Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
VARLIK ÖZMENEK'İ KAYBETTİK
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Varlık Özmenek'i kaybettik

Adı gazeteciliğin etik ilkeleriyle özdeşleşmiş Varlık Özmenek, Ankara’da hayata gözlerini yumdu. Bir süredir tedavi görmekte olan Özmenek 77 yaşındaydı.

BİZHABERİZ - Adı gazeteciliğin etik ilkeleriyle özdeşleşmiş Varlık Özmenek, 19 Ağustos 2020'de Ankara’da Başkent Üniversitesi hastanesinde hayata gözlerini yumdu.

VARLIK ÖZMENEK KİMDİR?
Köy Enstitüleri kurucularından olan Hamit Özmenek’in oğluydu. Hayata gözlerini 1943 yılında Çifteler Köy Enstitüsü’nde açtığında adını Köy Enstitülerinin efsane öğretmenlerinden olan Rauf İnan koydu. Varlık Özmenek, gazeteciliğe 1963 yılında Köy Enstitüleri’nin İmece dergisinde adım attı.

"TÜRKİYE'NİN KALBİ ANKARA"
Varlık Özmenek A.İ.T.A. Gazetecilik Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1967'de Mahmut Tali Öngören’in başlattığı TRT Televizyonu’nun kurucuları arasında yer aldı.

Yıllar önce Atatürk’ün isteği üzerine Rus yapımcıların çektiği, TRT’de gösterildiği sırada ise dönemin TRT Genel Müdürü tarafından canlı yayını kesilerek yasaklanan “Türkiye’nin Kalbi Ankara” belgeseli, TRT'den kovulmasına neden oldu. Varlık Özmenek TRT'den kovulmasıyla sonuçlanan olayı “Bu film yasaklandı. Yayın sorumlusu olarak ben ve dönemin Televizyon Program Dairesi Başkanı Mahmut Tali Öngören cezalandırıldık, disiplin cezalarına çarptırıldık. ‪12 Mart muhtırasında da bu ve benzeri programların yayınlanmasına imza attığımız gerekçesiyle de televizyondan atıldık.” diyerek anlatmıştı.

Varlık Özmenek, 1973 yılında Köy Enstitüsü kökenli Kemal Bayram Çukurkavaklı’nın kurduğu Yenigün Gazetesi’nde Rıfat Ilgaz, Turhan Selçuk, Mehmed Kemal, Sevgi Sosyal, Örsan Öymen, Dursun Akçam, Hasan Hüseyin, Talip Apaydın, Hüseyin Baş, Fakir Baykurt ile birlikte çalıştı. Daha sonra Yeni Ortam, Hürriyet, Politika, Vatan, Görev, Dünya, Şenola, Aydınlık, Demokrasi, Ülkede Gündem gazeteleri, İmece, 7 Gün, Yürüyüş, Adımlar, İlke ve Bilim ve Sanat dergileri, İSTA, THA, ANKA ajanslarında, WDR, NOS, NPS, Sweden Radio TV, Danimarka, Norveç, Belçika, Berlin Radyoları Türkçe Redaksiyonları ve Radyo Mozaik radyolarında çalıştı. Anka Ajansı’nda Yazı İşleri Müdürlüğü ve Dış Yayınlar Yönetmenliği yaptı.

‪12 Eylül'den sonra yayımlanan 99 sayı çıkan Bilim ve Sanat dergisinin Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. Bu dönemde yasaklı olmasına rağmen Süleyman Demirel ile ilk söyleşiyi yaptı.

1963'de gazeteciliğe başladığında Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu, 32 sivil toplum kuruluşunda faal görev aldı.

KİTAPLARI
Varlık Özmenek "İşte Sovyetler Birliği", "Medya Terörizm" ve "Büyük Soygun’da Medya" adında kitaplara imza attı.

ÖDÜLLERİ
Varlık Özmenek, Çağdaş Gazeteciler Derneği 1979 Yılın Gazetecisi, 1998 Çağdaş Gazeteciler Derneği Mustafa Ekmekçi Emek Ödülü, Medya Radyo Televizyon Gazeteciler Sendikası 2000 yılı İletişim Özgürlüğü Ödülü, 2016 İLEV Meslekte 50 Yıl Ödülü gibi ödüllere sahipti.

