Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ASKIDA
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Nusret ERTÜRK

Bizde gizli, saklı anlamıyla kullanılan "askıda" sözcüğü salgın hastalıkla birlikte çok konuşulan bir konu oldu. Aslında, "askıda" geri kalmışlığın bir belgesidir. İngiltere, İsveç gibi gelişmiş ülkelerde bu sözcüğün bu işlevinin konuşulduğunu, tartışıldığını göremeyiz.

"Askıda", neyi gösteriyor dersiniz? Bu dönemde neden öne geçti?

"Askıda", ilk kez 2020 yılının nisan ayında Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın çağrısıyla işlerlik kazandı. Ankara'da ödenemeyen bakkal borçlarına, elektrik faturalarına "askı" yöntemi uygulandı. Yardımsever, varlıklı birileri o faturaları gizlice ödedi. Büyük katılımlarla borçluların borçları böylece silindi. Sonra, günden güne "askıda" yaygınlaştı. Nerdeyse askıya konulmayan şey kalmadı. Gele gele "askıda ekmek" kampanyasına geldi. En şiddetli söz savaşlarından biri de böylece başlamış oldu. Hükümet bu tür adımlara karşıydı. Ancak hükümetin destekçisi olan parti bu kampanyanın öncülüğünü yapınca ortalık karıştı.

"Askı" sözcüğünün başka anlamları da vardır. Resmî duyuruların belli bir süre asılı durmasına "askı" diyoruz. Onu, ilk kez bir şey asmaya yarar nesne olarak tanıdık. Çay, kahve taşımaya yarayan tepsinin adıdır. Saz ozanları arasında yapılan deyiş yarışında üstün gelenlere verilmek için kumaşa da "askı" deniliyor. "Askıda bırakmak", sonuca vardırmamak anlamı taşır. Sorunlarımızı çözümsüz bırakmak tam da budur. İşin kötüsü geleceğimiz askıya alınıyor, çözümsüzlük havuzuna atılıyor. Bu biraz bizi anımsatıyor.

"Askıda", mizahta yeni bir konunun kapısını açtı. Sayıca nitelikli ve kabarık mizah ürünleri getirdi "askıda" sözcüğü. Askıya neler çıkmadı ki. Akıl, vicdandan başladı, yaşamın tüm alanlarına yayıldı. Askıda ekmeğin yanında "askıda doktor", "askıda avukat" sunuldu. Bu dönem rakı da arananlar listesinde yerini aldı.

Aslında, "askıda" acıklı halimizdir. Askısız yaşanacak bir dünya yok mudur?

nusreterturk1945@gmail.com

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 09.08.2021 - 12:30:05 | Şu an 79 kişi online | Kullanım Koşulları