Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
TÜRKİYE’NİN EFSANE KAYIP BAYKUŞU ULUDAĞ’DA BULUNDU
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Türkiye’nin efsane kayıp baykuşu Uludağ’da bulundu

Kuş fotoğrafçılarından oluşan bir grup, Türkiye’de henüz görülememiş paçalı baykuşu Uludağ’da fotoğrafladı. Dört kuş meraklısı fotoğrafçı, Türkiye’nin önde gelen kuş uzmanlarından Emin Yoğurtçuoğlu ile yaptıkları yoğun araştırmalar sonucunda 1 bireyi belirleyerek fotoğraflamayı başardılar. Türkiye’de yaşayan 10 baykuş türünün 9’u daha önce fotoğraflarla belgelenmiş olmasına rağmen paçalı baykuşun sadece sesi duyulmuştu. Türün Türkiye’de ki dağılımının keşfedilenden daha geniş olduğu tahmin ediliyor.

PAÇALI BAYKUŞ, ULUDAĞ - 2010, FOTOĞRAF: EMİN YOĞURTÇUOĞLUTürkiye’de var olduğu düşünülen ancak bugüne kadar görüntülenememiş paçalı baykuş, İstanbul’da yaşayan kuş fotoğrafçılarından Ayhan Öztürk, Alper Varon, Ercan Üç ve Kadir Dabak’ın yoğun arayışları sonucunda bulundu. Kuş uzmanı Emin Yoğurtçuoğlu’nun önderliğinde yapılan araştırmanın meyveleri daha ilk günden alındı. Temmuz ayının son haftası boyunca yapılan ve havanın kararmasından gün doğumuna kadar süren çalışmaların amacı, Türkiye’nin efsane olarak nitelendirilen en nadir baykuşlarından biri olan paçalı baykuşu bulmaktı. Ekip, yaptığı yoğun araştırmalar sonucunda başarılı bir biçimde 1 bireyi belirledi ve fotoğrafladı. Bölgede daha çok bireyin olduğunu tahmin ediyor.

Paçalı baykuş (Aegolius funereus) özellikle İskandinav ülkeleri başta olmak üzere, Orta Avrupa’daki dağlık bölgelerde yaşlı ormanlarda yaşayan bir baykuş türü. Türkiye’deki en küçük baykuşlardan biri olması ve yaşadığı habitatlara ulaşımın zor olmasından ötürü bugüne kadar balık baykuşu hiç görülememişti.

Kuş uzmanı Emin Yoğurtçuoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre, türün üzerinde çok ciddi bir tehdit yok. Uludağ’daki ormancılık faaliyetleri Milli Parklar tarafından denetim altında olduğu için yaşadığı habitatların yok edilmesi söz konusu değil. Ancak aynı bölgede yaşayan ama daha alçak irtifalarda bulunan alaca baykuş, besin bulamadığı zamanlarda paçalı baykuşu avlayabilmekte. Küresel ısınmadan ötürü, alaca baykuşların, paçalı baykuşların yaşadığı yüksekliklere çıktığı ve bu türü baskı altına alabileceği düşünülüyor.

Dörtçeker fotoğrafçılarından Ayhan Öztürk ise yaptığı açıklamada, “Paçalı baykuşun ülkemizde var olduğunu tespit etmek son derece önemli bir çalışmaydı. Bu oldukça heyecan verici. Ancak Türkiye’de yaşayan bu türün yaşam alanlarını korumak asıl büyük ve önemli iş olarak önümüzde duruyor” dedi.

