ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
TOROS'UN TORPİDO GÖZÜ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Ayşe ÖZER

Buz gibi bir Ankara sabahıydı. Abdi İpekçi Parkının içinde, göğe uzanan o koca avucun yanı başındaki havuzda bulunan sığ su yer yer donmuştu. Buz tabakasının orta yerine atıldı Tekel işçileri. Bedenleriyle parçaladılar Ankara ayazını. Mevzu derindi, ancak devlet baba yüzme bilmiyordu. Oturduğu koltukta ayağı yerden aniden kesilince muktedirin hemen boğulma korkusu baş gösteriyordu. İstiyordu ki, işçi sınıfı hep kendisinin işaret ettiği sığ sularda yüzsün, pembe sendikayı kullansın can simidi olarak. İşçi sınıfı uçağın düştüğünü anlamıştı velakin, can yeleklerini şişirdi atlarken, çadırlarını kurdu Ankara'nın göbeğine. Sonradan anlaşıldı ki, o çadırları yerinden sökememek çok canını yakmıştı Ankara'yı buza çevirenlerin. İşçi sınıfının soğuğa dayanıklılığını kestiremeyenler kendi dağıttıkları kömürle yüreklerin ısınmadığını gördüler ilk kez. Ağır ellerini toprağa basıp doğrulanlar, "gayrık yeter!"deyince iliklerimize kadar ısındık Ankara ayazında.

Yeşil Bursa, ecdadımızın otağıdır diyenler o güzelim memleketin ortasına o çirkin TOKİ bloklarını diktiklerinde yine memleketin esas sahiplerinin canı yandı. Severek öldürmek iktidarın fıtratında vardı. Yeşil Bursa, işçi yatağıdır aynı zamanda. İşçi sınıfı metal direncini kırdı Yeşil Bursa'da, yeni bir umut yeşerdi. Umutsuzluğa kapıldığında hemen yanıbaşındaki yoldaşına sarılan bir direniş dalga dalga yayıldı. O bantlardan aerodinamiği çok iyi bir metal kitlesi çıkıyor artık. Rüzgârı içine almıyor bu üretim, ancak kendi içindeki sesi aynen dışarıya yansıtıyor. Rüzgârını kendi yaratıyor. Bir dönem sivil polislerin, JİTEM'in kullandığı Toros arabaların üreticileri, üretimden gelen güçlerini kullandılar. Toros'un torpido gözünden çıkan domuz bağlarıyla hayatları söndürülenlerin, yakınlarının cesetleri bagajlara tıkılarak kaybedilenlerin, bir araba almak için değil, karnını doyurabilmek için gece gündüz çalışanların sesi yükseldi Bursa'dan. Toros'un torpido gözüne de bagajına da sığmıyor artık işçi sınıfının öfkesi. Bu metalin direnci kırılıp şekil verilemiyor. Devlet baba, mecburen yüzme öğrenecek. Van'daki seçim mitinginde "biz iktidara gelmezsek buralarda beyaz Toroslar dolaşacak" diye tehdit ediliyor seçmen. Toros'un modası geçse de, ruhu yeni kasasıyla sürülüyor üretim bandına. Bir halk, o dişlilerin arasında ezilmeye çalışılıyor. Horos'un gözü, her şeyi gözetliyor, o kenafir gözden korksun isteniyor, anneannelerinden beyaz Toros hikâyelerini masal gibi dinlemiş çocuklar. Velakin üretim bandı dönmüyor artık muktedirin istediği gibi. Mısır'da biber gazı kapsüllerini gemiden indirmeyen işçiler gibi, yeni Toros üretmiyor korkunç ve mübarek elleriyle bir işçi, kardeşini o arabanın arka koltuğunda görmek istemiyor. O kaskatı metal eritiliyor, barışın sofrasında yoldaşlara birer kaşık olarak konuluyor sofraya. Horos'un gözü kör edilip Toros'un torpido gözüne atılıyor.

ozerayse96@gmail.com

 

ADINI SEN KOY GARDIROP ATATÜRKÇÜSÜ KİMDİR? FİKİRTEPE DÜŞTÜ! BAŞKA OLUR AĞALARIN KURULTAYI ORGANİK AYDIN, TURFANDA VEKİL CHP'Lİ KIZ KARDEŞİME AÇIK MEKTUP KÜTÜK SİYASETİ: NERELİSİN? ATANAMAYAN SOL YA DA AL YAZMALININ ÖLÜMÜ DUYDUM Kİ UNUTMUŞSUN FİLTRE KAHVE SEVDİĞİMİ… AÇ HARMANI* BABASI EVDE OLMAYAN ÇOCUKLAR CENNETTE FAZIL SAY VAR MI? KAPILAR, KİLİTLER, KÖPRÜLER KÜÇÜĞÜN RIZASI AYŞE ABLA, OHAL NE DEMEK? SIRITMAK POLİTİK BİR EYLEMDİR BURALI MISINIZ? KUMANYA, SEFER TASI ve HANIMELLERİ DİPLOMA, APOLET, RULET DOKUNMAYIN ŞABANIMA! BEKLE ZEYTİN TANESİ KORKMA! KİMLİĞE İTİNAYLA PVC KAPLANIR BENİM BAŞÖRTÜLÜ BACILARIM ŞAMPANYA, EKMEK ve GÜLLER.. CHP GENÇLİK KOLLARI KURULTAYININ ARDINDAN… MAYMUNCUK LİSTE KAHVALTININ MUTLULUKLA BİR İLGİSİ OLMALI MERKEL’İN ÇATALI VE POLONYALI MUSLUKÇU ASIL İŞ TAHİR OLABİLMEKTE… EY MAHALLE DELEGESİ!
 
1 - 2 - 3
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 20.10.2018 - 09:35:17 | Şu an 100 kişi online | Kullanım Koşulları