Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
BUKET UZUNER'DEN ATİYE DİZİSİNE İNTİHAL DAVASI
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Buket Uzuner'den Atiye dizisine intihal davası

Yazar Buket Uzuner: Fikir hırsızlığı bu kadar kolay olmamalı

Netflix'in Atiye dizisine intihal davası açan yazar Buket Uzuner, "Bu bir hukuk meselesi. Ben başkasının kitabına yapılsaydı destek verirdim ve veriyorum da. Fikir hırsızlığı bu kadar kolay olmamalı" dedi.

Beren Saat'in başrolünü üstlendiği Netflix özel dizisi Atiye hakkında intihal davası açan yazar Buket Uzuner, Ali Eyüboğlu ve Seher Kılıç’ın hazırlayıp sundukları Magazin Noteri programına konuk oldu.

Programda açtığı davayla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Buket Uzuner, "Defne Kaman’ın Maceraları, daha sonra ‘Toprak’, ‘Hava’ ve şu anda sonuncusunu yazdığım ‘Ateş’ dörtlemesiyle devam etti. Netflix’te yayınlanan Atiye dizisinin senaryosunun, bu kitaplarımdan intihal edilmesi nedeniyle bir hukuk mücadelesine başladım" dedi.

Magazin Noteri'ne telefonla bağlanan Buket Uzuner intihal iddiasını ve süreci şöyle değerlendirdi:

"Benim için intihal yani fikri hırsızlık maddi hırsızlık kadar önemli. Hatta ülkemizde soyut şeylerin daha az görünürlüğü ve telif haklarının görmezden gelinmesi nedeniyle çok önemli bir dava. Ve fikir özgürlüğünü nasıl savunuyorsak fikir hırsızlığına da aynı şekilde karşı olmamız gerektiğini düşünen bir yazarım.

Bu ülkede Sabahattin Ali’den, Tevfik Fikret’ten Nâzım Hikmet’e hep düşünce özgürlüğü için mücadele edildi. Fakat aynı zamanda düşünce hırsızlığına karşı da mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum. 2012 yılında başladım bu romanları yazmaya.

Bu romanlardan Atiye dizisinde karakterlerin özellikle; Defne Kaman, onun şifacı eczacı anneannesi Umay Nine ve özellikle Toprak romanındaki Arkeolog Güneş Aytan’ın şifreler kitabı olarak kullandığım Kutadgu Bilig’in farklı biçimde kullanımıyla birçok unsurda intihal edildiğini gördüm."

2019 yılında Atiye dizisinin yapım şirketi OG’nin prodüktörlerinden birinin kendisine Defne Kaman’ın maceralarını Netflix dizisi yapma teklifinde bulunduğunu belirten Buket Uzuner süreci şöyle anlattı:

"2019 yılında Atiye dizisinin prodüktörlerinden biri mektup yazarak Defne Kaman’ın Maceralarını Netflix dizisi yapmak istediğini duyurdu. Ben de yaptığım incelemede son derecede güvenilir bulduğum bu beyefendi ile görüştüm. Yani Defne Kaman’ın maceralarının bir Netflix dizisi olarak yapılmasına olumlu yaklaştım. Bu görüşmelerimiz 8 ay kadar devam etti.

Bu sırada bu beyefendi, OG şirketinin, Atiye dizisini yapan şirketin prodüktörlerinden olan bu beyefendi bana Göbeklitepe’de bir dizi çektiklerinden bahsetti. Ben bununla hiç ilgilenmedim. Onu, kendi başka projesi olarak düşündüm. Daha sonra bu görüşmelerimiz devam ederken geçen sene Aralık ayında Kıbrıs’ta bir çevre ve kadın konulu bir panele davet edilmiştim konuşmacı olarak. O gün otele döndüğümde, o gece yüzlerce sosyal medya mesajı ile karşılaştım ve çok şaşırdım. Meğer o gün Atiye dizisi yayına giriyor.

Neredeyse 15 yılı bulan emeklerim sonucu ortaya çıkan Defne Kaman’ın maceraları, Defne Kaman ve anneannesi Umay Nine'nin okurları, sosyal medyanın değişik alanlarında bana mesajlar yollamışlardı. Çok şaşırdım tahmin edeceğiniz gibi… Nasıl bu kadar benzerlik var, 'Siz Defne Kaman’ı Atiye dizisine mi verdiniz, siz yayın kurulunda mısınız, senarist misiniz?' diye sorular vardı. Daha sonra diziyi izlediğimde ağzım açık kaldı. Defne Kaman başka bir adla Çorum’daki Hitit kazı alanından çıkmış Göbeklitepe’ye gitmişti. Tabii çok üzüldüm bu duruma. Prodüktörlerle yazışmalarım sonucunda o kadar önemli bir benzerlik olmadığını bana söylediği kayıtlar elimde mevcut.

