Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ATV-SABAH GREVİNE DURDURMA
İÇERİK
BAŞLIKLAR

ATV-Sabah grevine durdurma

2. İş mahkemesi, Turkuvaz Grubu işyerlerinde 13 Şubat 2009'da başlayan grevin 154. gününde, İstanbul ve Ankara'da durdurulmasına karar verdi. TGS durdurma kararını temyize götürüyor.

ATV-SABAH GREVİNE DURDURMA(BİZHABERİZ)- 2. İş mahkemesi, Turkuvaz Grubu işyerlerinde 13 Şubat 2009'da başlayan grevin 154. gününde, İstanbul ve Ankara'da durdurulmasına karar verdi. TGS'den yapılan yazılı açıklamada, durdurma kararının yalnızca İstanbul ve Ankara'da bulunan 3 işyeri için verildiği, grevin devam ettiği diğer işyerlerinde ise grevin devam ettiği belirtildi.

Grev, Ankara ve İstanbul dışında 6 ilde devam ediyor. Grevin devam ettiği iller Antalya, İzmir, Adana, Diyarbakır, Bursa ve Trabzon.

TGS'nin açıklamasında, grevin durdurulması kararına gerekçe olarak “sendika üyelerinin, 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu'nun 51/4 maddesi uyarınca dörtte üç oranında azalmış olduğu"nun gösterildiği belirtildi. Açıklamada, Turkuvaz işyerlerinde grevin başladığı 13 Şubat 2009 tarihinden bu yana üye sayısında hiçbir azalma olmadığı vurgulandı. Grev başlamadan önce, işveren baskısıyla istifalar olduğu, ancak TGS'nin yetki başvurusunda bulunduğu 2007 yılından, greve çıkılan tarihe kadar üyelikten zorla istifa ettirilenlerin sayısının dörtte üç oranına ulaşmadığı belirtildi.

TGS'nin yazılı açıklamasında, 2. İş Mahkemesi'nin durdurma kararını temyize götüreceklerini, mahkemenin verdiği kararın hem yeterli inceleme yapılmadığı için eksik olduğu hem de Yargıtay'ın grevin başlamasından sonra üye sayısındaki azalmanın dikkate alınması gerektiği yönündeki içtihatlarına aykırı düştüğü kaydedildi.


TGS'nin açıklamasının tam metni şöyle:

BASIN AÇIKLAMASI
 
ATV ile Sabah gazete ve dergi gruplarının bağlı olduğu Turkuvaz işletmesine ait İstanbul’da Balmumcu ve Sefaköy, Ankara’da ise Balgat işyerlerinde 13 Şubat 2009 tarihinde başlayan grevimiz 154’üncü gününde İstanbul 2. İş Mahkemesi’nin kararıyla durduruldu.
Turkuvaz işletmesinin Antalya, İzmir, Adana, Diyarbakır, Bursa ve Trabzon işyerlerinde 3 Temmuz 2009 tarihinde başlayan ve bugün 16’ncı gününü dolduran grevimiz ise halen devam etmektedir.
Mahkemenin durdurma kararı sadece İstanbul ve Ankara’daki 3 işyerini kapsamakta, diğer 6 ildeki işyerlerinde devam eden grevimizi etkilememektedir.
İstanbul ve Ankara’daki üç işyerinde grevimizin durdurulmasına gerekçe olarak, Sendika üyelerinin, 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokav Kanunu’nun 51/4 maddesi uyarınca dörtte üç oranında azalmış olduğu iddiası gösterilmektedir.
Turkuvaz işyerlerinde grev öncesinde işveren baskısıyla istifalar olmuştur ancak Sendikamızın yetki başvurusunda bulunduğu 2007 yılından, greve çıkıldığı tarihe kadar üyelikten zorla istifa ettirilenlerin sayısı ise dörtte üç oranına ulaşmamıştır.
Turkuvaz işyerlerinde, TGS üyelerinin sayısında grevin başladığı 13 Şubat 2009 tarihinden sonra hiçbir azalma olmamıştır.
Mahkemenin verdiği karar hem yeterli inceleme yapılmadığı için eksiktir hem de Yargıtay’ın “grevin başlamasından sonra üye sayısındaki azalmanın” dikkate alınması gerektiği yönündeki içtihatlarına aykırı düşmektedir.
Bu nedenlerle, İstanbul 2. İş Mahkemesi’nin, 16 Temmuz 2009 tarihinde vermiş olduğu, “Sendika tarafından sürdürülen grevin sona erdirilmesine, kararın kesinleşmesine kadar grevin durdurulmasına” ilişkin karar Sendikamız tarafından temyiz edilecektir.
Ancak mahkemenin vermiş olduğu, “karar kesinleşinceye kadar grevin durdurulması” yönündeki karara da uymak zorundayız.
17 Temmuz 2009 tarihinden itibaren, Turkuvaz işletmesine ait İstanbul ve Ankara’daki üç işyerinde grev gözcülerimiz Yargıtay’ın vereceği kesin karara kadar nöbet tutmayacaklardır.
İşveren tarafından yasadışı olarak iş akitleri feshedildiği bildirilen 10 grev gözcüsü üyemizin iş akdi fesihlerin geçersiz olduğuna dair mahkeme kararı temyiz sürecinde olduğu ve henüz kesinleşmediği için, grevdeki üyelerimizin işbaşı yapmaları da mümkün olamamaktadır.
Grevin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararı Yargıtay’da bozulup kesinleşinceye kadar, Sendikamızın grev gözcüleriyle birlikte, diğer kardeş sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin ve kamuoyunun dayanışmasıyla yürüttüğü eylemlilik süreci devam edecektir.
Sendika olarak, bu zamana kadar Turkuvaz işvereninin uyguladığı tüm hukuksuzluklara karşı, yasal ve meşru zeminlerde kalarak mücadelemizi sürdürdük.
Bundan sonraki mücadelemiz de yine yasal zeminlerde devam edecektir.
Mahkemenin, grevin durdurulmasına ilişkin olarak verdiği yanlış kararın Yargıtay’da düzeleceğine inanıyoruz. Grevin devamı yönündeki onama kararından sonra, 154 günlük onur grevimiz kaldığı yerden yeniden başlayacak ve Turkuvaz işvereni sendikal haklarımıza saygı gösterip, toplu iş sözleşmesini imzalayıncaya kadar sürecektir.
Türk medyasında 29 yıl aradan sonra fiilen uygulanan bu grev, Sendikamızın ve tüm basın emekçilerinin onur mücadelesidir.
Baskılar karşısında yılmadık, yılmayacağız!
Saygılarımızla.
 
