Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
AH ULAN REZA! BİR MARDİNLİ NASIL ÖNÜNE YATAR?
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Cengiz MUMAY

17-25 Aralık'ın iki ay sonrasıydı. Mardin'e düştü yolum. Kendin yokuş yolunu çıkarken ilk gözüme çarpan yeni yapı Muammer Güler Evlendirme Dairesi'ydi. Ardından zirveye çıktım. Tarihi kenti bir kez daha gezdim. Yeni müzeyi henüz görmemiştim, onu da ziyaret ettim.

Onlarca uygarlığa mekân olmuş neredeyse beş bin yıllık bir geçmişe sahip Mardin. Her yeri tarih fışkıran kentin tamamı SİT alanı ilan edilen eski yerleşiminde geziyordum. Çocukluğumdan kalan bir tadı, bir dükkânın tabelasında gördüm. Leblebisiyle de ünlü Mardin'de bu dükkâna girdim.

Sahibi bir Arap kökenli bir soydaşımdı. Çeşit çeşit leblebilerden tattırdı tüm misafirperverliğiyle. Biraz Arapça konuşarak özlem giderdim. Sohbet dönüp dolaşıp Arap hemşerisi Muammer Güler'e geldi.

Türkiye hâlâ ayakkabı kutularından çıkan ve halen bakan çocuklarıyla birlikte tutuklu olan Reza'nın dolarlarını konuşuyordu. Oğlu da tutuklu olan Muammer Güler, Mardinlileri pek üzmüştü anlaşılan. Mehmet ustaya da sordum fikrini:

"Abi elin Acemi, bizim bakanı nasıl böyle madara eder şaşkınız. Bizimki "önüne yatarım" demiş. Valla kendim duymadan inanmam ama herkes konuşuyor. Bir Mardinli nasıl önüne yatarmış bu Acemin! Rezil oldu! Mardin'in adı çıktı!"

İşte O Reza!

Leblebici Mehmet ustayı üzen olayın kahramanı Reza birkaç gün sonra bakan çocuklarıyla birlikte cezaevinden çıktı. Kendisine tepki gösterenleri korumalarıyla birlikte dövdürttü. "Ali kıran baş kesen" oldu. Sanki ses kayıtları, rüşvet belgeleri ona ait değilmiş gibi gerine gerine geziyordu. Ne de olsa şimdiki Cumhurbaşkanımız kendisi için "hayırsever işadamı" demişti.

Yalısına kaçan inşaat yapmıştı. Ama mühürlemek kimin haddineydi! Bir devr-i Reza yaşanıyordu. Ne de olsa "orospunun parası ile memurun rüşvetini hemen vereceksin" düsturuna bağlıydı. Menfaat ağlarını sağlam kurmuştu.

Kara paraları o aklamamış, Bakanın koluna 750 bin liralık saati geçirmemiş, sahte altın ticareti yapmamıştı. Hatta Egemen Bağış'a içi dolar dolu çikolata tepsisi de göndermemiş, bakan çocuklarını rüşvete bağlamamıştı.

İşte O Reza, ABD'yi de Türkiye sanıp Miami'ye uçtu Pazar günü. Kızı ve eşiyle Disneyland tatili yapacaktı. Uçağın merdivenlerinde FBI'yı gördü. "Önüme yatmaya geldiler" sandı önce. Çok geçmeden paketlediler. Bugüne kadar üstlendiği 58 davadan hiçbirini kaybetmeyen Savcı Preet Bharara'nın huzuruna çıkardılar. Sorgusu yapıldı, federal mahkeme tarafından içeri tıkıldı. Daha hücresi belli olmadan 75 yıl hapis istemiyle yargılanacağı fırıldandı kulağına.

Bir film şeridi gibiydi yaşananlar Reza için...

Şimdi derhal Amerikan HSYK'sı toplanacaktı. Önce savcı görevden alınacaktı. Sonra dosya yandaş bir savcıya aktarılacak, tahliyenin önü açılacaktı. Ardından eşi ve yakınları Lüküs ciplerle New York Hapishanesi'nin içine girerek kendisini yalnız bırakmayacaklardı. Özel yemek servisi kurulup ağırlanacaktı.

Ama hesap tutmadı. Amerikan HSYK'sından tık yok. Eşi desen, New York'u terk etti bile. Dünyanın en kötü 10 cezaevi arasında gösterilen Ney York Cezaevi'nin kayıtlı bir mukimi artık!

"Neden?" diye düşünecek şimdi. Neden tüm suçlamaları ortadan kaldıracak bir Başkan oğlu ile ilişki kurmadı burada? Kuramazdı. Çünkü Obama'nın oğlu yoktu. Malia ve Sasha adında iki kızı vardı sadece!

Aslında zora giren sadece Reza değildi. Ortağı Babek Zencani İran'da idama mahkum edildi. İdamdan kurtulmasının tek yolu olarak İran'ı dolandırdığı 2,7 milyar doların iadesi halinde mümkün olabileceği açıklandı.

Amerika'dan gelen sesler daha ürkütücü Türkiye için. Ekonomik suçlarda en önemli koşul, "büyük balık"ın itiraf edilmesi. Yani Reza'yı öttürmeye çalışacaklar, "büyük balık kim" diye. Maazallah ABD ile zaten limoni olan ilişkilerimiz daha da sekteye uğrayabilir.

Şimdi Ankara'da birilerinin "çık işin içinden çıkabilirsen" dediklerini duyuyor gibiyim:

- Zaten Fethullah Gülen'i iade etmiyorlar, şimdi bir de Reza için nasıl kavga edeceğiz?

Bir parantez de Egemen Bağış'a açarak kapatalım konuyu. Reza ile derin ilişkileri ayyuka çıkan eski Bakan Bağış, bir süredir eşi adına sahip olduğu şirketleri ve mal varlıklarını elden çıkararak, eski yaşadığı ABD'ye dönme hazırlığında.

Şimdi ne olacak?

cengizmumay@hotmail.com

 

 

BERAT'IN 'BERBAT' ŞAKASI SUR’UN DRAM GÜNCESİ… "BEN BURANIN YABANCISIYIM!" BEN KÜÇÜKKEN YÜZBAŞIYDIM… ENSAR, TURKCELL’İN CANINI YAKMAYA DEVAM EDECEK! CAN DÜNDAR ve ERDEM GÜL NEDEN TUTUKLANMADI? MAHKEME KAPILARINDA YENİ BİR KOMPLOYA TANIKLIK ETMEK… AH ULAN REZA! BİR MARDİNLİ NASIL ÖNÜNE YATAR? YAZI DİZİLERİ ÖLÜM HER AN, CEZA BAŞKA BAHARA… 10 SANİYEDE TUTUKLA, 8 SAATTE SALIVER! SUR’UN ELİNDE BEDDUADAN GERİYE NE KALDI? “MİLLET”TEN SONRA “DOĞANIN A… KOYMA”NIN TÜRKÇESİ CERATTEPE! “HEVAL BUSH”TAN YPG’YE... ABD NEDEN KÜRTLERİ TERCİH EDİYOR? FENERBAHÇE'NİN AMEDSPOR'A DESTEĞİ GEZİ'DEN MİRAS! “ÇÖZÜM”SÜZLÜĞÜN YENİ “SÜRECİ” ERDOĞAN NE İSTER, ÖCALAN NE VERİR? YA DA TERSTEN SORUN… CİZRE ve YÜKSEKOVA’YI İL YAPMAK ÇÖZÜM MÜ? HAİN, GÜRUH, RAHİP ve NÂZIM!
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 66 kişi online | Kullanım Koşulları