüne kadar ortaya çıkmamış olayları da okurun dikkatine sunuyor...
BİR ORTAÇAĞ HAYALETİ ENSARLI EĞİTİM
BİR ORTAÇAĞ HAYALETİ ENSARLI EĞİTİM
Cumhuriyet devriminin bilimsel bilgi ile donanmış, bağımsız ve aydınlık düşünebilme yetisine ulaşmış çocuklar yetiştirmek üzerine kurulu eğitim ülküsünü, dinci-gerici amaçları doğrultusunda tersine çevirmek üzere milli eğitim sistemi içine çöreklenmiş...
ABD ONAYLI "YERLİ ve MİLLİ" HÜKÜMET
ABD ONAYLI "YERLİ ve MİLLİ" HÜKÜMET
Ecevit hükümeti düşürülürken, yerli ve milli liderin ABD kapısında ne işi vardı?
UĞUR MUMCU KEMALİZM ve SOSYALİZM
UĞUR MUMCU KEMALİZM ve SOSYALİZM
Kemalist düşüncenin; emekçi sınıf ve tabakaları özgürleştirmeyi ilke edinen toplumculuk ile aynı potada eriyip nasıl bir kor halinde insan bilincinde ışıklandığını yalın, ama özenli bir araştırma ile “Mumcu’nun ölümünün ardından geçen yirmi dört yılda yetişmiş kuşaklar”a anlatıyor. Çok da iyi anlatıyor."
Işık Kansu
IŞIK KANSU'NUN YENİ KİTABI "YURT KEMİRİCİLERİ"
IŞIK KANSU'NUN YENİ KİTABI:
"YURT KEMİRİCİLERİ"

Gazeteci-Yazar Işık Kansu'nun Telgrafhane Yayınlarından çıkan yeni kitabı "Yurt Kemiricileri" raflarda yerini aldı.
İKÜ YENİ SANAT YILINI İDİL BİRET'LE AÇIYOR
İKÜ YENİ SANAT YILINI İDİL BİRET'LE AÇIYOR
Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek resitalde, Türkiye’nin klasik müzik dehalarından İdil Biret; Bach, Haendel, Chopin ve Beethoven’ın eserlerini yorumlayacak.
BURSAFOTOFEST BAŞLADI
BURSAFOTOFEST BAŞLADI
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği iş birliğiyle bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Fotoğraf Festivali, kortej yürüyüşü ile başladı.
KRAL MİDAS'IN ÇEKİMLERİ ESKİŞEHİR'DE BAŞLADI
KRAL MİDAS'IN ÇEKİMLERİ ESKİŞEHİR'DE BAŞLADI
Hazırlıkları uzun süredir devam eden “Kral Midas’ın Hazinesi” adlı sinema filminin çekimleri Eskişehir’de başladı.
2. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI FİLMLERİ HAFTASI
2. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI FİLMLERİ HAFTASI
2'nci Uluslararası Türk Dünyası Filmleri Haftası 2 Ekim’de İstanbul’da başlayacak
KIBRIS MODERN SANAT MÜZESİ AÇILDI
KIBRIS MODERN SANAT MÜZESİ AÇILDI
KKTC’de müzeler bölgesinde kurulan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi görkemli bir törenle açıldı.
TUNCEL KURTİZ MEZARI BAŞINDA ANILDI
TUNCEL KURTİZ MEZARI BAŞINDA ANILDI
Sinema ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz, ölümünün 5’inci yılında Balıkesir'in Edremit ilçesindeki kabri başında anıldı.
GÖRME ENGELİ PİYANO TUTKUSUNU ENGELLEYEMEDİ
GÖRME ENGELİ PİYANO TUTKUSUNU ENGELLEYEMEDİ
13 yaşındaki Özcan Ekrem Yılmaz, hayallerini gerçekleştirip piyano çalmayı başardı. Ekrem, ünlü bir piyanist olmayı hedefliyor.
ASO'DA ÖZLEM AKINCI RESİM SERGİSİ
ASO'DA ÖZLEM AKINCI RESİM SERGİSİ
Ressam Özlem Akıncı’nın yağlı boya çalışmalarından oluşan kişisel resim sergisi Ankara Sanayi Odası Kültür Merkezi’nde açıldı.
AHİLİK GELENEĞİ TİYATROYLA ANLATILDI
AHİLİK GELENEĞİ TİYATROYLA ANLATILDI
Kırıkkale’de Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde 8 asırlık ahilik geleneği tiyatroyla anlatıldı.
BİLARDO TOPUNDAN TESPİH YAPIYOR
BİLARDO TOPUNDAN TESPİH YAPIYOR
Çankırı'da bir emekli öğretmen, bilardo topundan yaptığı tespihleri vatandaşların beğenisine sunuyor.
İSTANBUL COFFEE FESTİVAL BAŞLADI
İSTANBUL COFFEE FESTİVAL BAŞLADI
Avrupa‘nın en büyük iki kahve festivalinden biri konumunda olan İstanbul Coffee Festival başladı.
KIBRIS MODERN SANAT MÜZESİ AÇILIYOR
KIBRIS MODERN SANAT MÜZESİ AÇILIYOR
14 Türk Devleti’ne mensup ressamların önemli eserlerinin yer alacağı Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, sanatseverlere kapılarını açıyor.
"SINIR VE ÖTESİ"NDE SURİYELİ SIĞINMACILAR
"SINIR VE ÖTESİ"NDE SURİYELİ SIĞINMACILAR
"Sığınmacılar"
konusu, dünyanın ve Türkiye'nin gündeminde tüm sıcaklığını korurken, değişik kurumların yanı sıra sanatçılar da bu insanlık dramına ilgisiz kalmıyorlar. Ömer Zafer Göktürk, Handan Güler ve Serhat Saraydar'ın Ankara'da açtıkları "Sınır ve Ötesi" başlıklı karma fotoğraf sergisi de bu duyarlıkla ortaya konmuş çalışmalardan biri...
NUSRET ERTÜRK ile SÖYLEŞİ
NUSRET ERTÜRK ile SÖYLEŞİ 
Şahver Karasüleymanoğlu'nun Nusret Ertürk'le 25 Mayıs 2016'da yaptığı söyleşi.
KAPAKTA TASARIM TARTIŞMASI
KAPAKTA TASARIM TARTIŞMASI*“Küstüm!” diyen de var, “Edebiyatın ruhuna daha uygun” diyen de…
* Tasarım değişikliğinin olumlu sonuçlarını kısa sürede gördüklerini söyleyen Can Yayınları’nın sahibi Can Öz, “Satışlarımız üçe katlandı” diyor…
 
1 - 2 - 3 - 4
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 21.09.2020 - 14:46:48 | Şu an 66 kişi online | Kullanım Koşulları