ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
SARAY'I YARGILAYACAK CESUR BİR TİYATRO ARANIYOR!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Saray'ı yargılayacak cesur bir tiyatro aranıyor!

AHMET ABAKAY

Yeni kitabı Devr-i Sultan'ı tiyatro oyunu olarak kaleme alan Gazeteci-yazar Ahmet Abakay, kitabında anlattığı ‘Sultanistan Gezegeni'nde ‘Başkan' ve yandaşlarının işledikleri suçları yargılayan hikâyesini seyirciyle buluşturacak ‘cesur bir tiyatro' arıyor.

Gazeteci-yazar Ahmet Abakay'ın yeni kitabı ‘Devr-i Sultan', Yazılama Yayınevi tarafından okura sunuldu.  Yeni yayınlanan kitap, Abakay'ın beşinci kitabı ve ‘oyun' formatında kaleme alındı. Oyununu 2 perde ve 6 sahneyle kurgulayan yazar, ‘Dünyaya milyonlarca kilometre uzaklıkta' diye tarif ettiği ‘Sultanistan' adlı bir gezegende geçen olaylar dizisi ile ‘Başkan' ve ‘Sanık Levent' karakterleri üzerinden günümüzde AKP ve Saray eliyle Türkiye halklarına yaşatılan savaş, katliam ve hırsızlık dolu zamanları okuyucuya anlatıyor.

Yazar Abakay, günümüzün Türkiye'sinden farklı olarak oyunun finalinde bir gelecek tahavvül ediyor ve daha kim oldukları kitabın başında aklımızda canlanan "Başkan" ve "Sanık Levent" karakterlerini halk mahkemesinde yargılıyor.

‘Zalimliğin, hukuksuzluğun öyküsü'
Kitabının Önsöz'ünde oyununu, "Aslında bu bir oyun değil. Bu, bir ülkedeki zalimliğin, hukuksuzluğun öyküsü" diye tanımlayan yazar Abakay, "Bu kitap, ülkemizde kabus yaşatanların, bugün ve yıllar sonra unutulmaması için yazıldı" diyor.

DEVR-İ SULTAN‘IŞİD durağında konaklamışlar...'
Yazar oyunun ilk perdesinde hikâyenin geçtiği Sultanistan Gezegeni'nde ‘Başkan' ve yandaşlarının işledikleri suçları şu ifadelerle anlatıyor ve ardından gelen sahnelerle birlikte okuyucu artık imha ve inkar politikalarının esas alındığı ülkesinin savaş ve katliam dolu günlerinde oyunun bir parçası oluyor ve sürükleyici ‘hikâye'de yerini alıyor: "‘Ben de sizdenim' demiş ve iktidar olmuş. İktidara gelince hep birlikte hazine dairesine koşmuşlar, orada toplanan halkın milyarca milyarını çuvallarla evlerine, zulalarına taşımışlar... Yargıyı da kendilerine bağlayınca artık kimse onlara dokunamaz olmuş... Komşu ülkede iç savaşı kışkırtmışlar. Masum insanların kafasını kesen dinci terör örgütlerine silah, militan yardımında bulunmuşlar... Sonunda çeteleşmişler, yaptırdıkları kaçak yapılara, dev saraylarla yerleşmişler... ‘Paralelli, terelelli' kavgasına tutuşmuşlar. Birbirlerinin inine girmişler... Her kılığa girmişler. Sonunda IŞİD durağında konaklamışlar... Ama sonunda yakayı ele vermişler. Halk onları bir sille ile devirmiş. Halk mahkemesine çıkartmışlar..."

Hayal ürünü!
Yazar, Türkiye'nin 2002-2015 yılları arasında yaşananları özetlediği ilk perdede, her muhalifin insanın fişlendiğini, gözaltına alıp tutuklandığı ve yaşamın devlet tarafından tehlike altına sokulduğu günümüzün Türkiye'sine ithafen, ironik bir dille, "Burada anlatılanların bu dünyayla bu dünyada yaşananlara hiçbir ilgisi yoktur. Tüm olaylar ve kişiler hayal ürünüdür" demeyi de ihmal etmiyor.

Halk yargılıyor
Ardından gelen sahnelerde devletin Kürdistan coğrafyasındaki ‘Eğer devlet geldiyse kötü bir şey için gelmiştir' gerçekliğini konu alıyor. Daha sonra Türkiye'de yaşanan bir dizi hukuksuz olayı konu alan yazar, oyunun final bölümünde ‘Başkan' ve mahkemede ‘Başkan'a ‘parsel parsel sattılar' sözleriyle ‘ihanet' eden ‘Sanık Levent' halk tarafından yargılanıyor. 

