Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
FARUK BİLDİRİCİ'DEN ALAATTİN ÇAKICI PORTRESİ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Alaattin Çakıcı: "Derin devlet" korumasından "Cumhur İttifakı" kalkanı altına

ALAATTİN ÇAKICIAlaattin Çakıcı kimdir? MİT'le ilişkisi neydi? Eşini niye öldürttü? Derin devlet tarafından nasıl korundu? Hakaret ettiği Erdoğan ve Bahçeli'ye niye teşekkür etti? Gazeteci Faruk Bildirici'nin kaleminden bir Çakıcı portresi. Faruk Bildirici, adı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan hakaret ve tehdit mektuplarıyla gündeme gelen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından sahip çıkılan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı portresini Deutsche Welle için kaleme aldı.

Bugünlerde ismi yeniden anılan Alaattin Çakıcı kimdir? İlk suçunu nerde işledi? MİT'le ilişkisi neydi? Eşini niye öldürttü? Çiller'i niye hedef aldı? Derin devlet tarafından nasıl korundu? Daha önce hakaret ettiği Erdoğan ve Bahçeli'ye niye teşekkür etti? Deneyimli gazeteci Faruk Bildirici'nin kaleminden bir Çakıcı portresi.

Eline tutuşturulan Walter marka tabancayla fındık ağaçlarının önünde poz verdiğinde, dört yaşındaydı. Alaattin Çakıcı, silahla ilk kez o gün tanışmıştı. 1957 yılında çekilen bu fotoğraf, hem Alaattin Çakıcı'nın silahla ilk tanışmasına tanıklık etti; hem de Çakıcı Ailesi'nin baba topraklarındaki son günlerine. Fotoğrafın çekilmesinden kısa süre sonra Çakıcı Ailesi, Trabzon'un Fındıklı köyünü terk edip İstanbul'a göçmek zorunda kaldı. Baba Ali Çakıcı, birini vurmuş; cezasını yatıp çıktıktan sonra kan davası başlamıştı.

Gültepe'ye yerleşen aile, bir kahvehane açtı. Baba Çakıcı'nın adı, o bölgenin ünlü kabadayıları Kürt Hasan ve Tahsin Çakıroğlu ile birlikte anılıyordu. Oğlu da babasını örnek alıyor, ilkokulda her gün birileriyle kavga ediyordu. İki kez okul değiştirmek zorunda kaldı. Bir İETT görevlisini yaraladığında, 17 yaşındaydı.

Çek-senet işlerine ilk adım

Alaattin Çakıcı, "meslek yaşamı"na ilk adımları yine Gültepe'de attı. Bir kumarhane işletmeye başladı. Ülkücü camia ile de bu yıllarda tanıştı. Kağıthane Ülkü Ocakları Başkanlığı'na kadar yükseldi. Bölgesindeki silahlı eylemlerde aktif rol aldı.

Ailenin öbür fertleri de ülkücüydü. Dev-Sol militanları, 18 Eylül 1978'de amcasının oğlu Necati'yi, Gültepe'deki dükkanında öldürdüler. Alaattin Çakıcı da 1979'da Şişli'de beş kurşun yarası almasına rağmen kurtuldu. Ama babası onun kadar şanslı değildi. Mayıs 1980'de öldürüldü.

Çakıcı, 12 Eylül'den sonra tutuklandı. 1982'de serbest bırakılınca ülkücü arkadaşlarını etrafına topladı. Önce kumar borcu tahsilatını iş edindi. Sonra çek senet tahsilatına girişti. İmzası, bacaktan tek kurşundu.

Eğlenmesi de bir başkaydı. Gece kulüplerine 10-15 kişilik kalabalık bir güruh halinde gidiyorlardı. Çakıcı, istediği sanatçıyı sahneden indirtiyor; "Çırpınırdı Karadeniz" adlı türküyü defalarca söyletiyordu.

Türkeş'e laf ettirmedi

Artık "Baba" sınıfına girmişti, "mafyanın yeni kuşağı"nın temsilcisiydi. Haraca bağladığı isimler arasında "Hayali İhracat Kralı" olarak tanınan Turan Çevik de yer alıyordu. Sanatçı Nükhet Duru'nun eski nişanlısı Metin Arı'nın konfeksiyon mağazasını adamlarına kurşunlattı.

