Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
AVRUPA’DAN ATV-SABAH GREVİNE DESTEK
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Avrupa'dan Atv-Sabah grevine destek

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkanı König, “Türk hükümeti temel hakların korunacağını teyit etmelidir”

The European Federation of Journalists(BİZHABERİZ-ANKARA)- Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın, ATV ile Sabah gazete ve dergi gruplarının bağlı olduğu Turkuvaz işyerlerinde 13 Şubat’tan bu yana süren grevini desteklediğini açıkladı.
EFJ’nin Brüksel’de 21 Nisan 2009 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin en temel sendikal hakları ihlal eden tutumunun sürmesi eleştirildi.

EFJ Başkanı Arne König, “Türk hükümeti temel hakların korunacağını teyit etmelidir. Sendika üyesi olmak ve toplu sözleşme hakkına sahip olmak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bir süre önce aldığı kararda açıkça vurgulandığı üzere temel bir haktır” dedi.

Hükümetin Sabah gazetesi ve ATV televizyonundaki grevle ilgili olarak harekete geçmemesi durumunda, AB ile Türkiye arasında, müzakere anlaşmasının 19. faslında belirtilen sosyal haklar konusundaki görüşmelerin engelle karşılaşacağını kaydeden König, ATV-Sabah grevini, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu temsilcileriyle gündeme taşıyacaklarını bildirdi.

İşverenin yasalara aykırı uygulamaları karşısında, Türk hükümetinden duruma müdahale etmesini isteyen TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi ise “Sendikal hakların, özellikle toplu sözleşme hukuku ve emekten kaynaklanan gücün kullanılması (grev) hakkının, modası geçmiş olarak değerlendirilmesi fikrine artık daha fazla müsamaha gösterilemez” dedi.

EFJ’den yapılan yazılı açıklamanın tam metni şöyle:
 
EFJ, Türkiye'de Medya Sektöründe Temel Sendikal Haklara
Saygı Gösterilmesi Çağrısı Yaptı
 
Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’nun (FIJ) bölgesel grubu olan Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) bugün, Avrupa Birliği'ne aday bir ülke olan Türkiye'de Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı,  Avrupa Konseyi Sosyal Şartı ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Sözleşmelerinde kutsal kabul edilen insan haklarının ve temel hakların ihlal edilmesi ve en temel sendikal haklara saygıdaki eksikliğin tamamen devam etmesiyle ilgili olarak bu alandaki hukuka aykırı tutumlara dair  bir açıklama yaptı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi, “Sendikal hakların, özellikle toplu sözleşme hukuku ve emekten kaynaklanan gücün kullanılması (grev) hakkının, modası geçmiş olarak değerlendirilmesi fikrine artık daha fazla müsamaha gösterilemez” dedi.

İpekçi, bu açıklamayı, Turkuvaz medya grubuna ait ATV televizyonu ve Sabah gazetesinde çalışan gazetecilerin Şubat ortasında başlattığı grevden sonra, EFJ'nin 17-18 Nisan 2009 tarihlerinde Belgrad'da düzenlediği “Üyelik ve Örgütlenme” semineri sırasında yaptı.

Grevciler, sadece sendikal haklarına saygı gösterilmesini ve Sendikanın gazete ve televizyon tarafından tanınmasını, böylece toplu sözleşme görüşmelerinin başlayabilmesini talep ediyorlar.

İşveren ise greve katılan 10 gazeteciyi, bunun yanı sıra greve katılmayan 32 gazeteciyi işten attı.

Ercan İpekçi, açıklamasında, “Hükümetin bu duruma müdahale etmesini ve sorunun çözümüne yardımcı olmasını istiyoruz. İşverenin hareketi hem Türk hem de Avrupa hukukuna göre yasa dışıdır” diye ekledi.

Sabah-ATV grubundaki grev, Türk medyasında 1980 askeri darbesinden bu yana yapılan ilk grevdir. Bu grev, Türk gazetecilerinin editoryal bağımsızlık ve basın özgürlüğünü elde etme kampanyasının da bir parçasını oluşturmaktadır.

Türk hukuku, bir sendikanın tanınması için bir işyerinde çalışan işgücünün yüzde 50'sinden fazlasının sendika üyesi olmasını şart koşmaktadır. Bu şart, Sendika tarafından yerine getirilmiştir ve yönetim toplu sözleşme için müzakereyi kabul etmiştir. Ancak bunun üzerine Sendika üyesi gazeteciler baskıya maruz kalmış ve Sendikadan ayrılmaları için tehdit edilmişlerdir.

EFJ Başkanı Arne König, “Türk hükümeti temel hakların korunacağını teyit etmelidir. Sendika üyesi olmak ve toplu sözleşme hakkına sahip olmak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bir süre önce aldığı kararda açıkça vurgulandığı üzere temel bir haktır” dedi.