1980-1984 döneminde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldığı ÇGD'den istifa ederek ayrılmıştı.

Sürekli basın kartı sahibi olan Varlık Özmenek 57 yıllık gazeteciydi. Aylin Özmenek ile evli olan Özmenek’in Aslı ve Elif adında iki kızı, Deniz, Asya ve Kuzey adında da üç torunu var.

 

SON VAGON
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI:
SON VAGON
Adam, tren yolculuğuna çıkacak. Karısından son talimatları alıyor. Kadın, her şeyi teker teker tembihledikten sonra ekliyor:
"Az daha unutuyordum. Bir de biletine iyi bak, son vagon olmasın! Kazalarda en tehlikelisi son vagonlardır."
SESSİZ HARFLERİN OKUNUŞU
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
SESSİZ HARFLERİN OKUNUŞU

Türk abecesindeki /H/ ve /K/ harflerinin nasıl seslendirilmesi gerektiği sorusunu bu köşede daha önce birkaç kez yanıtlamıştık. Ama tartışma bitmedi!
RAKAMLARLA AVM GERÇEĞİ
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
RAKAMLARLA AVM GERÇEĞİ

Kiralama Danışmanlık Merkezi (KDM), Türkiye'de AVM'lerin son durumunu ve gelişimini sayılarla açıkladı. Bu güzel çalışma için kendilerini kutluyorum...
“GAZETECİLER GAZETECİLİK FAALİYETLERİNDEN DOLAYI YARGILANIYORLAR”
FARUK BİLDİRİCİ:
"Gazeteciler gazetecilik faaliyetlerinden dolayı yargılanıyorlar. Eğer gazeteciler bireysel faaliyetinden dolayı yargılansa biz gazetecilik yargılanıyor demeyiz. Ama yaptıkları haberlerden, söyleşilerden, ifade ettikleri görüşlerden dolayı yargılandıkları için de bu arkadaşlarımızın gazeteciliğin yargılandığını rahatlıkla söyleyebiliriz."
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "ÖLÜN DİYORLAR..."
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
ÖLÜN DİYORLAR...

Şu an bizlere yaşatılan, geleceğe ışıklar saçan sanat yaratıcılarının yok edilmesinden başka bir şey değildir ve tüm insanlık tarihinde bunun düşmanlıktan başkaca bir adı yoktur.
KORONAYI DA KENDİMİZE BENZETTİK!
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
KORONAYI DA KENDİMİZE BENZETTİK!
Tüm dünyanın artık huyunu suyunu öğrendiğini sandığımız yeni tip koronavirüs, Türkiye'de değişinime (mutasyona) uğrayarak "yerli ve milli" özellikler kazanmışa benziyor!
PEYNİR İTHALATI ÜZERİNE...
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
PEYNİR İTHALATI ÜZERİNE...

Son zamanlarda, "Venezuela'dan peynir ithal edilir mi?" tartışmaları izliyoruz. Bunu çok anlamlı bulmuyorum. Zira değişik bir peynir lezzeti için veya siyasi saiklerle her zaman bir deneme yapılabilir. Ben işin bu tarafı ile ilgilenmiyorum...
SİSTEM, SANAT, YIKIM VE...
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
SİSTEM, SANAT, YIKIM VE...
ANKARA'NIN BAHAR HAVASI
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI:
ANKARA'NIN BAHAR HAVASI

Ankara'nın bahar havası pek ünlüdür. İğdeler, ıhlamurlar, akasyalar, hanımeliler... türlü çiçekler bu mevsimde açar. Çiçek kokuları birbirine karışır. Atatürk'ün başkenti inanılmaz güzel kokar. Ah bir de nefes alıp koklayabilsek...
RAHMİ YILDIRIM'IN YAZISI: UĞURLAR OLSUN ERBİL AĞABEY
RAHMİ YILDIRIM'IN YAZISI:
UĞURLAR OLSUN ERBİL AĞABEY

