Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK PLATFORMU KURULDU
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Gazetecilere Özgürlük Platformu kuruldu

TGC’nin önderliğinde 14 meslek örgütü “Gazetecilere Özgürlük Platformu” kurdu

(BİZHABERİZ - SAİM TOKAÇOĞLU) - “Gazeteciler yazıları nedeniyle tutuklanmasın”

TCK’nın basın ve iletişim özgürlüğüyle ilgili “sakıncalı hükümleri” tartışmak için toplanan basın meslek örgütleri “Gazetecilere Özgürlük Platformu” ve “Eylem Komisyonu” oluşturulması kararını aldı.  Meslek örgütleri yazıları nedeniyle hiçbir gazetecinin tutuklanmaması gerektiğine dikkat çekti. Platformun ilk başkanı TGC Başkanı Orhan Erinç oldu.

TGC- BİZİM GAZETE- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) bir araya gelerek  “Gazeteciler adil yargılansın” diyen basın meslek örgütleri bu kez Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) basın ve iletişim özgürlüğüyle ilgili “sakıncalı hükümleri” tartışmak için Basın Konseyi’nin ev sahipliğinde İstanbul'da toplandı.

Basın meslek örgütleri toplantıda “Gazetecilere Özgürlük Platform’u” ve “Eylem Komisyonu” oluşturulması kararını aldı. Toplantıda TGC Başkanı Orhan Erinç, gazetecilerle ilgili yargılamaların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymadığına bur kez daha dikkat çekti.

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından alınan kararları açıklayan TGF Başkanı Atilla Sertel, “Basın meslek örgütleri olarak düşüncelerinden, söylemlerinden ve yazılarından ötürü hiç bir gazetecinin tutuklanmasını istemiyoruz” dedi. İlk kez bu kadar geniş katılımlı bir toplantıda basın meslek örgütlerinin bir araya geldiğinin altını çizen Sertel, toplantıda, “Gazetecilere Özgürlük Platformu” oluşturulmasının karar altına alındığını, bunun yanı sıra bir eylem komisyonu kurulduğunu ve toplantıya katılan meslek örgütlerinin bu eylem komisyonunun içinde yer alacağını söyledi.
 
PLATFORMUN İLK BAŞKANI ORHAN ERİNÇ OLDU

Sertel, gazetecilere özgürlük platformunun dönem başkanlığını Eylül-Ekim ayları arasında TGC Başkanı Orhan Erinç, Kasım-Aralık aylarında Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, 2011 yılından itibaren Ocak-Şubat aylarında TGF Atilla Sertel, Mart-Nisan aylarında TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, Mayıs-Haziran aylarında Basın Enstitüsü Derneği Başkanı Ferai Tınç, Temmuz-Ağustos aylarında da ÇGD Başkanı Ahmet Abakay'ın yürüteceğini belirtti.

PLATFORM DÜZENLİ TOPLANACAK

Bu eylem komisyonunun başkanlar düzeyinde düzenli olarak toplanarak, gazetecilerin özgürlük kampanyasını örgütlü bir şekilde yürüteceğini belirten Sertel,

TGS ve G-9 Platformu’nun başlattığı “Gazetecilere Özgürlük”  imza kampanyasına destek verdiklerini vurguladı.  Sertel, kampanyanın sonunda tutuklu gazetecinin kalmaması yolunda toplanan imzaların Cumhurbaşkanı, Başbakan, Adalet Bakanı ve diğer yetkili organlara ulaştırılacağını söyledi.

Basın meslek örgütlerinin gazetecilerin özgürlüğü konusunda bütün iyi niyetleriyle çağrıda bulunduklarını ifade eden Sertel,  “Diyoruz ki; tutuklu gazeteciler derhal serbest bırakılsın, özgürlüklerine kavuşturulsun ve eğer yargılama sürecekse tutuksuz olarak sürsün. Biz gazeteci arkadaşlarımızın her anlamda yanlarında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Bu toplantıya katılmayan diğer meslek örgütlerini de bu platform içinde yer almaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Sertel, bir gazetecinin “1 Eylül'de ıslak imza duruşması olacak, o duruşmada yargılananlar arasında gazeteciler de var. Meslek örgütleri olarak oraya katılımınız olacak mı?” sorusuna bundan sonraki çalışmaları dönem başkanı ve komitenin kendi arasında toplantı yaparak örgütlü bir şekilde çalışmanın yürümesi için alacağı kararlar doğrultusunda hareket edecekleri karşılığını verdi.