Önce bu esere yani Atiye dizisine kaynak olduğu söylenen, esinlenilen bir roman var, 'Dünyanın Uyanışı' diye, acaba ben mi yanılıyorum diye, yüzlerce ve binlerce Defne Kaman okuru mu yanılıyor diye, kitabı satın aldım ve okudum. Roman bambaşka bir karakterden bahsediyor. Romandaki Atiye, bir köyde evlatlık olarak büyütülmüş ve İstanbul’a gelip beyaz yakalı olarak çalışan bir kadın. Sevgilisi de bir ajan.

Oysa Atiye dizisinde ve Toprak romanında Defne Kaman, İstanbullu bir aileye sahip eğitimli bir genç kadın ve bir anneannesi var. Esin kaynağında olan romanda böyle bir anneanne yok, metafizik bazı kavramlar var. Kendi içinde kendine göre tutarlılığı olan bir roman. Benim romanımda bir eczacı anneanne, beyaz saçlı bilge, bir de arkeolog Güneş Aytan adında bir erkek arkadaş var.

Şimdi edebiyatçılar iyi bilir, aslında edebiyatçı olmaya da gerek yok, bir eserin temeli omurgası, onun ana karakterleridir. Hep verdiğim bir örnek; İnce Memed’den İnce Memed’i çıkarıp yerine Kuyucaklı Yusuf’u koyun. Bambaşka romanlar olur. Bunları Hamlet için yapabilirsiniz, Madam Bovary için yapabilirsiniz. O yüzden bir romanın can alıcı yeri, omurgası mekanı ve karakterleridir. Şimdi benim bu dörtlememde Defne Kaman dört romanda da karakter. Ve aynı zamanda da bu dizide de karakterler üzerine kurulduğu için Atiye’yi o köyde büyümüş bir kız olarak yapsalar bambaşka bir dizi olacak. Ve dizi devam ettiği sürece sezonlar boyu intihal de devam ediyor. Evet 'Türkiye burası' denilebilir ama biz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, biz de yazarlarız ve emek veriyoruz. Bu kadar kolay hırsızlık yapılmamalı.

O yüzden bu davanın büyük ihtimalle kazanılacağını düşünüyorum. Çünkü yaz ayları boyunca bilirkişiler çalıştılar. Üç eseri de karşılaştırdılar bilirkişi raporları çıkardılar. Edebiyattan anlamanıza sinemadan anlamanıza hiç gerek yok. Bunları baktığınızda siz de görüyorsunuz. Son derece açık ve seçik. Bu davanın kazanılması büyük bir emsal olacak. Bundan sonra burası bir intihal cenneti olarak anılmayacak diye ummak istiyorum. Bu benim edebiyatçı olarak çok arzu ettiğim bir şey. Umarım diğer edebiyatçılar da destek verir. Yazarlar dernekleri, yayıncılar birliği… Çünkü bu hepimizin meselesi.
Hep beraber bunu sadece Buket Uzuner’i seversiniz sevmezsiniz meselesi yapmamak lazım. Bu bir hukuk meselesi. Ben başkasının kitabına yapılsaydı destek verirdim ve veriyorum da. Fikir hırsızlığı bu kadar kolay olmamalı. Hep birlikte göreceğiz. Şunu yürekten söylüyorum. Ben 30 yıldır yazarak geçinmeye çalışan bir kadın yazarım ve 'Haklı olan kazansın' diyorum."