"Gazinocular Kralı" Fahrettin Arslan'ın oğlu Selçuk Arslan'ın kurşunlanmasında yine onun adı geçti. Ankara'da eğlenirken, bir bardak rakıyı ünlü bir kabadayının başından aşağı dökmesi de şöhretini pekiştirdi. Söylentiye göre, kabadayının Alparslan Türkeş ile ilgili sözlerine sinirlenmişti. "Sen nasıl Türkeş'e laf edersin?" deyip rakıyı boşaltıvermişti.

MİT ile ilişki

12 Eylül'ün sisleri dağılmaya başlayınca eski babalar yerlerine dönmeye başlamıştı. Çakıcı'nın, Dündar Kılıç ile yıldızı hiç barışmadı. 12 Eylül'ün "Babalar Operasyonu"ndan nasibini alan Kılıç, cezaevinden çıktıktan sonra Çakıcı ile karşı karşıya geldi.

1987 yılında Ankara'da, Kılıç'ın iki adamını vurduran Çakıcı yakalanamadı. Garip biçimde, olay sırasında Mehmet Eymür ve Korkut Eken, otelin karşısındaki işkembecide oturuyordu.

Zira Çakıcı bu olaydan birkaç ay önce MİT ile ilişki kurmuş, Mehmet Eymür ve Yavuz Ataç ile dost olmuştu. MİT elemanı Süleyman Seba'nın Beşiktaş'a başkan seçildiği kongrenin güvenliğinin Çakıcı'ya emanet edilmesi, işbirliğinin somut bir örneğiydi.

1988'de ortaya çıkan ünlü MİT raporunu hazırlarken Eymür'e bilgi verenlerden biri, Çakıcı'ydı. O da Çakıcı'nın Ankara Kapalı Cezaevi'nde rahat ettirilmesi için Yusuf Koç ve Ahmet Turgut'a (Kürt Ahmet) haber göndererek karşılık verdi onun yardımına. Çakıcı, 8 Haziran 1989'da cezaevinden çıkarken Koç ve Turgut'a teşekkür etti ve kurbanlar kestirdi.

Çakıcı'nın adı artık etrafta ürküntü veriyordu. Tahsilat işine "bir kamu görevlisinin katkıda bulunduğunu" söylemekten çekinmiyordu. Selçuk Ural, Kadir İnanır gibi sanatçılarla, hatta iş insanları ve politikacılarla da arası iyiydi.

1991'e kadar Çakıcı'nın yaşamındaki en önemli kadın Gönül'dü. O yıl, rakibi Dündar Kılıç'ın kızı Uğur ile ilişkiye girdi. O sırada Uğur Kılıç da 10 yıllık evliydi ve iki çocuğu vardı. Uğur Kılıç, Çakıcı ile birlikte olmaya başladıktan sonra eşi Uğur Özbizerdik'ten boşandı. Çakıcı ile Trabzon'da sade bir nikahla evlendiler.

Özal Ailesi'ni açıklayan eşini öldürttü

1993'te aranmaya başlanınca MİT'teki "abi"lerinin sağladığı sahte pasaportla yurtdışına kaçtı. Çakıcı, kırmızı pasaportuyla hiçbir zorluk çekmeden dünyayı dolaştı durdu. Palermo'da İtalyan mafyasının önde gelenleriyle toplantı yapacak kadar rahattı.

Türkiye'deki işlerini telefonla idare ediyordu. Gücü, dönemin Devlet Bakanı Cavit Çağlar'ı tehdit edecek kadar yerindeydi. Eşi Uğur'un başı polisle sık derde giriyordu. Kendisine "Çapkın kadın" denilen Nokta dergisini okuduğu sırada hastanede yatıyordu. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Ayşe Önal'ı oraya çağırdı ve tabancasını çekti. Önal üzerine atılınca vuramadı.

Çakıcı da eşini eleştiren gazeteci Hıncal Uluç'u kurşunlattı. Saldırgan, 4 Mart 1994'te tetiğe basarken bağırdı: "Bu kurşunlar Alaattin abimin hediyesi." Çakıcı da ertesi gün telefonla gazeteleri arayıp üstlendi: "Hıncal Uluç'u ben vurdurdum..."

1994 Ağustos'unda eski arkadaşı Tevfik Ağansoy ile Brüksel'de buluştular. O da MİT adına çalışıyordu. Daha önce de Dev-Sol lideri Dursun Karataş'ı öldürmekle görevlendirilmişlerdi. Ama Belçika ve Köln'de günlerce Karataş'ı aramış, bulamamışlardı.

