Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
ENSAR, TURKCELL’İN CANINI YAKMAYA DEVAM EDECEK!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Cengiz MUMAY

Karaman'daki yasadışı yurt-evlerde, "dindar nesil" yetiştirme hedefindeki Ensar Vakfı'nda, 45 erkek çocuğun cinsel istismar ve tecavüze uğraması toplumda ciddi bir rahatsızlık yarattı.

O ana kadar pek çok kişi haberdar değildi Ensar'dan. Üstelik karıştırılan eski defterler, Karaman olayının Ensar'da yaşanan ilk tecavüz olmadığını ortaya koyuyordu. Oysa Ensar, son dönemlerde iktidar eliyle gittikçe güçlendirilen bir vakıf. Cumhurbaşkanı ve ailesinin himayesinde örgütlenen, faaliyet gösteren ve gelişen Ensar Vakfı, tecavüzler tepki topladıkça, bazı gazetelerle sosyal medyada olaylar ortaya çıktıkça birçok kişi ve kurumu da zor duruma sokuyor.

Bunların başında Turkcell geliyor. Olayların ilk günlerinde Turkcell'in Ensar Vakfı'nın düzenlediği çeşitli etkinliklere sponsor olduğu haberi yayıldı. Uzun süre sessiz kalan Turkcell, artan tepkiler üzerine bir açıklama yaptı. Ama o da ne? Olayları kınayacağına, Ensar Vakfı'na destek vermeye devam edeceğini söyledi.

Sosyal medya ayar tutmaz...

Eeee... Sosyal medya bu. Durur mu? Başladılar tag'ler üretmeye. Kızılca kıyamet kopuyordu Twitter'da. Ama Turkcell hiç geri adım atmaya niyetli değildi. Cumhurbaşkanı ve ailesi, Başbakan hatta Aile Bakanı, tecavüzü kınıyor ama Ensar'a hiç laf söyletmiyorlardı. Onlara göre Ensar, kıymetli bir vakıftı, çalışmaları da "takdire şayan"dı.

Hat iptalleri ve boykot kampanyalarıyla zor durumda kalan Turkcell, aynı mantıkla geri adım atmadı. Önceki gün mahkemeye başvurarak aleyhine yazılan yazıların saptanmasını ve sorumluların cezalandırılmasını istedi. Bunun üzerine tepkiler daha da büyüdü. Bugün yine Twitter'da aleyhine açılan #Tecavüzcell tag'iyle zirveye oturdu.

Ensar'a duyulan tepkiyi Turkcell neden anlamaz peki?

Şimdi bu soruyu irdeleyelim.

Turkcell'de AKP çizgisi hâkim artık...

İşadamı Mehmet Emin Karamehmet tarafından kurulan Turkcell'in hisseleri, Karamehmet'in 1990 sonlarından itibaren geçirdiği sarsıntılar yüzünden sürekli el değiştirdi. TMSF eliyle hisselerin yönetimi artık hükümetlerin eline geçti. Sermaye Piyasası Kurulu da, "küçük yatırımcıyı koruyorum" diye AKP kadrolarını Turkcell'e doldurdu. Hem de öyle ayan beyan yaptı bu işi. Atadığı isimlerin çoğu, yolu AKP'den geçmiş olanlar. Oysa Şirkette en büyük paya sahip ortaklar Rus Alfa ile İsveç Tele Sonera şirketi. Ancak halka açık hisse oranı %35'in üstünde olunca ve kritik %5'lik hisse Ziraat Bankası'nda rehin tutulunca, Turkcell AKP'nin arka bahçesi oldu.

Sadece yönetime yapılan son üç atama bile Turkcell'de neler olduğunu anlatmaya yetiyor.

İşte SPK'nın "bağımsız üye" olarak atadığı isimler:

Mehmet Hilmi Güler: Gökçek'le yolsuzluk tapesi yayınlanan ve hakkında çok sayıda yolsuzluk iddiası bulunan AKP'li eski Enerji Bakanı.

Atilla Koç: Eski emniyetçi ve vali. AKP hükümetlerinde Kültür Bakanı olarak görev yaptı. Meclis çalışmaları sırasında uyurken fotoğrafları çekilen Koç'un, valilik yaptığı dönemde Siirt'te çok sayıda faili meçhul cinayet ve insan hakları ihlalleri yaşandı. Tarihe geçen sözünü gözaltında işkence gördüğünü iddia eden 87 yaşındaki Mehmet dede için söylemişti: "Eğer bu kişi babalık davası açacak ehliyetteyse, gözaltına alınması da doğal!"

Bekir Pakdemirli: AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı iken aday olduğu milletvekili seçimlerini kaybetti. Eski Bakan Ekrem Pakdemirli'nin oğlu.

New York Borsası'nda işlem gören tek Türk firması olan Turkcell, Türkiye'nin de en büyük firmalarının başında geliyor. Bu nedenle iştah kabartan bir kurum. Bu yılın başında Turkcell'de tam bir darbe yapıldı artık. Yönetim AKP'nin eline geçti. Genel Müdür Süreyya Civil dahil eski kadrolar ve birçok profesyonel kovuldu.

2013 Mart'ından bu yana Turkcell'e yapılan AKP operasyonu artık tam başarılı olduğu içindir ki, Turkcell tıpkı hükümet gibi geri adım atmayı zaaf kabul ediyor. Oysa sadece Ensar tepkisi yüzünden kaybettikleri abone sayısı beş sıfırlı rakamlarla telaffuz ediliyor.