BİZİM KEDİ KÜKREDİ
BİZİM KEDİ KÜKREDİ
Sezai Bayar'ın kitabı hakkında Oktay Ekşi, Bekir Coşkun ve Ahmet Tan neler dediler?
1980'DEN BU YANA LAF-Ü GÜZAF
1980'DEN BU YANA LAF-Ü GÜZAF
Mimar Fatih Söyler’in mesleki ortamda olsun, sosyal medyada olsun yazdığı ve bir kısmı daha önce mesleki dergilerde yayımlanmış çeşitli yazılarından ve konuşmalarından bir seçkiyi kronolojik sırayla okuyucuya sunuyor.
MUTLULUĞA BİLETİM VAR
MUTLULUĞA BİLETİM VAR
 

Sonbaharın rüzgârıyla sallanırdım salıncakta, Mevsimler yorulduğunda, ayaklarımla sallardım kendimi bir başıma...
38. ULUSLARARASI İZMİR TİYATRO GÜNLERİ İNTERNETTE
38. ULUSLARARASI İZMİR TİYATRO GÜNLERİ İNTERNET ORTAMINDA
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 38’inci Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri başlıyor. “Tiyatro sizi başka dünyalar ile buluşturur” mesajıyla sanatseverlere seslenecek Türkiye’nin ilk dijital tiyatro festivali kapsamındaki 76 oyun İzmir Tube üzerinden yayınlanacak.
MÜHÜR
MÜHÜR / GÖKÇER TAHİNCİOĞLU
Büyük sırrı fısıldayan bir tarikat. Ankara’dan Maraş’a ve Adana’ya uzanan esrarlı bir yolculuk. Memleketi ağ gibi saran karanlık bir yapılanma. Tüm bunların ortasında, gözü pek iki avukat: Saim ve Leyla.
İBB’DEN “SEMT SEMT KİTAP GÜNLERİ”
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN “SEMT SEMT KİTAP GÜNLERİ”
İBB, İstanbul’un farklı noktalarını kitapla buluşturmak için ilçe ilçe gezecek. Maltepe’deki İstanbul Açık Hava Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen kitap günleri, artık “Semt Semt Kitap Günleri” adıyla İstanbul’un dört bir yanını dolaşacak.
MARATONİZMİR 1. FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI
MARATONİZMİR 1. FOTOĞRAF YARIŞMASI'NDA KAZANANLAR BELLİ OLDU
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Maratonİzmir 1. Fotoğraf Yarışması’nın kazananları belli oldu.ırasında görev yapan fotoğraf sanatçılarının rekabetine sahne oldu. Birincilik ödülünü Ege Apaydın kazandı.
TİYATRO SANATÇISI HİKMET KARAGÖZ HAYATINI KAYBETTİ
TİYATRO SANATÇISI HİKMET KARAGÖZ HAYATINI KAYBETTİ
Türk televizyon tarihinde önemli bir yeri olan Bizimkiler dizisinde Abbas karakteriyle izleyicilerin gönlünde taht kuran tiyatro sanatçısı Hikmet Karagöz, 73 yaşında hayatını kaybetti.
ÖDÜLLÜ FİLMLER İZMİR SANAT'TA GÖSTERİME GİRİYOR
ÖDÜLLÜ FİLMLER İZMİR SANAT'TA GÖSTERİME GİRİYOR
İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Sanat, 25 Ekim’den itibaren “Ödüllü Filmler” başlığıyla 4 önemli esere ev sahipliği yapacak. Her gösterimden önce filmlerle ilgili söyleşilerin de yer alacağı etkinlikler dizisi kapsamındaki dört film de ücretsiz olarak İzmirli sinemaseverlerle buluşacak.
ŞEVKET ÇORUH'TAN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NA TEPKİ
ŞEVKET ÇORUH'TAN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NA TEPKİ
Tiyatrocu Şevket Çoruh, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Devlet Tiyatrolarımızın sahnelerini, Kovid-19 salgını nedeniyle açılış yapamayan özel tiyatrolarımızın kullanımına sunuyoruz" açıklamasına tepki gösterdi.
EMİNE HANIM'IN ROMANI
EMİNE HANIM'IN ROMANI
ASLI ALPAR