Bu kez hedef, eski DEP milletvekilleriydi. Ancak DEP'lilerin Brüksel'deki basın toplantısı son anda Hollanda'ya aktarılınca yine başarısız oldular.

Eski Emlak Bankası Genel Müdürü Engin Civan'a saldırı olayının talimatını da Çakıcı vermişti. Zeynep ve Semra Özal, iş insanı Selim Edes'i Uğur Çakıcı ile tanıştırmışlar ve ardından Çakıcı, Civan'ı vurdurmuştu. Uğur, araya giren "hatırlı kişiler"in Özal ailesi olduğunu açıklayınca eşiyle ilişkisi bozuldu. Çakıcı, ayrıldıktan sonra da Uğur'un peşini bırakmadı. Çakıcı'nın bir adamı, Uğur'u, 20 Ocak 1995'te Uludağ'da çocuklarının gözü önünde kurşunladı.

ASALA kampı baskını yok

Türkiye'ye dönen Tevfik Ağansoy, Engin Civan'ın vurulması nedeniyle aranınca yine Yavuz Ataç'ın yardımıyla yurtdışına kaçmıştı. 30 Ağustos 1995'te, Almanya'da yakalandı.   İlk günlerde ailesinden haber alamayan Ağansoy, endişelendi. 1 Kasım 1995'te, Türkiye'ye, "ilgililere" tehdit dolu bir mektup gönderdi. Ağansoy, Çakıcı'nın "devlet adına eylem yaptığı" böbürlenmesini de yalanladı. 1982'de Beyrut'taki ASALA kampını basıp Ermeni bir lideri öldürdüğü doğru değildi! Çakıcı'nın ülke yararına bir şey yaptığı yoktu!

Çakıcı'nın katilleri, Türkiye'ye iade edilen Ağansoy'u, 3 Nisan 1996'da Bebek'te kıstırıp kurşun yağmuruna tuttular.

Operasyon fiyaskosu

Çakıcı, ülkeden ülkeye geçmeye devam ediyordu. Kasım 1996'da eski eşi Gönül'ü aradığında İskoçya'daydı. O güne değin telekulakların ilgi alanı dışında kalmıştı. Ancak Türkiye'de Susurluk olayı patlayınca dengeler değişmiş ve telefonu dinlenmeye başlanmıştı.

Susurluk'un ardından gündemi dönemin ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın Budapeşte'de yumruklanması kapladı. Bu dönemde Çakıcı, Erol Evcil'in Türkbank'ı alması için çalışıyordu. Ancak planlarını bozan, Hanefi Avcı'nın TBMM Susurluk Komisyonu'nda ifade vermesi oldu. Avcı, ifadesinde "Çakıcı'nın işlerini MİT'in organize ettiğini ve Yavuz Ataç'ın ona yardım ettiğini" anlattı.

İlişkileri ayyuka çıkınca, Erol Evcil'in, Çakıcı'nın yardımıyla Türkbank'ı alma girişimi boşa çıktı. Banka işi yatınca Çakıcı, Çiller ailesini hedef aldı. Gazetecileri arayıp, "Çiller Ailesi aleyhine yazarsan kalemin kırılır" diye uyardığı günler geride kalmıştı artık.

Tetikçileri, ilk olarak, 12 Mart 1997'de borsacı Adil Öngen'e saldırdı. Öngen, arabasının zırhlı olması sayesinde kurtuldu. Çakıcı, Çiller'e darbe vurmak için 1 Mayıs 1997'de Flash TV'ye çıkıp, Tansu Çiller'e ağır hakaretler yağdırdı; Özer Çiller'in rüşvet istediğini öne sürdü.

Çiller, kızgındı; dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener'e "Çakıcı'yı yakalayın" talimatını verdi. Akşener, ABD'ye gidecek iki kişilik polis ekibi kurdu. Ancak Akşener, görev yazısını imzalamaya fırsat bulamadan hükümet düştü.

İçişleri Bakanlığı'nı devralan Murat Başesgioğlu'nun ilk işi, ekibin görev yazısını imzalamak oldu. 13 Temmuz'da New York'a uçan ekip, ABD polisiyle evrak işlerini tamamlamaya çalışırken MİT'teki "hamisi" Yavuz Ataç, operasyonu haber verdi ve Çakıcı, Kanada'ya kaçtı.

