Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
İNTERNET YASASI VE GÖTÜRDÜKLERİ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Saim TOKAÇOĞLU 

AKP'ye hayırlı olsun!

5651 sayılı İnternet Yasası'nda yapılan değişiklikler uzun tartışmalardan sonra TBMM'de kabul edildi.

Artık, okumakta olduğunuz bu yazı "özel hayatın gizliliğini ihlal" maddesine dayandırılarak web sitemizden kaldırılması istenebilecek. Yayından kaldırmazsak, haber portalımıza Türkiye'den erişim yasaklanacak.

Mahkeme kararı mı? Hiç gerek yok. Eğer TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) bu yazının özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğine karar vermişse, konu kapanmıştır. Ya yayından kaldıracağız, ya da sitemize Türkiye'den erişim engellenecek!

AKP bu yasaklamalarla neyi amaçlıyor, önce ona bakalım.

"Torba"ya atılarak çıkartılan bu anti-demokratik yasa, öncelikle birçok haber portalı için kendiliğinden otosansür uygulaması getirecektir.

Bizim deyimimizle haber değeri olup bir habercinin "görmesi" gereken haberler, görülmeyecektir.

Başbakan'ın, bakanların internete sızdırılan telefon dinlemelerinin, rüşvet pazarlıklarının, yolsuzluk tapelerinin haberleri yapılırken "özel hayatın gizliliğini ihlal eder miyiz acaba" denilerek yayınlanmasından vazgeçilebilecektir. Bu kaygı muhabirinden yayın kuruluna kadar bütün meslektaşlarımızın başında Demokles'in kılıcı gibi sallanıp duracaktır. Gazeteciliğin temel ilkeleri, kamu yararı, dinlemelerin yasal olup olmadığı önemini yitirmiştir.

Gerçek habercilerin, kırılan ama eğilmeyenlerin farkı burada ortaya çıkacaktır tabii ama AKP'nin asıl amacının, okurların haber alma hakkını engellemek olduğunu görmek gerekiyor.

Hırsızlığın, rüşvetin, yolsuzluğun serbest, hırsızlığı, rüşveti, yolsuzluğu yazmanın yasak olduğu bir ülke haline geldik.

AKP'nin bu çağdışı yasayla "başıboş interneti düzene sokmayı" amaçlamanın ötesinde, halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlamayı amaçladığı çok açık. Yeni düzenlemeler yalnızca haber sitelerini ilgilendirmiyor, ziyaretçileri, okuyucuları da yakından ilgilendiriyor. Girdiğiniz adresler, hangi sitede ne kadar kaldığınız, yaptığınız yorumlar servis sağlayıcılar tarafından saklanmak ve istendiğinde "yetkililere" verilmek zorunda.

İstenen, "ensenizdeyiz, aldığınız nefesten, attığınız adımdan haberimiz var" korkusu salarak bir korku toplumu yaratmak, köpeksiz köyde çomaksız dolaşmak!

 

saimtokacoglu@gmail.com

 

"BİNMEK KISMET OLMADI Kİ" MÜSTEŞAR HANIM ÇILDIRIYOR MUAVİNİN KARISININ TAKILARI HACIYATMAZ MİSALİ VIP YOLCULUĞUN BEDELİ BİR HAC HİKÂYESİ SERMAYE DOYMAK BİLMEZ! FATSA'YA GİREMEYENLER, MASKELİ FAŞİSTLER MİYDİ SAYIN VALİ? DEVLET TUZAK KURMAZ! YAZIYOR! AMA NE YAZIYOR? FOTOĞRAF ÇEKMEK EZİYET OLDU YOL BEKÇİLERİ Mİ, TEKNOLOJİ Mİ? YAKINDA DİLİM DİLİM SATILACAK! YA KANLI PAZAR? TAŞERON HER YERDE! ELEKTRİKLİ BİR SOYGUN HİKÂYESİ KATLEDİLEN ODTÜ DOĞASI İÇERİDEKİ MESLEKTAŞLARIMA MİLLETÇE KANDIRILIYORUZ! YA KARAR İDAM OLSAYDI? BİNALARI YIKARAK CUMHURİYETİ YOK EDEMEZSİNİZ! BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE SORUŞTURMA SEÇİME Mİ GİDİYORUZ? MÜDÜRÜM, BİZ GÜVENDE OLMADIĞIMIZI BİLİYORUZ! ENSAR VAKFI, KAİMDER.. YA DİĞERLERİ? BU DEZENFORMASYON NEDEN? HALKA YALAN SÖYLEMEYİN! BEYAZ'IN İLK YANLIŞI YAZIK! ÇOK YAZIK! DAVUTOĞLU'NUN KAHVERENGİ RET OYU
 
1 - 2 - 3 - 4
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 22.05.2019 - 13:38:14 | Şu an 147 kişi online | Kullanım Koşulları