Arne König, "Eğer hükümet Sabah gazetesi ve ATV televizyonundaki durumla ilgili olarak harekete geçmezse, AB ile Türkiye arasında, müzakere anlaşmasının 19. faslında belirtilen sosyal haklar konusundaki görüşmeler engelle karşılaşacaktır” dedi.

Arne König, “Bu meseleyi ayrıca Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu temsilcileriyle gündeme taşıyacağız” dedi.
 


EFJ'den yapılan açıklamanın İngilizce'si:

EFJ Calls on Turkey to Respect Fundamental
Trade Union Rights in the Media Sector
 
The European Federation of Journalists (EFJ), the regional group of the International Federation of Journalists (IFJ) today expressed its outrage about the continuing complete lack of respect to basic trade union rights in Turkey, a candidate country to the European Union  which is infringing on human and fundamental rights enshrined in the EU Charter of Fundamental Rights, the Social Charter of the Council of Europe, and Conventions of the International Labour Organisation (ILO).

“We can no longer accept that trade union rights, especially the law on collective agreements and the right to industrial action, be considered as old fashioned not to be respected. This situation is blocking trade union development in Turkey,” said Ercan Ipekci, President of the Turkish Union of Journalists.

Ipekci made the statement during an EFJ  seminar on Recruitment and Organising in Belgrade on 17- 18 April 2009, following a strike of the journalists at the newspaper Sabah and ATV television, owned by the Turkuvaz Media Group, which started in mid February.

The strikers only demand the respect for their union rights and the recognition of their union by the newspaper and TV so that negotiations on a collective agreement could start.
The employer dismissed ten journalists who went on strike as well as thirty-two journalists who did  not participate in the strike.

“We want the government to intervene in this case and help solve the problem. The employer’s actions are illegal according to both Turkish and European law,” added Ercan Ipekci.
The strike at Sabah-ATV group is the first strike in the Turkish media since the 1980 military coup d’état and is part of the campaign by Turkish journalists to achieve editorial independence and press freedom.

The Turkish law requires more than 50 percent of union membership in the workforce for the recognition of a union in a workplace.  This requirement was met by the union and the management agreed to negotiate a collective agreement. However, journalists who were union members came under pressure and intimidation to leave the union.

“The Turkish government must make sure that essential rights are protected. To be a member of a union and to have the right to collective agreements is a fundamental right which was recently underlined and strengthened in a decision of the European Court for Human Rights,” said Arne König, President of the EFJ.

“The negotiations between EU and Turkey concerning social rights, in chapter 19 of the discussed agreement, will be hindered if the government does not take action in the case at Sabah newspaper and ATV television,” said Arne König. “We will also raise this matter with the representatives of the European Parliament and the European Commission.”

 