TOPLANTIYA 14 MESLEK ÖRGÜTÜ KATILDI

Toplantıya Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Ercan İpekçi, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Başkanı Atilla Sertel, Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Basın Konseyi Genel Sekreteri Oktay Huduti, Basın Enstitüsü Derneği Başkanı Ferai Tınç ve Genel Sekreteri Yurdanur Atadan, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Başkanı Ahmet Abakay, Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Kaya, Gazete Sahipleri Derneği Genel Sekreteri Rüştü Bozkurt, Haber-Sen Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Demir, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Ali Ekber Yıldırım, Kültür Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği Başkanı Ali Tarık Hatipoğlu, , Türkiye Spor Yazarları Derneği Asbaşkanı İlyas Namoğlu, Medya Etik Konseyi Başkanı Halit Esendir ile Profesyonel Haber Kameramanları Derneği temsilcileri katıldı.

14 basın örgütünün katıldığı toplantının açılışında konuşan Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, TGC ev sahipliğinde 18 Ağustos’ta ilk toplantının yapıldığını ve o toplantıda Silivri'de bulunan meslektaşlarının durumunu ön plana alan bir işbirliği anlayışında mutabık kaldıklarını söyledi.

Bunun üzerine 20 Ağustosta Silivri'ye giderek meslektaşlarına verdikleri desteği dile getirdiklerini ifade eden Ekşi, o toplantıda alınan kararın gereği olarak bir araya geldiklerini ifade etti.  Basın ve ifade özgürlüğünü temel alan sorunların işbirliğiyle masaya yatırılmasına gerektiğine işaret eden Ekşi, birçok gazeteci hakkında dava açıldığını anımsattı.  Ekşi, 2005 yılında çıkartılan TCK'nın belirli hükümlerindeki sakıncaların basın meslek örgütlerince dile getirilmesine rağmen siyasi iktidar tarafından dikkate alınmadığını ifade etti. Oktay Ekşi, toplantıda TCK'nın “sakıncalı hükümlerinin” yanı sıra mevzuatta başka ele alınmayan eksikler varsa bunların da ele alınıp, demokratik bir toplumun, demokratik hukuk devleti kurallarına uygun hale nasıl getirilebileceğini tartışacaklarını belirtti.  Daha geniş kapsamlı tartışmanın birinci adımı olarak burada olduklarını vurgulayan Ekşi, bu konuda daha önce TGC, TGS ve Basın Konseyi tarafından hazırlanmış raporlar bulunduğunu ve bunların çalışmanın temelini oluşturacağını söyledi.
 
GAZETECİLER ADİL YARGILANSIN

18 Ağustos 2010 tarihinde; TGC’nin Cağaloğlu’ndaki binasında yapılan toplantıda gazetecilerin adil yargılanmasını isteyen ve tutukluluk süresinin cezalandırmaya dönüşmesine tepki gösteren basın meslek örgütleri tutuklu gazeteciler için AİHM standartlarına uygun bir uygulama talep eden deklarasyon yayınlamıştı.   Toplantıya katılan örgütlerin temsilcileri 20 Ağustos 2010 tarihinde Silivri‘de Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’ın da yargılandığı duruşmayı izlemiş ve gazeteciler için adil yargılanma standartlarına uygun bir uygulama beklediklerini bir kez daha belirtmişlerdi.

Türkiye’de şu anda cezaevlerinde 47 gazeteci ve basın çalışanı tutuklu yargılanıyor. Tutuklu yargılamalar dışında halen gazetecilerle ilgili 700’den fazla ceza ve tazminat davası mahkemelerde görülüyor. TCK’da basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan 27 hüküm bulunuyor. Bunların arasında özellikle “hakaret” başlıklı 125’inci, “gizliliğin ihlali” başlıklı 285’inci ve “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” başlıklı 288’inci maddeler, gazeteciler hakkında mahkumiyet kararları verilmesinde ön sırayı alıyor. Terörle Mücadele Kanunu’nda ise özellikle 6 ve 7’nci maddeleri gazeteciler aleyhine yoğun olarak kullanılıyor.

