Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
SARAY'I YARGILAYACAK CESUR BİR TİYATRO ARANIYOR!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Saray'ı yargılayacak cesur bir tiyatro aranıyor!

AHMET ABAKAY

Yeni kitabı Devr-i Sultan'ı tiyatro oyunu olarak kaleme alan Gazeteci-yazar Ahmet Abakay, kitabında anlattığı ‘Sultanistan Gezegeni'nde ‘Başkan' ve yandaşlarının işledikleri suçları yargılayan hikâyesini seyirciyle buluşturacak ‘cesur bir tiyatro' arıyor.

Gazeteci-yazar Ahmet Abakay'ın yeni kitabı ‘Devr-i Sultan', Yazılama Yayınevi tarafından okura sunuldu.  Yeni yayınlanan kitap, Abakay'ın beşinci kitabı ve ‘oyun' formatında kaleme alındı. Oyununu 2 perde ve 6 sahneyle kurgulayan yazar, ‘Dünyaya milyonlarca kilometre uzaklıkta' diye tarif ettiği ‘Sultanistan' adlı bir gezegende geçen olaylar dizisi ile ‘Başkan' ve ‘Sanık Levent' karakterleri üzerinden günümüzde AKP ve Saray eliyle Türkiye halklarına yaşatılan savaş, katliam ve hırsızlık dolu zamanları okuyucuya anlatıyor.

Yazar Abakay, günümüzün Türkiye'sinden farklı olarak oyunun finalinde bir gelecek tahavvül ediyor ve daha kim oldukları kitabın başında aklımızda canlanan "Başkan" ve "Sanık Levent" karakterlerini halk mahkemesinde yargılıyor.

‘Zalimliğin, hukuksuzluğun öyküsü'
Kitabının Önsöz'ünde oyununu, "Aslında bu bir oyun değil. Bu, bir ülkedeki zalimliğin, hukuksuzluğun öyküsü" diye tanımlayan yazar Abakay, "Bu kitap, ülkemizde kabus yaşatanların, bugün ve yıllar sonra unutulmaması için yazıldı" diyor.

DEVR-İ SULTAN‘IŞİD durağında konaklamışlar...'
Yazar oyunun ilk perdesinde hikâyenin geçtiği Sultanistan Gezegeni'nde ‘Başkan' ve yandaşlarının işledikleri suçları şu ifadelerle anlatıyor ve ardından gelen sahnelerle birlikte okuyucu artık imha ve inkar politikalarının esas alındığı ülkesinin savaş ve katliam dolu günlerinde oyunun bir parçası oluyor ve sürükleyici ‘hikâye'de yerini alıyor: "‘Ben de sizdenim' demiş ve iktidar olmuş. İktidara gelince hep birlikte hazine dairesine koşmuşlar, orada toplanan halkın milyarca milyarını çuvallarla evlerine, zulalarına taşımışlar... Yargıyı da kendilerine bağlayınca artık kimse onlara dokunamaz olmuş... Komşu ülkede iç savaşı kışkırtmışlar. Masum insanların kafasını kesen dinci terör örgütlerine silah, militan yardımında bulunmuşlar... Sonunda çeteleşmişler, yaptırdıkları kaçak yapılara, dev saraylarla yerleşmişler... ‘Paralelli, terelelli' kavgasına tutuşmuşlar. Birbirlerinin inine girmişler... Her kılığa girmişler. Sonunda IŞİD durağında konaklamışlar... Ama sonunda yakayı ele vermişler. Halk onları bir sille ile devirmiş. Halk mahkemesine çıkartmışlar..."

Hayal ürünü!
Yazar, Türkiye'nin 2002-2015 yılları arasında yaşananları özetlediği ilk perdede, her muhalifin insanın fişlendiğini, gözaltına alıp tutuklandığı ve yaşamın devlet tarafından tehlike altına sokulduğu günümüzün Türkiye'sine ithafen, ironik bir dille, "Burada anlatılanların bu dünyayla bu dünyada yaşananlara hiçbir ilgisi yoktur. Tüm olaylar ve kişiler hayal ürünüdür" demeyi de ihmal etmiyor.

Halk yargılıyor
Ardından gelen sahnelerde devletin Kürdistan coğrafyasındaki ‘Eğer devlet geldiyse kötü bir şey için gelmiştir' gerçekliğini konu alıyor. Daha sonra Türkiye'de yaşanan bir dizi hukuksuz olayı konu alan yazar, oyunun final bölümünde ‘Başkan' ve mahkemede ‘Başkan'a ‘parsel parsel sattılar' sözleriyle ‘ihanet' eden ‘Sanık Levent' halk tarafından yargılanıyor. 