Beş yıldır kaçak olan Çakıcı, peşine düşülmesini hazmedemedi. Üstelik yeni kabinede bakan olan Eyüp Aşık ile telefon görüşmeleri sürüyordu!

Türkbank ihalesi

Amerika'daki takipten kurtulan Çakıcı, Avrupa'ya geçti. Sık sık yer değiştiriyor ama "işini" aksatmıyordu. Çakıcı'nın yardım ettiği Korkmaz Yiğit, 4 Ağustos 1998'de yapılan ihalede 600 milyon dolar teklif vererek Türkbank'ı aldı.

Bu sırada Çakıcı'nın telefon trafiğindeki yoğunlaşma, polisin dikkatini çekti. Kuryesi Cenk Çoktosun'u takip eden polis, Çakıcı ve sevgilisini Nice'te bir otelde buldu. Sevgilisi, sanatçı Selçuk Ural'ın kızı Aslı Ural'dı. Çakıcı'nın üzerinden Turizm Bakanlığı müşaviri Nesim Acar adını taşıyan bir kırmızı pasaport ve 17 bin dolar çıktı.

Tutuklanarak Nice cezaevine konulan Çakıcı, intikam peşine düştü. Eyüp Aşık ile konuşurken kaydettiği kaseti sürdü savaş alanına. Çakıcı, telefonda Aşık'a "Senin lafından sonra yer değiştirdim, Kanada'ya çıktım" diyor, onun sayesinde kurtulduğunu anlatıyordu. Aşık, bakanlıktan istifa etmek zorunda kaldı.

CHP Milletvekili Fikri Sağlar da Alaattin Çakıcı ile Korkmaz Yiğit'in telefon konuşmasının kasetini buldu. Sağlar'ın 13 Ekim'de açıkladığı kasette Çakıcı, Yiğit'e "Sonuna kadar seninleyim. Tek başına girer alırsın" diyordu. Gözaltına alınan Yiğit, önceden doldurduğu bir video kaseti kendisine ait Kanal 6 ve Kanal E televizyonlarında yayınlattı. 

Bitkin bir ifadeyle konuşan Yiğit, Çakıcı kendisini aradığında "Kimyasının bozulduğunu, hayır diyemediğini" anlatıyordu. Video kasetin medya kuruluşlarının alımıyla ilgili 14 dakikalık bölümü yayınlanmadı. Yayınlandığı kadarı, ortalığı allak bullak etmeye yetti.

Ancak video kaset, Yiğit'i kurtaramadı. Türkbank ihalesi iptal edildi; Korkmaz Yiğit, Yavuz Ataç ve Alaattin Çakıcı hakkında dava açıldı. Korkmaz Yiğit, Bank Ekpres'in içini boşalttığı gerekçesiyle yargılandı ve aylarca cezaevinde kaldı.

Vatana dönüş

Türkiye'de olup bitenler, Çakıcı'nın Fransa'nın en sıkı korunan mahkumu haline gelmesine yol açmıştı. Üstelik Marsilya'daki "Les Baumettes" cezaevinde, Türkiye'deki cezaevlerinde olduğu gibi cep telefonu da yoktu!

Aylar sonra karar veren Fransız yargıç, Çakıcı'nın idamı istenen davalardan iadesini reddetti. Sadece Hıncal Uluç'un vurulması ve "cinayet işlemek üzere çete oluşturarak yönetmek" suçlarından yargılanmak üzere iadesini kabul etti. Bu, Çakıcı için iyi haberdi.

13 Aralık 1999'da uçakla onu Türkiye'ye getiren polisler oldu, "Alaattin abi" diye hitap ettiler yolculuk boyunca. Kartal Cezaevine girince "Oh ne rahat" dedi. Cep telefonu kullanabiliyor, gardiyanlarını lahmacun almaya yollayabiliyordu. Bu kadarla da kalmıyor, kahve tarama ve cinayet emirleri verebiliyor; Karagümrük çetesi lideri Nuri Ergin'e hakaret ve tehdit mektupları gönderebiliyordu. Çakıcı, cezaevinin özel konukları arasına Mehmet Ali Ağca'nın da katılmasına sevindi; "Hoşgeldin" mesajı gönderdi, avukatını onun emrine verdi.

"Cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak" suçundan çarptırıldığı 5 yıllık ağır hapis cezasının 2 yıl 2 gün tutan infazı, Ocak 2001'de tamamlanınca serbest bırakıldı.

