Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
HALKA YALAN SÖYLEMEYİN!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Saim TOKAÇOĞLU

Toplumsal belleğimiz ne yazık ki zayıf. Başkanlık sistemi dayatması için her yol mubah. "Başkanlık sistemi olursa hiç koalisyon olmaz. Hep tek başına iktidar olur" diyor. "Koalisyon hükümeti olsaydı etrafımız ateş çemberiyken hükümet bu kadar doğru kararlar alamazdı" diyor, AKP'nin önemli isimlerinden biri. Bu isim, AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım.

Sayın Yıldırım'a yakın tarihimizden bir koalisyon hükümetin verdiği en doğru kararlardan birini, Kıbrıs Barış Harekâtını hatırlatalım. Çok detayına girmeyelim, özet geçelim. 1974 yılında Rumlar Yunanistan'ın da desteğiyle, Kıbrıs Türklerine karşı eylemlere, toplu kıyımlara başladılar. Kan döktüler, evlerini, dükkânlarını yağmaladılar. Tehlikenin büyümesi ve durumun iyice kötüye gitmesi üzerine Türk ordusu, TBMM'nin verdiği savaş yetkisiyle Zürih ve Londra Antlaşması'nın 4. maddesine dayanarak 20 Temmuz 1974 tarihinde Kıbrıs Barış Harekâtını gerçekleştirdi. Üstelik bu harekât, "dostumuz ve müttefikimiz Amerika"nın, BM'nin karşı çıkmasına rağmen yapıldı. Bugün tu kaka olan Libya lideri Muammer Kaddafi, harekâta napalm bombaları, çeşitli malzeme ve top mermileri, İran ise roketatarlar vererek destek oldu. Pakistan da Türkiye'nin bu harekâtı yapabilmesi için cephane ve tıbbi malzemeyle katkıda bulundu.

Bütün toplumun bu harekâtı nasıl desteklediğine, askerlik şubeleri önündeki kuyruklara hepimiz tanığız. Çünkü toplum henüz bugünkü gibi bölünmemiş, paramparça edilmemişti.

O tarihte Türkiye'yi yöneten 37. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, bir koalisyon hükümetiydi. Kabineye şöyle bir bakalım; Başbakan Bülent Ecevit (CHP), Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan (MSP), Adalet Bakanı (MSP), Millî Savunma Bakanı Hasan Esat Işık (CHP), İçişleri Bakanı Oğuzhan Asiltürk (MSP).

Sayın Yıldırım, gördüğünüz gibi bir hükümetin doğru kararlar alabilmesi için tek parti hükümeti olması filan gerekmiyor. Hele bir "başkan" peşine koyun sürüsü gibi takılması hiç mi hiç gerekmiyor. Ya 1974'te CHP-MSP koalisyon hükümeti yerine ülkenin tepesine çöreklenmiş sizin "şiddetle" arzu ettiğiniz gibi bir başkan olsaydı? Kıbrıs bugün Akdeniz'de Türkler'den temizlenmiş bir Yunan adası olmuştu eminim.

saimtokacoglu@gmail.com

 

"BİNMEK KISMET OLMADI Kİ" MÜSTEŞAR HANIM ÇILDIRIYOR MUAVİNİN KARISININ TAKILARI HACIYATMAZ MİSALİ VIP YOLCULUĞUN BEDELİ BİR HAC HİKÂYESİ SERMAYE DOYMAK BİLMEZ! FATSA'YA GİREMEYENLER, MASKELİ FAŞİSTLER MİYDİ SAYIN VALİ? DEVLET TUZAK KURMAZ! YAZIYOR! AMA NE YAZIYOR? FOTOĞRAF ÇEKMEK EZİYET OLDU YOL BEKÇİLERİ Mİ, TEKNOLOJİ Mİ? YAKINDA DİLİM DİLİM SATILACAK! YA KANLI PAZAR? TAŞERON HER YERDE! ELEKTRİKLİ BİR SOYGUN HİKÂYESİ KATLEDİLEN ODTÜ DOĞASI İÇERİDEKİ MESLEKTAŞLARIMA MİLLETÇE KANDIRILIYORUZ! YA KARAR İDAM OLSAYDI? BİNALARI YIKARAK CUMHURİYETİ YOK EDEMEZSİNİZ! BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE SORUŞTURMA SEÇİME Mİ GİDİYORUZ? MÜDÜRÜM, BİZ GÜVENDE OLMADIĞIMIZI BİLİYORUZ! ENSAR VAKFI, KAİMDER.. YA DİĞERLERİ? BU DEZENFORMASYON NEDEN? HALKA YALAN SÖYLEMEYİN! BEYAZ'IN İLK YANLIŞI YAZIK! ÇOK YAZIK! DAVUTOĞLU'NUN KAHVERENGİ RET OYU
 
1 - 2 - 3 - 4
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 97 kişi online | Kullanım Koşulları