ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
KÖY-TÜR'ÜN SON ÜRETİM TESİSİ DE KAPANDI
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Köy-Tür'ün son üretim tesisi de kapandı


İzmir-Torbalı'da bulunan üretim tesislerinde üretim durdu. 1000 Köy-Tür emekçisi tazminatlarını da alamadan işsiz kaldı.

KÖY-TÜR DE KAPANDINamrun Yaylası'nda 5 çiftçi ailesiyle başlayan proje, zaman içinde büyüyerek 12 ilde üretim yapar hale gelmişti. 2000 yılında Türkiye'nin en büyük gıda şirketi olan KÖy-Tür, Türkiye Kalkınma Vakfı'nın desteği ve öncülüğüyle 1970 yılında kurulmuştu. Köy-Tür'ün ayakta kalan son üretim tesisi Ege Entegre Tavukçuluk A.Ş. ekonomik kriz nedeniyle üretim fiilen 7 aydır yapılamıyordu. Köy-Tür bir açıklama yaparak son üretim esisi olan İzmir-Torbalı'daki esislerinde üretimi durdurduğunu açıkladı.

Ancak, Köy-Tür emekçileri
tesisin kapatılma nedeni olarak, Dabak Şirketler Gurubu'nu sorumlu görüyor. Köy-Tür'ün yönetimini ele geçiren Dabak Şirketler Gurubu'na ait şirketler alacaklandırılarak Köy-Tür'ün içinin boşaltıldığı da iddialar arasında.
Köy-Tür emekçilerine son birkaç aylık maaşlarının da ödenmediği öğrenildi.

Köy-Tür Ege Entegre Mağdurları Sosyal ve Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nuri Özerten, yalnızca Torbalı tesislerinde 650 emekçinin tazminatlarını ve haklarını alamadan işten çıkartıldığını söyledi. Özerten, işten çıkartılanların aileleri, Köy-Tür için tavuk bakan aileler ve hammade sağlayanlarla yaklaşık 3-4 bin kişinin mağdur olduğunu sözlerine ekledi.

Köy -Tür Ege Entegre Tavukçuluk A.Ş.nin en büyük hissedarı olan Dabak Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Dabak, Özerten'in iddialarını doğruladı. Köy-Tür'ün hisselerinin % 62'si Dabak Şirketler Gurubu'na ait.

DOLAR 4.40, MAZOT 5.75, BENZİN 6.30 TL OLDU
DOLAR 4.40, MAZOT 5.75, BENZİN 6.30
15 Mayıs sabah saatleri itibariyle ABD doları 4.40 TL'yi gördü. PÜİS'in "artık açıklamayacağı" akaryakıt zamları da yürürlüğe girdi. Buna göre Ankara'da mazot 5.75, benzin ise 6.30 TL oldu.
TOYOTA ÜRETİME 15 NİSAN'A KADAR ARA VERDİ
Üretime ara verilen fabrikada 3500 işçi çalışıyor.
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI; "96 ÜYEMİZ DAHA İŞSİZ"
MMO İstanbul Şubesi, Ocak ayında 96 üyelerinin işten çıkartıldığını açıkladı
FORD OTOSAN ÜRETİME ARA VERİYOR
Ford Otosan Gölcük fabrikasında 17 Temmuz'dan itibaren üretime ara verileceği, işçilerin zorunlu izinli olacakları açıklandı.
AKP'NİN YENİ YIL ZAMLARI
AKP seçim öncesi verdiği sözü tuttuğunu belirterek asgari ücreti 1300 TL'ye yükselttiğini açıklarken bir kez daha kaşıkla verdiğini kepçeyle aldı. Yeni yılla birlikte AKP tarafından zam yapılmayan şey kalmadı...
FORD OTOSAN YİNE DURACAK
Ford Otosan’da 5 bin civarında işçi gelecek haftadan itibaren 15 gün boyunca ücretsiz izne çıkarılacak.
TÜGİK: EKONOMİNİN GÜNDEMDEN DÜŞMESİNDEN ENDİŞELİYİZ
TÜGİK'in açıklamasında, işsizlik rakamlarındaki yukarıya doğru yönelişin, iş çevrelerini memnun ettiği, ancak ekonominin gündemdeki yerini koruyamamasının etkilerinin olumsuz olacağı vurgulandı.
BÜTÇEDE BÜYÜK AÇIK!
BÜTÇEDE BÜYÜK AÇIK!

Bütçe açığı geçen yılın aynı dönemine göre 14 kat artarak 23 milyar 205 milyon TL'ye yükseldi.
İŞSİZLİK YİNE REKOR KIRDI: YÜZDE 15.5
TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre 1 yılda 1 milyon 59 bin kişi işsizler ordusuna katıldı. Resmi rakamlar 3 milyon 650 bin kişinin işsiz olduğunu söylüyor. Tarım dışı işsizlikte de 5.3'lük artış var, yüzde 19!a tırmandı.
BÜTÇE AÇIĞI 19 MİLYAR TL'Yİ GEÇTİ
Bütçe açığı Ocak-Mart dönemini kapsayan dilimde % 337 arttı ve 19.127 milyar liraya ulaştı. Geçen yılın aynı dönemde bütçe açığı 4.374 milyar liraydı.
KÖY-TÜR'ÜN SON ÜRETİM TESİSİ DE KAPANDI
İzmir-Torbalı'da bulunan üretim tesislerinde üretim durdu. 1000 Köy-Tür emekçisi tazminatlarını da alamadan işsiz kaldı.
İŞSİZLİK ARALIK AYINDA REKOR DÜZEYDE
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işsizlik oranının Aralık ayında yüzde 13.6'ya yükseldiğini açıkladı. Bu oran, şimdiye kadar saptanmış en yüksek rakam. TÜİK’in verilerine göre işsiz sayısı 3 milyon 274 bin kişi.
SANAYİ ÜRETİMİNDE REKOR DÜŞÜŞ: % 21.3
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ocak 2009'da sanayi üretiminde gerçekleşen düşüş, şimdiye kadar gerçekleşen en büyük düşüş.
FORD, ÜRETİMİ TEKRAR DURDURDUĞUNU AÇIKLADI
Üretime ara verilen Ford fabrikalarının işçileri, maaşlarını da eksik alacaklar.
IMF’YLE BİRÇOK KONUDA ANLAŞMA SAĞLANDI
Devlet Bakanı Şimşek, devam eden program çalışmalarının içeriği ile ilgili birçok konuda IMF ile anlaşma sağlandığını açıkladı
AĞUSTOS AÇLIK SINIRI 729 YTL
Türki-İş Ağustos ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Açlık sınırı 729 YTL, yoksulluk sınırı ise 2,377 YTL
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 09.08.2018 - 23:42:30 | Şu an 97 kişi online | Kullanım Koşulları