‘Bizi sen öldürdün'
Yine kitabın final bölümde mahkeme heyetinden suçlarının ispatı için ‘tanık' isteyen ‘Başkan'ın karşısına, uçurtmasıyla Berkin Elvan, Ali İsmail Korkmaz ve Ethem Sarısülük ‘Bizi sen öldürdün' ve Roboskili aileler, ‘Çocuklarımızı sen bombaladın' diye çıkıyor. Son olarak da Kürt bir çoban ‘Başkan'ın karşısına ‘Katırımı sen öldürdün' diye bağırıyor ve bir anda ortaya çıkan ‘ayakkabı kutuları' eşliğinde  ‘Başkan' ve yandaşlarını halk yargılıyor.

‘Cesur tiyatro arıyorum'
Kaleme aldığı oyunu hakkında konuştuğumuz yazar Abakay, ilk olarak bir aydın eleştirisi yapıyor ve "Susmak artık aydınlar için meziyet oldu. Ya susuyorlar ya da iktidardan yana konuşuyorlar. Aydın insan yaşadığı zamanı, gerçek neyse ona göre yazar ve anlatır, topluma duyurur. Yazan sayısı giderek azalıyor. Bende bu azınlık içindeyim ve duyurmak için yazdım" diyor. Abakay, ‘Sultanistan Gezegeni'nde geçen hikâyesini oynayacak, yani Saray'ı yargılayacak ‘cesur bir tiyatro' aradığını belirtiyor ve ‘Tiyatro çağrıma ne kadar yanıt verilir bilmiyorum. Kültür-sanat dünyasının da ne durumda olduğunu bu çağrımla görmüş olacağız" diye ifade etti.

DENİZ NAZLIM/DİHA/ANKARA

 

BİR ORTAÇAĞ HAYALETİ ENSARLI EĞİTİM
BİR ORTAÇAĞ HAYALETİ ENSARLI EĞİTİM
Cumhuriyet devriminin bilimsel bilgi ile donanmış, bağımsız ve aydınlık düşünebilme yetisine ulaşmış çocuklar yetiştirmek üzerine kurulu eğitim ülküsünü, dinci-gerici amaçları doğrultusunda tersine çevirmek üzere milli eğitim sistemi içine çöreklenmiş...
ABD ONAYLI "YERLİ ve MİLLİ" HÜKÜMET
ABD ONAYLI "YERLİ ve MİLLİ" HÜKÜMET
Ecevit hükümeti düşürülürken, yerli ve milli liderin ABD kapısında ne işi vardı?
UĞUR MUMCU KEMALİZM ve SOSYALİZM
UĞUR MUMCU KEMALİZM ve SOSYALİZM
Kemalist düşüncenin; emekçi sınıf ve tabakaları özgürleştirmeyi ilke edinen toplumculuk ile aynı potada eriyip nasıl bir kor halinde insan bilincinde ışıklandığını yalın, ama özenli bir araştırma ile “Mumcu’nun ölümünün ardından geçen yirmi dört yılda yetişmiş kuşaklar”a anlatıyor. Çok da iyi anlatıyor."
Işık Kansu
IŞIK KANSU'NUN YENİ KİTABI "YURT KEMİRİCİLERİ"
IŞIK KANSU'NUN YENİ KİTABI:
"YURT KEMİRİCİLERİ"