Ardları sıra ağlanası dostlar toprağa düşmek için birbirleriyle yarışıyorlar sanki. 
Erbil Tuşalp de son nefesini verdi, beyaz atına binip gitti işte. 
Üzgünüm, yaslıyım. 
KORONADAN SONRA...
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
KORONADAN SONRA...
Koronavirüs salgınıyla birlikte düşün çevrelerinde çeşitli yorumlar yapılmaya başlandı. Özellikle salgın sonrasına ilişkin kuramsal görüşler ve öngörüler birbirini izledi...
İKİ ÜLKEDE İKİ ALIŞVERİŞ - 5
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
İKİ ÜLKEDE İKİ ALIŞVERİŞ - 5

Bu yazı serisinin ilk 4 ülkesi; Kanada, Almanya, İsviçre ve İngiltere idi. O ülkelerde yapılan alışverişlerle eş zamanlı olarak ülkemizde de aynı alışverişler ya yapıldı ya da sadece raf fiyatları alındı.
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "ORKESTRA..."
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
ORKESTRA...
Şimdi bak, bu elinde tuttuğun tar yalnız başına iyi güzel, çok hoş ses de veriyor ama bunun yanında birkaç keman bir akordeon, viyola, kontrbas, vurmalı ve üflemeli çalgılar, bir de piyano olursa ve bunlar birlikte aynı ezgiyi çalarsa ne olur?
ANKARA'DA SPOR GAZETECİLİĞİ
ANKARA'DA SPOR GAZETECİLİĞİ
Gazeteci Orhan Karadağ belgesel niteliğinde bir çalışma gerçekleştirdi; Ankara'da Spor Gazeteciliği. Mesleğe başladığı 1986 yılında spor servislerinde çok sayıda gazeteci çalıştığını ifade eden Karadağ, artık Ankara'da medyanın spor servislerinin kapanma noktasına geldiğini vurguluyor.
YAŞAMI ÖZETLEYEN SÖZLER
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI:
YAŞAMI ÖZETLEYEN SÖZLER
Ufacık bir söz, sırasında tüm döneme ayna tutar. Örneği, emekli bir banka müdürü veriyor:
"Eskiden, biz insanlara para biriktirsinler diye onlara kumbara verirdik. Şimdi ise, olmayan paraları harcasınlar diye kredi kartı veriyoruz."
ATASÖZLERİNDEN ANLAM ÇIKARMAK
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
ATASÖZLERİNDEN ANLAM ÇIKARMAK
Atasözleri, toplumların yaşam deneyimlerinden damıtılmış özlü sözlerdir. Bunlar bilgece öğütler içerir ama büyük ölçüde çağlarının ahlak anlayışını yansıtırlar...
FAİZ SÖZ DİNLEMİYOR
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
FAİZ SÖZ DİNLEMİYOR
Faiz, tasarruf sahibinin veya finans kurumunun parasını belli bir süre için kullandırması karşılığında aldığı bedeldir.
Ev kiralarken, yazlık kiralarken kira alınmıyor mu?
KOVİD-19 VE BİLİNÇ DÜZEYİMİZ
SAİM TOKAÇOĞLU'NUN YAZISI:
KOVİD-19 VE BİLİNÇ DÜZEYİMİZ

Sistem, o Kovid-19 hastası adamı raporunu almak için sokaklara döküyor, maskenin ne kadar gerekli olduğu ona anlatılamıyorsa, ortada ciddi bir sorun var demektir.
ORHAN AYDIN'IN YAZISI, "HİKÂYE"
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
HİKÂYE
Tüm çarkları sıkışmış, ekonomisi talan politikalarıyla iç edilmiş, adaleti bile isteye bitirilmiş, çalışanlarının tüm hakları budanmış, işsizliğin, yokluğun, yoksulluğun çözümsüz boyutlara ulaşmış ise zulüm ve yalandan başka çaren kalmaz. Din sosunu acı biberlere bulayıp kullanmayı becerebiliyorsan işin kolaydır, salla gitsin.
VARLIK ÖZMENEK'İ KAYBETTİK
GAZETECİ VARLIK ÖZMENEK'İ KAYBETTİK
Adı gazeteciliğin etik ilkeleriyle özdeşleşmiş Varlık Özmenek, tedavi görmekte olduğu Ankara Başkent Üniversitesi hastanesinde 19 Ağustos 2020'de hayata gözlerini yumdu. Varlık Özmenek 77 yaşındaydı.
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI, "İNADINA..."
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
İNADINA...