Değersizleştirilen hayatların savunucusu, çağımızın önemli çizerlerinden Aslı Alpar, Emine Hanım’ın hayatını çizgilerle anlatıyor.
ÖDÜLÜNÜ KAVALA VE TUTUKLU GAZETECİLERE İTHAF ETTİ
MÜJDE AR ÖDÜLÜNÜ KAVALA VE TUTUKLU GAZETECİLERE İTHAF ETTİ
6. Balkan Panorama Film Festivali Onur Konuğu Müjde Ar, ödülünü 3 yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.
"KEMERALTI'NDAN KADİFEKALE'YE İZMİR" FOTOĞRAF YARIŞMASI
"KEMERALTI'NDAN KADİFEKALE'YE İZMİR TARİHİ KENT MERKEZİ" FOTOĞRAF YARIŞMASI
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu işbirliğiyle düzenlediği “Kemeraltı’ndan Kadifekale’ye İzmir Tarihi Kent Merkezi” adlı ulusal fotoğraf yarışması son başvuru tarihi 15 Kasım.
ZEKİ DEMİRKUBUZ'UN SENARYOLARI KAYBOLDU
ZEKİ DEMİRKUBUZ'UN SENARYOLARI KAYBOLDU
C Blok, Masumiyet, Üçüncü Sayfa, Kader, İtiraf, Yazgı, Bekleme Odası, Kıskanmak, Yeraltı, Bulantı ve Kör gibi filmlerin yönetmeni Zeki Demirkubuz'un yayınevine verdiği senaryoları kayboldu.
ELEŞTİRMEN AHMET YILDIZ İKİ KİTABI DEĞERLENDİRDİ
ELEŞTİRMEN AHMET YILDIZ İKİ KİTABI DEĞERLENDİRDİ
Edebiyat eleştirmeni Ahmet Yıldız okuduğu Jack London'un Kızıl Veba ve Kerem Özakman'ın Sakarya Destanı kitaplarını değerlendirdi.
BUKET UZUNER'DEN ATİYE DİZİSİNE İNTİHAL DAVASI
BUKET UZUNER'DEN ATİYE DİZİSİNE İNTİHAL DAVASI
Beren Saat'in başrolünü üstlendiği Netflix özel dizisi Atiye hakkında intihal davası açan yazar Buket Uzuner, Ali Eyüboğlu ve Seher Kılıç’ın hazırlayıp sundukları Magazin Noteri programına konuk oldu.
KİRAZ AĞACI
ROMAN: KİRAZ AĞACI
Gökçer Tahincioğlu, ikinci romanı Kiraz Ağacı’nda yakın tarihimizde açılmış, kapanmayan ağır bir yaranın izlerini sürüyor. Genç yaşta ölenlerin ruhlarını taşıyan kiraz ağacının altında daha adil bir dünya düzeni hayali kuran iki dava insanının, her şeye rağmen tükenmeyen aşkını ve mücadelesini bir belgesel romancı titizliğiyle anlatıyor.
YALANLAR VE KATLİAMLAR - TÜRKİYE SAĞININ ÖTEKİ YÜZÜ
İNÖNÜ ALPAT'IN YENİ KİTABI:
YALANLAR VE KATLİAMLAR
TÜRKİYE SAĞININ ÖTEKİ YÜZÜ