Doktorlardan "Allah bilir" raporu

Ancak tahliye olduktan sonra yasalardaki değişiklikler ve idam cezasının kaldırılması nedeniyle eski dosyalar yeniden açıldı. Yargıtay, Karagümrükspor Lokali'nin basılmasıyla ilgili "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan verilen 5 yıllık mahkûmiyet kararını onayladı. Bunun üzerine Çakıcı, eski MİT'çi Faik Meral adına düzenlenmiş sahte pasaportla 3 Mayıs 2004'te Yunan adaları üzerinden Avrupa'ya kaçtı. Bir kez daha "derin devlet" tarafından korunmuş, "gıyabi tutuklama" kararına rağmen kaçabilmişti.

Bu sefer kısa sürdü kaçak dönemi. İki ay kadar sonra Avusturya'da yakalandı. Hızla yapılan yargılama sonrasında Türkiye'ye iade edilmesine karar verildi. Cezaevindeyken de 2017 yılında da Tevfik Ağansoy cinayeti davasında 18 yıl 4 ay hapis cezası aldı. 

Tayyip Erdoğan'a "sorumsuz sultan, yezit kişilikli" diye hitap ettiği iki mektup gönderdi. Ama 15 Temmuz darbe girişimi ardından Erdoğan bütün hakaret davalarından vazgeçince Çakıcı'nın hakaret davaları da düştü. Çakıcı bu kez rotasını dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye çevirdi. 2017'de Bahçeli'ye gönderdiği mektupta "Miadı dolmuş, yürüyen Buda kılıklı efendi" dedi.

Sonra nasıl olduysa Alaattin Çakıcı'nın Devlet Bahçeli ile arası düzeldi. Bahçeli, Kırıkkale Keskin T Tipi Cezaevi'nde tutulduğu sırada rahatsızlanan Çakıcı'yı hastanede ziyaret etti.

Bu ziyaretten sonra Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi'nde düzenlenen "süresiz sağlık kurulu raporu" da hayli ilginçti. Raporda Çakıcı'nın hastalıklarından dolayı hayatını kaybetme riskinin yüksek olduğu belirtiliyor ve "Yine de her şeyi Allah bilir. Odasında her türlü açık görüş yapabilir" deniyordu. Altı doktorla ilgili dava açılırken, Çakıcı da "hastaneden kaçırılma şüphesi" nedeniyle geniş güvenlik önlemleri altında Sincan Cezaevi'ne nakledildi.

Koruma kalkanı altında hakaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli'nin, 2018 yılında Çakıcı ile görüştükten sonra gündeme getirdiği af önerisine sıcak bakmamıştı. Ama Bahçeli, pandemi önlemlerini fırsat bilerek, Erdoğan'ı ikna etti ve af yasasını Meclis'ten geçirdi.

Ve sonunda Çakıcı 15 Nisan 2020'de Sincan L Tipi Cezaevi'nden konvoylar eşliğinde tahliye oldu. Erdoğan ve Bahçeli'ye hakaret mektupları, yerini teşekkür mektuplarına bıraktı. Çakıcı'nın Bahçeli'ye teşekkür ziyareti, Bodrum'da eski Bakan Mehmet Ağar, Emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli Albay Korkut Eken ile buluşması sürpriz değildi. Bu ilişkileri zaten biliniyordu. Ama Edirne'nin CHP'li Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın, Çakıcı'yı makamında ağırlaması şaşırtıcıydı. 

Çakıcı bu görüşmelerle kalmadı, köşesine çekilmek yerine Bahçeli'yi eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na hakaret ve tehdit içeren bir mektup gönderdi. Bahçeli'nin, hakaret yağdıran Çakıcı'yı savunması kadar Erdoğan'ın sessiz kalması da dikkat çekiciydi.