Son yıllarda sloganlaşan "inadına" sözcüğü ne anlama geliyor?
Soruyu yanıtlamadan önce, sevgili dostumuz Dr. İlker Töral'ın konuyla ilgili sıcacık iletisini paylaşmak istiyorum:
"Abicim merhabalar. Yazılarınızı izlemek zenginleştiriyor bizleri. Bir şey sormak istiyorum...
İKİ ÜLKEDE İKİ ALIŞVERİŞ (4)
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
İKİ ÜLKEDE İKİ ALIŞVERİŞ (4)

Bu yazı serisinin ilk 3 fiyat kıyaslaması; Kanada, Almanya ve İsviçre marketlerinde, o ülkelerde çalışan ve eğitim gören vatandaşlarımız tarafından yapılmış, ben de yorumlamıştım...
NUTUK...
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
NUTUK...

İşsizlik var diyorlar büyük bir yalan, yoksulluk diye bir durum hiç yok, hani nerede o işsizler, yoksullar bunu söyleyenlerin ispat etmeleri lazım...
SANATÇININ YERİ
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI:
SANATÇININ YERİ

İspanyol ressam Goya (1746-1828), önce saray ressamıydı. Orada zengin bir yaşam sürüyordu. Goya, İspanya iç savaşı sırasında saraya bayrak açan halk hareketine katılır...
CHP İKTİDARA MI YÜRÜYOR?
SAİM TOKAÇOĞLU'NUN YAZISI:
CHP İKTİDARA MI YÜRÜYOR?

Hiç unutmuyorum, asla unutmayacağım; Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanı Zeki Tekiner öldürüldü! Nevşehir'de yapılan cenaze töreninde olanları Işık Kansu'dan dinledim. Bülent Ecevit'in de aralarında bulunduğu cenaze törenine katılanların üzerine bir inşaattan ateş açılmıştı...
ADALET ARANIYOR!
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
ADALET ARANIYOR!

Size de tuhaf gelmiyor mu?
Adında "Adalet" olan bir partinin iktidarında adalet arıyoruz!
Üstelik bir de "Adalet Bakanlığı"mız ve "Adalet Sarayları"mız varken!
"Adaletin bu mu dünya?" diye haykırası geliyor insanın!
SUÇLUYUZ
ORHAN AYDIN'IN YAZISI:
SUÇLUYUZ

Anladınız değil mi umurlarında değiliz.
İşiniz, aşınız yokmuş, faturaları, kiraları, banka borçlarını ödeyemiyormuşuz onların sorunu değil.
Döviz kurlarının, altının uçuşa geçmesi de onların sorunu değil, dış güçlerin bir oyunu.
BEKLENEN ENFLASYON
ERCÜMENT TUNÇALP'İN YAZISI:
BEKLENEN ENFLASYON

Faiz oranları için referans alınan en önemli ölçü bu günkü enflasyon değil, beklenen enflasyondur. Bunu tahmin etmek ise o kadar zor değildir. Zor gibi gözükmesini, faizi düşük tutmak üzere yapılan aşırı iyimser tahminler yaratıyor.
SIKIŞMANIN SİCİLİ
NUSRET ERTÜRK'ÜN YAZISI:
SIKIŞMANIN SİCİLİ
İngiltere'de Birinci Dünya Savaşı sonrasında açlar, Londra'ya doğru yürüyüşe geçerler. Haberi alan İngiliz hükümeti, Hyde Park'taki kürsülerin sayısının artırılmasını emreder. Öfkeli toplulukları sakinleştirmenin en kestirme yolu onlara söz hakkının verilmesiyle sağlanır...
SACAYAĞI ÜÇ AYAKLIDIR
ATTİLA AŞUT'UN YAZISI:
SACAYAĞI ÜÇ AYAKLIDIR

Baro başkanlarının eylemleri sırasında "yargının üç sacayağı" sözünü çok duyduk. 
Bilindiği gibi, yargının üç ayağı vardır: İddia, savunma ve hüküm...
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 21.09.2020 - 14:46:48 | Şu an 66 kişi online | Kullanım Koşulları