SİLİKOZİS HASTALIĞINDAN TÜRKİYE'DE 71. ÖLÜM
SİLİKOZİS HASTALIĞINDAN TÜRKİYE'DE 71. ÖLÜM
Kot taşlama işçilerinin yakalandığı Silikozis hastalığından Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 19’uncu ölüm gerçekleşti. Yaşamını yitiren Silikozis hastası Ramazan Aydar, Türkiye'de bu hastalıktan ölen 71. kişi.
TRT'DE 300'DEN FAZLA ÇALIŞAN AÇIĞA ALINDI
TRT'DE 300'DEN FAZLA ÇALIŞAN AÇIĞA ALINDI
TRT'de 300'den fazla çalışanın FETÖ bağlantısı olduğu iddiasıyla açığa alındı. Açığa alınanlardan bir kısmının da gözaltında olduğu öğrenildi. FETÖ/PDY bağlantılı olduğu ileri sürülerek görevden alınanların arasında yıllardır sendikal mücadelenin içinde yer alanlar da var. Haber-Sen yazılı bir açıklama yaparak "darbecileri temizliyoruz" maskesinin altında muhalif tüm kesimlerin temizlenmeye çalışıldığını vurguladı.
TÜRKİYE GAZETECİLER SENDİKASI 65 YAŞINDA
TÜRKİYE GAZETECİLER SENDİKASI 65 YAŞINDA
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) 65. yaşını kutluyor. Kurucu üyeler Cevat Fehmi Başkut, Nazım Ulusay, Melih Yener, Ecvet Güresin, Sami Teziş, İhsan Tayşılı, Ali İhsan Göğüş, Ahmet İhsan, Sema Ayoğdu, Cevat İstek, M. Ragıp Esatlı, Hıfzı Topuz, Hayri Engin, Ali Karakurt, İzzet Akyol ve Sezai Soleli tarafından 10 Temmuz 1952 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Sendikası 65 yaşında.
NESTLE'DE GREV ANLAŞMAYLA SONA ERDİ
NESTLE'DE GREV ANLAŞMAYLA SONA ERDİ
Nestle fabrikasında 11 gün önce başlayan grev anlaşmayla sona verdi. Varılan anlaşmayla işçilerin kadroya alınmasına ve ücretlere zam yapılmasına karara bağlandı. Bursa Karacabey'de bulunan Nestle fabrikasında başlayan grev, 11. günde anlaşmayla sona erdi. Anlaşmaya göre kadrosuz çalışan işçiler 2 yıl içinde kadroya alınacak. Ücretlere ise 2 yıllık sözleşmeyle seyyanen 475 lira zam yapılacak.
TGS'DEN ÇAĞRI: "HERKES 19.30'DA GALATASARAY'A"
TGS'DEN ÇAĞRI: "HERKES 19.30'DA GALATASARAY'A"
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Özgür Gündem Gazetesi’nde dayanışma amacıyla yapılan nöbetçi yayın yönetmenliğinden dolayı tutuklanan Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu'na destek için bu akşam 19.30’da Galatasaray’da toplanma çağrısı yaptı.
TGS'DEN CUMHURİYET'TEKİ PRİM UYGULAMASINA TEPKİ
TGS'DEN CUMHURİYET'TEKİ PRİM UYGULAMASINA TEPKİ
TGS, Cumhuriyet yönetiminin "performansa dayalı" prim uygulamasına tepki gösterdi ve “Cumhuriyet’te çözüm toplu sözleşmedir” dedi. Cumhuriyet yönetimi "performansa dayalı" prim uygulamasına başlayacağını bildirmiş, Ankara bürosu çalışanları imza toplayarak bu sistemin adaletsizliğe neden olacağını vurgulayarak bu sistemden vazgeçilmesini talep etmişlerdi.
TGS 1 MAYIS'TA ALANLARDA, "YAŞASIN 1 MAYIS"
Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi, tüm basın emekçilerini 1 Mayıs için Ankara'da sendikalar ve meslek örgütlerinin Kolej Meydanı'nda düzenleyeceği mitinge davet etti.
ÇGD 1 MAYIS'TA ALANLARDA
ÇGD Genel Başkanı Abakay, "1 Mayıs, işçi sınıfının birlik, dayanışma günü bilindiği gibi Ankara'da sendikaların öncülüğünde saat 13.00'de kolej meydanında kutlanacak. Biz de ÇGD'liler olarak pazar günü saat 12.30'da Kolej meydanında olacağız. Çok sayıda arkadaşımız alanda görev başında olacaklar" açıklamasını yaptı.
TÜRKİYE'DE İŞ CİNAYETLERİ AVRUPA'NIN 6 KATI
Birleşik Metal-İş Sendikası’nın hazırladığı rapora göre, Türkiye’de yaşanan iş cinayetlerinin oranı 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalamasının 6 katı. İş kazalarının dörtte üçü, meslek hastalıklarının ise neredeyse tamamı kayıt dışı. Metal işkolunda yaşanan iş cinayetlerinde de Türkiye ön sıralarda bulunuyor.
AÇLIK GREVİNDEKİ MADENCİLERİN İLK ZAFERİ
Açlık grevindeki madencilerin ilk zaferi: Bakanlık heyet kurdu, eylem sona erdi
DEV.MADEN-SEN MART AYI İŞ KAZALARI RAPORU
Dev.Maden-Sen Mart ayı madenler diş kazaları raporu açıklandı. Rapora göre Mart ayında madenlerde meydana gelen iş kazalarında 5 işçi hayatını kaybetti.
BASIN İŞ: HABER PORTALLARI BASIN İŞ KOLUNA ALINSIN
DİSK'e bağlı Basın-İş Merkez Yönetim Kurulu, iş kollarının birleştirilmesinden sonra gazetecilik iş kolunda da örgütleneceğini açıkladı. Basın İş, haber portallarının da gazetecilik iş koluna alınması için çalışılacağını belirtti.