‘Bizi sen öldürdün'
Yine kitabın final bölümde mahkeme heyetinden suçlarının ispatı için ‘tanık' isteyen ‘Başkan'ın karşısına, uçurtmasıyla Berkin Elvan, Ali İsmail Korkmaz ve Ethem Sarısülük ‘Bizi sen öldürdün' ve Roboskili aileler, ‘Çocuklarımızı sen bombaladın' diye çıkıyor. Son olarak da Kürt bir çoban ‘Başkan'ın karşısına ‘Katırımı sen öldürdün' diye bağırıyor ve bir anda ortaya çıkan ‘ayakkabı kutuları' eşliğinde  ‘Başkan' ve yandaşlarını halk yargılıyor.

‘Cesur tiyatro arıyorum'
Kaleme aldığı oyunu hakkında konuştuğumuz yazar Abakay, ilk olarak bir aydın eleştirisi yapıyor ve "Susmak artık aydınlar için meziyet oldu. Ya susuyorlar ya da iktidardan yana konuşuyorlar. Aydın insan yaşadığı zamanı, gerçek neyse ona göre yazar ve anlatır, topluma duyurur. Yazan sayısı giderek azalıyor. Bende bu azınlık içindeyim ve duyurmak için yazdım" diyor. Abakay, ‘Sultanistan Gezegeni'nde geçen hikâyesini oynayacak, yani Saray'ı yargılayacak ‘cesur bir tiyatro' aradığını belirtiyor ve ‘Tiyatro çağrıma ne kadar yanıt verilir bilmiyorum. Kültür-sanat dünyasının da ne durumda olduğunu bu çağrımla görmüş olacağız" diye ifade etti.

DENİZ NAZLIM/DİHA/ANKARA

 