Çakıcı, Cumhur İttifakı'nın koruma kalkanı altına girmişti, hukuk işlemiyordu. Belki de himaye göreceğini hesaplamıştı! Kılıçdaroğlu'nu hedef alarak hem Bahçeli ve Erdoğan'a minnet borcunu ödemeyi, hem de bir hafta önce yeğeni Adem Çakıcı'yı öldürtmeye azmettirmeye teşebbüsten aldığı 17 yıllık yeni hapis cezasından kurtulmayı hedefliyordu. Ne de olsa onca karanlık geçmişine, işlediği suçlara rağmen "derin devlet" tarafından korunmaya alışkındı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

BÜLENT ARINÇ İSTİFA ETTİ
BÜLENT ARINÇ İSTİFA ETTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bülent Arınç’ın Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'la ilgili sözlerini eleştirmesinin ardından Arınç cephesinden istifa etti. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç istifasını açıkladı.
HANGİ VERİLER, HANGİ SAYILAR DOĞRU?
Hangisi doğru?
İBB: Yalnızca İstanbul'da 201 kişi öldü
Sağlık Bakanlığı: Türkiye çapında 153 ölü

İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı'nın açıkladığı veriler, İstanbul genelinde 201'i bulaşıcı hastalıktan olmak üzere toplam 442 kişinin yaşamını yitirdiğini gösteriyor.
PTT'DE SALGININ BOYUTLARI BÜYÜYOR
PTT'DE SALGININ BOYUTLARI BÜYÜYOR
Covid-19 salgını PTT işyerlerinde hızla yayılıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu vaka sayısının 975 olduğunu söylerken Haber-Sen bin 641 kişinin virüse yakalandığını açıkladı.
AKŞENER: "EN AZ İKİ HAFTA KARANTİNA İLAN EDİN"
AKŞENER: "EN AZ İKİ HAFTA KARANTİNA İLAN EDİN"
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Covid-19 vakalarındaki artışla ilgili olarak "Buradan Sayın Erdoğan'a bir kez daha sesleniyorum; gelin en az 14 günlük bir karantina uygulayın. Aşı umuduna kadar Türkiye rahatlasın," dedi.
İBB'Yİ HEDEF ALAN BAHÇELİ MAFYAYA DESTEK ÇIKTI
İBB'Yİ HEDEF ALAN BAHÇELİ MAFYAYA DESTEK ÇIKTI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bulaşıcı hastalık nedeniyle ölenlerin gerçek rakamlarını açıklayınca MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye hedef oldu. Bahçeli, "Yoksa CHP zihniyeti virüsün bulaşma hızından memnun mudur? Yalan bilgilerin paylaşıldığını ima etmek virüs kadar tehlikelidir" dedi.
İBB: İSTANBUL'UN 80 GÜNLÜK SUYU KALDIĞI DOĞRU DEĞİL
İBB: İSTANBUL'UN 80 GÜNLÜK SUYU KALDIĞI DOĞRU DEĞİL
İstanbul Büyükşehir Belediye Sözcüsü Murat Ongun resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “İstanbul’un 80 günlük suyu kaldı iddiası doğru değildir. Su temini sadece mevcut barajlardan yapılmamakta” dedi.
BİR GÖNÜLDEN GEÇEN BİR DE ALINABİLECEK ÖNLEM VARDIR
FAHRETTİN KOCA: BİR GÖNÜLDEN GEÇEN BİR DE ALINABİLECEK ÖNLEM VARDIR
Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşmesini yazdı.
Koca, Altaylı’nın “Önlemler yeterli mi sizce?” sorusunu yanıtlarken düşüncesini "Bir gönülden geçen önlem vardır bir de alınabilecek." diyerek ifade etti.
SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN YÜKSEK TEST ÜCRETİ İTİRAFI
SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN YÜKSEK TEST ÜCRETİ İTİRAFI
Özel sağlık kuruluşlarının belirlenenden daha yüksek Covid-19 test ücreti aldıkları iddialarını reddeden Sağlık Bakanı Koca, Bakanlıktan valiliklere ve kamu kurumlarına gönderilen yazıyla kendi sözlerini yalanlamış oldu.
ASKİ’DEN 2 BİN FİDAN
ASKİ’DEN 2 BİN FİDAN
ASKİ, "Bir Fidan Bin Hayat Fidan Dikme Şenliği" düzenledi. Çam, karaçam, ladin, ceviz, badem ve kayısı ağaçlarından oluşan yaklaşık 2 bin fidanı toprakla buluşturacak olan ASKİ ilk etapta, P18 Pompa İstasyonunun bahçesine 50 fidan dikimi gerçekleştirdi. Kasım ayı boyunca ASKİ'ye ait tesislerin çevresi de ağaçlandırılacak.  