 

CHP'Lİ BİÇER, "HUKUKU YOK SAYANLARIN SARAY SEVDASI: AHLAT!"
CHP GEN. BŞK. YRD. GÜLİZAR BİÇER'İN "AHLAT'A SARAY" KONUŞMASI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca TBMM'de görüşülmekte olan Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin Ahlat'a Saray yapılmasının önünü açan 20. Maddesi üzerine konuştu.
MEB'İN KİTABINDA "BAŞI AÇIK VE KAPALI KADIN" ÖRNEKLERİ!
MEB'İN KİTABINDA "BAŞI AÇIK VE KAPALI KADIN" ÖRNEKLERİ!
'Psikososyal Destek Programı Uygulayıcı Eğitimleri' kapsamında hazırlanan kitap, rehber öğretmenlere dağıtıldı.
ERDOĞAN ÇOLAK YENİDEN TEB BAŞKANI SEÇİLDİ
ERDOĞAN ÇOLAK YENİDEN TEB BAŞKANI SEÇİLDİ
Görev dağılımı sonucunda 42. dönemde Ecz. Oğuz Ekincioğlu II. Başkan, Ecz. Arman Üney Genel Sekreter ve Ecz. Saygın Garğın Sayman olarak görev yapacaklar.
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ RAPORU
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ RAPORU
Birleşmiş Milletler Cemal Kaşıkçı Cinayeti Raporu yayınlandı. Raporun tamamı Word dosyası olarak BELGELER DENİZİ bölümümüzde. Bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
TİYATRO SANATÇILARI "SEYİRCİ KALMAYIN" DİYOR
"Seyirci Kalmayın" protesto gösterisinde şu sloganların yer aldığı pankartlar taşınacak:* YARGI SİYASALLAŞIYOR. SEYİRCİ KALMAYIN!
* ÇAĞDAŞ EĞİTİM HERGÜN DARBE YİYOR. SEYİRCİ KALMAYIN!
* ONLAR –BİZLER DİYE KUTUPLAŞTIRILIYORUZ. SEYİRCİ KALMAYIN!
* LAİK CUMHURİYET TEHLİKEDE. SEYİRCİ KALMAYIN!
* BİLİMİN IŞIĞI KARARTILIYOR. SEYİRCİ KALMAYIN!
BİRAZ DA GÜLELİM: TRT SÜTUNLU STÜDYOLARINA KAVUŞTU
TRT bir ilke imza attı. Eski Etimesgut Verici İstasyonu binası, duvarları yıkılıp, tavan döşemesi kırılarak, içinde sütunlar olan TV stüdyosuna dönüştürüldü.
BAŞBUĞ: TEK TİP ÇOK ZOR, BEDELLİ İMKANSIZ
Başbuğ, bedelli askerlikle ilgili bir soruyu "Kesin olarak söylüyorum, bu konu kapanmıştır" diyerek yanıtladı. (Fotoğraf: Saim Tokaçoğlu)
TSK, "İDDİALAR KABUL EDİLEMEZ"
Taraf gazetesinin açıkladığı "Balyoz Eylem Planı" iddiaları üzerine Genelkurmay Başkanlığı web sayfasından bir açıklamada bulundu.
BAŞBUĞ: ELİMİZDEKİLERİ AÇIKLARIZ
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 'Sabrımız taşarsa' sözlerine açıklık getirdi: Elimizdekileri açıklarız...
"3. KÖPRÜ İHTİYAÇ DEĞİL, RANT ARACIDIR!"
İlter Çelik, "Gerçek çözüm ulaşım sorununa bilimsel olarak bakılarak, deniz ve demiryolu taşımacılığını birincil alternatif olarak görmek ve İstanbul halkını sağlıklı, güvenli bir toplu taşıma sistemine yönlendirmekte aranmalıdır"
DENİZ FENERİ DAVASINDA GELİŞME
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Letonya makamlarından bilgi istedi.
34 YILA HÜKÜMLÜ GÜLER ZERE KANSERE YAKALANDI
Yasadışı DHKP-C’ye üye olduğu için 34 yıl hapis cezasına çarptırılan Güler Zere, ağır cezaevi koşullarında yaşam savaşı veriyor. Zere'nin damağının yarısı kulağına kadar alındı.
YARGITAY DEV-YOL KARARINI BOZDU
YARGITAY DEV-YOL KARARINI BOZDU