"SINIR VE ÖTESİ"NDE SURİYELİ SIĞINMACILAR
"SINIR VE ÖTESİ"NDE SURİYELİ SIĞINMACILAR
"Sığınmacılar"
konusu, dünyanın ve Türkiye'nin gündeminde tüm sıcaklığını korurken, değişik kurumların yanı sıra sanatçılar da bu insanlık dramına ilgisiz kalmıyorlar. Ömer Zafer Göktürk, Handan Güler ve Serhat Saraydar'ın Ankara'da açtıkları "Sınır ve Ötesi" başlıklı karma fotoğraf sergisi de bu duyarlıkla ortaya konmuş çalışmalardan biri...
NUSRET ERTÜRK ile SÖYLEŞİ
NUSRET ERTÜRK ile SÖYLEŞİ 
Şahver Karasüleymanoğlu'nun Nusret Ertürk'le 25 Mayıs 2016'da yaptığı söyleşi.
KAPAKTA TASARIM TARTIŞMASI
KAPAKTA TASARIM TARTIŞMASI*“Küstüm!” diyen de var, “Edebiyatın ruhuna daha uygun” diyen de…
* Tasarım değişikliğinin olumlu sonuçlarını kısa sürede gördüklerini söyleyen Can Yayınları’nın sahibi Can Öz, “Satışlarımız üçe katlandı” diyor…
KAMAMBER'İN ARMAĞAN GİŞESİ HÂLÂ AÇIK!
KAMAMBER'İN ARMAĞAN GİŞESİ HÂLÂ AÇIK!
"A ah! Tank! Tank mı?... Hmm, tank... yeşil. Kamuflaj yeşili. Yeşil, tank, tüfek... tank-tüfek mi? Sokakta tank-tüfek var ve benim hiçbir anlamım yok! Ne kadar naifim, tanrılar beni bildikleri gibi yapsınlar! İnandığım dünyayı şimdi ve burada kuracakmışım! Benim dünyadan haberim yok ki daha. Neye yararım ben? Ben erkek arkadaşıma kahvaltı hazırlayayım. Bugün sarı tabaklarla yeşil örtüyü sereceğim...
SELİM ESEN'İN "AA AJANS HABERLERİ" KİTABI ÇIKTI
SELİM ESEN'İN "AA AJANS HABERLERİ" KİTABI ÇIKTI
Usta gazeteci Selim Esen'in "AA Ajans Haberleri - Olaylar Sarmalında Yazıl(a)mayanlar" kitabı Ürün Yayınları'ndan çıktı.
BİR DÖNEMİN YEMEKLİ HİKÂYESİ "SOĞAN ÖLDÜ YAŞASIN YEMEK"
BİR DÖNEMİN YEMEKLİ HİKÂYESİ "SOĞAN ÖLDÜ YAŞASIN YEMEK"
Acı, tatlı anılar, hayatın tuzu biberi yaşanmışlıklar, aynı sofradaki lezzetler gibi tadı damağımızda kalan kelimeler… Yemek yemeyi büyük bir keyif haline getiren, sofrasını dostlarla paylaşmayı ve kadeh kaldırmayı seven bir kadın, Sunar Kural Aytuna…
SILA: DEMOKRASİ FARKLILIKLARA SAYGI DUYMANIN ADIDIR
SILA: DEMOKRASİ FARKLILIKLARA SAYGI DUYMANIN ADIDIR
Yenikapı'da düzenlenen ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi' öncesi "Darbelere karşıyım ama böyle bir şovun içinde olmayacağım" dediği için hedef tahtasına oturtulan Sıla, süreci şaşkınlık ve üzüntüyle izlediğini söyleyerek, "Demokrasi farklılıklara saygı duymanın adıdır" dedi.
VEDAT TÜRKALİ'Yİ KAYBETTİK!
VEDAT TÜRKALİ'Yİ KAYBETTİK!
Yazar Vedat Türkali bu sabah 97 yaşında Yalova'da hayatını kaybetti. Acı haberi Türkali'nin kızı Deniz Türkali Twitter'dan duyurdu.
DURSUNALİ SARIKOÇ'U KAYBETTİK!
FOTOĞRAF SANATÇISI DURSUNALİ SARIKOÇ'U KAYBETTİK!
Fotoğraf sanatçısı Dursunali Sarıkoç bugün hayata gözlerini yumdu.
ALTIN KOZA'DA YARIŞACAK FİLMLER BELLİ OLDU
ALTIN KOZA'DA YARIŞACAK FİLMLER BELLİ OLDU
Geleneksel olarak Altın Koza Film Festivali adıyla düzenlenen, ancak bu yıl Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından adı değiştirilerek "23. Uluslararası Adana Film Festivali"nde 55 film arasından 12 film seçildi.
SITKI FIRAT'I KAYBETTİK
SITKI FIRAT'I KAYBETTİK
Fotoğraf sanatçısı Sıtkı Fırat 86 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ünlü fotoğraf sanatçısının ölümü fotoğraf çevrelerinde üzüntüyle karşılandı. Fırat, 18 Haziran Cumartesi günü Kocatepe Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Ankara Cebeci Asrî Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
UYKUSUZ, ERDOĞAN'IN DOĞUM KONTROLÜ SÖZLERİNİ YORUMLADI
UYKUSUZ, ERDOĞAN'IN DOĞUM KONTROLÜ SÖZLERİNİ YORUMLADI
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Zürriyetimizi artıracağız diyorum. Nüfus planlamasıymış, doğum kontrolüymüş, hiçbir Müslüman aile böyle bir anlayış içinde olamaz" demiş ve bu sözler gündemi değiştirmiş, tartışma yaratmıştı. Haftalık mizah dergisi Uykusuz Erdoğan'ın bu sözlerini bir karikatürle kapağına taşıdı.
HAYDARPAŞA'DA 8. KİTAP GÜNLERİ
HAYDARPAŞA'DA 8. KİTAP GÜNLERİ
Haydarpaşa Gar istasyonunun peronlarında yapılan 8. Kitap Günleri 5 Haziran'a kadar devam edecek. Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen 8. Kitap Günleri 1 Haziran'da Haydarpaşa'da başladı. Haydarpaşa Gar istasyonunun peronlarında yapılan kitap günlerinin onur konuğu Türk edebiyatının önemli isimlerinden Selim İleri.