Alpat yeni kitabında, ülkemizde yalanın nasıl ve hangi koşullarda işe koşulduğuna, kimler tarafından organize edildiğine ve ne gibi sonuçlara yol açtığına değinerek dünden bugüne ülke tarihimizin tüm kırılma anlarında üretilen yalanların ve bunlara dayanılarak gerçekleştirilen katliamların panoramasını çiziyor.
FATİH SÖYLER'İN "SOKAKTAKİ ATLI KIZAK" KİTABI ÇIKTI
FATİH SÖYLER'İN "SOKAKTAKİ ATLI KIZAK" KİTABI ÇIKTI
Sokaktaki Atlı Kızak, Mor Çiçek ve Yasaklı Pera adlı şiir kitaplarından tanıdığımız mimar Fatih Söyler’in ilk öykü kitabı.
Haksızlıklara karşı duran ve özgürlük arayışındaki herkesin kendinden, çevresinden izler bulabileceği, anılarını tazeleyebileceği bir öykü Sokaktaki Atlı Kızak.
"PİR SULTAN 93" EKİBİ YENİDEN SEMAHA DURDU
"PİR SULTAN 93" EKİBİ YENİDEN SEMAHA DURDU
Sivas'taki gerici saldırıda, Sivas Katliamı'nda yaşamını yitiren Pir Sultan Abdal Derneği Semah-Tiyatro Ekibi, Gençlik Komisyonu ve müzik grubundan 16 ismin anısına, katliamdan kurtulan arkadaşları yeniden bir araya geldiler.
EMİNE ÇAL'IN "KIRIK DEĞİRMEN SOKAĞI" İSİMLİ KİTABI ÇIKTI
EMİNE ÇAL'IN YENİ KİTABI:
KIRIK DEĞİRMEN SOKAĞI
Romanda, gelenekle modernitenin çarpıştığı, her birinin içlerinde yaşattığı hayal ve umutlarıyla yeni yaşamlarına tutunmaya çalıştığı Esma ve ailesini; sevgisiz geçen çocukluğunu, eşit olma talebi ve isyanıyla gençliğini harcadığı yüksek statü arayışı içinde geçen yıllarını, başarıya odaklı seçtiği hayatın açtığı boşlukları, duygu dünyasındaki yalnızlığını ve içinde kırk kapının ardına sakladığı geçmişiyle yüzleşmesinin öyküsü anlatılıyor.
KÜÇÜK FOTOĞRAFÇILARIN İLK SERGİSİ AÇILDI
KÜÇÜK FOTOĞRAFÇILARIN İLK SERGİSİ AÇILDI
5-6 yaş grubu ogrencileri fotoğraf sanatçısı Ali Rıza Akalın'ın verdiği eğitimle ilgi duydukları nesneleri fotoğraflayarak fotoğraf sanatına ilk adımlarını attılar. Minik fotoğrafçıların eserleri Çayyolu'nda Arcadium AVM'de sergilendi. Fotoğraf sergisinin geliri proje paydaşı olan Görme Engelliler Spor Federasyonu'na bağışlandı.
CAN ERTUNA, SAVAŞ VE İSYANLARI YAZDI
NTV muhabiri Can Ertuna, yaklaşık 4 yıl boyunca Tunus'tan, Libya'ya, Mısır'dan Suriye'ye Arap coğrafyasındaki olayları yakından izledi ve notlarını "Arap İsyanları Güncesi" adlı kitapta topladı.
TÜRKİYE'YE DAYATILAN BÜYÜK OYUN
TÜRKİYE'YE DAYATILAN BÜYÜK OYUN
Daver Darende, küresel güçlerin Ortadoğu'da oynadığı büyük oyuna ve bu karanlık oyunun ülkemizde neden olacağı gelişmelere mercek tutuyor bu kez...
ORTADOĞU BATAKLIĞINDA TÜRKİYE
ORTADOĞU BATAKLIĞINDA TÜRKİYE
Daver Darende, dünyayı saran sömürgen ortamı; birikimi ve bilinçli öngörüleriyle kitabında örnekler, alıntılar, yorumlar ve düşüncelerle satır satır örüyor.
MOR GECELERİN SUSKUN DİLİ
MOR GECELERİN SUSKUN DİLİ
"Hayat tekdüzeydi. Hayalleri de sohbetleri de hep aynı mealdeydi. İrat nasıl olacaktı? Ne kadar ekin hasat edebileceklerdi? Savaş çıkar mıydı, çıkmaz mıydı? Yokluk, kıtlık, ekinlerine el koyan devlete kızgınlık..."
KAYDA GEÇSİN DİYE
KAYDA GEÇSİN DİYE
Saim Tokaçoğlu'nun foto muhabiri olarak başladığı gazetecilik yaşamında, son on beş yılı Can Dündar ile olmak üzere, kırk beş yıl boyunca biriktirdikleri, Türkiye'nin yakın tarihinden birbirinden ilginç ve bugüne kadar ortaya çıkmamış olayları da okurun dikkatine sunuyor...
BİR ORTAÇAĞ HAYALETİ ENSARLI EĞİTİM
BİR ORTAÇAĞ HAYALETİ ENSARLI EĞİTİM
Cumhuriyet devriminin bilimsel bilgi ile donanmış, bağımsız ve aydınlık düşünebilme yetisine ulaşmış çocuklar yetiştirmek üzerine kurulu eğitim ülküsünü, dinci-gerici amaçları doğrultusunda tersine çevirmek üzere milli eğitim sistemi içine çöreklenmiş...
ABD ONAYLI "YERLİ ve MİLLİ" HÜKÜMET
ABD ONAYLI "YERLİ ve MİLLİ" HÜKÜMET
Ecevit hükümeti düşürülürken, yerli ve milli liderin ABD kapısında ne işi vardı?
UĞUR MUMCU KEMALİZM ve SOSYALİZM
UĞUR MUMCU KEMALİZM ve SOSYALİZM
Kemalist düşüncenin; emekçi sınıf ve tabakaları özgürleştirmeyi ilke edinen toplumculuk ile aynı potada eriyip nasıl bir kor halinde insan bilincinde ışıklandığını yalın, ama özenli bir araştırma ile “Mumcu’nun ölümünün ardından geçen yirmi dört yılda yetişmiş kuşaklar”a anlatıyor. Çok da iyi anlatıyor."
Işık Kansu
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 09.08.2021 - 12:30:05 | Şu an 78 kişi online | Kullanım Koşulları