İMAMOĞLU: DÜN İSTANBUL’DA VEFAT SAYISI, 186 SUSAYIM MI?
EKREM İMAMOĞLU: “DÜN İSTANBUL’DAKİ VEFAT SAYISI, 186 SUSAYIM MI, YUTKUNAYIM MI?”
İmamoğlu, “Bu konuda benim dilimin kemiği yok. Mecburum konuşmaya. Dün akşam, bulaşıcı hastalıktan İstanbul’daki vefat sayısı, 186. Ben şimdi ne yapayım yani; susayım mı, yutkunayım mı? Ben, uyuyamadım ki gece” dedi.
ÖZEL OKULDAN DEVLET OKULUNA GEÇİŞ YASAKLANDI
ÖZEL OKULDAN DEVLET OKULUNA GEÇİŞ YASAKLANDI
Kamuoyuna açıklanmış bir karar olmamasına karşın çocuklarını özel okuldan devlet okuluna almak isteyen veliler işlemlerini gerçekleştiremedi.
EVDE COVID-19 TEDAVİSİ GÖRENLERE İZMİR BELEDİYESİ'NDEN YEMEK
EVDE COVID-19 TEDAVİSİ GÖRENLERE İZMİR BELEDİYESİ'NDEN YEMEK
İzmir Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgınının ikinci dalgası nedeniyle yeni bir uygulamaya başladı. Büyükşehir Belediyesi evinde Covid tedavisi gören, karantinasında olan ve ihtiyacı olduğunu bildiren hastalara yemek dağıtıyor.
MAMAK’TA YAĞMUR SUYU VE ATIK SU HATLARI AYRILIYOR
ANKARA MAMAK’TA YAĞMUR SUYU VE ATIK SU HATLARI AYRILIYOR
Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara ASKİ ekipleri, ilçenin yağmur suyu ve atık su hatlarını birbirinden ayırmak için çalışıyor. Kötü koku ve görüntü kirliliğine neden olan Hatip Çayı'nda da temizlik çalışması gerçekleştirildi.
MHP'Lİ YALÇIN, "CHP SİYASİ MUTASYONA UĞRADI"
MHP'Lİ YALÇIN, "CHP, DİYALEKTİK MATERYALİZMİN LABORATUVARINDA SİYASİ MUTASYONA UĞRADI"
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Alaattin Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehdit mektubuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı ve Alaattin Çakıcı'ya sahip çıkarak Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı.
COVID-19'A YAKALANAN ALPER TAŞ HASTANEYE YATIRILDI
COVID-19'A YAKALANAN ALPER TAŞ HASTANEYE YATIRILDI
Covid-19 testi pozitif çıkan Sol Parti temsilcisi Alper Taş, tedbir amacıyla hastanede tedavi altına alındı.
KURAN KURSLARINDA DA YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM
KURAN KURSLARINDA DA YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM
Covid-19 salgınının hızla kontrolden çıkması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitime ara verirken Diyanet İşleri Başkanlığı, “Hafızlık eğitimi verilen yatılı Kuran kurslarında yüz yüze eğitime devam” kararı aldı.
TWITTER YÖNETİMİ ÇAKICI'NIN KILIÇDAROĞLU'NU TEHDİDİNİ SİLDİ
TWITTER YÖNETİMİ ÇAKICI'NIN KILIÇDAROĞLU'NU TEHDİDİNİ SİLDİ
Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik tehdit ve hakaret içerikli açıklamasının yer aldığı tweet, Twitter yönetimi tarafından "Twitter kurallarını ihlal ettiği" gerekçesiyle silindi.
FARUK BİLDİRİCİ'DEN ALAATTİN ÇAKICI PORTRESİ
FARUK BİLDİRİCİ'DEN ALAATTİN ÇAKICI PORTRESİ
Faruk Bildirici, adı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan hakaret ve tehdit mektuplarıyla gündeme gelen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından sahip çıkılan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı portresini Deutsche Welle için kaleme aldı.
TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ: VAKA SAYISI YÜZDE 300 ARTTI
TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ: VAKA SAYISI YÜZDE 300 ARTTI
Türk Tabipleri Birliği'nin Aile Hekimliği Pandemi Anketi, vaka sayısının ekim ayına göre yüzde 300 arttığını gösteriyor. Yalnızca aile hekimliği verilerine göre Türkiye'de günlük vaka sayısının 47 bin 629'a ulaştığı görülüyor. Söz konusu ankete göre aile hekimi başına düşen Covid-19 hastası sayısı ise 20.
MEB: ANAOKULU VE KREŞLERDE YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, ANAOKULU VE KREŞLERDE YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM KARARI ALDI