GIRGIR'IN KAPAĞI: "BENİ TÜRK SAVCILARINA EMANET EDİNİZ"
ERDOĞAN GIRGIR'IN KAPAĞINDA: BENİ TÜRK SAVCILARINA EMANET EDİNİZMizah dergisi Gırgır, Rıza Sarraf davasında Erdoğan'ın ve 4 bakanın adının geçmesi üzerine Erdoğan karikatürünü "Beni Türk savcılarına emanet ediniz" ifadesiyle kapağına taşıdı.
GÖÇE SÜRÜLEN HAYATLARIN HİKÂYESİ: GÂVUR MAHALLESİ
GÖÇE SÜRÜLEN HAYATLARIN HİKÂYESİ: GÂVUR MAHALLESİ
Zorunlu göç ile kültürlerin nasıl susturulduğunu, mekânlardan nasıl uzaklaştırıldığını anlatan "Gâvur Mahallesi" etkinliğine ilgi yoğun oldu. Gösterimin yapıldığı salonun yetersiz kalması nedeniyle 95 dakikalık belgeseli çok sayıda katılımcı ayakta izledi.
DAVUTOĞLU'NUN GİDİŞİ GIRGIR'IN KAPAĞINDA
Haftalık mizah dergisi Gırgır, Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki gerginliği "Davutoğlu'nun yetkileri Erdoğan tarafından bir bir budanıyor" başlığıyla kapağında işledi.
EROTİK, POLİTİK ve SARKASTİK BİR OYUN: KAMAMBER
Kara Kabere ekibi, Kamamber adlı oyunda oldukça çarpıcı bir metin ve performansla dört kadının hikayesini anlatıyor. Adı üstünde dört kadın; KendiniYiyen, DarAlan, Bağlanan ve BirOlan.
YENİ KUŞAK MODACILARDAN “KADİFEDEN HİKÂYELER”
İKÜ'lü genç tasarımcılar, Türk edebiyatının ünlü eserlerinden ilham aldıkları söz, öykü ve şiirleri, kadife kumaşlarda buluşturup bugünün hikâyesini yazdılar.
FERZAN ÖZPETEK’TEN KOMŞU DESTEĞİ…
Ressam Serpil Yeter'in "SerpİL­en­STANBU" adını taşıyan sergisinin açılışına Galata'dan komşusu ünlü yönetmen Ferzan Özpetek katılarak destek verdi. Sanatçının 37 tablosunun yer aldığı sergi 30 Nisan tarihine kadar kalacak.
KARA KABARE'NİN BİLETLERİ 'ARMAĞANLA' ALINACAK
“Kamamber”i izlemek isteyenler, “armağan ekonomisi” ile bilet alabilecek. Seyirciler, Kara Kabare’nin sitesinde yayımlanacak olan ihtiyaç listesinden diledikleri maddeyi temin ederek oyuna rezervasyon yaptırabilecek.
SARAY'I YARGILAYACAK CESUR BİR TİYATRO ARANIYOR!
Devr-i Sultan'ı tiyatro oyunu olarak kaleme alan Gazeteci-yazar Ahmet Abakay, kitabında anlattığı ‘Sultanistan Gezegeni'nde ‘Başkan' ve yandaşlarının işledikleri suçları yargılayan hikâyesini seyirciyle buluşturacak ‘cesur bir tiyatro' arıyor.
NÂZIM HİKMET BELGESELİ AMERİKA'DA YAYINLANDI
Niksarlı Cihat Taşkın’ın Görüntü Yönetmenliğini yaptığı NÂZIM HİKMET Belgeseli ABD’de yayınlandı
İSMET NURKAN İSLİMYELİ'Yİ KAYBETTİK
Türk plastik sanatçılarından İsmet Nurkan İslimyeli, 31 Ekim'de aramızdan ayrıldı. İslimyeli, Asker Ressamlar ekolünden Nüzhet İslimyeli'nin oğluydu.
KARANLIK BİR DÖNEMİN SİYAH / BEYAZ FOTOĞRAFINI ÇEKTİ
Gazeteci-yazar Attila Aşut, 1995-1998 yılları arasında yaşanan olayların siyasal / toplumsal günlüğünü tuttu.
CAN ERTUNA, SAVAŞ VE İSYANLARI YAZDI
NTV muhabiri Can Ertuna, yaklaşık 4 yıl boyunca Tunus'tan, Libya'ya, Mısır'dan Suriye'ye Arap coğrafyasındaki olayları yakından izledi ve notlarını "Arap İsyanları Güncesi" adlı kitapta topladı.
İBRAHİM DİNÇ'İN GEZİ AFİŞLERİ SERGİSİ
Grafik sanatçısı İbrahim Dinç'in "Gezi'nin 1. Yılı Afiş Sergisi" 31 Mayıs Cumartesi Ankara'da Mülkiyeliler Birliği'nde
BELEDİYE'NİN SANATA MÜDAHALESİNE CEZA GELDİ
Yontu sanatçısı Hasan Fehmi Hızal, eserine müdahale eden Trabzon'un AKP'li Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu'na karşı açtığı tazminat davasını kazandı
CEYHUN ATUF KANSU ŞİİR ÖDÜLÜ AÇIKLANDI
Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü'nü "Çayırı Sayıklamak" adlı yapıtıyla Cevahir Bedel kazandı.
TOKİ'DEN İÇ KARARTAN FOTOĞRAF ÖDÜLLERİ
Adı uzun süredir kent yağmasıyla ve betonlaşmayla anılan Başbakanlık'a bağlı TOKİ, bir fotoğraf yarışması düzenleyerek imajını düzeltmeye çalıştı. Ödüle layık görülen fotoğraflar ise TOKİ'nin iç karartan betonlaşma manzaralarını yansıtmaktan kurtulamadı.
"ZULÜMNAME" ESKİŞEHİR'DE
6 ay önce çalışmalarına başlanan trajikomik müzikal oyun "ZULÜMNAME"'nin prömiyeri 10 Şubat 2014 Pazartesi günü Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde yapılacak.
 
1 - 2 - 3 - 4
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 09.08.2018 - 23:42:30 | Şu an 84 kişi online | Kullanım Koşulları