Yargıtay, Dev-Yol davasını sanıkların savunma haklarının engellendiği gerekçesiyle bozdu. 21 sanık tekrar yargılanacak.
VAKİT YAZARI HÜSEYİN ÜZMEZ "ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMAR" İDDİASIYLA TUTUKLANDI
Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadesi alınan Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez "Çocuğa cinsel istismar" suçundan tutuklanması istemiyle sevk edildiği mahkemede tutuklandı
ÇARŞI: HALK YİNE MAĞLUP
Çarşı 31 kişinin yaşamına mal olan sel felaketinde duyarlılığını gösterdi....
GÜLER ZERE'NİN DURUMU KÖTÜYE GİDİYOR
Avukat Oya Aslan, “Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı, tutukluluk halinin tedavisine engel olduğu yönünde rapor verdi. Adli Tıp Kurumu bu raporu dikkate almadı"
"İLAÇ TAKİP SİSTEMİ ÇILDIRTIYOR!"
Türk Eczacıları Birliği yaptığı basın açıklamasıyla Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı M.Emin Zararsız’ı yalanladı. TEB, "İTS çalışmıyor, çıldırtıyor!"
ÇGD'DEN ERDOĞAN'A SERT SÖZLER
Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, 12 Eylül’deki Anayasa değişikliğine yönelik referandum için “hayır” çağrısında bulundu.
CHP'DE KARARA FARKLI YORUMLAR
Anayasa Mahkemesi'nin anayasa değişikliği paketinin kısmi iptali kararı, CHP'de de yorumlandı. CHP milletvekilleri kararı farklı olarak yorumladılar.
GAZETECİLERE ÖZGÜRLÜK PLATFORMU KURULDU
TGC’nin önderliğinde 14 meslek örgütü “Gazetecilere Özgürlük Platformu” kurdu
ŞAHİNKAYA'NIN İFADESİ ALINDI
Evren'e olduğu gibi Şahinkaya'ya da 12 soru soran Seçen, 6 sayfa tuttuğu öğrenilen ifadeyi aldıktan sonra hastaneden ayrıldı. Cunta'nın hayatta kalan son 2 üyesinden biri olan Şahinkaya'nın da Evren gibi pişman olmadığını söylediği öğrenildi.
BU GİDİŞLE BU KAPAK GERÇEK OLACAK!
22 Ağustos'ta yürürlüğe girecek yönetmelikle internete filtre getirilecek olması gündeme oturdu. Mesele, Penguen dergisinin eski bir kapağını akla getirdi.
GENELKURMAY BAŞKANI VE KUVVET KOMUTANLARI İSTİFA ETTİ
Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları istifa etti
Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner istifa etti. Kritik Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı öncesi Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in istifası büyük şaşkınlık yarattı. Koşaner'in istifası yorumlanmaya çalışılırken, Hava, Deniz ve Karakuvvetleri komutanlarının da istifa ettikleri öğrenildi.
EGE ORDU KOMUTANI'NA YAKALAMA EMRİ
Ege Ordu Komutanı'na yakalama emri
"İnternet Andıcı" iddianamesi kabul edildi. Savcı 22 asker hakkında yakalama kararı istedi.
KARA HAREKÂTI BAŞLADI
Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'ta 5 bölgeye 22 taburla kara harekâtının başladığını açıkladı.
GENELKURMAY, "TSK'YI TAHRİK ETMEYE ÇALIŞMAK TALİHSİZLİKTİR"
Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinden bir açılama yaptı. 4 maddeden oluşan açıklamada, ""TSK'yı tahrik etmeye çalışmak talihsizliktir" ifadesine yer verildi
REDHACK THY'NİN WEB SİTESİNİ HACKLEDİ!
AKP’nin grev yasağına karşı bugün iş bırakan havayolu emekçilerine RedHack THY'nin Web sayfasını hackleyerek destek verdi.
GENELKURMAY'DAN WSJ AÇIKLAMASI
Genelkurmay Başkanlığı Wall Street Journal’in "Türk jeti Suriye hava sahasında vuruldu" iddiasını web sayfasında yaptığı açıklamayla yanıtladı
TSK, TARAF'IN İDDİALARINI YALANLADI
TSK, Suriye'nin düşürdüğü iddia edilen Türk jetiyle ilgili olarak çıkan 'hükümete doğru bilgi verilmediği' iddialarını yalanladı.
ABAKAY: "SİLAHLI GÜÇLER DERHAL SINIR DIŞI EDİLMELİ"
ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay, Suriye Devlet Televizyonu’na yaptığı açıklamada, Türkiye’deki aydınların ve gazetecilerin savaşa karşı olduklarını belirterek, Türkiye üzerinden Suriye’ye gidip savaşan silahlı güçlerin sınır dışı edilmeleri gerektiğini söyledi.
 
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 20.02.2020 - 12:32:37 | Şu an 123 kişi online | Kullanım Koşulları