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), "Resmi ve özel tüm anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir" açıklamasını yaptı.
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA CUMA NAMAZINA AYRICALIK!
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA CUMA NAMAZINA AYRICALIK!
20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ile ilgili Cuma namazı düzenlemesi de açıklandı. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü olanlar namaz saatlerinde yasaktan muaf tutulacaklar.
BAŞKENT’TEN DÜNYAYA ÇOCUK MESAJLARI
BAŞKENTANKARA'DAN DÜNYAYA ÇOCUK MESAJLARI
Mansur Yavaş Türkiye Belediyeler Birliği aracılığıyla çocuklara seslenerek, "Sevgili evlatlarım bu zorlu günleri hep birlikte aşacak, sağlıklı günlerde sizlerle birlikte nice güzel etkinliklere imza atacağız" dedi.
ERLER MAHALLESİ'NE YAĞMUR SUYU HATTI DÖŞENİYOR
ANKARA ERLER MAHALLESİ'NE YAĞMUR SUYU HATTI DÖŞENİYOR
ASKİ Genel Müdürlüğünün aşırı yağışlarda su baskınlarının yaşandığı Erler Mahallesi'nde yağmur suyu hattı döşeme çalışmaları hızla ilerliyor. 20 yıldır yaşanan su baskınlarına son verecek imalatları gerçekleştiren ASKİ ekipleri, yer yer 10 metre derinlikte devam eden çalışmalarda sona yaklaştı.   
KANDİLLİ’YE YAPI LABORATUVARI KURULACAK
KANDİLLİ’YE YAPI LABORATUVARI KURULACAK
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği protokolü imzalayan Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi Kampüsüne, yapı laboratuvarı kuracak. İhalesi sonuçlanan laboratuvar, yaklaşık 13 milyon TL’ye inşa edilecek.
İSTANBUL TAKSİLERİNE SİVİL ZABITA DENETİMİ
İSTANBUL TAKSİLERİNE SİVİL ZABITA DENETİMİ
Denetimlerde İstanbul’un turizm markasını zedeleyecek faaliyetlerde bulunulması, yolcu seçilmesi ve kısa mesafeler için yurttaşların mağdur edilmesi gibi konulara dikkat edildi. Ekipler, toplam 130 araç denetledi.
"BAŞAK PROJESİ"NE YOĞUN İLGİ
"BAŞAK PROJESİ"NE YOĞUN İLGİ
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın seçim vaatleri arasında yer alan ve kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla hazırlanan Başkent Ankara Köy Evleri Projesi (BAŞAK Projesi) yoğun ilgi görüyor.
ÇAKICI'DAN KILIÇDAROĞLU'NA BİR MEKTUP DAHA!
ÇAKICI'DAN KILIÇDAROĞLU'NA HAKARET DOLU BİR MEKTUP DAHA!
Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, dünkü tehdit ve hakaret içeren mektubundan sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yeni bir açıklamayla hakaretlerini sürdürdü.
ANKARA'DA AÇIKTA AKAN SULAR KAPALI SİSTEME ALINIYOR
ANKARA'DA AÇIKTAN AKAN SULAR KAPALI SİSTEME ALINIYOR
Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Başkent’in kırsal bölgelerinde açıktan akan atık suların kapalı sisteme alınması için çalışma başlattıklarını açıkladı.
MANSUR YAVAŞ BELEDİYENİN LÜKS ARAÇLARINI SATIYOR
MANSUR YAVAŞ BELEDİYENİN LÜKS ARAÇLARINI SATIYOR
Göreve geldikten sonra Büyükşehir Belediyesi birimlerine ait araçların sayısını azaltan ve geçmiş dönemlerde alınan yüksek maliyetli lüks araçları satışa çıkararak ciddi oranlarda tasarruf sağlayan Başkan Yavaş, tüm belediye birimlerinde kayıtlı lüks araçların envanterini de çıkardı.
ERDOĞAN: "YIL SONUNA KADAR UZAKTAN EĞİTİM OLACAK"
ERDOĞAN: "YIL SONUNA KADAR UZAKTAN EĞİTİM OLACAK"
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısından sonra açıklama yaptı. Erdoğan, koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonları 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını ve eğitimin yıl sonuna kadar online devam edeceğini söyledi.
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 03.12.2020 - 10:41:55 | Şu an 174 kişi online | Kullanım Koşulları