Normalde, böylesine bir olaydan sonra dev şirketler toplumun gazını almak için yatıştırıcı açıklamalar yapar, pazar payının küçülmesini önlemeye çalışır. Ancak AKP'nin egemen olduğu Turkcell, bunları yapmak yerine yarayı kaşıyor, tecavüzle suçlanan bir kurumu desteklemeye devam edeceğini ilan ediyor.

Yabancılar ne kadar sessiz kalır?

Ama bu kez yanılacaklar bence. Yabancılar bizim muhalefete benzemez. Hele söz konusu olan büyük sermayeler olunca, milyar dolarlarının heder olmasına seyirci kalmazlar. Gerek tahkim eliyle (Uluslararası Tahkim denilen kurul, üye devletlerdeki yasalara bağlı olmaksızın yabancı sermayeyle ilgili bağımsız karar verebiliyor. Burada hükmedilen tazminatlar genelde dudak uçuklatıcı türden), gerek borsada oynayarak ne yapar eder Turkcell'i hizaya sokarlar. Bu nedenle Turkcell hisselerinde çoğunluğun yabancı ortaklar tarafından ele geçirilmesi an meselesidir her zaman.

Siyasi bir örnekle de açıklayayım ne demek istediğimi...

Cumhurbaşkanı'nın tutuklama için AYM'ye rest çektiği, savcıların değiştirildiği davada Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuksuz yargılanmalarına karar verildi. Bunun tek nedeni, AB ve ABD'nin verdiği tepkiydi. Maalesef iç dinamikler yeterince harekete geçemediği ve toplum "hafıza" fukarası olduğu için istedikleri gibi at koşturanlar, uluslararası arenada zor durumda kalınca karar değiştirebiliyorlar.

Ben artık Turkcell kullanmıyorum...

Birçok insan gibi ben de Ensar'da ortaya çıkan bu rezilliğe ve sahip çıkılmasına tepkili bir yurttaşım.

Ama sadece tecavüz evleri açığa çıkan Ensar'a sponsor olduğu için değil, Turkcell hatlarımızı neden derhal taşımalıyız kısaca anlatayım.

Bildiğiniz gibi iktidar sosyal medyadan rahatsız. Twitter ve Facebook'u önemli olaylar sırasında yasal bir karar olmadan yavaşlatıyor.  Turkcell uluslararası bir ortaklık olmasına rağmen, yönetim AKP'nin eline geçmiş. Avea ile birleşen Türk Telekom da aynı şekilde. Şu an tek bağımsız operatör İngiliz sermayeli Vodafone görünüyor.

Hükümet rahatsız olduğu siteleri Turkcell ve Türk Telekom'a sadece bildirerek gerekli sansürü hemen uygulatıyor, erişimi yavaşlatıyor. Aynı rica (!) Vodafone'a da gidiyor. Ama Vodafone ancak mahkeme kararı olan engellemeleri uyguluyor.

Bunu defalarca test ettim. Ofisimdeki Turkcell bağlantısıyla sosyal medyaya erişemezken, elimdeki Vodafone hattıyla sorunsuz bağlandım.  Bu nedenle ev ve ofis internet hatları dahil olmak üzere 8 hattı Vodafone'a emanet etmek zorunda kaldım.

Sadece bunu yapmakla kalmadım. Kafasına göre kanal kovan Turksat'ı da evimden kovdum. Ne izleyeceğime onlar mı karar verecekler? Basit bir uyduyla daha çok kanal izliyorum şimdi.  Yüz liraya mal olan uydum, Turksat'a ödediğim sadece üç aylık fatura tutarı kadar.

İletişim ve bilgi alma hakkımızı korumak için mücadele etmeliyiz. Sadece Turkcell'i değil Turksat'ı da iptal etmeliyiz. Unutulmamalı ki, bu devirde bu şirketlere verilecek en büyük ceza, paralarımızın cüzdanlarına gitmesini engellemektir. Yoğun abone kaybı bu şirketleri borsada güç durumda bırakır. Yabancı ortaklar kazan kaldırır. Tüketici olarak bunu yapacak bilinçteyiz!

cengizmumay@hotmail.com

 

BERAT'IN 'BERBAT' ŞAKASI SUR’UN DRAM GÜNCESİ… "BEN BURANIN YABANCISIYIM!" BEN KÜÇÜKKEN YÜZBAŞIYDIM… ENSAR, TURKCELL’İN CANINI YAKMAYA DEVAM EDECEK! CAN DÜNDAR ve ERDEM GÜL NEDEN TUTUKLANMADI? MAHKEME KAPILARINDA YENİ BİR KOMPLOYA TANIKLIK ETMEK… AH ULAN REZA! BİR MARDİNLİ NASIL ÖNÜNE YATAR? YAZI DİZİLERİ ÖLÜM HER AN, CEZA BAŞKA BAHARA… 10 SANİYEDE TUTUKLA, 8 SAATTE SALIVER! SUR’UN ELİNDE BEDDUADAN GERİYE NE KALDI? “MİLLET”TEN SONRA “DOĞANIN A… KOYMA”NIN TÜRKÇESİ CERATTEPE! “HEVAL BUSH”TAN YPG’YE... ABD NEDEN KÜRTLERİ TERCİH EDİYOR? FENERBAHÇE'NİN AMEDSPOR'A DESTEĞİ GEZİ'DEN MİRAS! “ÇÖZÜM”SÜZLÜĞÜN YENİ “SÜRECİ” ERDOĞAN NE İSTER, ÖCALAN NE VERİR? YA DA TERSTEN SORUN… CİZRE ve YÜKSEKOVA’YI İL YAPMAK ÇÖZÜM MÜ? HAİN, GÜRUH, RAHİP ve NÂZIM!
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 59 kişi online | Kullanım Koşulları