Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ONU ARTAKALANLAR YARATTI
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Erbil TUŞALP

 

Onlar suçlu. Çünkü onu onlar yarattı.

Onlar sorumlu. Çünkü onu onlar büyüttü.

Onların desteğiyle gelişti. Onların ilgisiyle serpildi.

Küfründe keramet, hakaretinde maharet, yalanında cesaret,

el çabukluğunda da marifet arayanlar onlardı.

Aydınlanmayı, devrimi onlar inkar etti.

Demokrasiye, sosyalizme onlar ihanet etti.

Özgürlük, bağımsızlık, eşitlik gibi değerlerin çürütüldüğü; hukuk, emek, örgüt gibi olguların çarpıtıldığı karanlık bir dönemde, Kasımpaşalı bir imamın "Referansım İslam" yaklaşımı

tabu yıkıcılığı sayıldı.

Kenan Evren'i korkuyla izleyen, Turgut Özal'ı hayranlıkla alkışlayan demokrasi çürükleri, sosyalizm atıkları

onu değişimin dönüşümün ve hatta demokrasinin simgesi yaptılar.

Kısaca onu artakalanlar yarattı.

 

*

Üniversite hocasına "edepsiz", muhalefet partisine "bereketsiz" , yargıca "satılmış", savcıya "casus" gazeteciye "utanmaz" yazara "haddini bilmez..." diyen; karşıtlarına "cibilliyetsiz, adi, kepaze, namussuz, terbiyesiz, ahlaksız, vampir, sülük" gibi küfürlerle saldıran; durup dinlenmeden yalan söyleyen; yüzü asla kızarmayan terbiye fukarası pişkin bir despotla aynı masaya oturdular. İşbirliği yaptılar.

Onu onlar delirtti.

*

Öfkesiyle kiniyle beslediği her daim canlı olan etnik ve dinsel düşmanlığının adını koyamadılar; Kürt, Roman, Alevi açılımlarının tuzak olduğunu anlamadılar ; "Osmanlı Milletler Topluluğu" kurmak gibi boş bir düşle komşu topraklarına göz diken yayılmacı politikaya karşı durmadılar; Devleti "Arap Vahabiliği+Türk Hanefiliği+ Kürt Nakşiliği" ortak paydası üstüne yeniden kurmak için "yaşamın her alanına müdahaleyi öngören otoriter/totaliter bir rejimin ipuçlarını ondan sakladılar. ‘Nereye?' demediler.

Onu onlar çıldırttı.

*

Daha milletvekili bile değilken Beyaz Saray'ın Oval ofisinde başkan Busch'la yaptığı görüşmede verilen sözlerin ardındaki tuzakları; Büyük Ortadoğu Projesi'ndeki pusuları açığa çıkarmadılar; Suudi Arabistan, Katar ve Bahreyn krallarıyla gizli ilişkilerini sorgulamadılar; CIA güdümündeki Müslüman Kardeşler, El Kaide, Hamas, Hizbullah, El Nusra , İhvan gibi kimin elinin kimin cebinde olduğu belli olmayan örgütlerle açık işbirliğini açıklamadılar. Amerika'nın ve Avrupa'nın, güvencesi altında Türkiye'nin 21 yüzyılın başında dinin gücünü yeniden keşfeden emperyalizmin laboratuvarı olduğunu anladıklarında artık çok geçti.

Onu onlar bozdu.

*

Yönetim kadrolarına birbirini atayarak" hükümetin, güç ve otoritesini kullanan bir grup ahbap /dost /yakın çevre tarafından yönetilmesine karşı çıkmadılar; bunun onları hesap vermekten koruduğunu anlamadılar. Hırsızlık, yolsuzluk, soygun, vurgun dalgasının büyümesini izlemekle yetindiler.

Onu onlar saptırdı.

*

Bir seçim öncesi yüz binlere " Müslümanlıkla yoğrulan yurdu Müslümansız bırakma Allah'ım. Bize güç ver... Cihad meydanını pehlivansız bırakma Allah'ım. Kahraman bekleyen yığınlarını kahramansız bırakma Allah'ım." diye seslenen birini barış yanlısı göstererek asıl niyetini örttüler. İç savaş siparişi aldığını sakladılar.

Onu onlar yoldan çıkardı.

*

İslam faşizminin kurbanı bir zavallı olduğunu anladığında iş işten geçmiş, kuş uçmuş, maymun gözünü açmış, iktidar elden kaçmıştı.

Dört gün sonra her şeyi unutturacağını sandığı sandıktan değil yüzde elli yüzde doksanla çıksa bile saygın bir devlet ve siyaset adamı sayılma sanşı olmayacaktı.

Görünen o ki sözler tükendi, kuyular kurudu, tuzlar koktu.

Esip gürlerken, sövüp döverken, atıp tutarken, dolar istiflerken, altın depolarken, tapu toplarken geldiği yeri unutmanın acı sonucunu yaşayacak gideceği yeri ,oturacağı koltuğu,söyleceği sözü şaşıracaktı.

Onu son görenler "canım oğlum..." diye sayıkladığını, "geliyorlar kaçın..." diye dolaştığını, saat başı ağladığını, gün aşırı güldüğünü söyleyecekti.

Tarih bir kez daha affetmediğini gösterecekti

erbil.tusalp@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 105 kişi online | Kullanım Koşulları