Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
“MİLLET”TEN SONRA “DOĞANIN A… KOYMA”NIN TÜRKÇESİ CERATTEPE!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Cengiz MUMAY

"Muktedir", "faşist", "diktatör", "sözde diktatör"...

Titri ne olursa olsun, demokrasi dışı bir yönetimle halkını zapturapt almaya çalışanların yaygın olarak yaptıkları tek şey, ülkenin silahlı güçlerini kendi yönetimlerinin devamı için kullanmaktır. Demokrasi isteyen güçlerin muhalefetlerinin şekline göre de silahın dozu ayarlarlar. Ama bu ayar düğmesinin "maksimum"u yoktur. Talebi bastırana kadar devam eder müdahale. Çoğu durumda da, "talep tekrarlanmasın diye "ders verici" boyuta da çıkar.

Dünden beri Artvin halkının, Cerattepe'deki direnişini izliyorum. Nerdeyse tüm kent ayakta. Aracını alan gelmiş... Doğalarını tahrip ederek, kentlerini insanca yaşamaktan çıkaracak olan maden ocağında çalışmaların başlamasını engellemeye çalışıyorlar.

Buna hakları da var. Ne diyor Anayasa'nın 56. Maddesi?

"Çevre korunmasını devlet ve halk birlikte yapar!"

Devlet bu emri dinlemiyorsa, halk da mı dinlemesin?

Ayrıca haklı bir gerekçeleri daha var.

Rize İdare Mahkemesi, "Cerrattepe Bakır Madeni" projesi için verilen 18.07.2013 tarihli Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) "olumlu" raporunu kesin ifadelerle iptal etmiş:

"Planlanan bu maden faaliyetinin hayata geçirilmesinin Artvin ilini yöre sakinleri açısından yaşam alanı olmaktan çıkaracağını, bu bölgede maden arama projesi ile bu projenin etkisi altında bulunan yaşam alanları ve koruma altındaki alanların bir arada olamayacağı kanaatine varılmıştır!" olduğunu belirtmiştir.

Buna rağmen, madeni işletecek şirket alana girerek şantiyesini kurmaya başlamak istiyor.

Kim bu şirket? Cengiz İnşaat! "Milletin a.... koyacağız" tapeleriyle ünlenmiş Mehmet Cengiz'in şirketi yani.

Peki "milletin" yanısıra "doğanın da a.... koymaya" kararlı olan Mehmet Cengiz!e kim arka çıkıyor? Devlet! Hangi Devlet? Hani şu anayasasında "çevre korumasını halkla birlikte yapar" denen devlet!

Binlerce polis ve jandarmayı halkın üstüne sür, gaza boğ, demokratik, barışçıl talepleri ez! Bunu iki gündür aralıksız devam ettir!

İşte bu nedenle polis maaşlarına habire zam yapılıyor!

Bu devlete bir çift sözü Nazım Hikmet Ran'dan anımsatalım:

onlar ümidin düşmanıdır, sevgilim,

akar suyun

meyve çağında ağacın,

serip gelişen hayatın düşmanı.

çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına :

- çürüyen diş, dökülen et-,

bir daha geri dönmemek üzere yıkılıp gidecekler,

...

fakir köylü hatçe kadına,

ırgat süleymana düşman,

sana düşman, bana düşman,

düşünen insana düşman,

vatan ki bu insanların evidir,

sevgilim, onlar vatana düşman

 

cengizmumay@hotmail.com

 

BERAT'IN 'BERBAT' ŞAKASI SUR’UN DRAM GÜNCESİ… "BEN BURANIN YABANCISIYIM!" BEN KÜÇÜKKEN YÜZBAŞIYDIM… ENSAR, TURKCELL’İN CANINI YAKMAYA DEVAM EDECEK! CAN DÜNDAR ve ERDEM GÜL NEDEN TUTUKLANMADI? MAHKEME KAPILARINDA YENİ BİR KOMPLOYA TANIKLIK ETMEK… AH ULAN REZA! BİR MARDİNLİ NASIL ÖNÜNE YATAR? YAZI DİZİLERİ ÖLÜM HER AN, CEZA BAŞKA BAHARA… 10 SANİYEDE TUTUKLA, 8 SAATTE SALIVER! SUR’UN ELİNDE BEDDUADAN GERİYE NE KALDI? “MİLLET”TEN SONRA “DOĞANIN A… KOYMA”NIN TÜRKÇESİ CERATTEPE! “HEVAL BUSH”TAN YPG’YE... ABD NEDEN KÜRTLERİ TERCİH EDİYOR? FENERBAHÇE'NİN AMEDSPOR'A DESTEĞİ GEZİ'DEN MİRAS! “ÇÖZÜM”SÜZLÜĞÜN YENİ “SÜRECİ” ERDOĞAN NE İSTER, ÖCALAN NE VERİR? YA DA TERSTEN SORUN… CİZRE ve YÜKSEKOVA’YI İL YAPMAK ÇÖZÜM MÜ? HAİN, GÜRUH, RAHİP ve NÂZIM!
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 94 kişi online | Kullanım Koşulları