TÜRKİYE GAZETECİLER SENDİKASI
YÖNETİM KURULU

SİLİKOZİS HASTALIĞINDAN TÜRKİYE'DE 71. ÖLÜM
SİLİKOZİS HASTALIĞINDAN TÜRKİYE'DE 71. ÖLÜM
Kot taşlama işçilerinin yakalandığı Silikozis hastalığından Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 19’uncu ölüm gerçekleşti. Yaşamını yitiren Silikozis hastası Ramazan Aydar, Türkiye'de bu hastalıktan ölen 71. kişi.
TRT'DE 300'DEN FAZLA ÇALIŞAN AÇIĞA ALINDI
TRT'DE 300'DEN FAZLA ÇALIŞAN AÇIĞA ALINDI
TRT'de 300'den fazla çalışanın FETÖ bağlantısı olduğu iddiasıyla açığa alındı. Açığa alınanlardan bir kısmının da gözaltında olduğu öğrenildi. FETÖ/PDY bağlantılı olduğu ileri sürülerek görevden alınanların arasında yıllardır sendikal mücadelenin içinde yer alanlar da var. Haber-Sen yazılı bir açıklama yaparak "darbecileri temizliyoruz" maskesinin altında muhalif tüm kesimlerin temizlenmeye çalışıldığını vurguladı.
TÜRKİYE GAZETECİLER SENDİKASI 65 YAŞINDA
TÜRKİYE GAZETECİLER SENDİKASI 65 YAŞINDA
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) 65. yaşını kutluyor. Kurucu üyeler Cevat Fehmi Başkut, Nazım Ulusay, Melih Yener, Ecvet Güresin, Sami Teziş, İhsan Tayşılı, Ali İhsan Göğüş, Ahmet İhsan, Sema Ayoğdu, Cevat İstek, M. Ragıp Esatlı, Hıfzı Topuz, Hayri Engin, Ali Karakurt, İzzet Akyol ve Sezai Soleli tarafından 10 Temmuz 1952 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Sendikası 65 yaşında.
NESTLE'DE GREV ANLAŞMAYLA SONA ERDİ
NESTLE'DE GREV ANLAŞMAYLA SONA ERDİ
Nestle fabrikasında 11 gün önce başlayan grev anlaşmayla sona verdi. Varılan anlaşmayla işçilerin kadroya alınmasına ve ücretlere zam yapılmasına karara bağlandı. Bursa Karacabey'de bulunan Nestle fabrikasında başlayan grev, 11. günde anlaşmayla sona erdi. Anlaşmaya göre kadrosuz çalışan işçiler 2 yıl içinde kadroya alınacak. Ücretlere ise 2 yıllık sözleşmeyle seyyanen 475 lira zam yapılacak.
TGS'DEN ÇAĞRI: "HERKES 19.30'DA GALATASARAY'A"
TGS'DEN ÇAĞRI: "HERKES 19.30'DA GALATASARAY'A"
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Özgür Gündem Gazetesi’nde dayanışma amacıyla yapılan nöbetçi yayın yönetmenliğinden dolayı tutuklanan Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu'na destek için bu akşam 19.30’da Galatasaray’da toplanma çağrısı yaptı.
TGS'DEN CUMHURİYET'TEKİ PRİM UYGULAMASINA TEPKİ
TGS'DEN CUMHURİYET'TEKİ PRİM UYGULAMASINA TEPKİ
TGS, Cumhuriyet yönetiminin "performansa dayalı" prim uygulamasına tepki gösterdi ve “Cumhuriyet’te çözüm toplu sözleşmedir” dedi. Cumhuriyet yönetimi "performansa dayalı" prim uygulamasına başlayacağını bildirmiş, Ankara bürosu çalışanları imza toplayarak bu sistemin adaletsizliğe neden olacağını vurgulayarak bu sistemden vazgeçilmesini talep etmişlerdi.
TGS 1 MAYIS'TA ALANLARDA, "YAŞASIN 1 MAYIS"
Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi, tüm basın emekçilerini 1 Mayıs için Ankara'da sendikalar ve meslek örgütlerinin Kolej Meydanı'nda düzenleyeceği mitinge davet etti.
ÇGD 1 MAYIS'TA ALANLARDA
ÇGD Genel Başkanı Abakay, "1 Mayıs, işçi sınıfının birlik, dayanışma günü bilindiği gibi Ankara'da sendikaların öncülüğünde saat 13.00'de kolej meydanında kutlanacak. Biz de ÇGD'liler olarak pazar günü saat 12.30'da Kolej meydanında olacağız. Çok sayıda arkadaşımız alanda görev başında olacaklar" açıklamasını yaptı.
TÜRKİYE'DE İŞ CİNAYETLERİ AVRUPA'NIN 6 KATI
Birleşik Metal-İş Sendikası’nın hazırladığı rapora göre, Türkiye’de yaşanan iş cinayetlerinin oranı 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalamasının 6 katı. İş kazalarının dörtte üçü, meslek hastalıklarının ise neredeyse tamamı kayıt dışı. Metal işkolunda yaşanan iş cinayetlerinde de Türkiye ön sıralarda bulunuyor.
AÇLIK GREVİNDEKİ MADENCİLERİN İLK ZAFERİ
Açlık grevindeki madencilerin ilk zaferi: Bakanlık heyet kurdu, eylem sona erdi
DEV.MADEN-SEN MART AYI İŞ KAZALARI RAPORU
Dev.Maden-Sen Mart ayı madenler diş kazaları raporu açıklandı. Rapora göre Mart ayında madenlerde meydana gelen iş kazalarında 5 işçi hayatını kaybetti.
BASIN İŞ: HABER PORTALLARI BASIN İŞ KOLUNA ALINSIN
DİSK'e bağlı Basın-İş Merkez Yönetim Kurulu, iş kollarının birleştirilmesinden sonra gazetecilik iş kolunda da örgütleneceğini açıkladı. Basın İş, haber portallarının da gazetecilik iş koluna alınması için çalışılacağını belirtti.
PTT'DE İŞ YAVAŞLATMA EYLEMİ
PTT emekçileri, ağır çalışma koşullarını protesto için iş yavaşlatma eylemi yapıyorlar. Eylem, Haber-Sen'in çağrısıyla gerçekleştiriliyor. Haber-Sen Ankara 2 No'lu Şube iş yavaşlatma eylemiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.
ATV-SABAH'TA GREVE DEVAM
Grevi durduran karar Yargıtay’da bozuldu. Mahkeme ihtiyati tedbir kararını kaldırdı. TGS grev pankartını ATV-Sabah'ın İstanbul ve Ankara’daki işyerlerine yeniden asacak.
www.tekeldirenisi.org YAYINDA
Tekel işçileri haklı mücadelelerini kitlelere duyurabilmek için her platformdan sonuna kadar yararlanıyor.
DİN-BİR-SEN, "İMAMLARIN EYLEMLE BOYKOTLA İŞİ YOK"
Türkiye Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Lütfü Şenocak, 25 Kasım greviyle ilgili bir açıklama yaptı ve "bizim eylemle boykotla işimiz olmaz" dedi.
YARGITAY SABAH-ATV GREVCİLERİNİN "İŞE İADE" KARARINI ONADI
İşverenin önünde iki seçenek var. İşveren ya greve çıkan gazetecileri işe geri alacak, ya da grevcilerin "işe iade" istemlerini kabul etmeyip tazminatlarını ödeyecek.
YURTSEVER CEPHE İŞÇİ BİRLİĞİ ÇELEBİ'YE SALDIRIYI KINADI
Yurtsever Cephe İşçi Birliği, yazılı bir açıklama yayınlayarak, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'ye yapılan saldırıyı kınadı. Açıklamanın tam metnini yayınlıyoruz.
