Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
RAŞİT GÜRDİLEK
İÇERİK
BAŞLIKLAR

 

RAŞİT GÜRDİLEK
1947 - 24 Nisan 2020

1947 yılında doğan Raşit Gürdilek 24 Nisan 2020 tarihinde Marmaris Söğüt'te kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

TÜBİTAK'ın Bilim ve Teknik Dergisi'nin 9 yıl süreyle yayın yönetmenliğini yapmıştı. Koç Üniversitesi'nin popüler bilim sitesi kurious.ku.edu.tr'nin kurucusu ve editörüydü.

Raşit Gürdilek 1957'de girdiği TED Ankara Koleji'ni 1964 yılında bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi ve Dış Münasebetler Bölümü'nden 1969 yılında mezun oldu. Dışişleri Bakanlığı'nda bir süre meslek memuru olarak çalıştı. ANKA Ajansı'nın Dış Haberler Servisi Şefliği ve DPA (Deutche Presse Agentur)'nın Türkiye Temsilciliği ve London Times gazetesinin Türkiye Telsilciliği görevlerinde bulundu, Turkish Daily News Gazetesi'nde çalıştı.

Neredeyse fakültelerini bitirmişcesine Fizik ve Astronomi bilen, çok iyi derecedeki İngilizcesiyle tüm yabancı kaynakları da izleyen Raşit Gürdilek, dokuz yıl boyunca TÜBİTAK'ın Bilim ve Teknik Dergisi'nin (Şimdiki adı Bilim ve Teknoloji) genel yayın yönetmenliğini yapan Raşit Gürdilek, yayın kadrosunu yönlendirmenin yanı sıra, pek çok bilim haberini bizzat kendisi çeşitli kaynaklardan hazırlayarak dergiyi zenginleştirirdi. Bilim ve Teknik'in eski sayılarının internette bir arşive yüklenmesi projesini hazırlayarak gerçekleşmesini sağladı.

Raşit Gürdilek'in dilimize kazandırdığı kitaplar:
John D. Barrow'un Evrenler Kitabı, Addy Pross'un Yaşam Nedir?-Kimyanın Biyolojiye Dönüşümü, Penny Le Couteur ve Jay Burreson'un Napolyon'un Düğmeleri & Dünya Tarihini Değiştiren 17 Molekül.

Gazeteci Nursel Gürdilek'le evli olan Rait Gürdilek'in Aldoru ve Yağmur isimlerinde iki çocuğu vardı.

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 09.08.2021 - 12:30:05 | Şu an 74 kişi online | Kullanım Koşulları