Gazeteci-Yazar Işık Kansu'nun Telgrafhane Yayınlarından çıkan yeni kitabı "Yurt Kemiricileri" raflarda yerini aldı.
İKÜ YENİ SANAT YILINI İDİL BİRET'LE AÇIYOR
İKÜ YENİ SANAT YILINI İDİL BİRET'LE AÇIYOR
Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek resitalde, Türkiye’nin klasik müzik dehalarından İdil Biret; Bach, Haendel, Chopin ve Beethoven’ın eserlerini yorumlayacak.
BURSAFOTOFEST BAŞLADI
BURSAFOTOFEST BAŞLADI
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği iş birliğiyle bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Fotoğraf Festivali, kortej yürüyüşü ile başladı.
KRAL MİDAS'IN ÇEKİMLERİ ESKİŞEHİR'DE BAŞLADI
KRAL MİDAS'IN ÇEKİMLERİ ESKİŞEHİR'DE BAŞLADI
Hazırlıkları uzun süredir devam eden “Kral Midas’ın Hazinesi” adlı sinema filminin çekimleri Eskişehir’de başladı.
2. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI FİLMLERİ HAFTASI
2. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI FİLMLERİ HAFTASI
2'nci Uluslararası Türk Dünyası Filmleri Haftası 2 Ekim’de İstanbul’da başlayacak
KIBRIS MODERN SANAT MÜZESİ AÇILDI
KIBRIS MODERN SANAT MÜZESİ AÇILDI
KKTC’de müzeler bölgesinde kurulan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi görkemli bir törenle açıldı.
TUNCEL KURTİZ MEZARI BAŞINDA ANILDI
TUNCEL KURTİZ MEZARI BAŞINDA ANILDI
Sinema ve tiyatro sanatçısı Tuncel Kurtiz, ölümünün 5’inci yılında Balıkesir'in Edremit ilçesindeki kabri başında anıldı.
GÖRME ENGELİ PİYANO TUTKUSUNU ENGELLEYEMEDİ
GÖRME ENGELİ PİYANO TUTKUSUNU ENGELLEYEMEDİ
13 yaşındaki Özcan Ekrem Yılmaz, hayallerini gerçekleştirip piyano çalmayı başardı. Ekrem, ünlü bir piyanist olmayı hedefliyor.
ASO'DA ÖZLEM AKINCI RESİM SERGİSİ
ASO'DA ÖZLEM AKINCI RESİM SERGİSİ
Ressam Özlem Akıncı’nın yağlı boya çalışmalarından oluşan kişisel resim sergisi Ankara Sanayi Odası Kültür Merkezi’nde açıldı.
AHİLİK GELENEĞİ TİYATROYLA ANLATILDI
AHİLİK GELENEĞİ TİYATROYLA ANLATILDI
Kırıkkale’de Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde 8 asırlık ahilik geleneği tiyatroyla anlatıldı.
BİLARDO TOPUNDAN TESPİH YAPIYOR
BİLARDO TOPUNDAN TESPİH YAPIYOR
Çankırı'da bir emekli öğretmen, bilardo topundan yaptığı tespihleri vatandaşların beğenisine sunuyor.
İSTANBUL COFFEE FESTİVAL BAŞLADI
İSTANBUL COFFEE FESTİVAL BAŞLADI
Avrupa‘nın en büyük iki kahve festivalinden biri konumunda olan İstanbul Coffee Festival başladı.
KIBRIS MODERN SANAT MÜZESİ AÇILIYOR
KIBRIS MODERN SANAT MÜZESİ AÇILIYOR
14 Türk Devleti’ne mensup ressamların önemli eserlerinin yer alacağı Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, sanatseverlere kapılarını açıyor.
"SINIR VE ÖTESİ"NDE SURİYELİ SIĞINMACILAR
"SINIR VE ÖTESİ"NDE SURİYELİ SIĞINMACILAR
"Sığınmacılar"
konusu, dünyanın ve Türkiye'nin gündeminde tüm sıcaklığını korurken, değişik kurumların yanı sıra sanatçılar da bu insanlık dramına ilgisiz kalmıyorlar. Ömer Zafer Göktürk, Handan Güler ve Serhat Saraydar'ın Ankara'da açtıkları "Sınır ve Ötesi" başlıklı karma fotoğraf sergisi de bu duyarlıkla ortaya konmuş çalışmalardan biri...
NUSRET ERTÜRK ile SÖYLEŞİ
NUSRET ERTÜRK ile SÖYLEŞİ 
Şahver Karasüleymanoğlu'nun Nusret Ertürk'le 25 Mayıs 2016'da yaptığı söyleşi.
KAPAKTA TASARIM TARTIŞMASI
KAPAKTA TASARIM TARTIŞMASI*“Küstüm!” diyen de var, “Edebiyatın ruhuna daha uygun” diyen de…
* Tasarım değişikliğinin olumlu sonuçlarını kısa sürede gördüklerini söyleyen Can Yayınları’nın sahibi Can Öz, “Satışlarımız üçe katlandı” diyor…
KAMAMBER'İN ARMAĞAN GİŞESİ HÂLÂ AÇIK!
KAMAMBER'İN ARMAĞAN GİŞESİ HÂLÂ AÇIK!
