Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ÜNAL İNANÇ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

ÜNAL İNANÇ
1939 - 6 Mart 2015

Ünal İnanç 1939'da Samsun'da doğdu, 6 Mart 2015'de Ankara'da öldü.

TCDD Meslek Yüksek Okulu'ndan mezun olan Ünal İnanç evli ve 4 çocuk babasıydı.

Gazeteciliğe 1959 yılında Akis dergisi'nde başlayan İnanç, Anadolu Ajansı, Türk Haberler Ajansı, ve Anka Ajansı ile Hürriyet, Milliyet, Sabah, Aydınlık, Söz, Yeni Asır, Vatan ve Dünya gazetelerinde muhabir ve Polis-Adliye-yolsuzluk bölüm şefi olarak görev yaptı.

Yılların polis-adliye muhabiri olan İnanç, Pulitzer ödülü alan "The Heroin Trail" adlı kitaba ve İsviçre televizyonunda yayınlanan "Türkiye Üzerine Oyunlar-uyuşturucu-terör bağlantısı" konulu bir dizi belgeseline de danışmanlık yaptı. Ünal İnanç'ın "Apo-PKK ve Saklanan Gerçekler" ve Güvenlik ve Yargı Muhabirleri Derneği adına hazırladığı "Siyasal Terimler ve Örgütler Sözlüğü" kitapları vardır.

Ünal İnanç, 1995 yılında 11 arkadaşı ile birlikte Çocukları Suç ve Suçlulardan Koruma Vakfı’nın kurulmasına öncülük etmiştir. İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'yla işbirliği yaparak Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çocuk polisin oluşturulması, Sinop Cezaevinden çocuk mahkûmların çıkartılması, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki ilköğretim okulları ile bazı çocuk ceza ve ıslahevlerine kitap yardımı yapılması, suça itilen çocuk sayısının tespiti amacıyla sorgu formları ve bilgisayar programları hazırlanması gibi pek çok önemli projenin hazırlanıp gerçekleştirilmesine önemli katkılarda bulunmuştur. İnanç, 23-24 Mart 2002 tarihinde düzenlenen Çocuk istismarı ve önlemleri konulu panelin kitap haline getirilerek yayımlanmasını da sağlamıştır.

2000-2004 yılları arasında Samanyolu TV’de haftada bir yayınlanan "Aykırı" adlı programı hazırlayıp sunan İnanç, 2004 yılında Türkiye Gaziler Vakfı’nın başkanlığı görevini de yürütmüştür. "Aykırı" TV programını 2005 yılından sonra Avrasya TV’de yapmıştır.

Ünal İnanç 2006 yılında yine Avrasya TV'de "Biz Oradaydık adlı" bir televizyon programı hazırlayıp sunmuştur. Bu programda İnanç, şehit ve gazilerin ailelerinin sorunlarını ekrana taşımıştır.

Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi olan Ünal İnanç 40 yıldan fazla zamandır gazetecilik yapıyordu.

Emek verdiği vakıfların ve derneğin katkılarıyla 2005 yılında "Şirinoğlu Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi"ni hayata geçirmiştir. Bir TV stüdyosu da kuran İnanç, 55 bin kitap ve binlerce belgeyi de bu çatı altında toplamayı başarmıştır.

Ünal İnanç "Türkiye ve terör", "Bizden size selam olsun (şehit mektupları) ve "Sevr’e giden yol" kitaplarını yayımlamıştır.

5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon kumpas davasında 19 yıl hapis cezasına çarptırılan İnanç, kanser tedavisi görmesi nedeniyle sağlık durumu ve yaşı dikkate alınarak adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 09.08.2021 - 12:30:05 | Şu an 72 kişi online | Kullanım Koşulları