Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
İYİ Kİ VARLAR..
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Erbil TUŞALP

Eskiyen zaman İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne başka bir pencereden bakmayı zorunlu kılıyor. Yaşlı bildiriyi köşesine çekilmeye zorlayan güncel koşullar temel hak ve özgürlüklere “yeni pencereden bakma” gereğini kaçınılmaz olarak gündeme getiriyor.
Görüntüde çoğunluğu İslam faşizminin karanlığına teslim olduğu izlenimi veren bir halk var. İktidar karşısına dikilen antifaşist gücün farkında değil. Türk ve Kürt solunun partileşmesi; yeni Hızır Paşalara geçit vermeyen Alevi kararlılığı; dipten gelen dalga olabilecek sol cepheden söz eden yok. Faşizme direnme sınavını başarıyla sürdüren gençlerin ülkenin dört bir yanında bayrak gösteren kararlı mücadelesi gelecek güzel günlerin sigortası.
Bu saatten sonra ülkenin ve bölgenin insan hakları piyasasına bu pencereden bakılmalı. Orta Doğu demokrasi pazarının kokuşan temel insan hak ve özgürlükler çöplüğündeki sorunlara, bu görüntü ışığında çözüm araştırılmalı.
Öncelik elbette Türkiye çöplüğündeki gerçeklerde olmalı.
O çöplükte Anayasa ve yasa değişiklikleri, uyum yasaları ve demokrasi paketleri gibi “yetmez ama evet” histerisi ile alkışlanan “beyhude çabalar” var.
İslam referanslı bu değişim-dönüşüm “tuluatı’na” rağmen hak ve özgürlük sorunlarının her gün biraz daha derinleştiği gerçeğinden kaçmanın olanağı yok.

NE DERSE O
Türkiye’de hak aramanın, karşı çıkmanın, eleştirmenin, muhalif olmanın, adil yargılanmanın giderek güçleştiği artık sır değil. Devletin saklısı gizlisi yok. Ülkede “başbakan ne derse o olur rejiminin!” saat gibi işlediğini yediden yetmişe cümle âlem herkes biliyor.
Rejimin her tür sorunu yetenekli rejisörün kararlılığıyla anında çözülüyor. Aklar karaya, karalar aka dönüşüyor. Hak ve özgürlükler konusunda iktidar sözcülerinin ağzında bakla ıslanmıyor. Kahramanlar hain, hainler kahraman ilan ediliyor.
Bu yöntem bağırsakların temizlenmesini sorun olmaktan çıkarıyor. Her gün biraz daha azgınlaşan iktidar kontrolsüz güç olup altına kaçırmaya başlıyor:
Özgürleşme masalıyla özgürlük, eşitlik maskesiyle eşitlik, ihale çetesiyle ekonomi, özelleştirme mafyasıyla mülk, polis tercihiyle güvenlik, dindar toplum tuzağıyla çağdaş yaşam, anayasa ve yasa değişiklikleriyle hukuk devleti ile “kedi gibi” üstünü örtüyor.

KÜÇÜK BİR UYARI
Bunca zaman, en azından “son on yılda ne oldu böyle oldu” sorusunun basit bir yanıtı var.
Önce “demokratikleşme yalanı demokrasinin ipini” çekti, demokrasi kendi adını taşıyan bir dikta rejimine kurbanı oldu. Sonra evrensel doğrularından uzaklaştırılan, olmazsa olmazlarından koparılan demokrasi piyasanın kanlı koşullarına terk edildi.
Referansı İslam olan demokrasi tercihi, tartışmalı seçimlerle işbaşı yaptı. Gayrimeşru iktidar antiemperyalizme, antikapitalizme, antişovenizme kapılarını kapattı. İmam hatipli hacılı hocalı, tesettürlü türbanlı, tarikatlı cemaatli, fetvalı hutbeli demokrasi arayışına girişti. Muhafazakâr demokrasi ucubesinin arkasına saklanarak Amerikan ordusuyla el ele gönül gönüle “Müslüman katliamına” katıldı.
“Amerikan askerlerinin sağ salim evlerine dönmesi için dua eden” başbakan Bay Tayyip; şehitlere “kelle..” dedikten (Ocak 2000) 13 yıl, “askerlik yan gelip yatma yeri değildir..” dedikten (Eylül 2006) 7 yıl sonra kendi ülkesinin Yüksekova’da vurulup yere düşen çocuklarının arkasından “şehitler elbette gelecek, şehadet bir makamdır” diye (Aralık 2013) fetva verecekti.
Piyasanın kanlı koşulları bu değilse nedir sorusu yanıt bekliyor.  

ONLAR OLMASALAR
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 65 yaşına bastığı gün hakları ve özgürlükleri, bağımsızlığı ve demokrasiyi , barışı ve kardeşliği savunan insanların duyarlığına emanet etmek istediğim küçük bir uyarım var.
İnsan hakları savaşçısı dostlar, arkadaşlar, yurttaşlar lütfen unutmayın.
Ülkemizin “makam arabasının penceresinden uzattığı işaret parmağıyla protestocu bir genci polise ihbar eden” bir cumhurbaşkanı ile “on üç yaşında bir çocuğun gırtlağına sarılıp öfkeyle boğazına sıkan” bir başbakanı var.
İyi ki var. Onlar olmasalar temel haklar ve özgürlükler ne işe yarar?

erbil.tusalp@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 103 kişi online | Kullanım Koşulları