Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
DEVLET GALOŞ GİYMEZ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Ayşe ÖZER

Saçlarını rüzgarda savurmaktır özgürlük. Uzun saçlarının rüzgârla buluşması ferahlatır kadınları. Bir filmin son sahnesine ne çok yakışır, saçlarını rüzgâra vermiş bir kadının dik duruşu. Her filmin son sahnesi yeni bir başlangıçtır. İçindeki yolculuğu bitirir de kadın, başka bir yola düşer kimi zaman. 25 yaşındadır, pembe en çok ona yakışır. Gönlü ondadır mahallenin delikanlılarının. Gözleri bir başka dünyanın kapısıdır, "başka bir dünya mümkün" derken alır en güzel halini. Saçlarını toplar arkadaşının düğününde, güzelim gözleri ortaya çıkar. Evindeki küçük odası mabedidir genç kızın. Her gün kendi elleriyle temizler bütün evi. Çok sevdiği babasına bile temizlediği odaya kurumadan girmesine izin vermez. Odası, en temiz hayallerin kurulduğu mahremidir. Ondandır, koca postallarıyla içeri girmek isteyenlere "galoş giyin" demesi. Genç kızlık hayallerinin yanında, yeni bir dünya hayali de ezilmek istenir o koca postalların altında. Sterilize edilsin tüm yurt, bizden olmayanın boynu altında kalsın diye sürülür yağlı urganlara incecik boyunlar. Kıldan ince, kılıçtan keskince bir yoldur devrim, gencecik fidan gibi genç kızlar sırtından vurulur. Ama'lı, fakat'lı, kendileri yapmışlardır'lı cümleler dökülür lağımlardan. Lağım fareleri sokaktan evin içine girerler. Yurdun en temiz insanları, "çizmelerimi çıkarayım mı, sedye kirlenmesin?" diye sorarken bir can pazarının çıkışında, en kirli ayaklar altında ezilir bir genç kızın narin hayalleri. Mabedimize, evimize ayakkabılarıyla girenler, bu yurdun gördüğü en büyük, en nitelikli başkaldırmayı yapan fidanlara "camiye ayakkabılarıyla girdiler" suçlaması ile toplar oyları. Kapılarındaki Kâbe'yi yıkanlar, can havliyle mabede kaçan çocuklara "mabede girerken galoş giyin" der. Devlet, galoş giymez, bırakır ayak izlerini cinayet mahallinde. Devlet, prezervatif de takmaz, tecavüze uğrayan doğursun, biz bakarız der.

Öyle günler yaşıyoruz ki, bir gün içinde birçok filmin son sahnesine tanık oluyoruz. Bir umut bekliyoruz, diyoruz ki o ölürse film biter. Esas kız olmadan film olur mu? Bu coğrafyada filmler hep retrospektif çekiliyor bilmiyoruz. Hayatımızın başrolünden alıyor bizi muktedir, repliklerimizi kendisi yazıyor. Yaşam alanlarımıza tekmeyle, yumrukla, koçbaşıyla, postalla girilirken, en narin talebimiz bile ölümümüze yol açıyor. Çocuklarımız artık kendi evlerinin oturma odalarında, ilk emekledikleri, ilk kez düştükleri yerde sırtlarından vuruluyor. Bu defa düştüklerinde eğilip yeri de "ah" yapamıyoruz. Ahımız yerde kalıyor. Cenazeleri bile kaçırılıyor alelacele. Suçluya iyi hal indirimi yapılsın diye jet kanunlar çıkarılıyor, acilinden lacivert takım elbise temin edilip, hâkim karşısında nasıl el pençe divan durulur dersleri veriliyor. 25 yaşında, koca gözlü, zifir saçlı bir fidan daha düşüyor toprağa. Cenazesinin üzerine duvak koymaya bile gidemiyor eller. Başka bir dünya mümkünse, bu yurt o dünyanın cehennemi olsun isteniyor. Biz bu devleti, ayak izlerinden tanıyoruz.

"Bir başkaldırma ancak saçlarından tutulur" der şair. Sen yine de saçlarını toplama küçük kız. Savur rüzgâra.  "Herkes fazlasıyla sevmiş, ben eksikleriyle de sevdim oysa" yazıyor instagram hesabında. Eksik bir şey mi var hayatımızda zifir saçlı kız, gözlerimiz neden sık sık doluyor? Buralarda artık hep şimal rüzgârları esiyor, zor olsa da dünyayı ağır bir halı gibi çırpmalı. Tozlar havalansın, koca bir bahar temizliği yapmalı. Sonra mabedimize girmek isteyen herkese galoş giydirmeli ki, kirlenmesin tertemiz kavgamız. "Kimse dokunamaz bizim suçsuzluğumuza".

ozerayse96@gmail.com

 

AFFET BİZİ ELENİ! ADINI SEN KOY GARDIROP ATATÜRKÇÜSÜ KİMDİR? FİKİRTEPE DÜŞTÜ! BAŞKA OLUR AĞALARIN KURULTAYI ORGANİK AYDIN, TURFANDA VEKİL CHP'Lİ KIZ KARDEŞİME AÇIK MEKTUP KÜTÜK SİYASETİ: NERELİSİN? ATANAMAYAN SOL YA DA AL YAZMALININ ÖLÜMÜ DUYDUM Kİ UNUTMUŞSUN FİLTRE KAHVE SEVDİĞİMİ… AÇ HARMANI* BABASI EVDE OLMAYAN ÇOCUKLAR CENNETTE FAZIL SAY VAR MI? KAPILAR, KİLİTLER, KÖPRÜLER KÜÇÜĞÜN RIZASI AYŞE ABLA, OHAL NE DEMEK? SIRITMAK POLİTİK BİR EYLEMDİR BURALI MISINIZ? KUMANYA, SEFER TASI ve HANIMELLERİ DİPLOMA, APOLET, RULET DOKUNMAYIN ŞABANIMA! BEKLE ZEYTİN TANESİ KORKMA! KİMLİĞE İTİNAYLA PVC KAPLANIR BENİM BAŞÖRTÜLÜ BACILARIM ŞAMPANYA, EKMEK ve GÜLLER.. CHP GENÇLİK KOLLARI KURULTAYININ ARDINDAN… MAYMUNCUK LİSTE KAHVALTININ MUTLULUKLA BİR İLGİSİ OLMALI MERKEL’İN ÇATALI VE POLONYALI MUSLUKÇU ASIL İŞ TAHİR OLABİLMEKTE…
 
1 - 2 - 3
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.01.2019 - 01:30:50 | Şu an 124 kişi online | Kullanım Koşulları