Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı  
ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
BİNALARI YIKARAK CUMHURİYETİ YOK EDEMEZSİNİZ!
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Saim TOKAÇOĞLU

Gerici kafa, elinde balyoz bit kadar beyniyle Türkiye Cumhuriyeti ile özdeşleşmiş yapıları yıkıp hem yeni rant alanları yaratıyor, hem bu yolla nefret ettiği cumhuriyeti yok edebileceğini zannediyor. Bugün de Çubuk Baraj Gazinosu'nun yıkıldığı haberini aldık. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi, Çubuk Barajı'nda bulunan ve 1937-1938 yıllarında yapılan Baraj Gazinosu'nun yıkıldığını saptadı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Cumhuriyet'in ilk yıllarına tanıklık etmiş bu binaların yıkılmasını "mimarî Vandalizm" olarak tanımlıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ayakta bina bırakmadı. Tarihi binaları yıkıp yıkıp yerine görgüsüz, kent yaşamına ağır darbeler indiren gökdelenler dikiyorlar. Yerlerine yapılanlar ayrı bir rezalet, ama yıkılanlara bakalım öncelikle. Hangi Ankaralı'nın yıkılan binalarla, yok edilen meydanlarla ilgili anıları yoktur ki? "Yerine yenisini yapacağız" kadar ciddiyetsiz, aptalca bir savunma olamaz.

Sıhhiye'deki Etibank binası, Necatibey Caddesi'yle Kumrular Sokak köşesindeki eski İmar İskân Bakanlığı, müze olarak kullanılabilecek Havagazı fabrikaları, Atatürk'ün Marmara Köşkü... Ve bugün de Çubuk Baraj Gazinosu.

 

"Yıkılan sadece bina değil, Cumhuriyetin laik yaşam tarzıdır" diyor Tezcan Karakuş Candan, suç duyurusunda bulunacaklarını söylerken. Bu tarihi binalara karşı girişilen yok etme operasyonunun, IŞİD'in Suriye topraklarında tarihi şehirlere, müzelere karşı giriştiği yok etme operasyonlarından hiç mi hiç farkı yoktur. Bu vicdansız yıkıma karşı çıkıyoruz, durdurmaya çalışıyoruz ama vandal devletin kudretini eline geçirmeye görsün bir kere.

"Kestiğimiz her ağacın yerine on mislini dikiyoruz" demek ne kadar aptalcaysa, "Yıktık ama yerine yenisini yapacağız" demek de o kadar aptalcadır.

GENÇ FOTOĞRAFÇILARA ÇAĞRI

Yok edilen, yağmalanan tarihin yalnızca siyah beyaz kopyaları kaldı elimizde. İyi ki çekmişiz, tarihi kaydetmişiz. Ne zaman olur bilmem, ama bir gün mutlaka her şey değişecek. Kent üzerinde aklıyla, eğitimiyle, birikimiyle söz sahibi olması gerekenler devralacak yönetimi. O zaman, bizim o eski fotoğraflarımız yol gösterecek onlara. Bugünden tezi yok, örgüt olarak AFSAD, FSK gibi kurumlar, bireysel olarak amatör olsun, profesyonel olsun bütün fotoğrafçılar kentin her milimetresinin fotoğraflarını çekip tarihe not düşmeliler. Parmağınızı korkak alıştırmayın, "yarın çekerim"e bırakmayın. Yıllardır her sabah evinizden çıkarken bastığınız kaldırım taşını yarın yerinde bulamama ihtimaliniz çok kuvvetli. Yeri göğü fotoğraflayın. Kaç kişi farkına vardı bilmiyorum. Son on yılda Ankaralı'nın "Asrî Mezarlık" olarak bildiği Cebeci Mezarlığı'nın kendi tarihi kadar eski, eskimeyen, yıpranmayan doğal Ankara taşından olan bordür taşları sökülüp atıldı, yerine birkaç yılda ufalanıp bir başka müteahhide gelir kapısı olacak beton döşendi. Üşenmeyin arkadaşlar! Hırsızlık, yok etme aşkı mezar taşlarından başlıyor, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna tanıklık etmiş binalara kadar gidiyor.

saimtokacoglu@gmail.com

 

"BİNMEK KISMET OLMADI Kİ" MÜSTEŞAR HANIM ÇILDIRIYOR MUAVİNİN KARISININ TAKILARI HACIYATMAZ MİSALİ VIP YOLCULUĞUN BEDELİ BİR HAC HİKÂYESİ SERMAYE DOYMAK BİLMEZ! FATSA'YA GİREMEYENLER, MASKELİ FAŞİSTLER MİYDİ SAYIN VALİ? DEVLET TUZAK KURMAZ! YAZIYOR! AMA NE YAZIYOR? FOTOĞRAF ÇEKMEK EZİYET OLDU YOL BEKÇİLERİ Mİ, TEKNOLOJİ Mİ? YAKINDA DİLİM DİLİM SATILACAK! YA KANLI PAZAR? TAŞERON HER YERDE! ELEKTRİKLİ BİR SOYGUN HİKÂYESİ KATLEDİLEN ODTÜ DOĞASI İÇERİDEKİ MESLEKTAŞLARIMA MİLLETÇE KANDIRILIYORUZ! YA KARAR İDAM OLSAYDI? BİNALARI YIKARAK CUMHURİYETİ YOK EDEMEZSİNİZ! BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE SORUŞTURMA SEÇİME Mİ GİDİYORUZ? MÜDÜRÜM, BİZ GÜVENDE OLMADIĞIMIZI BİLİYORUZ! ENSAR VAKFI, KAİMDER.. YA DİĞERLERİ? BU DEZENFORMASYON NEDEN? HALKA YALAN SÖYLEMEYİN! BEYAZ'IN İLK YANLIŞI YAZIK! ÇOK YAZIK! DAVUTOĞLU'NUN KAHVERENGİ RET OYU
 
1 - 2 - 3 - 4
 8 :
 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2018 | Son Güncelleme : 16.05.2019 - 00:13:33 | Şu an 94 kişi online | Kullanım Koşulları