Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
OKTAY KURTBÖKE
İÇERİK
BAŞLIKLAR

OKTAY KURTBÖKE 
Fotoğraf: Saim Tokaçoğlu

OKTAY KURTBÖKE
1936 - 1 Kasım 1999

Oktay Kurtböke 1936 yılında İstanbul'da doğdu.
Liseyi Galatasaray Lisesi'nde, yüksek öğrenimini İstanbul İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'nde tamamladı. Gazetecilik yaşamına 1959'de Ankara Yenigün gazetesinde adım attı. Öncü, Kudret, Ankara Ekspres ve Son Baskı, İstanbul'da Haber gazetelerinde çalıştı. 1967'de Cumhuriyet gazetesinde önce sayfa sekreteri, sonra yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. 1972'de Cumhuriyet Gazetesi genel Yayın Yönetmeni oldu, bu görevini 1981 yılına kadar sürdürdü. 1981 yılında istifa etti ve emekli oldu. Emekli olduktan sonra Hürriyet gazetesi yönetim kurulu danışmanlığı yaptı. Erol Simavi Özel İletişim Eğitim Merkezi'nde eğitim verdi. Oktay Kurtböke, ANAJA Ajansı'nın İstanbul temsilciliğini yaptı.

İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın Güreş Federasyonu Başkanı olduğu dönemde asbaşkan olarak görev yaptı. Kurtböke, Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şube Sekreteri, Genel Sekreter, iki dönem Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı oldu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda ve Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak dersler verdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulundu.

Gufran Kurtböke ile evli olan Oktay Kurtböke'nin Pürlen Kurtböke isminde bir kızı vardı.

Oktay Kurtböke 1 Kasım 1999 yılında İstanbul'da öldü.

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 09.08.2021 - 12:30:05 | Şu an 78 kişi online | Kullanım Koşulları