"A ah! Tank! Tank mı?... Hmm, tank... yeşil. Kamuflaj yeşili. Yeşil, tank, tüfek... tank-tüfek mi? Sokakta tank-tüfek var ve benim hiçbir anlamım yok! Ne kadar naifim, tanrılar beni bildikleri gibi yapsınlar! İnandığım dünyayı şimdi ve burada kuracakmışım! Benim dünyadan haberim yok ki daha. Neye yararım ben? Ben erkek arkadaşıma kahvaltı hazırlayayım. Bugün sarı tabaklarla yeşil örtüyü sereceğim...
SELİM ESEN'İN "AA AJANS HABERLERİ" KİTABI ÇIKTI
SELİM ESEN'İN "AA AJANS HABERLERİ" KİTABI ÇIKTI
Usta gazeteci Selim Esen'in "AA Ajans Haberleri - Olaylar Sarmalında Yazıl(a)mayanlar" kitabı Ürün Yayınları'ndan çıktı.
BİR DÖNEMİN YEMEKLİ HİKÂYESİ "SOĞAN ÖLDÜ YAŞASIN YEMEK"
BİR DÖNEMİN YEMEKLİ HİKÂYESİ "SOĞAN ÖLDÜ YAŞASIN YEMEK"
Acı, tatlı anılar, hayatın tuzu biberi yaşanmışlıklar, aynı sofradaki lezzetler gibi tadı damağımızda kalan kelimeler… Yemek yemeyi büyük bir keyif haline getiren, sofrasını dostlarla paylaşmayı ve kadeh kaldırmayı seven bir kadın, Sunar Kural Aytuna…
SILA: DEMOKRASİ FARKLILIKLARA SAYGI DUYMANIN ADIDIR
SILA: DEMOKRASİ FARKLILIKLARA SAYGI DUYMANIN ADIDIR
Yenikapı'da düzenlenen ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi' öncesi "Darbelere karşıyım ama böyle bir şovun içinde olmayacağım" dediği için hedef tahtasına oturtulan Sıla, süreci şaşkınlık ve üzüntüyle izlediğini söyleyerek, "Demokrasi farklılıklara saygı duymanın adıdır" dedi.
VEDAT TÜRKALİ'Yİ KAYBETTİK!
VEDAT TÜRKALİ'Yİ KAYBETTİK!
Yazar Vedat Türkali bu sabah 97 yaşında Yalova'da hayatını kaybetti. Acı haberi Türkali'nin kızı Deniz Türkali Twitter'dan duyurdu.
DURSUNALİ SARIKOÇ'U KAYBETTİK!
FOTOĞRAF SANATÇISI DURSUNALİ SARIKOÇ'U KAYBETTİK!
Fotoğraf sanatçısı Dursunali Sarıkoç bugün hayata gözlerini yumdu.
ALTIN KOZA'DA YARIŞACAK FİLMLER BELLİ OLDU
ALTIN KOZA'DA YARIŞACAK FİLMLER BELLİ OLDU
Geleneksel olarak Altın Koza Film Festivali adıyla düzenlenen, ancak bu yıl Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından adı değiştirilerek "23. Uluslararası Adana Film Festivali"nde 55 film arasından 12 film seçildi.
SITKI FIRAT'I KAYBETTİK
SITKI FIRAT'I KAYBETTİK
Fotoğraf sanatçısı Sıtkı Fırat 86 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ünlü fotoğraf sanatçısının ölümü fotoğraf çevrelerinde üzüntüyle karşılandı. Fırat, 18 Haziran Cumartesi günü Kocatepe Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Ankara Cebeci Asrî Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
UYKUSUZ, ERDOĞAN'IN DOĞUM KONTROLÜ SÖZLERİNİ YORUMLADI
UYKUSUZ, ERDOĞAN'IN DOĞUM KONTROLÜ SÖZLERİNİ YORUMLADI
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Zürriyetimizi artıracağız diyorum. Nüfus planlamasıymış, doğum kontrolüymüş, hiçbir Müslüman aile böyle bir anlayış içinde olamaz" demiş ve bu sözler gündemi değiştirmiş, tartışma yaratmıştı. Haftalık mizah dergisi Uykusuz Erdoğan'ın bu sözlerini bir karikatürle kapağına taşıdı.
HAYDARPAŞA'DA 8. KİTAP GÜNLERİ
HAYDARPAŞA'DA 8. KİTAP GÜNLERİ
Haydarpaşa Gar istasyonunun peronlarında yapılan 8. Kitap Günleri 5 Haziran'a kadar devam edecek. Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen 8. Kitap Günleri 1 Haziran'da Haydarpaşa'da başladı. Haydarpaşa Gar istasyonunun peronlarında yapılan kitap günlerinin onur konuğu Türk edebiyatının önemli isimlerinden Selim İleri.
GIRGIR'IN KAPAĞI: "BENİ TÜRK SAVCILARINA EMANET EDİNİZ"
ERDOĞAN GIRGIR'IN KAPAĞINDA: BENİ TÜRK SAVCILARINA EMANET EDİNİZMizah dergisi Gırgır, Rıza Sarraf davasında Erdoğan'ın ve 4 bakanın adının geçmesi üzerine Erdoğan karikatürünü "Beni Türk savcılarına emanet ediniz" ifadesiyle kapağına taşıdı.
 
1 - 2 - 3 - 4
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 22.05.2019 - 13:38:14 | Şu an 144 kişi online | Kullanım Koşulları