PTT'DE İŞ YAVAŞLATMA EYLEMİ
PTT emekçileri, ağır çalışma koşullarını protesto için iş yavaşlatma eylemi yapıyorlar. Eylem, Haber-Sen'in çağrısıyla gerçekleştiriliyor. Haber-Sen Ankara 2 No'lu Şube iş yavaşlatma eylemiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.
ATV-SABAH'TA GREVE DEVAM
Grevi durduran karar Yargıtay’da bozuldu. Mahkeme ihtiyati tedbir kararını kaldırdı. TGS grev pankartını ATV-Sabah'ın İstanbul ve Ankara’daki işyerlerine yeniden asacak.
www.tekeldirenisi.org YAYINDA
Tekel işçileri haklı mücadelelerini kitlelere duyurabilmek için her platformdan sonuna kadar yararlanıyor.
DİN-BİR-SEN, "İMAMLARIN EYLEMLE BOYKOTLA İŞİ YOK"
Türkiye Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Lütfü Şenocak, 25 Kasım greviyle ilgili bir açıklama yaptı ve "bizim eylemle boykotla işimiz olmaz" dedi.
YARGITAY SABAH-ATV GREVCİLERİNİN "İŞE İADE" KARARINI ONADI
İşverenin önünde iki seçenek var. İşveren ya greve çıkan gazetecileri işe geri alacak, ya da grevcilerin "işe iade" istemlerini kabul etmeyip tazminatlarını ödeyecek.
YURTSEVER CEPHE İŞÇİ BİRLİĞİ ÇELEBİ'YE SALDIRIYI KINADI
Yurtsever Cephe İşçi Birliği, yazılı bir açıklama yayınlayarak, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'ye yapılan saldırıyı kınadı. Açıklamanın tam metnini yayınlıyoruz.
YARGITAY, ÇİFTÇİ-SEN'İN KAPATILMA KARARINI BOZDU
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin kararı bozma gerekçesi, İş Mahkemesi'nin Çiftçi-Sen'in kapatma davasına bakamayacağı.
ATV-SABAH GREVİNE DURDURMA
2. İş mahkemesi, Turkuvaz Grubu işyerlerinde 13 Şubat 2009'da başlayan grevin 154. gününde, İstanbul ve Ankara'da durdurulmasına karar verdi. TGS durdurma kararını temyize götürüyor.
HALK TV’DE KIYIM
HALK TV’DE KIYIM
TGS Ankara Şube Başkanı Turgut Dedeoğlu yaptığı konuşmada, üyelerine yönelik “sendikalardan istifa edin” baskılarını duyduklarını belirtti. Dedeoğlu, “örgütlenmenin suç olduğu ve herkesin yaptığına katlanacağı” tehditlerini aldıklarını söyledi.
SABAH-ATV'DE GREV YAYILIYOR
SABAH-ATV'DE GREV YAYILIYOR
13 Şubat’ta ilan edilen grev, Turkuvaz'ın 6 işyerine daha taşınıyor. TGS, ATV ile Sabah gazete ve dergi gruplarının bağlı olduğu Turkuvaz işletmesine ait 6 iş yerinde daha grev uygulaması başlatacaklarını duyurdu. İzmir'de başlayacak olan grev, Sabah'tan sonra Yeni Asır Gazetesi'ne de yayılmış olacak.
"YA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ YA GREV"
Çeşitli illerden yola çıkarak Ankara’da buluşan kamu emekçileri başbakanlığa yürüdü.
HAVA-İŞ SABİHA GÖKÇEN'DE ÖRGÜTLENDİ
700 çalışanın büyük bir kısmı Hava-İş Sendikası'na üye oldu. Hava-İş Sendikası yasanın gerektirdiği sayıyı sağladı ve bugün (19 Haziran 2009) çoğunluk tespiti için Çalışma Bakanlığı'na başvuruda bulundu. 
ATV-SABAH GREVİ 124’NCÜ GÜNÜNDE
Atv-Sabah grevcileri, seslerini duyurmak için Ankara’dalar. 15 Haziran Pazartesi  Kemal Kılıçdaroğlu ve Oktay Vural ile görüşen grevciler, Salı günü de Ufuk Uras’la görüşerek destek istediler. Uras, sorunu Meclis’e taşıyacağını ifade etti.
GREVCİLER ANKARA'DA
ATV-Sabah Gazete ve dergi grubundaki 10 grevci, grevi Ankara’ya taşıyor
MAHKEME, "ATV-SABAH GREVİ YASALDIR"
Mahkemenin kararıyla, 104'ncü gününü geride bırakan ATV-Sabah grevinin yasal olduğu kesinleşmiş oldu.
ATV-SABAH GREVCİLERİ 29 YIL ÖNCEKİ GREVCİLERLE BULUŞTU
29 yıl aradan sonra gerçekleşen tarihi buluşmada konuşan TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, gazeteciler sendikasının işçi sınıfı tarihinde önemli bir yeri olduğuna dikkat çekti.
AVRUPA’DAN ATV-SABAH GREVİNE DESTEK
Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkanı König, “Türk hükümeti temel hakların korunacağını teyit etmelidir”
ALMANYA GENÇ-SOL ÖRGÜTÜNDEN ATV-SABAH GREVİNE DESTEK ZİYARETİ
Grevi Almanya’da örgütlerinin gündemine taşıyacaklarını söyleyen Die Linke üyesi gençler de bu konuda kamuoyu oluşması için kendi ülkelerinde çalışmalar yürüteceklerini duyurdular.
 
1 - 2
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 22.05.2019 - 13:38:14 | Şu an 151 kişi online | Kullanım Koşulları