3 ASTRONOT DÜNYAYA GERİ DÖNECEK
3 ASTRONOT DÜNYAYA GERİ DÖNECEK
Kozmonot Oleg Artemyev, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) astronotları Drew Feustel ve Ricky Arnold’un içinde bulunduğu uzay aracı Soyuz MS-08, uzayda durduğu 161 günün ardından dünyaya geri dönecek.
GTÜ UZAY VE HAVACILIK SEKTÖRÜNDE
GTÜ UZAY VE HAVACILIK SEKTÖRÜNDE
GTÜ’de başlayan projede uzay ve havacılık uygulamalarındaki soğutma sistemlerine mikro düzeyde malzeme geliştirilecek.
NASA TÜRKİYE'DEKİ UZAY KAMPI'NA GÜVENLİK NEDENİYLE KATILMIYOR
NASA TÜRKİYE'DEKİ UZAY KAMPI'NA GÜVENLİK NEDENİYLE KATILMIYOR
2000 yılında Ege Serbest Bölgesi'nde kurulan Uzay Kampı'na NASA'nın ve ABD'li öğrencilerin güvenlik nedeniyle katılmayacağı açıklandı. Ege Serbest Bölgesi'nde kurulan 12 Haziran 2000 tarihinde kurulduğundan beri bütün dünyadan öğrencileri, bilim insanlarını, astronot ve kozmonotları ağırlayan Uzay Kampı'na bu yıl ilk kez astronotlar katılmayacak.
TÜRKÇE ARTIK GOOGLE'IN DESTEKLEDİĞİ DİLLERİN ARASINDA
TÜRKÇE ARTIK GOOGLE'IN DESTEKLEDİĞİ DİLLERİN ARASINDA
Google Translate, artık Türkçe'yi de tanıyor. Çevirisini istediğiniz web sayfasının text olarak hazırlanmış olması gerekiyor.
"TANRI PARÇACIĞI"NIN İZİ BULUNDU
Bilim dünyası, bugün Cenevre'deki CERN laboratuarının yaptığı açıklamaya kilitlendi. Beklenen tarihi açıklama bugün yapıldı.
"ÇALINAN KİMLİK BİLGİLERİNİN GÜNCEL DEĞERİ YOK"
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 49 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin internete düştüğü iddialarını kesin bir dille yalanladı.
UYUŞTURUCU TESPİTİNDE BAL ARILARI DÖNEMİ
PATLAYICI ve UYUŞTURUCU TESPİTİNDE BAL ARILARI DÖNEMİ
ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde Ar-Ge çalışmalarını yürüten Babür Erdem, Okan Can Arslan ve Tuğrul Akpolat “Patlayıcı ve Narkotik Madde Saptaması için Bal Arısı Kullanılarak Biyosensör Geliştirilmesi Projesi”yle TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı’ndan yararlanmaya hak kazandılar.
TWITTER: "TURKCELL KARARINI UYGULAMADIK"
Twitter, Yasadışı kurdukları yurtlarda tecavüz olayları yaşanan Ensar Vakfı'na sponsor olan Turkcell'in, mahkemeye aldırdığı erişim yasağı kararını uygulamadıklarını duyurdu. Twitter, mahkeme kararına "Türkiye'deki ifade özgürlükleri ilkelerine uygun olmadığı" gerekçesiyle itiraz edeceğini de açıkladı.
"İNDİR.COM MOBİL UYGULAMA YARIŞMASI 2016"
2014 ve 2015 yıllarında düzenlenerek büyük yankı uyandıran “indir.com Mobil Uygulama Yarışması” bu yıl yeniliklerle start verdi.
AY'DA ÜÇÜNCÜ DÜNYALI BAYRAK: ÇİN
Çin'in gönderdiği Chang'e-3 uzay aracı Ay'a başarılı bir iniş yaptı. Çin'in ilk Ay keşif aracı Yutu da bu uçuşta Ay'a indirilmiş oldu.
BTK'DAN TTNET'E PHORM SORUŞTURMASI
BTK TTNET omurgasına eklemli bir şekilde kullanıcıların İnternet trafiğini gözetleyen Phorm şirketi hakkında bir inceleme başlatmıştı. Bu incelemeyi tamamlayan BTK bugün TTNET A.Ş.'ye soruşturma açılmasına karar verdi.
TÜRKİYE DEĞERLER ATLASI 2012 YAYINLANDI
Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dünya Değerler Araştırması Derneği (WVSA) Yönetim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Yılmaz Esmer'in hazırladığı  'Türkiye Değerler Atlası 2012" yayınlandı.
TÜBA'DAN HÜKÜMET'E SERT BİLDİRİ
AKP'nin bilim kuruluşlarına müdahelesine bilim çevreleri sert tepki veriyor. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), bir bildiri yayınlayarak hükümetin Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) akademiye üye atama yetkisi almasına çok sert tepki verdi. Bildiride, girişim için "TÜBA'nın sona erdirilmesi" deniliyor.
TÜRKİYE’NİN EFSANE KAYIP BAYKUŞU ULUDAĞ’DA BULUNDU
Kuş fotoğrafçılarından oluşan bir grup, Türkiye’de henüz görülememiş paçalı baykuşu Uludağ’da fotoğrafladı. Dört kuş meraklısı fotoğrafçı, Türkiye’nin önde gelen kuş uzmanlarından Emin Yoğurtçuoğlu ile yaptıkları yoğun araştırmalar sonucunda 1 bireyi belirleyerek fotoğraflamayı başardılar. Fotoğraf: Emin Yoğurtçuoğlu
CANON ARAYI AÇIYOR: CANON 5D MARK-II
21 MP, 24x36 mm (fullframe), 25600 ISO ve 1920x1080 HD video kayıt özellikleri fazla söze gerek bırakmıyor
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 19.03.2019 - 10:13:23 | Şu an 127 kişi online | Kullanım Koşulları