ANA SAYFABİZHABERİZREKLAM
   
SEVGİLİ ANNE BABALAR BUGÜN KARNE ALIYORUZ
İÇERİK
BAŞLIKLAR

Psikolog Arife TAMER

Sevgili anne ve babalar bugün; en değerli varlıklarımız, çocuklarımız karnelerini aldı. Bir eğitim ve öğretim dönemi daha sona erdi. Biraz mola veriyoruz ve birkaç ay sonra yola kaldığımız yerden devam edeceğiz..

Çocuklarımız bir yıl daha büyüdüler. Bir dönem daha bitti. Bu dönem, hem çocuk hem de sizler açısından kimi zaman zorlu, kimi zaman kolay yaşanan bir süreç oldu. Çocuklarımız yıl boyunca çalıştılar, emek verdiler öğrenmek adına.

Bu süreci belgeleyen karnelerini aldı çocuklarımız. Karnede yazılı notlar bir eğitim - öğretim dönemi boyunca hedeflenen bilgilere ne kadar ulaşıldığıyla ilgili bir sonuç sadece. Çocuklarımızı değerlendirme aracı değil.  Bu sonuca, çocuklarımızın bazıları sevindi, bazıları üzüldü. Ya ebeveynler?

Çocuklar karne aldı demek, eksik bir değerlendirme. Anne babalar da karne aldı aslında bugün...  Bu nedenle karneye iki boyutlu bakmamız gerekiyor. Hem kendi algı, düşünce ve beklentilerimiz, hem de çocuğumuzun algısı, düşünce ve beklentileri...

Karne bir sürecin sonucu. Sonuç ne olursa olsun üzerinde durulması gereken bu sürecin nasıl yaşandığı.. Sevgili ebeveynler; peki siz bu süreci nasıl yaşadınız? Sizin açınızdan önemli olan sonuç mu yoksa bu süreç mi?

Kendinize şu soruları hiç sordunuz mu? Eğitim basamaklarında bir etabı daha geçen çocuğumuzun iç dünyasında neler oluyor acaba? Bu süreçte hiç fark ettiniz mi, çocuklarımız hangi kaygıları taşıyor? Sıkıntıları var mı? Başarı ve başarısızlıkla ilgili neler yaşıyor? Karnesini aldığında sizin tepkileriniz hakkında neler düşünüyor? Duygularını sizinle paylaştığından emin misiniz? Sorumluluklarının farkında mı?

Çocuklarımızın başarı düzeyi ile ilgili değerlendirme yaparken göz önünde tutulması gereken bazı unsurlar bulunmaktadır.  Çocuklarımızın başarıları birçok nedene bağlı olarak değişebilir. Çocuğumuzun zihinsel performansı, öğrenme becerileri, okul ve öğretmene karşı tutumu,  okul ve öğretmenlerin bilgi ve tutumları, anne babanın beklenti ve tutumları bu nedenlerden bazılarıdır. Her çocuk birbirinden farklı özellikte ve gelişimdedir. Çocuklarımızın içinde bulunduğu gelişim dönemine ve yeteneğine göre başarıları değişir.

Sevgili ebeveynler; umduğunuz karneyle karşılaşmadıysanız belki gözden kaçırdığınız şeyler oldu bu yıl... Sevgi yetersizliği, olumsuz koşullar, iletişimsizlik, yanlış tutumlar ve ilgisizlik. Bu tür koşullar farklı gelişim dönemindeki çocuk ve gençlerde, beklenmedik davranışların sergilenmesine yol açabilmektedir.

Anne ve baba olarak çocuğumuzun okul sürecinde okul ve öğretmen ile yeterince işbirliği yapmışsak, derslerini ve davranışlarını takip etmiş ve gereken tedbirleri almışsak, çocuğumuzun sınıf içindeki düzeyini ve nasıl bir karne alacağını tahmin edebiliriz.

Sevgili anne ve babalar çocuğunuzu ve okul dönemini değerlendirirken; işinize yarayacağını düşündüğüm bazı konuları size hatırlatmak isterim. 

  • Öncelikle, çocuğun yeteneklerine uygun, ulaşılabilir beklentiler geliştirebilmek için, çocuğunuzun bireysel kapasitesini göz önüne almalısınız.
  • Sınavlar, çocuklarımız için baskı ve kaygı oluşturmaktadır. Bu süreçte yapılan yanlışlar diğer dönemleri de olumsuz olarak etkilemektedir.
  • Çocuk ve ergenin içinde bulunduğu gelişim dönemi, öğrenmesinde ve davranışlarında etkili olabilmektedir. Ebeveynler çocuklarının gelişim dönemleri hakkında bilgilerini artırmaya yönelik hareket ettiklerinde, karşılaşılacak sorunlarla daha kolay baş edebilirler.  
  • Çocuğunuz ve başarılarını değerlendirirken yaşantısında önemli değişiklikler olduysa mutlaka göz önüne almalısınız. (taşınma, boşanma, okul değişikliği, hastalık, kaza, kayıp vb.)
  • Çocuklarınızla iletişimde duygularını ifade etmelerine olanak tanıyın ve olumsuz da olsa duygusunu kabul edin. Duygusundan dolayı suçlamayın. Ancak kendisine ve başkalarına zarar vermemesi gerektiğini de bir kural olarak ortaya koyun.
  • Ailesinin ya da anne babasının sevgisini bilen ve onlar tarafından benimsenen çocuklar her konuda işbirliği yapmakta, başarılı olmaktadırlar.
  • Sorun olarak gördüklerinizde payınız olduğunu unutmayın. Sizin yapmadığınızı çocuğunuzdan beklemeyin. Çocuklar sizin söylediklerinizi değil, yaptıklarınızı öğrenirler.
  • Ortaya çıkan sonuçlarda çocuğunuzun da sorumluluk almasını sağlamalısınız.. Böyle bir sorumluluğu çocuğuna vermeyen anne babanın tüm çabalarının sonuçsuz kalacağını unutmamalısınız.
  • Çocuklarımız artık tatil dönemine girdiler ve yeni bir dönem için dinlenmeyi hak ettiler. Daha çok oyun ve dinlence onların hakkı... Tatillerin aile içi ilişkileri yakınlaştırma ve birlikte geçirilen zamanı artırma yönünden de önemli olduğunu biliyoruz. Aile üyelerinin hep birlikte geçireceği tatil dönemleri; iletişim, etkileşim, çocuklarına model olma, onları tanıma ve gelişimlerini görebilme açısından da önemli bir fırsattır.

Sevgili ebeveynler değerlendirmelerinizi yaparken, koşulsuz sevgi ilkesinden hareketle, çocuğunuzu kimseyle kıyaslamadan,  bu süreçte yaptıklarınızın ya da yapamadıklarınızın farkında olarak; geçen dönemden ders çıkarmak ve geleceğe hazırlanmak üzere yapabilecekleriniz için şimdiden kolaylıklar diliyorum.. Sevgiyle kalın...

Psikolog Arife Tamer
AC Psikoloji

tamer.arife@gmail.com

 

 

Bizhaberiz Bağımsız Haber Portalı

BİZHABERİZ BAĞIMSIZ HABER PORTALI | Bizhaberiz.net © 2016 | Son Güncelleme : 22.05.2018 - 08:56:59 | Şu an 89 kişi online | Kullanım Koşulları