Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
DAVUTOĞLU'NUN KAHVERENGİ RET OYU
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Saim TOKAÇOĞLU

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Nev Mekan Kafe'de gençlerle buluştu, soruları yanıtlamaya çalıştı.

"Anılarını" anlatırken 12 Eylül Anayasası ve Kenan Evren'in "halkoyuyla" Devlet Başkanı seçildiği referanduma değindi. "Zarflar şeffaftı. Kabul oyu beyazdı. Ret oyu ise kahverengiydi" dedi. Hatta ret oyu o kadar koyu kahverengiymiş ki, şeffaf zarfın içinde görülüyormuş. O da zarfa koyduğu ret oyunu "göstere göstere" sandığa atmış!

Davutoğlu'nun anlattığı bu hikâye hangi ülkede geçiyor bilmem. Ama Türkiye'de geçmiyor olsa gerek. Yaşadığımız gerçeklerle anlattığı hikâye arasında benzerlikler yok değil tabii.

12 Eylül Anayasası referandumunda kullanılan zarflar, gerçekten de şeffaf denilebilecek kadar ince beyaz kâğıttan yapılmıştı. Kabul oyları da beyazdı. Zarfla aynı renkte olduğu için görülmüyordu bile. Ancak ret oyları koyu kahverengi filan değil, maviydi. 12 Eylül ürünü bir partinin genel başkanının "kahverengi" oy kullanmasını da doğal karşılamak gerekiyor.

Mavi ret oyu üzerine referandum öncesinde de sonrasında da çok konuşuldu, yazıldı, çizildi. Mavi kelimesinin yazılması, hatta ima edilmesi bile yasaklandı. Cunta işi o kadar ileriye götürdü ki, diş geçiremediği bir tek mizahçılar kaldı. Anayasa ve Kenan Evren halkoyuna tek paket olarak çıkarıldı. Mavi oy kullanmak, hem Evren'e hem anayasaya hayır demekti. Yani, teröre evet demekle eş anlamlıydı cuntanın gözünde.

Çocukları 12 Eylül'ün işkence tezgâhlarında can çekişmekte olan insanlar, ağır baskı altında oy kullandılar. Mavi oy kullanarak Evren'e de, onun anayasasına da hayır diyenlerin oranı %8'lerde kaldı.

Davutoğlu'nun temsil ettiği zihniyetin 12 Eylül Anayasası'na hayır oyu kullandığını düşünmek komiktir. Davutoğlu söz ettiği zarfa kahverengi ne koydu bilemeyiz ama mavi ret oyu olmadığı belli.

saimtokacoglu@gmail.com

 

"BİNMEK KISMET OLMADI Kİ" MÜSTEŞAR HANIM ÇILDIRIYOR MUAVİNİN KARISININ TAKILARI HACIYATMAZ MİSALİ VIP YOLCULUĞUN BEDELİ BİR HAC HİKÂYESİ SERMAYE DOYMAK BİLMEZ! FATSA'YA GİREMEYENLER, MASKELİ FAŞİSTLER MİYDİ SAYIN VALİ? DEVLET TUZAK KURMAZ! YAZIYOR! AMA NE YAZIYOR? FOTOĞRAF ÇEKMEK EZİYET OLDU YOL BEKÇİLERİ Mİ, TEKNOLOJİ Mİ? YAKINDA DİLİM DİLİM SATILACAK! YA KANLI PAZAR? TAŞERON HER YERDE! ELEKTRİKLİ BİR SOYGUN HİKÂYESİ KATLEDİLEN ODTÜ DOĞASI İÇERİDEKİ MESLEKTAŞLARIMA MİLLETÇE KANDIRILIYORUZ! YA KARAR İDAM OLSAYDI? BİNALARI YIKARAK CUMHURİYETİ YOK EDEMEZSİNİZ! BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE SORUŞTURMA SEÇİME Mİ GİDİYORUZ? MÜDÜRÜM, BİZ GÜVENDE OLMADIĞIMIZI BİLİYORUZ! ENSAR VAKFI, KAİMDER.. YA DİĞERLERİ? BU DEZENFORMASYON NEDEN? HALKA YALAN SÖYLEMEYİN! BEYAZ'IN İLK YANLIŞI YAZIK! ÇOK YAZIK! DAVUTOĞLU'NUN KAHVERENGİ RET OYU
 
1 - 2 - 3 - 4
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 109 kişi online | Kullanım Koşulları