YARGITAY, ÇİFTÇİ-SEN'İN KAPATILMA KARARINI BOZDU
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin kararı bozma gerekçesi, İş Mahkemesi'nin Çiftçi-Sen'in kapatma davasına bakamayacağı.
ATV-SABAH GREVİNE DURDURMA
2. İş mahkemesi, Turkuvaz Grubu işyerlerinde 13 Şubat 2009'da başlayan grevin 154. gününde, İstanbul ve Ankara'da durdurulmasına karar verdi. TGS durdurma kararını temyize götürüyor.
HALK TV’DE KIYIM
HALK TV’DE KIYIM
TGS Ankara Şube Başkanı Turgut Dedeoğlu yaptığı konuşmada, üyelerine yönelik “sendikalardan istifa edin” baskılarını duyduklarını belirtti. Dedeoğlu, “örgütlenmenin suç olduğu ve herkesin yaptığına katlanacağı” tehditlerini aldıklarını söyledi.
SABAH-ATV'DE GREV YAYILIYOR
SABAH-ATV'DE GREV YAYILIYOR
13 Şubat’ta ilan edilen grev, Turkuvaz'ın 6 işyerine daha taşınıyor. TGS, ATV ile Sabah gazete ve dergi gruplarının bağlı olduğu Turkuvaz işletmesine ait 6 iş yerinde daha grev uygulaması başlatacaklarını duyurdu. İzmir'de başlayacak olan grev, Sabah'tan sonra Yeni Asır Gazetesi'ne de yayılmış olacak.
"YA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ YA GREV"
Çeşitli illerden yola çıkarak Ankara’da buluşan kamu emekçileri başbakanlığa yürüdü.
HAVA-İŞ SABİHA GÖKÇEN'DE ÖRGÜTLENDİ
700 çalışanın büyük bir kısmı Hava-İş Sendikası'na üye oldu. Hava-İş Sendikası yasanın gerektirdiği sayıyı sağladı ve bugün (19 Haziran 2009) çoğunluk tespiti için Çalışma Bakanlığı'na başvuruda bulundu. 
ATV-SABAH GREVİ 124’NCÜ GÜNÜNDE
Atv-Sabah grevcileri, seslerini duyurmak için Ankara’dalar. 15 Haziran Pazartesi  Kemal Kılıçdaroğlu ve Oktay Vural ile görüşen grevciler, Salı günü de Ufuk Uras’la görüşerek destek istediler. Uras, sorunu Meclis’e taşıyacağını ifade etti.
GREVCİLER ANKARA'DA
ATV-Sabah Gazete ve dergi grubundaki 10 grevci, grevi Ankara’ya taşıyor
MAHKEME, "ATV-SABAH GREVİ YASALDIR"
Mahkemenin kararıyla, 104'ncü gününü geride bırakan ATV-Sabah grevinin yasal olduğu kesinleşmiş oldu.
ATV-SABAH GREVCİLERİ 29 YIL ÖNCEKİ GREVCİLERLE BULUŞTU
29 yıl aradan sonra gerçekleşen tarihi buluşmada konuşan TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, gazeteciler sendikasının işçi sınıfı tarihinde önemli bir yeri olduğuna dikkat çekti.
AVRUPA’DAN ATV-SABAH GREVİNE DESTEK
Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkanı König, “Türk hükümeti temel hakların korunacağını teyit etmelidir”
ALMANYA GENÇ-SOL ÖRGÜTÜNDEN ATV-SABAH GREVİNE DESTEK ZİYARETİ
Grevi Almanya’da örgütlerinin gündemine taşıyacaklarını söyleyen Die Linke üyesi gençler de bu konuda kamuoyu oluşması için kendi ülkelerinde çalışmalar yürüteceklerini duyurdular.
 
1 - 2
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 56 kişi online | Kullanım Koşulları